Deschide meniul principal

Campionatul European de Handbal Masculin din 2010

CalificăriModificare

Jocurile de calificare s-au jucat 2008 și 2009. Pentru prima dată, pentru calificare joacă toate echipele, cu excepția țării gazdă Austria și a campioanei Danemarca. Echipele au fost divizate în 7 grupe și s-au calificat primele două situate din fiecare grupă.

LocațiiModificare

5 Orașele austriece au fost selectate pentru a găzdui Campionatul European de handbal masculin 2010. Locatiile din Linz, Graz și Wiener Neustadt au fost utilizate numai în timpul tur preliminar. Al patrulea loc pentru a fi utilizat în această rundă a fost situat în Innsbruck, și a fost, de asemenea, una dintre cele două locuri din runda principală. Altă arenă Wiener Stadthalle din Viena, a fost singurul loc pentru a fi utilizat în runda finală.


Linz Vienna Wiener Neustadt
Intersport Arena
Capacity: 6,000
Wiener Stadthalle
Capacity: 11,000
Arena Nova
Capacity: 5,000
     
Innsbruck
Graz
Olympiaworld Innsbruck
Capacity: 10,000
Stadthalle Graz
Capacity: 5,000
   

CalificăriModificare

Meciurile de calificare s-au jucat în 2008 și în 2009. Pentru prima dată, în runda de calificare toate echipele sunt incluse, cu excepția țării gazde Austria și apărarea campion Danemarca. Echipele au fost împărțite în 7 grupe și primele două echipe din fiecare grupă calificate la Campionatul European.

Echipele calificateModificare

Țara Calificat ca Data de calificare a fost asigurată Apariții anterioare în turneu1
  Austria 01Gazdă 005 mai 2006 01 (debut)
  Danemarca 002008 EC winner 0027 ianuarie 2008 70 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Suedia 00Group 1 winner 0011 iunie 2009 70 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2008)
  Polonia 00Group 1 runner-up 0020 iunie 2009 40 (2002, 2004, 2006, 2008)
  Rusia 00Group 2 winner 0018 iunie 2009 80 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Serbia 00Group 2 runner-up 0018 iunie 2009 00 (debut)
  Islanda 00Group 3 winner 0017 iunie 2009 50 (2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Norvegia 00Group 3 runner-up 0017 iunie 2009 30 (2000, 2006, 2008)
  Croația 00Group 4 winner 0017 iunie 2009 81 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Ungaria 00Group 4 runner-up 0021 iunie 2009 61 (1994, 1996, 1998, 2004, 2006, 2008)
  Germania 00Group 5 winner 0013 iunie 2009 81 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Slovenia 00Group 5 runner-up 0021 iunie 2009 71 (1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Franța 00Group 6 winner 0017 iunie 2009 81 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Cehia 00Group 6 runner-up 0017 iunie 2009 51 (1996, 1998, 2002, 2004, 2008)
  Spania 00Group 7 winner 0017 iunie 2009 81 (1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008)
  Ucraina 00Group 7 runner-up 0018 iunie 2009 41 (2000, 2002, 2004, 2006)
1 Bold indicates champion for that year
Urna 1 Urna 2 Urna 3 Urna 4

GrupaModificare

Runda PreliminarăModificare

 
Cheerleaders and mascot of the Championship

În tabelele de mai jos:

  • Tmj = Total meciuri jucate
  • V = Total meciuri câștigate
  • E = total meciuri egal
  • Î = total meciuri pierdute
  • GM = total goluri marcate
  • GP = total goluri primite
  • GDif = goluri diferență (GM−GP)
  • Pct = total puncte acumulate

Echipele plasate pe prima, a doua și a treia (umbrit în verde), calificate pentru runda principală.

Grupa AModificare

Locația: Stadthalle, Graz

Echipa M V E Î GM GP G Pct
  Croația 3 3 0 0 83 76 +7 6
  Norvegia 3 2 0 1 82 78 +4 4
  Rusia 3 1 0 2 89 91 −2 2
  Ucraina 3 0 0 3 87 96 −9 0

All times are Central European Time (UTC+1)

19 Ianuarie
18:10
  Rusia 37 – 33   Ucraina
Asistență: 3,000
Arbitri: Cacador, Nicolau  
Igropulo 11 (21 – 16) Burka, Onufriyenko 9
  3×  Report   3× 

