Cinematografia slovenă

articol-listă în cadrul unui proiect Wikimedia
(Redirecționat de la Listă de filme slovene)

Cinematografia slovenă are o istorie îndelungată, ea a luat naștere la sfârșitul secolului al XIX-lea, când este produs primul film în Slovenia, Razgled po Ljubljani, filmat în toamna anului 1898 la Ljubljana. Slovenia și-a declarat independența față de Iugoslavia la 25 iunie 1991. Filmele în limba slovenă produse în Iugoslavia înainte de această dată sunt listate mai jos împreună cu cele din perioada independenței. Titlurile originale, titlurile internaționale (sau cele folosite la festivaluri sau premii cinematografice) și premiera corespund intrărilor oficiale din baza de date a filmelor slovene[2] care uneori diferă de intrările din alte baze de date de filme (cum ar fi IMDb).

Filmul Ljubljana 1909 (Salvatore Spina) cu cele mai vechi înregistrări video păstrate cu Ljubljana, capitala Sloveniei[1]

IstorieModificare

Scurtmetrajul documentar Razgled po Ljubljani (cu sensul de Vedere din Ljubljana; alte denumiri Razgled Ljubljane, Panorama Ljubljane sau Razgled po Ljubljani) este considerat primul film înregistrat pe teritoriul actualei Slovenii. A fost filmat probabil de angajați ai fraților Lumière, cu toate că regizorul Srđan Kneževič consideră că este realizat de Johann Bläser. Scurtmetrajul a fost filmat probabil la Castelul Ljubljana sau din alt punct înalt din oraș în toamna anului 1898, perioadă în care la Ljubljana au sosit numeroși vizitatori din cauza cutremurului din Ljubljana. Filmul avea o durată de aproximativ 2 minute și a fost prezentat de omul de afaceri Johann Bläser în Parcul Tivoli (Strada Latterman), între 7 și 14 mai 1899. Filmul este considerat astăzi pierdut.[3] Cele mai vechi înregistrări video păstrate cu Ljubljana, capitala Sloveniei, apar în cele 7 minute ale scurtmetrajului documentar Ljubljana 1909. În film sunt prezentate câteva străzi, tramvaiul din Ljubljana și o sărbătoare; și a fost realizat de Compania Salvatore Spina din Trieste.[1]

Filmul mut alb-negru V kraljestvu Zlatoroga din 1931 este considerat primul lungmetraj slovac.[4] În 1948 a apărut primul film sloven complet cu sunet, lungmetrajul Na svoji zemlji (Pe pământul lor), în regia lui France Štiglic, bazat pe un roman al scriitorului Ciril Kosmač.[5]

Kekec din 1951 este primul film în limba slovenă pentru copii (după o povestire a scriitorului sloven Josip Vandot) și primul film sloven care a câștigat un premiu internațional, Leul de Aur în 1952 la cel de-al 13-lea Festival Internațional de Film de la Veneția la categoria film pentru copii cu vârste între 11 și 14 ani.[6][7]

În 1963 a apărut primul film color sloven, Srečno, Kekec!, regizat de Jože Gale.[8]

Listă de filme sloveneModificare

Aceasta este o listă de filme notabile produse în Slovenia sau în țările predecesoare pe teritoriul său.

