Liga I 2021-2022

Liga I
Sezon2021–2022
PromovateFC U Craiova 1948
Rapid București
CS Mioveni
Farul Constanța (fuziune cu Viitorul)
Statistici
GolgheterSpania Jefté Betancor
(9 goluri)
Cea mai mare victorie acasăFCSB 6–0 Dinamo
(12 septembrie 2021)
Cea mai mare victorie
în deplasare
0–2 (5 meciuri)
Cele mai multe goluri într-un meciFCSB 6–0 Dinamo
(12 septembrie 2021)
Meciuri94
Goluri199 (2.12 per meci)
Victorii consecutive7 meciuri
CFR Cluj
Consecutive fără înfrângere7 meciuri
CFR Cluj
Consecutive fără victorie11 meciuri
Academica Clinceni
Sepsi OSK
Înfrângeri consecutive7 meciuri
Dinamo București
Cel mai mare număr
de spectatori
36.147
FCSB 6-0 Dinamo
(12 septembrie 2021)
Numărul total
de spectatori
352.110
Numărul mediu
de spectatori
4.001[nota 1]
Alte sezoane
← Sezonul anterior
2020-21
Sezonul următor →
2022-23

Liga I 2021-2022 (cunoscută și sub numele de Casa Liga 1 din motive de sponsorizare) este sezonul cu numărul 104 al Ligii I, prima divizie a fotbalului din România. Acesta este cel de-al șaptelea sezon de când a fost introdus sistemul play-off/play-out. A început pe 15 iulie 2021,[3] și este programat să se termine pe 21 mai 2022.[4]

La fel ca în sezonul precedent, la sfârșitul sezonului regular, primele șase echipe se vor califica în play-off, iar ultimele 10 în play-out. Echipele clasate pe locul 9 și 10 (15 și 16) la finalul play-out-ului vor fi retrogradate direct în Liga a II-a, pe de altă parte, locurile 7 și 8 (13 și 14) vor disputa un baraj de promovare/menținere cu locurile 4 și 3 din Liga a II-a 2021-2022.[5]

CFR Cluj este campioana en-titre.

EchipeModificare

Echipele promovate în Liga IModificare

Pe 13 mai 2021, cu două etape înaintea finalului play-off-ului Ligii a II-a 2020-2021, după un egal, 0-0, contra echipei FK Csíkszereda, FC Universitatea 1948 și-a asigurat matematic promovarea în Liga I.[6] Echipa craioveană participă în Liga I pentru prima dată din sezonul 2010-2011, atunci când clubul patronat de Adrian Mititelu a fost dezafiliat de la Federația Română de Fotbal după ce retrogradase în Liga a II-a.[7]

Cel de-al doilea club promovat a fost Rapid București după ce echipa care îi putea lua locul, CS Mioveni, a remizat 2-2 cu ASU Politehnica Timișoara pe 17 mai 2021 iar, matematic, Mioveni nu a mai putut să o depășească în clasament pe Rapid, cu două etape înainte de final.[8] Clubul giuleștean revine în Liga I după șase ani. Ultima participare a fost în sezonul 2014-2015, atunci când Rapid a retrogradat de pe locul 16 din 18.[9]

Cel de-al treilea club promovat a fost CS Mioveni, pe 2 iunie 2021, care a învins formația din Liga I, FC Hermannstadt, în barajul de promovare/menținere în Liga I, cu scorul de 2-1 la general.[10] Astfel, Mioveni revine în Liga I după o absență de 9 ani, ultima oară participând în sezonul 2011-2012 al Ligii I, retrogradând la final de pe ultima poziție.[11] De asemenea, Mioveni devine primul club care câștigă barajul de promovare/menținere din postura de echipă venită din Liga a II-a, de la reîntroducerea acestuia în 2016.[12]

Echipele retrogradate în Liga a II-aModificare

Primul club retrogradat a fost Politehnica Iași, după o înfrângere cu 0-1 împotriva echipei FC Hermannstadt pe . Echipa a petrecut 6 sezoane consecutive în prima ligă.[13]

Cel de-al doilea club retrogradat a fost Astra Giurgiu, după o înfrângere cu 0-1 împotriva echipei FC Viitorul pe . Echipa a petrecut 11 sezoane consecutive în prima ligă, reușind să câștige și un titlu de campioană în 2016.[14]