19 Ianuarie
20:10
  Croația 25 – 23   Norvegia
Asistență: 4,000
Arbitri: Muro, Rodriguez  
Vuković 7 (11 – 10) Tvedten 9
  4×  Report   3× 

21 Ianuarie
18:10
  Ucraina 25 – 28   Croația
Asistență: 4,200
Arbitri: Canbro, Claesson  
Onufriyenko 11 (14 – 12) Vori 6
  2×  Report   3× 

21 Ianuarie
20:10
  Norvegia 28 – 24   Rusia
Asistență: 4,200
Arbitri: Lazaar, Reveret  
Kjelling 8 (16 – 13) Kovalev, Rastvortsev 4
  3×  Report   3× 

23 Ianuarie
18:10
  Croația 30 – 28   Rusia
Asistență: 4,500
Arbitri: Methe, Methe  
Čupić 8 (17 – 16) Igropulo 12
  3×  Report   3× 

23 Ianuarie
20:10
  Norvegia 31 – 29   Ucraina
Asistență: 3,500
Arbitri: Cacador, Nicolau  
Tvedten 8 (14 – 16) Burka 7
  3×  Report   4× 

Grupa BModificare

Locația: Intersport Arena, Linz

Echipa M V E Î GM GP G Pct
  Islanda 3 1 2 0 93 88 +5 4
  Danemarca 3 2 0 1 83 79 +4 4
  Austria 3 1 1 1 103 101 +2 3
  Serbia 3 0 1 2 83 94 −11 1

All times are Central European Time (UTC+1)

19 Ianuarie
18:00
  Danemarca 33 – 29   Austria
Asistență: 5,500
Arbitri: Lazaar, Reveret  
Mogensen 7 (17 – 15) Ziura 7
  3×  Report   3× 

19 Ianuarie
20:15
  Islanda 29 – 29   Serbia
Asistență: 5,000
Arbitri: Methe, Methe  
Sigurðsson 9 (15 – 11) Ilić 7
  3×  Report   3× 

21 Ianuarie
18:00
  Austria 37 – 37   Islanda
Asistență: 6,000
Arbitri: Dinu, Din  
Szilágyi 10 (17 – 20) Atlason 8
  3×  Report   3× 

21 Ianuarie
20:15
  Serbia 23 – 28   Danemarca
Asistență: 6,000
Arbitri: Horacek, Novotny  
Ilić, Stanković, Šešum 4 (9 – 15) Eggert Jensen 10
  3×  Report   3× 

23 Ianuarie
18:00
  Austria 37 – 31   Serbia
Asistență: 6,000
Arbitri: Muro, Rodriguez  
Szilágyi 9 (15 – 18) Sesum 8
  4×  1×  Report   3× 

23 Ianuarie
20:15
  Danemarca 22 – 27   Islanda
Asistență: 5,500
Arbitri: Canbro, Claesson  
Christiansen 5 (13 – 15) Sigurðsson 6
  4×  Report   3× 

Grupa CModificare

Locația: Olympiaworld, Innsbruck

Echipa M V E Î GM GP G Pct
  Polonia 3 2 1 0 84 79 +5 5
  Slovenia 3 1 2 0 91 89 +2 4
  Germania 3 1 1 1 89 90 −1 3
  Suedia 3 0 0 3 78 84 −6 0

All times are Central European Time (UTC+1)

19 Ianuarie
18:30
  Germania 25 − 27   Polonia
Asistență: 6,800
Arbitri: Olesen, Pedersen  
Kaufmann 7 (8 − 12) Bielecki 6
  2×  Report   3× 

19 Ianuarie
20:30
  Suedia 25 − 27   Slovenia
Asistență: 4,800
Arbitri: Reisinger, Kaschütz  
Källman, Karlsson, Ekberg, Doder 5 (13 − 7) Žvižej 8
  2×  Report   3× 

20 Ianuarie
18:30
  Slovenia 34 − 34   Germania
Asistență: 7,200
Arbitri: Gousko, Repkin  
Kavtičnik, Špiler 7 (16 − 11) Theuerkauf 7
  3×  Report   3× 

20 Ianuarie
20:30
  Polonia 27 − 24   Suedia
Asistență: 7,500
Arbitri: Nikolic, Stojkovic  
Jurecki, Rosiński 6 (15 − 14) Andersson 4
  2×  Report   3× 

22 Ianuarie
18:15
  Germania 30 − 29   Suedia
Asistență: 8,200
Arbitri: Nikolic, Stojkovic  
Glandorf 8 (21 − 18) Andersson 7
  3×  1×  Report   2× 