Înainte de anii 1970Modificare

Titlu Regizor Distribuție Gen Note
1898
Razgled po Ljubljani
(Vedere din Ljubljana; alte denumiri Razgled Ljubljane, Panorama Ljubljane sau Razgled po Ljubljani)
angajați ai fraților Lumière   scurt/documentar Considerat primul film înregistrat pe teritoriul actualei Slovenii. Filmat probabil de angajați ai fraților Lumière, dar regizorul Srđan Kneževič consideră că este realizat de Johann Bläser. 2 minute, alb-negru. Este considerat film pierdut.[3]
1905
Sejem v Ljutomeru
(Fair At Ljutomer)
Odhod z maše v Ljutomeru ("Dismissal from Mass in Ljutomer")
Na domačem vrtu (In the Family Garden)
Karol Grossmann scurt/documentar Considerat printre primele exemple de filme slovene[4]
1909
Ljubljana 1909 Salvatore Spina Company, Trieste documentar/reportaj Titlu original: Ljubljana . Cele mai vechi înregistrări video păstrate cu Ljubljana, capitala Sloveniei.[1] La a 25-a aniversare a corului muncitorilor Slavec din Ljubljana. 1909, 35mm - alb-negru, 166 m, 7', film mut.[1]
1931
V kraljestvu Zlatoroga
(In the Kingdom of the Goldhorn)
Janko Ravnik Joža Čop, Miha Potočnik, Franica Sodja, Herbert Drofenik cu actori / documentar despre o excursie la munte Primul lungmetraj slovac [4]
1932
Triglavske strmine
(The Slopes of Mount Triglav)
Ferdo Delak Milka Badjura, Anton Danilo Cerar, Pavla Marinko, Miha Potočnik, Uroš Zupančič cu actori (film de dragoste) / documentar
1941
O, Vrba Marijan Foerster documentar Un film cheie sloven înainte de război care prezintă casa și satul natal al lui France Prešeren, poetul național slovean. Conține o serie de inovații sonore, precum și înregistrări conservate rare ale vocilor lui Fran Saleški Finžgar, care a prezentat casa, și ale lui Oton Župančič, care a citit poezia "O Vrba“. Datorită perioadei de tăcere culturală, filmul a fost lansat abia pe 26 august 1945.
1946
Ljubljana pozdravlja osvoboditelje
(Ljubljana Welcomes Liberators)
Marijan Foerster cu actori / documentar Primul film postbelic, lansat pe 17 iulie 1945. La 26 august 1945, a fost relansat cu câteva scene interpretate de actori.
1948
Na svoji zemlji
(On Our Own Land)
France Štiglic Miro Kopač, Angela Rakar, Stane Sever film de război Primul film sloven complet cu sunet;[5] a fost nominalizat la Palme d'Or la Cannes în 1949.[9]
1951
Kekec Jože Gale Matija Barl, France Presetnik aventuri pentru tineret Primul film sloven care a primit un premiu internațional - Leul de Aur la a 16-a ediție a Festivalului de Film de la Veneția[10]
1952
Svet na Kajžarju
(World at Kajžar)
France Štiglic Miro Kopač dramatic
1953
Jara gospoda
(Parvenus)
Bojan Stupica Bojan Stupica, Stane Sever istoric, dramatic
Vesna František Čáp Metka Gabrijelčič, Franek Trefalt, Jure Furlan, Janez Čuk, Elvira Kralj romantic, comedie Are o continuare, Ne čakaj na maj
1954
1955
Trenutki odločitve
(Moments of Decision)
František Čáp Stane Sever război, dramatic
Tri zgodbe
(Three Stories)
Jane Kavčič dramatic
1956
Dolina miru
(The Valley of Peace)