Cel de-al treilea club retrogradat a fost FC Hermannstadt, care a pierdut barajul de promovare/menținere în Liga I cu echipa de ligă secundă, CS Mioveni, cu scorul de 1-2 la general. Sibienii retrogradează astfel în Liga a II-a după 3 sezoane consecutive petrecute în Liga I.[15]

Alte

Pe 21 iunie 2021, Gheorghe Hagi, președintele Gheorghe Popescu și proprietarul clubului Farul Constanța, Ciprian Marica, au anunțat într-o conferință de presă că cele două cluburi ale acestora au fuzionat; clubul de divizie secundă, Farul Constanța, a ocupat, așadar, locul Viitorului în prima ligă.[16][17][18]

StadioaneModificare

FCSB Rapid București[i] Universitatea Craiova FC Universitatea 1948
Arena Națională Arena Națională Ion Oblemenco Ion Oblemenco
Capacitate: 55.634 Capacitate: 55.634 Capacitate: 30.944 Capacitate: 30.944
       
CFR Cluj Chindia Târgoviște[ii] Dinamo București Academica Clinceni[iii]
Dr. Constantin Rădulescu Ilie Oană Dinamo Dinamo
Capacitate: 22.198 Capacitate: 15.073 Capacitate: 15.032 Capacitate: 15.032
       
Argeș Pitești
Liga I 2021-2022 (România)
Locația echipelor din București.
UTA Arad
Nicolae Dobrin Francisc von Neuman
Capacitate: 15.000 Capacitate: 12.584
   
CS Mioveni Sepsi Sf. Gheorghe[iv]
Orășenesc (Mioveni) Sepsi
Capacitate: 10.000 Capacitate: 8.400
   
Gaz Metan Mediaș FC Botoșani FC Voluntari Farul Constanța[v]
Gaz Metan Municipal (Botoșani) Anghel Iordănescu Viitorul
Capacitate: 7.814 Capacitate: 7.782 Capacitate: 4.600 Capacitate: 4.554
       
  1. ^ Stadionul Rapid - Giulești este în construcție. Astfel, Rapid dispută meciurile de acasă pe Arena Națională din București până la finalizarea lucrărilor noului stadion.[19]
  2. ^ Chindia Târgoviște joacă meciurile de pe teren propriu pe Stadionul Ilie Oană din Ploiești deoarece Stadionul Eugen Popescu din Târgoviște este în curs de renovare.[20][21] Până în etapa a VII-a inclusiv, Chindia și-a disputat meciurile de acasă pe Stadionul Municipal (Buzău).
  3. ^ Academica Clinceni și-a disputat meciurile de pe teren propriu pe Stadionul Clinceni până în etapa a VI-a. Deoarece stadionul a intrat în renovare, Academica iși dispută meciurile de pe teren propriu pe Stadionul Dinamo din București începând cu etapa a VII-a.[22]
  4. ^ Sepsi Sf. Gheorghe și-a disputat meciurile de pe teren propriu pe Stadionul Municipal (Sfântu Gheorghe) până în etapa a XI-a, deoarece lucrările la Stadionul Sepsi nu erau finalizate.[23]
  5. ^ Farul Constanța joacă meciurile de pe teren propriu pe Stadionul Viitorul din Ovidiu, deoarece Stadionul Farul se află în stare de degradare.[16]

Personal și echipamenteModificare

Notă: Steagurile indică echipa națională așa cum a fost definit în regulile de eligibilitate FIFA. Jucătorii și antrenorii pot deține mai mult de o naționalitate non-FIFA.

