Deschide meniul principal
Pix.gif Turul Franței 2011 Cycling (road) pictogram.svg
Tour de France 2011.jpg
Sport ciclism
Alte nume Le Tour de France
Nr. de ediții a-98-a
Data începerii 2 iulie 2011
Data sfârșitului 24 iulie 2011
Numărul de probe 21 etape
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
Turul Franței 2012
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Turul Franței 2010

Turul Franței 2011 este cea de-a 98-a ediție a Turului Franței ce se desfășoară între 2-24 iulie 2011.

TraseulModificare

Pentru această ediție au fost programate 21 de etape.

Echipe participanteModificare

Au fost invitate cele 18 echipe de ProTur, dar și alte 5 echipe, în total 23 echipe.

  Franța   Spania   Italia
  • Liquigas Cannondale
  • Lampre-ISD
  Belgia   SUA
  • HTC-Highroad
  • BMC Racing Team
  • Garmin-Cervélo
  Kazakhstan
  Danemarca
  • Team Saxo Bank-SunGard
  Olanda
  • Rabobank
  • Vacancesoleil-DCM
  Marea Britanie
  • Team Sky
  Luxemburg
  • Leopard Trek
  Rusia

Etapele programateModificare

# Dată Start Sosire Km Tip etapă Câștigător
1 2 iulie   Passage du Gois   Mont des Alouettes 191.5   Etapă plată   Philippe Gilbert (OLO)[1]
2 3 iulie   Les Essarts   Les Essarts 23   Crontra-cronometru pe echipe   Garmin-Cervélo (GRM)[2]
3 4 iulie   Olonne-sur-Mer   Redon 198   Etapă plată   Tyler Farrar (GRM)[3]
4 5 iulie   Lorient   Mûr-de-Bretagne 172.5   Etapă valonată   Cadel Evans (BMC)[4]
5 6 iulie   Carhaix-Plouguer   Cap Fréhel 164.5   Etapă plată   Mark Cavendish (HTC)[5]
6 7 iulie   Dinan   Lisieux 226.5   Etapă plată   Edvald Boasson Hagen (SKY)[6]
7 8 iulie   Le Mans   Châteauroux 218   Etapă plată   Mark Cavendish (HTC)[7]
8 9 iulie   Aigurande   Super Besse 189   Etapă intermediară   Rui Costa (MOV)[8]
9 10 iulie   Issoire   Saint-Flour 208   Etapă intermediară   Luis León Sánchez (RAB)[9]
11 iulie Zi de repaus
10 12 iulie   Aurillac   Carmaux 158   Etapă plată   André Greipel (OLO)[10]
11 13 iulie   Blaye-les-Mines   Lavaur 167,5   Etapă plată   Mark Cavendish (HTC)[11]
12 14 iulie   Cugnaux   Luz-Ardiden 211   Etapă de munte   Samuel Sánchez (EUS)[12]
13 15 iulie   Pau   Lourdes 152,5   Etapă de munte   Thor Hushovd (GRM)[13]
14 16 iulie   Saint-Gaudens   Plateau de Beille 168,5   Etapă de munte   Jelle Vanendert (OLO)[14]
15 17 iulie   Limoux   Montpellier 192,5   Etapă plată   Mark Cavendish (HTC)[15]
18 iulie Zi de repaus
16 19 iulie   Saint-Paul-Trois-Châteaux   Gap 162,5   Etapă intermediară   Thor Hushovd (GRM)[16]
17 20 iulie   Gap   Pinerolo 179   Etapă de munte   Edvald Boasson Hagen (SKY)[17]
18 21 iulie   Pinerolo   Col du Galibier / Serre Chevalier 200,5   Etapă de munte   Andy Schleck (LEO)[18]
19 22 iulie   Modane   Alpe d'Huez 109,5   Etapă de munte   Pierre Rolland (EUC)[19]
20 23 iulie   Grenoble   Grenoble 42,5   Contra-cronometru individual   Tony Martin (HTC)[20]
21 24 iulie   Creteil   Paris (Champs-Élysées) 95   Etapă plată   Mark Cavendish (HTC)