France Štiglic Tugo Štiglic, Eveline Wohlfeiler, John Kitzmiller război, dramatic Premiul pentru cel mai bun actor (John Kitzmiller) și nominalizare la Palme d'Or la Cannes în 1957[11]
1957
Ne čakaj na maj
(Don't Whisper)
František Čáp Metka Gabrijelčič, Franek Trefalt, Elvira Kralj, Stane Sever romantic, comedie Continuare a filmului Vesna
1958
Dobro morje
(The Good Sea)
Mirko Grobler Janez Vrhovec, Stane Potokar dramatic
Kala Krešimir Golik, Andrej Hieng Jure Doležal război, dramatic /
filmde aventuri, de familie
1959
Dobri stari pianino
(The Good Old Piano)
France Kosmač Frane Milčinski - Ježek, Vida Kuhar război, dramatic
Tri četrtine sonca
(Three Quarters of the Sun)
Jože Babič Arnold Tovornik, Bert Sotlar, Lojze Potokar dramatic
1960
Veselica
(The Feast)
Jože Babič Miha Baloh, Velimir Gjurin, Mira Sardoč romantic/dramatic
Akcija
(Action)
Jane Kavčič Lojze Rozman, Aleksander Valič, Stane Potokar, Janez Albreht, Branko Pleša, Arnold Tovornik film de război
1961
Nočni izlet
(Night Trip)
Mirko Grobler Primož Rode, Špela Rozin dramatic
Ples v dežju
(Dance in the Rain)
Boštjan Hladnik Miha Baloh, Duša Počkaj dramatic
Balada o trobenti in oblaku
(The Ballad of the Trumpet and the Cloud)
France Štiglic Lojze Potokar film de război, dramatic
Družinski dnevnik
(Family Diary)
Jože Gale film de comedie
1962
Minuta za umor
(A Minute for Murder)
Jane Kavčič Demeter Bitenc, Vanja Drach, Zlatko Madunič, Duša Počkaj, Lojze Rozman dramatic
Naš avto
(Our Car)
František Čáp film de comedie
Peščeni grad
(The Castle of Sand)
Boštjan Hladnik Milena Dravić, Ali Raner, Ljubiša Samardžić dramatic
Tistega lepega dne
(That Beautiful Day)
France Štiglic Bert Sotlar, Marija Šeme, Duša Počkaj film de comedie
1963
Srečno, Kekec!
(Good Luck, Kekec)
Jože Gale Velimir Gjurin, Marin Mele, Ruša Bojc aventuri, pentru tineret Primul film color sloven[8]
Samorastniki
(Wildlings)
Igor Pretnar Rudi Kosmač, Majda Potokar istoric, dramatic
1964
Ne joči, Peter
(Don't Cry, Peter)
France Štiglic film de război/
aventuri, pentru tineret
1965
Lažnivka
(Liar)
Igor Pretnar Majda Potokar, Irena Prosen, Vera Šipov, Angelca Hlebce, Dušan Antonijević, Bata Živojinović dramatic
Lucija
(Lucia)
France Kosmač Alenka Vipotnik dramatic
Po isti poti se ne vračaj
(Don't Come Back by the Same Way)
Jože Babič dramatic
1966
Amandus France Štiglic Boris Kralj film istoric dramatic
1967
Grajski biki
(Thugs from the Castle)
Jože Pogačnik dramatic
Na papirnatih avionih
(On Wings of Paper)
Matjaž Klopčič dramatic
Nevidni bataljon
(The Invisible Battalion)
Jane Kavčič film de război
Zgodba, ki je ni
(On the Run)
Matjaž Klopčič Polde Bibič, Mirko Bogataj, Vinko Hrastelj, Milena Dravić dramatic
1968
Kekčeve ukane
(Kekec's Tricks)
Jože Gale Zlatko Krasnič, Boris Ivanovski, Jasna Krofak, Milorad Radovič, Polde Bibič film de aventuri pentru tineret
Sončni krik
(The Shout of the Sun)
Boštjan Hladnik film de acțiune/comedie
Peta zaseda
(The Fifth Ambush)
France Kosmač Tone Gogala, Boris Cavazza film de război
1969
Sedmina
(Funeral Feast)
Matjaž Klopčič Rade Šerbedžija, Snežana Nikšić, Milena Dravić, Mirko Bogataj, Relja Bašić, Tone Slodnjak film de război

