Caiac canoe la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - C-2 1000 m masculin
Proba masculină de canoe C-2 1000 de metri de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 2-3 august 2021 pe Sea Forest Waterway.[1] La această probă au participat 28 sportivi. Dintre aceștia, 9 vor fi selectați în urma Campionatului Mondial din 2019. Locurile rămase vor fi acordate în după calificările regionale.[2]
Program modificare
Orele sunt ora Japoniei (UTC+9)
Data | Timp | Etapă |
---|---|---|
Luni, 2 august 2021 | 9:30 | Calificări Sferturi de finală |
Marți, 3 august 2021 | 9:30 | Semifinale Finala |
Rezultate modificare
Calificări modificare
Primii doi clasați din fiecare serie se califică în semifinale, iar ceilalți se califică pentru sferturile de finală.
Seria 1 modificare
Loc | Culoar | Canotor | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | Liu Hao Zheng Pengfei |
China | 3:37,783 | SE |
2 | 5 | Serguey Torres Fernando Jorge |
Cuba | 3:39,028 | SE |
2 | 4 | Jacky Godmann Isaquias Queiroz |
Brazilia | 3:48,378 | SF |
4 | 1 | Sergey Yemelyanov Timofey Yemelyanov |
Kazahstan | 3:49,079 | SF |
5 | 7 | Roland Varga Connor Fitzpatrick |
Canada | 3:49,263 | SF |
6 | 3 | Wiktor Głazunow Tomasz Barniak |
Polonia | 3:49,956 | SF |
7 | 2 | Balázs Adolf Dániel Fejes |
Ungaria | 3:53,964 | SF |
Seria 2 modificare
Loc | Culoar | Canotor | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Sebastian Brendel Tim Hecker |
Germania | 3:42,774 | SE |
2 | 7 | Cayetano García Pablo Martínez |
Spania | 3:44,947 | SE |
3 | 3 | Petr Fuksa Martin Fuksa |
Cehia | 3:53,056 | SF |
4 | 4 | Viktor Melantyev Vladislav Chebotar |
COR | 4:00,218 | SF |
5 | 2 | Cătălin Chirilă Victor Mihalachi |
România | 4:00,459 | SF |
6 | 6 | Pavlo Altukhov Dmytro Ianchuk |
Ucraina | 4:06,089 | SF |
7 | 1 | Buly Da Conceição Triste Roque Fernandes dos Ramos |
São Tomé și Príncipe | 4:34,880 | SF |
Sferturi de finală modificare
Primii trei clasați din fiecare serie se califică în semifinale, iar ceilalți se califică pentru Finala B.
Sferturi de finală 1 modificare
Loc | Culoar | Canotor | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | Jacky Godmann Isaquias Queiroz |
Brazilia | 3:48,611 | SE |
2 | 2 | Pavlo Altukhov Dmytro Ianchuk |
Ucraina | 3:49,356 | SE |
3 | 3 | Cătălin Chirilă Victor Mihalachi |
România | 3:51,565 | SE |
4 | 6 | Balázs Adolf Dániel Fejes |
Ungaria | 3:53,559 | FB |
5 | 4 | Viktor Melantyev Vladislav Chebotar |
COR | 4:09,956 | FB |
Sferturi de finală 2 modificare
Loc | Culoar | Canotor | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | Wiktor Głazunow Tomasz Barniak |
Polonia | 3:49,770 | SE |
2 | 5 | Petr Fuksa Martin Fuksa |
Cehia | 3:50,635 | SE |
3 | 3 | Roland Varga Connor Fitzpatrick |
Canada | 3:50,768 | SE |
4 | 4 | Sergey Yemelyanov Timofey Yemelyanov |
Kazahstan | 3:55,157 | FB |
5 | 2 | Buly Da Conceição Triste Roque Fernandes dos Ramos |
São Tomé și Príncipe | 4:44,055 | FB |
Semifinale modificare
Primii patru clasați din fiecare serie se califică în Finala A, iar ceilalți se califică pentru Finala B.
Semifinala 1 modificare
Loc | Culoar | Canotor | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Liu Hao Zheng Pengfei |
China | 3:27,023 | FA |
2 | 2 | Cătălin Chirilă Victor Mihalachi |
România | 3:27,399 | FA |
3 | 3 | Wiktor Głazunow Tomasz Barniak |
Polonia | 3:28,282 | FA |
4 | 5 | Cayetano García Pablo Martínez |
Spania | 3:28,594 | FA |
5 | 6 | Pavlo Altukhov Dmytro Ianchuk |
Ucraina | 3:28,775 | FB |
Semifinala 2 modificare
Loc | Culoar | Canotor | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Sebastian Brendel Tim Hecker |
Germania | 3:26,812 | FA |
2 | 5 | Serguey Torres Fernando Jorge |
Cuba | 3:27,102 | FA |
3 | 2 | Roland Varga Connor Fitzpatrick |
Canada | 3:27,145 | FA |
4 | 3 | Jacky Godmann Isaquias Queiroz |
Brazilia | 3:27,167 | FA |
5 | 6 | Petr Fuksa Martin Fuksa |
Cehia | 3:28,927 | FB |
Finale modificare
Finala B modificare
Loc | Culoar | Canotor | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
9 | 2 | Viktor Melantyev Vladislav Chebotar |
COR | 3:30,406 | |
10 | 4 | Petr Fuksa Martin Fuksa |
Cehia | 3:31,240 | |
11 | 6 | Balázs Adolf Dániel Fejes |
Ungaria | 3:32,076 | |
12 | 3 | Sergey Yemelyanov Timofey Yemelyanov |
Kazahstan | 3:32,873 | |
13 | 5 | Pavlo Altukhov Dmytro Ianchuk |
Ucraina | 3:33,330 | |
14 | 7 | Buly Da Conceição Triste Roque Fernandes Dos Ramos |
São Tomé și Príncipe | 4:12,075 |
Finala A modificare
Loc | Culoar | Canotor | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
6 | Serguey Torres Fernando Jorge |
Cuba | 3:24,995 | ||
5 | Liu Hao Zheng Pengfei |
China | 3:25,198 | ||
4 | Sebastian Brendel Tim Hecker |
Germania | 3:25,615 | ||
4 | 8 | Jacky Godmann Isaquias Queiroz |
Brazilia | 3:27,603 | |
5 | 3 | Cătălin Chirilă Victor Mihalachi |
România | 3:29,285 | |
6 | 2 | Roland Varga Connor Fitzpatrick |
Canada | 3:30,157 | |
7 | 7 | Wiktor Głazunow Tomasz Barniak |
Polonia | 3:32,317 | |
8 | 1 | Cayetano García Pablo Martínez |
Spania | 3:41,572 |
Referințe modificare
- ^ „Programul de caiac canoe - sprint”. Tokyo 2020. Accesat în .
- ^ „Sistemul de calificare la probele de caiac canoe” (PDF). Tokyo 2020. Accesat în .