Echipă Antrenor Căpitan Producător de echipamente Sponsorul de pe tricou
Academica Clinceni   Chirilă, IonuțIonuț Chirilă   Răzvan Patriche   Joma Consiliul Județean Ilfov
Argeș Pitești   Prepeliță, AndreiAndrei Prepeliță
  Ianovschi, MihaiMihai Ianovschi
  Ionuț Șerban   Macron Getica 95, Mozzart Bet
Botoșani   Croitoru, MariusMarius Croitoru   Enriko Papa   Erreà Trutzi, Elsaco
CFR Cluj   Petrescu, DanDan Petrescu   Mário Camora   Nike eToro
Chindia Târgoviște   Săndoi, EmilEmil Săndoi   Cornel Dinu   Joma
Dinamo București   Rednic, MirceaMircea Rednic   Deian Sorescu   Macron Unibet
Farul Constanța   Hagi, GheorgheGheorghe Hagi   Ionuț Larie   Nike OMV Petrom
FCSB   Iordănescu, EdwardEdward Iordănescu   Florin Tănase   Nike
FC Universitatea 1948   Stoican, FlaviusFlavius Stoican   Constantin Albu   Adidas Cetatea Banilor City in City
Gaz Metan Mediaș   Poenaru, IlieIlie Poenaru   Nasser Chamed   Joma Romgaz
Mioveni   Pelici, AlexandruAlexandru Pelici   Alexandru Iacob   Joma
Rapid București   Iosif, MihaiMihai Iosif   Cristian Săpunaru   Nike Superbet, Aqua City
Sepsi Sfântu Gheorghe   Bergodi, CristianoCristiano Bergodi   Bogdan Mitrea   Adidas Diószegi, Gyermelyi
Universitatea Craiova   Reghecampf, LaurențiuLaurențiu Reghecampf   Nicușor Bancu   Puma Betano.com
UTA Arad   Balint, LászlóLászló Balint   Florin Iacob   Sport-Saller efbet
Voluntari   Ciobotariu, LiviuLiviu Ciobotariu   Gabriel Tamaș   Nike Metropola TV

Schimbări managerialeModificare

Club Antrenor Modalitatea de schimbare Data plecării Poziția în clasament Înlocuit cu Data numirii
FC Universitatea 1948   Trică, EugenEugen Trică Sfârșitul contractului 24 mai 2021[24] Presezon   Mutu, AdrianAdrian Mutu 28 mai 2021[25]
FCSB   Petrea, AntonAnton Petrea Sfârșitul contractului 31 mai 2021   Todoran, DinuDinu Todoran 1 iunie 2021[26]
Farul Constanța   Zicu, IanisIanis Zicu Sfârșitul contractului 31 mai 2021   Hagi, GheorgheGheorghe Hagi 21 iunie 2021[27]
CFR Cluj   Iordănescu, EdwardEdward Iordănescu Sfârșitul contractului 2 iunie 2021[28]   Șumudică, MariusMarius Șumudică 2 iunie 2021[29]
Dinamo   Uhrin, Jr., DušanDušan Uhrin, Jr. A demisionat 10 iulie 2021[30]   Bonetti, DarioDario Bonetti 14 iulie 2021[31]
Univ. Craiova   Ouzounidis, MarinosMarinos Ouzounidis Demis 23 iulie 2021 6 (etapa I)   Bon, DragoșDragoș Bon (interimar) 23 iulie 2021[32]
Univ. Craiova   Bon, DragoșDragoș Bon (interimar) Sfârșitul interimatului 26 iulie 2021 10 (etapa a II-a)   Reghecampf, LaurențiuLaurențiu Reghecampf 26 iulie 2021[33]
FCSB   Todoran, DinuDinu Todoran Demis 18 august 2021 4 (etapa a V-a)   Iordănescu, EdwardEdward Iordănescu 18 august 2021[34]
CFR Cluj   Șumudică, MariusMarius Șumudică Demis 28 august 2021[35] 1 (etapa a VI-a)   Petrescu, DanDan Petrescu 31 august 2021[36]
Academica Clinceni   Poenaru, IlieIlie Poenaru Comun acord 15 septembrie 2021[37] 16 (etapa a VIII-a)   Ene, JohnJohn Ene (interimar) 15 septembrie 2021[38]
Gaz Metan Mediaș   Teja, MihaiMihai Teja Comun acord 15 septembrie 2021[39] 15 (etapa a VIII-a)   Poenaru, IlieIlie Poenaru 17 septembrie 2021[40]
Academica Clinceni   Ene, JohnJohn Ene (interimar) Sfârșitul interimatului 21 septembrie 2021 16 (etapa a IX-a)   Chirilă, IonuțIonuț Chirilă 21 septembrie 2021[41]
Dinamo   Bonetti, DarioDario Bonetti Demis 26 septembrie 2021[42] 15 (etapa a IX-a)   Colceag, SorinSorin Colceag 26 septembrie 2021[43]
Dinamo   Colceag, SorinSorin Colceag Comun acord 1 octombrie 2021 15 (etapa a X-a)   Rednic, MirceaMircea Rednic 1 octombrie 2021[44]
Sepsi   Grozavu, LeoLeo Grozavu Comun acord 1 octombrie 2021[45] 12 (etapa a X-a)   Ilyeș, RobertRobert Ilyeș (interimar) 1 octombrie 2021[46]
FC Universitatea 1948   Mutu, AdrianAdrian Mutu Comun acord 4 octombrie 2021[47] 13 (etapa a XI-a)   Stoican, FlaviusFlavius Stoican 6 octombrie 2021[48]
Sepsi   Ilyeș, RobertRobert Ilyeș (interimar) Sfârșitul interimatului 11 octombrie 2021 12 (etapa a XI-a)   Bergodi, CristianoCristiano Bergodi 11 octombrie 2021[49]

