Cupa Cupelor
Sport fotbal
Data începerii 10 august 1995 – 8 mai 1996
Câștigătorul trofeului Franța Paris Saint-Germain
Locul doi Austria Rapid Viena
Golgheter Cehia Petr Samec
(9 goluri)
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
Cupa Cupelor 1996-1997
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Cupa Cupelor 1994-1995

Sezonul 1995-1996 al Cupei Cupelor a fost câștigat de Paris Saint-Germain , care a învins-o în finală pe Rapid Viena.

CalificăriModificare

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Tiligul Tiraspol   2–3   Sion 0–0 2–3
Vác FC Samsung   2–4   Sileks 1–1 1–3
TPS   1–3   KS Teuta 1–0 0–3
Vaduz   1–14   Hradec Králové 0–5 1–9
APOEL   3–0   PFC Neftchi 3–0 0–0
Wrexham   0–1   Petrolul Ploiești 0–0 0–1
Valletta   2–5   Inter Bratislava 0–0 2–5
Shakhtar Donetsk   5–1   Linfield 4–1 1–0
Žalgiris Vilnius   3–2   Mura 2–0 1–2
GKS Katowice   2–2 (4–5 p)   Ararat Yerevan 2–0 0–2 (d.p.)
FK Obilić   2–3   Dinamo Batumi 0–1 2–2
Derry City   1–2   Lokomotiv Sofia 1–0 0–2
Maccabi Haifa   6–3   KÍ Klaksvík 4–0 2–3
Dinamo-93 Minsk   2–3   Molde 1–1 1–2
CS Grevenmacher   3–4   KR Reykjavík 3–2 0–2
DAG-Liepaya   3–0   Lantana Tallinn 3–0 (f) 0–0

Prima manșăModificare

Tiligul Tiraspol  0–0  Sion
Arbitru: Vesselin Bogdanov (Bulgaria)

Vác FC Samsung  1–1  Sileks
Romanek   90' Micevski   58'
Arbitru: Zygmunt Ziober (Polonia)

TPS  1–0  KS Teuta
Wallden   31'

Vaduz  0–5  Hradec Králové
Černý   15'
Samec   32'50'59'
Ptáček   37'
Arbitru: Mateo Beušan (Croatia)

APOEL  3–0  PFC Neftchi
Andoniou   18'
Ioannou   44'66'
Arbitru: Ceri Richards (Țara Galilor)

Wrexham  0–0  Petrolul Ploiești
Arbitru: Finn Lambek (Danemarca)

Valletta  0–0  Inter Bratislava
Arbitru: Branimir Babarogić (Iugoslavia)

Shakhtar Donetsk  4–1  Linfield
Atelkin   10'
Matveyev   19'
Orbu   28'90'
Ewing   47'

Žalgiris Vilnius  2–0  Mura
Baltušnikas   53'
Tereškinas   67'
Arbitru: Sergo Kvaratskhelia (Georgia)

GKS Katowice  2–0  Ararat Yerevan
Bilski   26'
Karwan   29'
Stadion GKS Katowice, Katowice

FK Obilić  0–1  Dinamo Batumi
Machutadze   70'

Derry City  1–0  Lokomotiv Sofia
McCourt   43'
Arbitru: Marnix Sandra (Belgium)

Maccabi Haifa  4–0  KÍ Klaksvík
Mizrahi   9'36'84'
Shitrit   68'
Arbitru: Vencel Tóth (Ungaria)

Dinamo-93 Minsk  1–1  Molde
Lobanov   36' Solskjaær   85'
Arbitru: Claude Détruche (Elveția)

Grevenmacher  3–2  KR Reykjavík
Jungblut   7'53'
Alves Silva   58'
Bibercić   49'
Egilsson   82'
Arbitru: José Enrique Rubio Valdivieso (Spania)

DAG-Liepaya  3–0  Lantana Tallinn
Dobrecovs   5' Lapsa   33'
Movko   67' (o.g.)
Arbitru: Tomasz Mikulski (Polonia)

DAG-Liepaya awarded 3–0, due to Lantana Tallinn fielding an ineligible jucătorul competiției, Andrei Borissov. The score at the moment was 1–2.

A doua manșăModificare

KR Reykjavík  2–0  Grevenmacher
Bibercić   44'
Porča   68'

KR Reykjavík s-a calificat cu scorul general de 4–2.


Sion  3–2  Tiligul Tiraspol
Moser   22'
Herr   28'
Bonvin   44'
Oprea   79'
Popovich   90'
Arbitru: Theodoros Kefalas (Grecia)

Sion s-a calificat cu scorul general de 3–2.