Anii 1970 - anii 2010Modificare

Titlu Regizor Distribuție Gen Note
1970
Onkraj
(Beyond)
Jože Gale Janez Škof dramatic
Rdeče Klasje
(Red Wheat)
Živojin Pavlović dramatic
1971
Maškarada
(Masquerade)
Boštjan Hladnik Vida Jerman, Miha Baloh, Igor Galo erotic dramatic Considerat pornografic și a fost cenzurat foarte mult, prima versiune integrala a fost văzută în 1982[12]
Mrtva ladja
(Death Ship)
Rajko Ranfl Franc Uršič, Polde Bibič romantic/de groază/mister
1972
Ko pride lev
(The Lion is Coming)
Boštjan Hladnik Marko Simčič, Milena Dravić, Marina Urbanc comedie/romantic
1973
Begunec
(The Fugitive)
Jane Kavčič film de războidramatic
Cvetje v jeseni
(Blossoms in Autumn)
Matjaž Klopčič Polde Bibič, Milena Zupančič romantic
Let mrtve ptice
(The Flight of Dead Bird)
Živojin Pavlović dramatic
Ljubezen na odru
(Love on the Furrows)
Vojko Duletič Metka Franko, Iztok Jereb, Aleksander Valič romantic/dramatic
Pastirci
(Little Shepherds)
France Štiglic Bogo Ropotar, Ksenija Sinur, Miha Levstek, Andrej Čevka pentru tineret dramatic
1974
Pomladni veter
(Spring Wind)
Rajko Ranfl Mirjana Nikolić, Marinko Šebez romantic
Strah
(Fear)
Matjaž Klopčič
1975
Čudoviti prah
(Wonderful Dust)
Milan Ljubić Ljubiša Samardžić, Silvo Božič film de războidramatic
Med strahom in dolžnostjo
(Between Fear and Duty)
Vojko Duletič Demeter Bitenc, Marjeta Gregorac, Angelca Hlebce film de războidramatic
Povest o dobrih ljudeh
(The Story of Good People)
France Štiglic Olga Kacjan, Bata Živojinović, Karel Pogorelec, Elvira Kralj dramatic
1976
Idealist Igor Pretnar Radko Polič, Milena Zupančič dramatic
Vdovstvo Karoline Žašler
(The Widowhood of Karolina Žašler)
Matjaž Klopčič Milena Zupančič, Zlatko Šugman, Polde Bibič dramatic Nominalizare Golden Bear la a 27-a ediţie a Festivalului International de la Berlin.[13]
1977
Sreča na vrvici
(Hang on, Doggy)
Jane Kavčič Matjaž Gruden, Nino de Gleria, Vesna Jevnikar pentru tineret comedie
To so gadi
(Real Pests)
Jože Bevc Bert Sotlar, Dare Valič, Majda Potokar comedie
1978
Ko zorijo jagode
(Strawberry Time)
Rajko Ranfl Irena Kranjc, Roman Goršič, Metod Pevec pentru tineret romantic
Praznovanje pomladi
(Spring Celebration)
France Štiglic Zvone Agrež, Zvezdana Mlakar, Radko Polič istoric, dramatic
1979
Draga moja Iza
(My Dear Iza)
Vojko Duletič Zvone Hribar, Judita Zidar dramatic
Iskanja
(Temptations)
Matjaž Klopčič Boris Cavazza, Boris Juh dramatic
Krč
(Spasm)
Božo Šprajc Ivo Ban
Ubij me nežno
(Kill Me Tenderly)
Boštjan Hladnik Duša Počkaj, Janez Starina, Miranda Caharija, Igor Samobor, Marina Urbanc dramatic
1980
Nasvidenje v naslednji vojni
(See You in the Next War)
Živojin Pavlović Metod Pevec, Hans Christian Blech film de război, dramatic
Prestop
(Transgression)
Matija Milčinski Mirko Bogataj dramatic
Splav meduze
(The Raft of Medusa)
Karpo Godina Olga Kacjan, Vladislava Milosavljević, Boris Komnenić dramatic
1981
Boj na požiralniku
(Battle at Požiralnik)
Janez Drozg dramatic
Krizno obdobje
(The Time of Crisis)
Franci Slak Ana Avbar, Roberto Batelli, Peter Božič, Tanja Premk, Joži Prepeluh, Dušanka Ristič dramatic
1982
Deseti brat
(The Tenth Brother)
Vojko Duletič Matjaž Višnar, Jana Habjan, Radko Polič istoric, dramatic
Pustota
(Wasteland)
Jože Gale istoric, dramatic
Razseljena oseba
(Displaced Person)
Marjan Ciglič Matjaž Višnar, Ivo Ban dramatic
Rdeči boogie ali Kaj ti je deklica
(Red Boogie)
Karpo Godina Boris Cavazza, Ivo Ban, Jožef Ropoša dramatic
Učna leta izumitelja Polža
(Apprenticeship of the Inventor Polž)
Jane Kavčič Miha Petrovčič, Tanja Vrenk, Bogdan Zupan comedie
1983
Dih
(A Breath of Air)
Božo Šprajc Draga Potočnjak, Ivo Ban, Faruk Begolli drama/thriller