Sezonul regularModificare

În sezonul regular, cele 16 echipe se vor întâlni de două ori, într-un total de 30 de meciuri pe echipă; partea de sus, primele șase, vor avansa în play-off și, partea de jos, restul de 10, vor intra în play-out.

Meciurile sezonului regularModificare

Acasă \ Deplasare   DIN   CFR   SEP   RAP   GMM   UTA   UCV   BOT   FCSB   ARG   FAR   MIO   CHI   ACA   FCU   VOL
  Dinamo București 2–2 1–2 0–2 0–1 3–1 3–2
  CFR Cluj 2–1 1–0 4–1 1–0 1–0 3–2
  Sepsi Sfântu Gheorghe 2–2 0–0 1–1 0–2 1–2 2–0 1–2
  Rapid București 2–0 1–2 1–2 1–0 0–0 1–0 0–1
  Gaz Metan Mediaș 2–1 0–0 0–1 0–1 2–2 1–0 1–2
  UTA Arad 0–1 2–2 1–0 1–1 0–0 1–0 2–0
  CS Universitatea Craiova 5–0 1–1 1–0 1–2 1–0 18 oct 3–0
  FC Botoșani 1–0 0–2 2–1 0–0 18 oct 1–1
  FCSB 6–0 1–1 2–1 4–1 3–0 3–2
  Argeș Pitești 0–1 0–1 0–1 2–1 0–0 1–0
  Farul Constanța 3–0 1–0 2–0 2–1 5–0
  CS Mioveni 0–1 0–2 0–0 0–1 1–0
  Chindia Târgoviște 1–0 1–1 0–1 2–0 2–2
  Academica Clinceni 1–2 1–1 0–1 1–1 1–2
  FC Universitatea 1948 1–0 0–2 0–1 1–1 0–0
  FC Voluntari 0–1 1–0 4–0 2–1 1–0 2–1
Actualizat la meciurile jucate pe . Sursă: FRF
Culori: Albastru = câștigă gazdele; Galben = remiză; Roșu = câștigă oaspeții.
Pentru meciurile viitoare, un a indică faptul că există un articol despre meci.

Clasamentul sezonului regularModificare

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   CFR Cluj 12 10 0 2 17 10 +7 30 Calificare în Play-off
2   FCSB 12 7 3 2 23 11 +12 24
3   FC Voluntari 12 8 0 4 17 13 +4 24
4   FC Botoșani 11 6 4 1 12 8 +4 22
5   Rapid București 11 6 2 3 13 7 +6 20
6   UTA Arad 12 5 5 2 12 8 +4 20
7   CS Universitatea Craiova 11 6 1 4 17 10 +7 19 Calificare în Play-out
8   Farul Constanța 12 5 3 4 15 8 +7 18
9   Argeș Pitești 12 5 3 4 10 7 +3 18
10   Chindia Târgoviște 11 3 4 4 8 8 0 13
11   Gaz Metan Mediaș 12 3 2 7 10 15 −5 11
12   CS Mioveni 12 3 2 7 6 16 −10 11
13   Sepsi Sfântu Gheorghe 12 1 7 4 10 13 −3 10
14   FC Universitatea 1948 12 2 3 7 8 14 −6 9
15   Dinamo București 12 2 1 9 10 28 −18 7
16   Academica Clinceni 11 0 3 8 9 23 −14 3
Actualizat la meci(uri) jucate pe . Sursa: FRF
Reguli de clasare: 1) Puncte; 2) Puncte în meciuri directe; 3) Diferență de goluri în meciuri directe; 4) Goluri marcate în meciuri directe; 5) Diferență de goluri; 6) Goluri marcate; 7) Baraj.

