Deschide meniul principal

Campionatul European de Scrimă din 2001 s-a desfășurat în perioada 3-8 iunie la Koblenz în Germania.

Cuprins

RezultateModificare

MasculinModificare

Probă Aur Argint Bronz
Spadă   Vitali Zaharov (BLR)   Paolo Milanoli (ITA)   Pavel Kolobkov (RUS)
  Kaido Kaaberma (EST)
Spadă pe echipe   Ucraina
Aleksandr Horbaciuk
Dmîtro Kariucenko
Maksîm Hvorost
Dmîtro Ciumak
  Germania
Jörg Fiedler
Michael Flegler
Daniel Strigel
Fabian Schmidt
  Franța
Cédric Pillac
Érik Boisse
Frantz Philippe
Benoît Janvier
Floretă   Simone Vanni (ITA)   Adam Krzesiński (POL)   Ralf Bißdorf (GER)
  Attila Juhász (HUN)
Floretă pe echipe   Germania
Dominik Behr
Ralf Bissdorf
Lars Schache
Christian Schlechtweg
  Belgia
Cédric Gohy
Pierre Halut
Marc Pichon
Jean-Baptiste Van Elshander
  Polonia
Wojciech Szuchnicki
Adam Krzesiński
Sławomir Mocek
Tomasz Ciepły
Sabie   Stanislav Pozdniakov (RUS)   Julien Pillet (FRA)   Mihai Covaliu (ROU)
  Zsolt Nemcsik (HUN)
Sabie pe echipe   Rusia
Serghei Șarikov
Aleksei Frosin
Aleksei Diacenko
Stanislav Pozdniakov
  Franța
Julien Pillet
Fabrice Gazin
Nicolas Lopez
Boris Sanson
  Ungaria
Domonkos Ferjancsik
Zsolt Nemcsik
Kende Fodor
Balázs Lengyel

FemininModificare

Probă Aur Argint Bronz
Spadă   Ildikó Mincza-Nébald (HUN)   Tatiana Fahrutdinova (RUS)   Hajnalka Király (HUN)
  Heidi Rohi (EST)
Spadă pe echipe   Ungaria
Adrienn Hormay
Hajnalka Kiraly
Ildikó Mincza
Hajnalka Toth
  Rusia
Tatiana Fahrutdinova
Anna Sivkova
Maria Mazina
Tatiana Logunova
  Ucraina
Ieva Vîbornova
Anna Garina
Olga Partala
Natalia Konrad
Floretă   Valentina Vezzali (ITA)   Giovanna Trillini (ITA)   Edina Knapek (HUN)
  Sabine Bau (GER)
Floretă pe echipe   Italia
Valentina Vezzali
Diana Bianchedi
Giovanna Trillini
Margherita Granbassi
  Ungaria
Edina Knapek
Katalin Varga
Aida Mohamed
Gabriella Lantos
  România
Roxana Scarlat
Claudia Vanță
Reka Szabo
Cristina Stahl
Sabie   Elena Neceaeva (RUS)   Sandra Benad (GER)   Orsolya Nagy (HUN)
  Ilaria Bianco (ITA)
Sabie pe echipe   Germania
Sandra Benad
Susanne König
Stefanie Kubissa
Sabine Thieltges
  Italia
Ilaria Bianco
Ramona Cataleta
Gioia Marzocca
Alessia Tognolli
  Polonia
Katarzyna Kuzniak
Aleksandra Socha
Irena Więckowska

Clasament pe medaliiModificare

 Locul  Națiune Aur Argint Bronz Total
1   Italia 3 3 1 7
2   Rusia 3 2 1 6
3   Germania 2 2 2 6
4   Ungaria 2 1 6 9
5   Belarus 1 0 0 1
6   Ucraina 1 0 1 2
7   Franța 0 2 1 3
8   Polonia 0 1 2 3
9   Belgia 0 1 0 1
10   Estonia 0 0 2 2
  România 0 0 2 2
Total 12 12 18 42

ReferințeModificare