Sileks  3–1  Vác FC Samsung
Memedi   15'67'
Borov   36'
Borgulya   20'
Arbitru: Karl Finzinger (Austria)

Sileks s-a calificat cu scorul general de 3–2.


KS Teuta  3–0  TPS
Vila   9'
Koça   19'
Bushi   55'
Arbitru: Štefan Tivold (Slovenia)

KS Teuta s-a calificat cu scorul general de 3–1.


Hradec Králové  9–1  Vaduz
Samec   4'10'30'54'
Urban   15'77' (pen.)
Vrábel   37'
Smarda   50' (pen.)
Ptáček   64'
Ritter   28'
Arbitru: Vladimir Pyanikh (Ukraine)

Hradec Králové s-a calificat cu scorul general de 14–1.


PFC Neftchi  0–0  APOEL
Arbitru: Dan Dragoș Crăciun (România)

APOEL s-a calificat cu scorul general de 3–0.


Petrolul Ploiești  1–0  Wrexham
Parlog   60'
Arbitru: Oğuz Sarvan (Turcia)

Petrolul Ploiești s-a calificat cu scorul general de 1–0.


Inter Bratislava  5–2  Valletta
Rupec   10'
Tomko   14'57'
Greguska   78'
Landerl   85'
Dončić   60'
Zarb   83'
Arbitru: Valery Onufer (Ukraine)

Inter Bratislava s-a calificat cu scorul general de 5–2.


Linfield  0–1  Shakhtar Donetsk
Voskoboinik   85'
Arbitru: Juha Hirviniemi (Finland)

Shakhtar Donetsk s-a calificat cu scorul general de 5–1.


Mura  2 – 1  Žalgiris Vilnius
Kokol   11'
Alihodžić   89'
Vencevičius   72'
Arbitru: Georgios Bikas (Grecia)

Žalgiris Vilnius s-a calificat cu scorul general de 3–2.


Ararat Yerevan  2–0  GKS Katowice
Gspeyan   23'
Tonoyan   26'
(d.p.)
Gspeyan  
Shahgeldyan  
Harutyunyan  
Nigoyan  
Tonoyan  
5–4   Węgrzyn
  Pawłuszek
  Świerczewski
  Ledwoń
  Jojko
Arbitru: Gennadi Yakubovsky (Belarus)

2–2. Ararat Yerevan s-a calificat cu scorul general de la penaltiuri.


Dinamo Batumi  2–2  FK Obilić
Machutadze   59'
Mujiri   80'
Šarac   8'
Popović   33'

Dinamo Batumi s-a calificat cu scorul general de 3–2.


Lokomotiv Sofia  2–0  Derry City
Slavchev   5'
Hvoinev   29'
Arbitru: Anastasios Papaioannou (Cipru)

Lokomotiv Sofia s-a calificat cu scorul general de 2–1.


KÍ Klaksvík  3–2  Maccabi Haifa
Danielsen   54'61'71' Revivo   32'
Shitrit   83'
Arbitru: Richard O'Hanlon (Republic of Irlanda)

Maccabi Haifa s-a calificat cu scorul general de 6–3.


Molde  2–1  Dinamo-93 Minsk
Solskjær   4'
Stavrum   68'
Skripchenko   20'
Arbitru: Jürgen Aust (Germany)

Molde s-a calificat cu scorul general de 3–2.


Lantana Tallinn  0–0  DAG-Liepaya
Arbitru: Bohdan Benedik (Slovakia)

DAG-Liepaya s-a calificat cu scorul general de 3–0.

Prima rundăModificare

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Žalgiris Vilnius   2–3   Trabzonspor 2–2 0–1
APOEL   0–8   Deportivo La Coruña 0–0 0–8
Inter Bratislava   1–5   Real Zaragoza 0–2 1–3
Club Brugge   2–1   Shakhtar Donetsk 1–0 1–1
Lokomotic Sofia   3–3 (a)   Halmstad 3–1 0–2
KS Teuta   0–4   Parma 0–2 0–2
Molde   2–6   Paris Saint-Germain 2–3 0–3
Dinamo Batumi   2–7   Celtic 2–3 0–4
Borussia Mönchengladbach   6–2   Sileks 3–0 3–2
AEK Atena   4–2   Sion 2–0 2–2
KR Reykjavík   3–6   Everton 2–3 1–3
DAG-Liepaya   0–13   Feyenoord 0–7 0–6
Dinamo Moscova   4–1   Ararat Yerevan 3–1 1–0
Hradec Králové   7–2   Copenhagen 5–0 2–2
Sporting CP   4–0   Maccabi Haifa 4–0 0–0
Rapid Viena   3–1   Petrolul Ploiești 3–1 0–0