Eva Franci Slak Miranda Caharija dramatic
1984
Dediščina
(Heritage)
Matjaž Klopčič Ivo Ban, Majda Potokar dramatic
Leta odločitve
(The Years of Decision)
Boštjan Vrhovec Boris Ostan, Boris Cavazza, Damjana Černe dramatic
Ljubezen
(Love)
Rajko Ranfl Rok Bogataj, Vesna Jevnikar, Bernarda Gašperčič film de războidramatic
Veselo gostivanje
(The Merry Wedding)
France Štiglic Danilo Benedičič, Polde Bibič, Zvezdana Mlakar, Lojze Rozman, Igor Samobor, Bert Sotlar romantic
1985
Butnskala
(Bumpstone)
Franci Slak Emil Filipčič, Marko Derganc, Janez Hočevar comedie
Christophoros Andrej Mlakar Milena Zupančič, Radko Polič, Boris Juh
Doktor
(Doctor)
Vojko Duletič Slavko Cerjak istoric, dramatic
Naš človek
(Our Man)
Jože Pogačnik Boris Juh dramatic
Ovni in mamuti
(Rams and Mammoths)
Filip Robar Dorin Božidar Bunjevac, Marko Derganc, Blaž Ogorevc, Slavko Štimac, Zlatko Zajc dramatic Marele premiu la International Filmfestival Mannheim-Heidelberg[14]
1986
Čas brez pravljic
(Times Devoid of Fairy Tales)
Boštjan Hladnik Bernarda Gašperčič, Boris Kerč, Damjan Koren, Boštjan Omerza, Ana Pretnar
Heretik
(Heretic)
Andrej Stojan
Kormoran
(A Cormoran)
Anton Tomašič Boris Cavazza dramatic
Poletje v školjki
(Ultima vară la Portorož)
Tugo Štiglic David Sluga, Boris Kralj pentru tineret Golden Griffon la Giffoni Film Festival,[15] urmat de Poletje v školjki 2
1987
Čisto pravi gusar
(A Real Pirate)
Marcel Buh Janez Albreht, Ivo Ban, Rok Bogataj pentru tineret adventure
Hudodelci
(The Felons)
Franci Slak Mario Šelih, Anja Rupel, Bata Živojinović, Rade Šerbedžija, Elizabeth Spender dramatic Proiectat la a 38-a ediţie a Festivalului International de la Berlin
Ljubezen nam je vsem v pogubo
(Love is the Ruin of Us All)
Jože Gale Jožica Avbelj, Marija Benko, Boris Cavazza, Silva Čušin, Slavka Glavina, Silvij Kobal Refăcut ca o miniserie TV omonimă
Ljubezni Blanke Kolak
(Blanka Kolak's Love)
Boris Jurjaševič Mira Furlan, Mustafa Nadarević, Peter Boštjančič dramatic
Moj ata, socialistični kulak
(My Dad, the Socialist Kulak)
Matjaž Klopčič Ivo Ban, Polde Bibič, Ivan Godnič, Urška Hlebec, Matjaž Partlič, Anton Petje, Milena Zupančič tragicomedie
Živela svoboda
(Long Live Freedom)
Rajko Ranfl Boris Juh dramatic
1988
Maja in vesoljček
(Maja and the Starboy)
Jane Kavčič Dario Ajdovec, Ana Papež pentru tineret sci-fi
Odpadnik
(The Maverick)
Božo Šprajc Ivo Ban dramatic
Poletje v školjki 2
(A Summer in a Sea-Shell)
Tugo Štiglic David Sluga, Kaja Štiglic pentru tineret Continuare a Poletje v školjki
Remington Damjan Kozole Mario Šelih, Lara Bohinc, Rasim Softić dramatic
1989
Coprnica Zofka
(Sophie the Witch)
Matija Milčinski voices by Ljerka Belak, Janez Bončina Benč, Janez Hočevar, Vlado Kreslin, Svetlana Makarovič, Ivanka Mežan, Alenka Vidrih, Nada Žgur live-action puppet film
Kavarna Astoria
(Cafe Astoria)
Jože Pogačnik Janez Hočevar, Lidija Kozlovič, Branko Šturbej dramatic
Nekdo drug
(Someone Else)
Boštjan Vrhovec Marko Mlačnik, Barbara Lapajne, Gojmir Lešnjak dramatic
Veter v mreži
(The Windhunter)
Filip Robar Dorin Milan Štefe dramatic
1990
Decembrski dež
(December Rain)
Božo Šprajc Ljerka Belak, Danilo Benedičič, Demeter Bitenc romantic/dramatic
Do konca in naprej
(To the Limit and Beyond)
Jure Pervanje Matjaž Tribušon, Janez Hočevar crime/comedie
Ječarji
(The Jailers)
Marjan Ciglič Jože Babič, Ivo Ban, Danilo Benedičič fantastic fiction
Umetni raj
(Artificial paradise)
Karpo Godina Jurgen Morche, Vlado Novak, Dragana Mrkić dramatic
1991
Babica gre na jug
(Grandma Goes South)
Vinci Vogue Anžlovar Majolka Šuklje, Bojan Emeršič, Nataša Matjašec dramatic Primul film artistic după independența Sloveniei[16]