22 Ianuarie
20:15
  Polonia 30 − 30   Slovenia
Asistență: 7,500
Arbitri: Abrahamsen, Kristiansen  
Lijewski 6 (12 − 13) Žvižej 9
  4×  Report   3× 

Grupa DModificare

Locația: Arena Nova, Wiener Neustadt

Echipa M V E Î GM GP G Pct
  Spania 3 2 1 0 95 74 +21 5
  Franța 3 1 2 0 74 73 +1 4
  Cehia 3 1 0 2 78 84 −6 2
  Ungaria 3 0 1 2 80 96 −16 1

All times are Central European Time (UTC+1)

19 Ianuarie
18:15
  Spania 37 – 25   Cehia
Asistență: 2,800
Arbitri: Din, Dinu  
Romero 14 (17 – 10) Jicha 8
  2×  Report   3× 

19 Ianuarie
20:15
  Franța 29 – 29   Ungaria
Asistență: 3,500
Arbitri: Nikolic, Stojkovic  
Karabatić 7 (16 – 16) Ilyés 7
  3×  Report   3×  1× 

20 Ianuarie
18:15
  Cehia 20 – 21   Franța
Asistență: 3,800
Arbitri: Abrahamsen, Kristiansen  
Jicha 6 (10 – 16) Abalo, Narcisse 4
  3×  Report   3× 

20 Ianuarie
20:15
  Ungaria 25 – 34   Spania
Asistență: 3,800
Arbitri: Reisinger, Kaschütz  
Gulyás, Krivokapic 5 (9 – 17) Alberto Entrerríos, González 7
  2×  Report   4× 

22 Ianuarie
18:15
  Franța 24 − 24   Spania
Asistență: 3,800
Arbitri: Gousko, Repkin  
Karabatić 5 (10 – 10) Aguinagalde, Garcia 6
  4×  Report   3× 

22 Ianuarie
20:15
  Ungaria 26 − 33   Cehia
Asistență: 4,000
Arbitri: Olesen, Pedersen  
Császár 6 (13 – 14) Jicha 14
  3×  Report   3× 

Runda PrincipalăModificare

     Echipele calificate în semifinală
     Echipele care joacă pt lucurile 5-6
     Echipele eliminate din turneu

Grupa IModificare

Locația: Stadthalle, Vienna

Echipa M V E Î GM GP G Pct
  Croația 5 4 1 0 134 123 +11 9
  Islanda 5 3 2 0 163 149 +14 8
  Danemarca 5 3 0 2 136 134 +2 6
  Norvegia 5 2 0 3 138 135 +3 4
  Austria 5 1 1 3 147 156 −9 3
  Rusia 5 0 0 5 140 161 −21 0
25 Ianuarie
16:00
  Croația 26 – 26   Islanda
Asistență: 6,800
Arbitri: Horacek, Novotny  
Čupić 5 (12 – 15) Stefánsson 7
  3×  1×  Report   3×  1× 

25 Ianuarie
18:00
  Norvegia 30 – 27   Austria
Asistență: 6,800
Arbitri: Lazaar, Reveret  
Myrhol, Tvedten 6 (12 – 11) Schlinger 6
  3×  Report   3×  1× 

25 Ianuarie
20:15
  Rusia 28 – 34   Danemarca
Asistență: 6,800
Arbitri: Muro, Rodriguez  
Igropulo 6 (13 – 18) Christiansen, Knudsen 6
  3×  1×  Report   4× 

26 Ianuarie
16:00
  Rusia 30 – 38   Islanda
Asistență: 4,000
Arbitri: Lazaar, Reveret  
Chipurin 7 (10 – 19) Guðjónsson, Petersson 7
  3×  Report   3× 

26 Ianuarie
18:00
  Croația 26 – 23   Austria
Asistență: 8,000
Arbitri: Canbro, Claesson  
Čupić 6 (11 – 10) Schlinger, Szilágy 5
  2×  Report   4×  1× 

26 Ianuarie
20:15
  Norvegia 23 – 24   Danemarca
Asistență: 7,000
Arbitri: Methe, Methe  
Kjelling 7 (15 – 11) Eggert Jensen, Hansen, Lindberg 5
  3×  Report   3× 

28 Ianuarie
16:00
  Norvegia 34 – 35   Islanda
Asistență: 7,000
Arbitri: Muro, Rodriguez  
Tvedten 7 (16 – 18) Atlason 10
  3×  Report   3× 