Prima manșăModificare

Žalgiris Vilnius  2–2  Trabzonspor
Tereškinas   6'
Mikulenas   53'
Arveladze   24'
Ercan   67'
Arbitru: Finn Lambek (Danemarca)

APOEL  0–0  Deportivo La Coruña
Arbitru: Marcello Nicchi (Italia)

Inter Bratislava  0–2  Real Zaragoza
Morientes   42'
Luis Celada   60'
Arbitru: Perikles Vasilakis (Grecia)

Club Brugge  1–0  Shakhtar Donetsk
Špehar   86'

Lokomotiv Sofia  3–1  Halmstad
Marinov   40'
Petkov   43' (pen.)
Donev   57'
Svensson   33'
Arbitru: Kurt Zuppinger (Elveția)

KS Teuta  0–2  Parma
Zola   72'85'
Arbitru: Dimitar Momirov (Bulgaria)

Molde  2–3  Paris Saint-Germain
Solskjær   56'
Stavrum   82'
Le Guen   72'
Djorkaeff   78' (pen.)
Dely Valdés   84'
Arbitru: John Rowbotham (Anglia)

Dinamo Batumi  2–3  Celtic
Machutadze   8'
Tugushi   62'
Thom   21'86'
Boyd   40'
Arbitru: Amit Klein (Israel)

Borussia Mönchengladbach  3–0  Sileks
Pflipsen   5'
Effenberg   19'
Klinkert   88'
Arbitru: Sándor Varga (Ungaria)

AEK Atena  2–0  Sion
Vlachos   45'
Borbokis   70'
Arbitru: Frans van den Wijngaert (Belgium)

KR Reykjavík  2–3  Everton
Bibercić   37'68' (pen.) Limpar   22'
Unsworth   57'
Amokachi   87'
Arbitru: Roger Philippi (Luxembourg)

DAG-Liepaya  0–7  Feyenoord
Larsson   2'
Blinker   46'58'62'
Trustfull   60'
Koeman   77'
Obiku   89'
Arbitru: Sven Kjelbrott (Norvegia)

Dinamo Moscova  3–1  Ararat Yerevan
Teryokhin   45'89'
Safronov   73'
Stepanyan   70'
Arbitru: Robert Sedlacek (Austria)

Hradec Králové  5–0  Copenhagen
Samec   32'78'
Hynek   39'
Černý   52'
Ptáček   89'

Sporting CP  4–0  Maccabi Haifa
Barbosa   8'10'48'
Sá Pinto   88'

Rapid Viena  3–1  Petrolul Ploiești
Barisic   44'89'
Ivanov   59'
Toader   65'
Arbitru: Loizos Loizou (Cipru)

A doua manșăModificare

Trabzonspor  1–0  Žalgiris Vilnius
Mandıralı   38'

Trabzonspor s-a calificat cu scorul general de 3–2.


Deportivo La Coruña  8–0  APOEL
Bebeto   17'22'45'
Radchenko   26'68'
Begiristain   43'
Donato   61'
Aldana   80'
Arbitru: Alfred Micallef (Malta)

Deportivo La Coruña s-a calificat cu scorul general de 8–0.


Real Zaragoza  3–1  Inter Bratislava
Poyet   12'
Paquete Higuera   64'
Dani   71'
Obšitník   77' (pen.)

Real Zaragoza s-a calificat cu scorul general de 5–1.


Shakhtar Donetsk  1–1  Club Brugge
Voskoboinik   61' Stanić   61'
Arbitru: Gheorghe Constantin (România)

Club Brugge s-a calificat cu scorul general de 2–1.


Halmstad  2–0  Lokomotiv Sofia
R. Andersson   22'
T. Andersson   77'
Arbitru: Vasily Melnichuk (Ukraine)

3–3. Halmstad s-a calificat cu scorul general de datorită regulii golului marcat în deplasare..


Parma  2–0  KS Teuta
Melli   8'
Inzaghi   90'
Arbitru: Milan Mitrović (Slovenia)

Parma s-a calificat cu scorul general de 4–0.


Paris Saint-Germain  3–0  Molde
Nouma   9'14'
Djorkaeff   80'
Arbitru: Sándor Piller (Ungaria)

Paris Saint-Germain s-a calificat cu scorul general de 6–2.