Pozițiile pe etapăModificare

Etapă/
Echipă
123456789101112131415161718192021222324252627282930
Academica Clinceni1615161616161616161616
Argeș Pitești131414151314119899
Botoșani76333343222
CFR Cluj22111111111
Chindia Târgoviște1412151112101311101010
Dinamo București38468111414151515
Farul Constanța85655454536
FCSB93544687643
FC U Craiova 1948119107791012131313
Gaz Metan Mediaș41091215151515141414
Mioveni15161213108710111111
Rapid București51222222367
Sepsi Sf. Gheorghe1481014131213121212
Universitatea Craiova6111389766975
UTA Arad107796535488
Voluntari12131114111298754
Sursa: FRF

Play-offModificare

Primele șase echipe din sezonul regular se vor întâlni de două ori (10 meciuri pe echipă) pentru locuri în Liga Campionilor 2022-2023 și UEFA Europa Conference League 2022-2023, precum și pentru a decide campioana ligii. Punctele realizate în sezonul regular se înjumătățesc în faza play-off-ului.

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0 Liga Campionilor 2022-23 Turul I
2 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0 Europa Conference League 2022-23 Turul II
3 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0 Baraj pentru Europa Conference League
4 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0
5 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0
6 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0
Sursa: [necesită citare]
Reguli de clasare: 1) Puncte; 2) Dacă au beneficiat sau nu de rotunjirea prin adaos a numărului de puncte din sezonul regular (cea care a beneficiat se clasează în urma celei care nu); 3) Puncte în meciuri directe; 4) Diferență de goluri în meciuri directe; 5) Goluri marcate în meciuri directe; 6) Diferență de goluri; 7) Goluri marcate; 8) Baraj.[50]

LiderModificare

CFR ClujFC Rapid București (2017)Sepsi OSK
  • Notă: Această cronologie va include și etapele din play-off și le va numerota începând de la sfârșitul sezonului regular (etapa 30). Exemplu: etapa 1 din play-off va fi etapa 31 din cronologie.

Play-outModificare

Restul de zece echipe din sezonul regular se vor întâlni o singură dată (9 meciuri pe echipă) pentru evitarea de la retrogradare. Punctele realizate în sezonul regular se înjumătățesc în faza play-out-ului.

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Retrogradare
1 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0 Baraj pentru Europa Conference League
2 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0
3 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0
4 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0
5 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0
6 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0
7 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0 Baraj de
promovare/menținere în Liga I
8 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0
9 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0 Retrogradare în Liga a II-a
10 TBD 0 0 0 0 0 0 0 0
Sursa: [necesită citare]
Reguli de clasare: 1) Puncte; 2) Dacă au beneficiat sau nu de rotunjirea prin adaos a numărului de puncte din sezonul regular (cea care a beneficiat se clasează în urma celei care nu); 3) Puncte în meciuri directe; 4) Diferență de goluri în meciuri directe; 5) Goluri marcate în meciuri directe; 6) Diferență de goluri; 7) Goluri marcate; 8) Baraj.[50]

Barajul pentru UEFA Europa Conference LeagueModificare

Echipele clasate la finalul play-out-ului pe locurile 1 și 2 (respectiv locurile 7 și 8 în clasamentul general al Ligii I) vor disputa un joc de baraj într-o singură manșă, pe terenul echipei mai bine clasate. Învingătoarea va disputa un joc de baraj într-o singură manșă cu echipa situată în clasamentul play-off-ului pe ultimul loc care a asigurat participarea în competițiile europene intercluburi în sezonul următor. Acest joc se va desfășura pe terenul echipei din play-off. Învingătoarea din acest ultim joc de baraj va participa în competiția europeană intercluburi, UEFA Europa Conference League 2022-2023.

SemifinalaFinala
      
Locul 1 Play-out
Locul 2 Play-out
Play-off
Play-out

Barajul de promovare/menținere în Liga IModificare

Barajele pentru deciderea ultimelor două echipe din sezonul 2022-2023 al Ligii I se dispută între ocupanta locului 7 din play-out-ul Ligii I și ocupanta locului 4 din Liga a II-a, respectiv ocupanta locului 8 din play-out-ul Ligii I și ocupanta locului 3 din Liga a II-a.

