Deschide meniul principal

Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1936

Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1936
Ilustrația imaginii Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1936
Detalii
Locație Germania Berlin
Perioadă 2 - 9 august 1936
Participanți 776 (678 bărbați, 96 femei)
Nr. de probe
Masculin
Feminin
Mixt
Individual 21 5 0
Echipe 2 1 0
Atletism la Jocurile Olimpice
Precedentul Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1932 Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1948 Următorul

Probele sportive de atletism la Jocurile Olimpice de vară din 1936 s-au desfășurat în perioada 2 - 9 august 1936, pe Stadionul Olimpic din Berlin, Germania. Au fost 29 de probe sportive, în care au concurat 776 sportivi, din 43 de țări.

MedaliațiModificare

 
Volmari Iso-Hollo

MasculinModificare

Probă sportivă Aur Argint Bronz
100 m Jesse Owens
  Statele Unite ale Americii
Ralph Metcalfe
  Statele Unite ale Americii
Tinus Osendarp
  Olanda
200 m Jesse Owens
  Statele Unite ale Americii
Matthew Robinson
  Statele Unite ale Americii
Tinus Osendarp
  Olanda
400 m Archie Williams
  Statele Unite ale Americii
Godfrey Brown
  Regatul Unit
James LuVale
  Statele Unite ale Americii
800 m John Woodruff
  Statele Unite ale Americii
Mario Lanzi
  Italia
Phil Edwards
  Canada
1500 m Jack Lovelock
  Noua Zeelandă
Glenn Cunningham
  Statele Unite ale Americii
Luigi Beccali
  Italia
5000 m Gunnar Höckert
  Finlanda
Lauri Lehtinen
  Finlanda
Henry Jonsson
  Suedia
10 000 m Ilmari Salminen
  Finlanda
Arvo Askola
  Finlanda
Volmari Iso-Hollo
  Finlanda
Maraton Son Ki-chong
  Japonia
Ernest Harper
  Regatul Unit
Nan Shoryu
  Japonia
110 m garduri Forrest Towns
  Statele Unite ale Americii
Donald Finlay
  Regatul Unit
Frederick Pollard
  Statele Unite ale Americii
400 m garduri Glenn Hardin
  Statele Unite ale Americii
John Loaring
  Canada
Miguel White
  Filipine
3000 m obstacole Volmari Iso-Hollo
  Finlanda
Kaarlo Tuominen
  Finlanda
Alfred Dompert
  Germania
4 x 100 m   Statele Unite ale Americii

Jesse Owens
Ralph Metcalfe
Foy Draper
Frank Wykoff

  Italia

Orazio Mariani
Gianni Caldana
Elio Ragni
Tullio Gonelli

  Germania

Wilhelm Leichum
Erich Borchmeyer
Erwin Gillmeister
Gerd Hornberger

4 x 400 m   Regatul Unit

Frederick Wolff
Godfrey Rampling
William Roberts
Godfrey Brown

  Statele Unite ale Americii

Harold Cagle
Robert Young
Edward O'Brien
Alfred Fitch

  Germania

Helmut Hamann
Friedrich Von Stülpnagel
Harry Voigt
Rudolf Harbig

50 km marș Harold Whitlock
  Regatul Unit
Arthur Schwab
  Elveția
Adalberts Bubenko
  Austria
Săritură în lungime Jesse Owens
  Statele Unite ale Americii
Luz Long
  Germania
Naoto Tajima
  Japonia
Triplu salt Naoto Tajima
  Japonia
Masao Harada
  Japonia
Jack Metcalfe
  Noua Zeelandă
Săritură în înălțime Cornelius Johnson
  Statele Unite ale Americii
David Albritton
  Statele Unite ale Americii
Delos Thurber
  Statele Unite ale Americii
Săritură cu prăjina Earle Meadows
  Statele Unite ale Americii
Shuhei Nishida
  Japonia
Sueo Oe
  Japonia
Aruncarea greutății Hans Woellke
  Germania
Sulo Bärlund
  Finlanda
Gerhard Stöck
  Germania
Aruncarea discului Kenneth Carpenter
  Statele Unite ale Americii
Gordon Dunn
  Statele Unite ale Americii
Giorgio Oberweger
  Italia
Aruncarea ciocanului Karl Hein
  Germania
Erwin Blask
  Germania
Fred Warngård
  Suedia
Aruncarea suliței Gerhard Stöck
  Germania
Yrjö Nikkanen
  Finlanda
Kalervo Toivonen
  Finlanda
Decatlon Glenn Morris
  Statele Unite ale Americii
Robert Clark
  Statele Unite ale Americii
Jack Parker
  Statele Unite ale Americii

FemininModificare

Probă sportivă Aur Argint Bronz
100 m Helen Stephens
  Statele Unite ale Americii
Stanisława Walasiewicz
  Polonia
Käthe Krauss
  Germania
80 m garduri Trebisonda Valla
  Italia
Anni Steuer
  Germania
Elizabeth Taylor
  Canada
4 x 100 m   Statele Unite ale Americii

Harriet Bland
Annette Rogers
Betty Robinson
Helen Stephens

  Regatul Unit

Eileen Hiscock
Violet Olney
Audrey Brown
Barbara Burke

  Canada

Dorothy Brookshaw
Mildred Dolson
Hilda Cameron
Aileen Meagher

Săritură în înălțime Ibolya Csák
  Ungaria
Dorothy Odam
  Regatul Unit
Elfriede Kaun
  Germania
Aruncarea discului Gisela Mauermayer
  Germania
Jadwiga Wajsówna
  Polonia
Paula Mollenhauer
  Germania
Aruncarea suliței Tilly Fleischer
  Germania
Luise Krüger
  Germania
Maria Kwaśniewska
  Polonia

Clasament medaliiModificare

Loc Țară Aur Argint Bronz Total
1   Statele Unite ale Americii 14 7 4 25
2   Germania 5 4 7 16
3   Finlanda 3 5 2 10
4   Regatul Unit 2 5 0 7
5   Japonia 2 2 3 7
6   Italia 1 2 2 5
7   Ungaria 1 0 0 1
  Noua Zeelandă 1 0 0 1
9   Polonia 0 2 1 3
10   Canada 0 1 3 4
11   Elveția 0 1 0 1
12   Țările de Jos 0 0 2 2
  Suedia 0 0 2 2
14   Filipine 0 0 1 1
  Letonia 0 0 1 1
  Australia 0 0 1 1