Celtic  4–0  Dinamo Batumi
Thom   18'21'
Donnelly   47'
Walker   89'
Arbitru: Gylfi Thór Orrason (Iceland)

Celtic s-a calificat cu scorul general de 7–2.


Sileks  2–3  Borussia Mönchengladbach
Memedi   51'
Boškovski   62'
Effenberg   29'
Dahlin   52'
Nielsen   76'
Arbitru: Fernand Meese (Belgium)

Borussia Mönchengladbach s-a calificat cu scorul general de 6–2.


Sion  2–2  AEK Atena
Bonvin   20'
Giallanza   84'
Ketsbaia   82'
Batista   87'
Arbitru: Loris Stafoggia (Italia)

AEK Atena s-a calificat cu scorul general de 4–2.


Everton  3–1  KR Reykjavík
Stuart   57'
Grant   66'
Rideout   88'
Daníelsson   22'
Arbitru: Ladislav Gadoši (Slovakia)

Everton s-a calificat cu scorul general de 6–3.


Feyenoord  6–0  DAG-Liepaya
Heus   38' (pen.)
Taument   44'
Obiku   56'62'63'
Gláucio   61'
Arbitru: Brendan Shorte (Republic of Irlanda)

Feyenoord s-a calificat cu scorul general de 13–0.


Ararat Yerevan  0–1  Dinamo Moscova
Teryokhin   65'

Dinamo Moscova s-a calificat cu scorul general de 4–1.


Copenhagen  2–2  Hradec Králové
Tengstedt   27'
Tur   72'
Urbánek   9'
Rehák   11'

Hradec Králové s-a calificat cu scorul general de 7–2.


Maccabi Haifa  0–0  Sporting CP
Arbitru: Taras Bezoubiak (Russia)

Sporting CP s-a calificat cu scorul general de 4–0.


Petrolul Ploiești  0–0  Rapid Viena

Rapid Viena s-a calificat cu scorul general de 3–1.

A doua rundăModificare

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Trabzonspor   0–4   Deportivo La Coruña 0–1 0–3
Real Zaragoza   3–1   Club Brugge 2–1 1–0
Halmstad   3–4   Parma 3–0 0–4
Paris Saint-Germain   4–0   Celtic 1–0 3–0
Borussia Mönchengladbach   5–1   AEK Atena 4–1 1–0
Dinamo Moscova   1–1 (3–1 p)   Hradec Králové 1–0 0–1
Sporting CP   2–4   Rapid Viena 2–0 0–4 (d.p.)
Everton   0–1   Feyenoord 0–0 0–1

Prima manșăModificare

Trabzonspor  0–1  Deportivo La Coruña
Donato   61'
Arbitru: Frans van den Wijngaert (Belgium)

Real Zaragoza  2–1  Club Brugge
Aragón   28' (pen.)
Dani   34'
Staelens   73' (pen.)

Halmstad  3–0  Parma
Gudmundsson   7'31'
R. Andersson   75'

Paris Saint-Germain  1–0  Celtic
Djorkaeff   76'

Borussia Mönchengladbach  4–1  AEK Atena
Dahlin   50'90'
Pflipsen   55'
Wynhoff   66'
Maladenis   78'
Arbitru: Jorge Monteiro Coroado (Portugalia)

Everton  0–0  Feyenoord
Arbitru: Hans-Jürgen Weber (Germany)

Dinamo Moscova  1–0  Hradec Králové
Kuznetsov   57'
Arbitru: Richard O'Hanlon (Republic of Irlanda)

Sporting CP  2–0  Rapid Viena
Naybet   14'
Paulo Alves   25'

A doua manșăModificare

Deportivo La Coruña  3–0  Trabzonspor
Donato   22'
Bebeto   38'80'
Arbitru: Gheorghe Constantin (România)

Deportivo La Coruña s-a calificat cu scorul general de 4–0.


Club Brugge  0–1  Real Zaragoza
Dani   90'
Arbitru: Dimitar Momirov (Bulgaria)

Real Zaragoza s-a calificat cu scorul general de 3–1.


Parma  4–0  Halmstad
Inzaghi   2'
Baggio   38'
Stoichkov   53'
Benarrivo   69'
Arbitru: Finn Lambek (Danemarca)

Parma s-a calificat cu scorul general de 4–3.


Celtic  0–3  Paris Saint-Germain
Loko   36'42'
Nouma   68'

Paris Saint-Germain s-a calificat cu scorul general de 4–0.


AEK Atena  0–1  Borussia Mönchengladbach
Effenberg   70'

Borussia Mönchengladbach s-a calificat cu scorul general de 5–1.