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Locul 7 Play-out Liga I Locul 4 Liga a II-a TBD TBD
Locul 8 Play-out Liga I Locul 3 Liga a II-a TBD TBD

NoteModificare

  1. ^ Din cauza pandemiei de Covid-19, stadioanele au putut găzdui doar 50% din capacitatea lor până la 31 iulie 2021. Începând cu 1 august 2021, accesul a fost permis până la 75% din capacitatea stadioanelor.[1] Actualizat la sfârșitul etapei a IX-a.[2]

Vezi șiModificare

ReferințeModificare

  1. ^ „Fanii s-au întors pe stadioanele Ligii 1, iar Rapid e deasupra tuturor! + Cum arată topul rușinii”. Gazeta Sporturilor. . Accesat în . 
  2. ^ „Numar de spectatori”. lpf2.ro. Accesat în . 
  3. ^ „CASA Liga 1 – Programul etapei 1”. Accesat în . 
  4. ^ „S-a stabilit programul competițional pentru Liga 1 și Liga a 2-a. Când începe sezonul 2021/2022”. . Accesat în . 
  5. ^ „Hotărârea Comitetului de Urgență din 6 august 2020”. Accesat în . 
  6. ^ „FC U Craiova a promovat în Liga 1! Sărbătoare pe „Ion Oblemenco". Accesat în . 
  7. ^ „FOTO » Universitatea Craiova a fost dezafiliată! Mititelu: "Federația face jocurile lui Pițurcă". Accesat în . 
  8. ^ „Rapid a promovat în Liga 1! "Farmecul vieții" se simte din nou în prima divizie după șase ani. Mână de ajutor din partea "fraților" de la ASU Poli”. Accesat în . 
  9. ^ „Liga 1, fără „farmecul vieții". Rapid a retrogradat matematic, după 1-2 la Cluj, cu CFR”. Accesat în . 
  10. ^ „CS Mioveni dă lovitura la Mediaș și promovează în Liga 1. FC Hermannstadt retrogradează în Liga 2 după ce a terminat meciul în dublă inferioritate numerică”. liga2.prosport.ro. . Accesat în . 
  11. ^ „Petrolul - CS Mioveni 3-1 » Argeșenii retrogradează matematic în "B". gsp.ro. . Accesat în . 
  12. ^ „Hermannstadt - CS Mioveni 1-2 » S-a încheiat prima finală pentru Liga 1! „Blestemul" a fost rupt: revine după 9 ani în „A". gsp.ro. . Accesat în . 
  13. ^ „Poli Iași - Hermannstadt 0-1. Moldovenii retrogradează în Liga 2! Sibienii continuă să spere”. Accesat în . 
  14. ^ „Astra Giurgiu și Poli Iași au retrogradat. Cine merge în baraje”. . Accesat în . 
  15. ^ „Dezastru la FC Hermannstadt – Sibiul a retrogradat în liga 2”. oradesibiu.ro. . Accesat în . 
  16. ^ a b „Viitorul și Farul Constanța au fuzionat. În Liga 1 va juca Farul, antrenor va fi Gheorghe Hagi, iar acționarii echipei sunt Hagi, Ciprian Marica și Zoltan Iasko”. liga2.prosport.ro. . Accesat în . 
  17. ^ „Fuziunea Farul - Viitorul, anunțată oficial! Gică Hagi revine pe bancă. Ce nume va avea noua echipă”. digisport.ro. . Accesat în . 
  18. ^ „Viitorul și Farul Constanța au fuzionat: Gică Hagi va fi antrenor » Cum arată conducerea, primele transferuri + promisiune pentru un nou stadion”. gsp.ro. . Accesat în . 
  19. ^ „Rapid se mută pe Arena Națională în Liga 1. Când va fi gata noul stadion din Giulești”. . Accesat în . 
  20. ^ „Un nou stadion în Liga 1. Cum arată acum arena din Târgoviște + când revine Chindia acasă”. Accesat în . 
  21. ^ „Chindia își mută din nou "casa"! Unde va juca formația din Târgoviște în Liga 1”. Digi Sport. . Accesat în . 
  22. ^ „DINAMO VA ÎMPĂRȚI STADIONUL CU ACADEMICA CLINCENI! CÂND ARE LOC PRIMUL MECI”. eurosport.ro. . Accesat în . 
  23. ^ „Noul stadion al celor de la Sepsi a primit "botezul". Super-golul marcat de FC Voluntari”. Digi Sport. Accesat în . 