Evoluția clasamentelorModificare

# Câștigător   Clasament general   Clasament pe puncte   Cel mai bun cățărător   Cel mai bun tânăr   Clasament pe echipe   Combativitate
1   Philippe Gilbert (OLO)   Philippe Gilbert (OLO)   Philippe Gilbert (OLO)   Philippe Gilbert (OLO)   Geraint Thomas (SKY)   Omega Pharma-Lotto   Perrig Quemeneur (EUC)
2 Garmin-Cervélo (GRM)   Thor Hushovd (GRM)   Garmin-Cervélo (GRM) nu se acordă
3   Tyler Farrar (GRM)   José Joaquín Rojas (MOV)   Mickaël Delage (FDJ)
4   Cadel Evans (BMC)   Cadel Evans (BMC)   Jérémy Roy (FDJ)
5   Mark Cavendish (HTC)   Philippe Gilbert (OLO)   Iván Gutiérrez (MOV)
6   Edvald Boasson Hagen (SKY)   Johnny Hoogerland (VAC)   Adriano Malori (LAM)
7   Mark Cavendish (HTC)   José Joaquín Rojas (MOV)   Robert Gesink (RAB)   Yannick Talabardon (SAU)
8   Rui Costa (MOV)   Philippe Gilbert (OLO)   Tejay van Garderen (HTC)   Tejay van Garderen (HTC)
9   Luis León Sánchez (RAB)   Thomas Voeckler (EUC)   Johnny Hoogerland (VAC)   Europcar (EUC)   Juan Antonio Flecha (SKY)
  Johnny Hoogerland (VAC)
10   André Greipel (OLO)   Marco Marcato (VAC)
11   Mark Cavendish (HTC)   Mark Cavendish (HTC)   Mickaël Delage (FDJ)
12   Samuel Sánchez (EUS)   Samuel Sánchez (EUS)   Arnold Jeannesson (FDJ)   Leopard Trek (LEO)   Geraint Thomas (SKY)
13   Thor Hushovd (GRM)   Jérémy Roy (FDJ)   Garmin-Cervélo (GRM)   Jérémy Roy (FDJ)
14   Jelle Vanendert (OLO)   Jelle Vanendert (OLO)   Rigoberto Urán (SKY)   Leopard Trek (LEO)   Sandy Casar (FDJ)
15   Mark Cavendish (HTC)   Niki Terpstra (QST)
16   Thor Hushovd (GRM)   Garmin-Cervélo (GRM)   Mikhail Ignatiev (KAT)
17   Edvald Boasson Hagen (SKY)   Rubén Pérez (EUS)
18   Andy Schleck (LEO)   Rein Taaramäe (COF)   Andy Schleck (LEO)
19   Pierre Rolland (EUC)   Andy Schleck (LEO)   Samuel Sánchez (EUS)   Pierre Rolland (EUC)   Alberto Contador (SBS)
20   Tony Martin (HTC)   Cadel Evans (BMC)
21
Clasamente finale

NoteModificare

  1. ^ Eurosport Etapa 1
  2. ^ Eurosport Etapa 2
  3. ^ Eurosport Etapa 3
  4. ^ Eurosport Etapa 4
  5. ^ Eurosport Etapa 5
  6. ^ Eurosport Etapa 6
  7. ^ Eurosport Etapa 7
  8. ^ Eurosport Etapa 8
  9. ^ Eurosport Etapa 9
  10. ^ Eurosport Etapa 10
  11. ^ Eurosport Etapa 11
  12. ^ Eurosport Etapa 12
  13. ^ Eurosport Etapa 13
  14. ^ Eurosport Etapa 14
  15. ^ Eurosport Etapa 15
  16. ^ Eurosport Etapa 16
  17. ^ Eurosport Etapa 17
  18. ^ Eurosport Etapa 18
  19. ^ Eurosport Etapa 19
  20. ^ Eurosport Etapa 20