Feyenoord  1–0  Everton
Blinker   39'
Arbitru: Marcello Nicchi (Italia)

Feyenoord s-a calificat cu scorul general de 1–0.


Hradec Králové  1–0  Dinamo Moscova
Kaplan   14'
(d.p.)
Drozd  
Černý  
Dzubara  
Holub  
1–3   Kobelev
  Teryokhin
  Samatov
  Kovtun

1–1. Dinamo Moscova s-a calificat cu scorul general de 3–1 la penaltiuri.


Rapid Viena  4–0  Sporting CP
Kühbauer   25'
Stumpf   90+2'105'
Jancker   110'
Arbitru: Werner Müller (Elveția)

Rapid Viena s-a calificat cu scorul general de 4–2.

SferturiModificare

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Deportivo La Coruña   2–1   Real Zaragoza 1–0 1–1
Parma   2–3   Paris Saint-Germain 1–0 1–3
Borussia Mönchengladbach   2–3   Feyenoord 2–2 0–1
Dinamo Moscova   0–4   Rapid Viena 0–1 0–3

Prima manșăModificare

Deportivo La Coruña  1–0  Real Zaragoza
Fernández   70'

Parma  1–0  Paris Saint-Germain
Stoichkov   58'

Borussia Mönchengladbach  2–2  Feyenoord
Wynhoff   5'
Kastenmaier   42' (pen.)
Van Gastel   34'
Koeman   45' (pen.)

Dinamo Moscova  0–1  Rapid Viena
Stumpf   33'

A doua manșăModificare

Real Zaragoza  1–1  Deportivo La Coruña
Morientes   37' Bebeto   64'

Deportivo La Coruña s-a calificat cu scorul general de 2–1.


Feyenoord  1–0  Borussia Mönchengladbach
Trustfull   83'

Feyenoord s-a calificat cu scorul general de 3–2.


Paris Saint-Germain  3–1  Parma
Raí   9' (pen.)69' (pen.)
Loko   38'
Melli   26'

Paris Saint-Germain s-a calificat cu scorul general de 3–2.


Rapid Viena  3–0  Dinamo Moscova
Jancker   49'74'
Stöger   61' (pen.)

Rapid Viena s-a calificat cu scorul general de 4–0.

SemifinaleModificare

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Deportivo La Coruña   0–2   Paris Saint-Germain 0–1 0–1
Feyenoord   1–4   Rapid Viena 1–1 0–3

Prima manșăModificare

Deportivo La Coruña  0–1  Paris Saint-Germain
Djorkaeff   90'

Feyenoord  1–1  Rapid Viena
Koeman   53' (pen.) Jancker   66'

A doua manșăModificare

Paris Saint-Germain  1–0  Deportivo La Coruña
Loko   58'
Arbitru: Alfredo Trentalange (Italia)

Paris Saint-Germain s-a calificat cu scorul general de 2–0.


Rapid Viena  3–0  Feyenoord
Jancker   2'34'
Stumpf   32'
Arbitru: Sergei Khusainov (Russia)

Rapid Viena s-a calificat cu scorul general de 4–1.

FinalaModificare

Top golgheteriModificare

Topul de golgheteri din 1995–96 sunt:

Loc Nume Echipă Goluri
1   Petr Samec   Hradec Králové 9
2   Bebeto   Deportivo La Coruña 6
  Carsten Jancker   Rapid Viena 6
4   Mihajlo Bibercić   KR Reykjavík 4
  Regi Blinker   Feyenoord 4
  Youri Djorkaeff   Paris Saint-Germain 4
  Patrice Loko   Paris Saint-Germain 4
  Michael Obiku   Feyenoord 4
  Christian Stumpf   Rapid Viena 4
  Andreas Thom   Celtic 4
11   Pedro Barbosa   Sporting CP 3
  Martin Dahlin   Borussia Mönchengladbach 3
  Dani   Real Zaragoza 3
  Olgar Danielsen   KÍ Klaksvík 3
  Donato   Deportivo La Coruña 3
  Stefan Effenberg   Borussia Mönchengladbach 3
  Ronald Koeman   Feyenoord 3
  Paata Machutadze   Dinamo Batumi 3
  Nedžmedin Memedi   Sileks 3
  Alon Mizrahi   Maccabi Haifa 3
  Pascal Nouma   Paris Saint-Germain 3
  Milan Ptáček   Hradec Králové 3
  Orlando Trustfull   Feyenoord 3

NoteModificare

Legături externeModificare