  24. ^ „Eugen Trică e istorie la FC U Craiova! Antrenorul care a adus promovarea în Liga 1 a fost DEMIS + alți 8 jucători sunt OUT”. gsp.ro. . Accesat în . 
  25. ^ „Adrian Mutu a semnat cu FC U Craiova, în această seară, la București! Detaliile contractului”. gsp.ro. . Accesat în . 
  26. ^ „Gigi Becali, mutare-ȘOC: Dinu Todoran antrenor la FCSB! „L-am ales pentru că atunci când l-am sunat era la biserică". gsp.ro. . Accesat în . 
  27. ^ „Viitorul și Farul Constanța au fuzionat. În Liga 1 va juca Farul, antrenor va fi Gheorghe Hagi, iar acționarii echipei sunt Hagi, Ciprian Marica și Zoltan Iasko”. liga2.prosport.ro. . Accesat în . 
  28. ^ „MULȚUMIM, EDI IORDĂNESCU!”. cfr1907.ro. . Accesat în . 
  29. ^ „Marius Șumudică este noul antrenor de la CFR Cluj! Prima reacție a tehnicianului: "Am semnat cu ochii închiși!". digisport.ro. . Accesat în . 
  30. ^ „Dusan Uhrin jr. a plecat de la Dinamo! Prima reacție a cehului, pentru GSP.ro + cine e favorit să îi ia locul”. gsp.ro. . Accesat în . 
  31. ^ „Dario Bonetti este noul antrenor al lui Dinamo”. Digi Sport. . Accesat în . 
  32. ^ „Marinos Ouzounidis, demis de la CS Universitatea Craiova! Mihai Rotaru n-a mai avut răbdare”. gsp.ro. . Accesat în . 
  33. ^ „Laurențiu Reghecampf e noul antrenor al celor de la CS Universitatea Craiova! Anunțul oficial”. gsp.ro. . Accesat în . 
  34. ^ „Edi Iordănescu a fost prezentat la FCSB! Imagini de la primul antrenament + cum arată contractul”. gsp.ro. . Accesat în . 
  35. ^ „CFR Cluj l-a demis pe Șumudică. Cine este favorit să le înlocuiască”. mediafax.ro. . Accesat în . 
  36. ^ „BINE AI REVENIT, DAN PETRESCU!”. CFR Cluj. . Accesat în . 
  37. ^ „Ilie Poenaru s-a despărțit de Academica Clinceni”. news.ro. . Accesat în . 
  38. ^ „JOHN ENE, ANTRENOR INTERIMAR”. Academica Clinceni. . Accesat în . 
  39. ^ „Gaz Metan Mediaș s-a despărțit de Mihai Teja! Anunțul conducerii”. prosport.ro. . Accesat în . 
  40. ^ „Ilie Poenaru este noul antrenor al echipei Gaz Metan Medias. Gazistii sunt penultimii in clasament”. mediafax.ro. . Accesat în . 
  41. ^ „Ionuț Chirilă a fost prezentat la Academica Clinceni: "Mi-am zis de multe ori că nu vreau să fac asta". Telekom Sport. . Accesat în . 
  42. ^ „Dinamo i-a reziliat contractul lui Dario Bonetti. Cum au reușit oficialii din Ștefan cel Mare să-l dea la o parte”. sport.ro. . Accesat în . 
  43. ^ „Dinamo are antrenor! Iuliu Mureșan a făcut anunțul: „A demonstrat că se pricepe". gsp.ro. . Accesat în . 
  44. ^ „Mircea Rednic s-a înțeles cu Dinamo! Primele declarații: „Luăm doi jucători până marți". gsp.ro. . Accesat în . 
  45. ^ „Comunicat 1 octombrie 2021”. Sepsi OSK. . Accesat în . 
  46. ^ „Edzőváltás a Sepsi OSK-nál, átmenetileg Ilyés vezeti a csapatot” [Schimbare de antrenor la Sepsi OSK, Ilyés conduce temporar echipa] (în maghiară). sport.szekelyhon.ro. . Accesat în . 
  47. ^ „Adrian Mutu a plecat de la FCU Craiova! Comunicatul oltenilor”. gsp.ro. . Accesat în . 
  48. ^ „Flavius Stoican, noul antrenor al lui FC U Craiova 1948. Anunțul făcut de echipa lui Adrian Mititelu. Care este principalul obiectiv!”. as.ro. . Accesat în . 
  49. ^ „Cristiano Bergodi, prezentat oficial la Sepsi » Primele declarații ale antrenorului italian : „Revin cu plăcere în România să antrenez acest club". gsp.ro. . Accesat în . 
  50. ^ a b „Vă prezentăm regulamentul pentru play-off. Iată care sunt criteriile de departajare!”, Telekomsport.ro, , accesat în  

Legături externeModificare