28 Ianuarie
18:00
  Rusia 30 – 31   Austria
Asistență: 8,200
Arbitri: Methe, Methe  
Chipurin 7 (15 – 17) Weber, Wilczynski, Schlinger 6
11×  3×  Report   3× 

28 Ianuarie
20:15
  Croația 27 – 23   Danemarca
Asistență: 9,000
Arbitri: Horacek, Novotny  
Buntić 8 (14 – 11) Hansen, Knudsen 5
  4×  Report   3× 

Grupa IIModificare

Locația: Olympiaworld, Innsbruck

Echipa M V E Î GM GP G Pct
  Franța 5 4 1 0 135 118 +17 9
  Polonia 5 3 1 1 148 144 +4 7
  Spania 5 3 1 1 152 133 +19 7
  Cehia 5 1 1 3 142 154 −12 3
  Germania 5 0 2 3 127 136 −9 2
  Slovenia 5 0 2 3 159 178 −19 2
24 Ianuarie
16:30
  Germania 22 – 24   Franța
Asistență: 8,200
Arbitri: Din, Dinu  
Jansen 5 (10 – 12) Joli 7
  3×  Report   4× 

24 Ianuarie
18:30
  Polonia 32 – 26   Spania
Asistență: 7,700
Arbitri: Olesen, Pedersen  
Jurecki 6 (13 – 9) Romero 8
  3×  Report   2× 

24 Ianuarie
20:30
  Slovenia 35 – 37   Cehia
Asistență: 5,600
Arbitri: Kaschütz, Reisinger  
Kavtičnik 8 (12 – 21) Jicha 12
  3×  Report   3× 

26 Ianuarie
16:15
  Slovenia 28 – 37   Franța
Asistență: 4,500
Arbitri: Olesen, Pedersen  
Kavtičnik, Žvižej 6 (18 – 17) Guigou 10
  3×  Report  3× 

26 Ianuarie
18:15
  Germania 20 – 25   Spania
Asistență: 7,000
Arbitri: Nikolic, Stojkovic  
Gensheimer 5 (9 – 14) Tomás 6
  3×  Report   3× 

26 Ianuarie
20:15
  Polonia 35 – 34   Cehia
Asistență: 5,100
Arbitri: Abrahamsen, Kristiansen  
Bielecki 7 (18 – 19) Jicha 7
  3×  Report   3× 

28 Ianuarie
16:30
  Germania 26 – 26   Cehia
Asistență: 5,200
Arbitri: Abrahamsen, Kristiansen  
Kaufmann 7 (16 – 14) Jicha 6
  2×  Report   3× 

28 Ianuarie
18:30
  Slovenia 32 – 40   Spania
Asistență: 6,400
Arbitri: Din, Dinu  
Žvižej 9 (14 – 20) Entrerrios 11
  3×  Report   3× 

28 Ianuarie
20:30
  Polonia 24 – 29   Franța
Asistență: 7,000
Arbitri: Nikolic, Stojkovic  
Bielecki 5 (10 – 15) Narcisse, Sorhaindo 6
  4×  Report   3× 

Runda FinalăModificare

Locatia: Stadthalle, Vienna

Locul 5/6Modificare

30
11:30
  Danemarca 34 – 27   Spania
Asistență: 4,000
Arbitri: Reisinger, Kaschütz  
Laen 8 (18 – 13) Malmagro 7
  2×  Report   2× 

SemifinalsModificare

30
14:00
  Islanda 28 – 36   Franța
Asistență: 9,000
Arbitri: Olesen, Pedersen  
Pálmarsson 6 (14 – 16) Karabatić 9
  3×  Report   3× 

30
16:30
  Croația 24 – 21   Polonia
Asistență: 11,000
Arbitri: Abrahamsen, Kristiansen  
Čupić 6 (9 – 10) Jurecki 7
  3×  Report   3× 

Finala MicăModificare

31
15:00
  Polonia 26 – 29   Islanda
Asistență: 9,000
Arbitri: Lazaar, Reveret  
B. Jurecki, M. Jurecki, Tłuczyński 4 (10 – 18) Sigurðsson 8
  3×  Report   3× 

FinalaModificare

31
17:30
  Croația 21 – 25   Franța
Asistență: 11,000
Arbitri: Methe, Methe  
Zrnić 7 (12 – 12) Karabatić 6
  4×  1×  Report   4× 

Clasament și StatisticiModificare

RefereințeModificare


Legături externeModificare

Clasament finalModificare