Operacija Cartier
(Operation Cartier)
Miran Zupanič Faruk Begolli, Haris Burina, Urška Hlebec, Srečo Špik, Borut Veselko, Judita Zidar black comedie
1992
1993
Kdo bo koga Igor Šmid Majda Potokar, Danilo Benedičič, Maja Končar, Roman Končar, Iztok Mlakar, Jernej Šugman, Janja Majzelj, Branko Šturbej, Mirjam Korbar, Meta Vranič comedie
Ko zaprem oči
(When I Close My Eyes)
Franci Slak Petra Govc, Mario Šelih crime/romantic/thriller Propunerea Sloveniei la Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 66-a
Morana Aleš Verbič de groază/mister/thriller Propunerea Sloveniei la Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 67-a
1994
Halgato Andrej Mlakar Jože Kramberger, Vlado Kreslin, Mirjam Korbar dramatic
Morana Aleš Verbič
1995
Carmen Metod Pevec Nataša Barbara Gračner, Sebastijan Cavazza dramatic
Ekspres, ekspres
(Express, Express)
Igor Šterk Gregor Baković, Barbara Cerar, Gregor Čušin, Marko Mandič, Peter Musevski, Andrej Rozman - Roza, Lojze Rozman, Tomaž Gubenšek dramatic
1996
Felix Božo Šprajc Feliks Žnidarčič, Milena Zupančič film de război, dramatic Propunerea Sloveniei la Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 69-a
1997
Outsider Andrej Košak Davor Janjić, Nina Ivanič dramatic Propunerea Sloveniei la Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 70-a
1998
Socializacija bika?
(Socializing The Bull?)
Zvonko Čoh, Milan Erih comedie/animație Primul lungmetraj de animație din Slovenia[17]
1999
Blues za Saro
(Blues For Sarah)
Boris Jurjaševič Bojan Emeršič, Nataša Barbara Gračner, Metka Trdin, Ljubiša Samardžić detectivi/comedie
V leru
(Idle Running)
Janez Burger Matjaž Javšnik comedie
Jebiga
(Fuck It)
Miha Hočevar comedie
Nepopisan list
(What Now, Luka?)
Jane Kavčič Jan Grilanc, Iva Štefančič, Tanja Ribič pentru tineret
Porno Film Damjan Kozole Matjaž Latin, Primož Petkovšek dramatic
V petek zvečer
(Friday Night)
Danijel Sraka Primož Rokavc, Katarina Čas, Primož Preksavec, Tina Cvek, Tadej Čapeljnik, Manja Plešnar, Jernej Kuntner comedie
2001
Barabe! Miran Zupanič
Kruh in mleko
(Bread and Milk)
Jan Cvitkovič Peter Musevski, Sonja Savić, Tadej Troha dramatic Propunerea Sloveniei la Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 74-a.[18]
Poker Vinci Vogue Anžlovar Borut Veselko, Urša Božič, Roberto Magnifico, Pavle Ravnohrib dramatic
Sladke sanje
(Sweet Dreams)
Sašo Podgoršek Janko Mandič dramatic Premiul FIPRESCI Festroia International Film Festival din 2002[19]
2002
Amir Miha Čelar Uroš Fürst, Marko Miladinovič dramatic
Zvenenje v glavi
(Headnoise)
Andrej Košak Jernej Šugman dramatic Propunerea Sloveniei la Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 75-a
Ljubljana
(Ljubljana)
Igor Šterk Grega Zorc, Tjaša Železnik, Jaka Ivanc dramatic
Pozabljeni zaklad Tugo Štiglic
Šelestenje
(Rustling Landscapes)
Janez Lapajne Barbara Cerar, Rok Vihar, Grega Zorc, Maša Derganc, Mateja Koležnik dramatic
Varuh meje
(Guardian of the Frontier)
Maja Weiss Iva Krajnc, Tanja Potočnik, Pia Zemljič, Jonas Žnidaršič dramatic
Zgodba gospoda P. F.
(The Story of Mr. P. F.)
Karpo Godina documentar
2003
Kajmak in marmelada
(Cheese and Jam)
Branko Đurić Branko Đurić, Tanja Ribič, Dragan Bjelogrlić comedie
Na planincah
Miha Hočevar Filip Đurić, Saša Tabaković comedie
Pesnikov portret z dvojnikom Franci Slak Pavle Ravnohrib costume dramatic
Pod njenim oknom
(Beneath Her Window)
Metod Pevec Propunerea Sloveniei la Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 77-a
Rezervni deli
(Spare Parts)
Damjan Kozole Aljoša Kovačič dramatic Propunerea Sloveniei la Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 76-a
2004
Delo osvobaja
(Labour Equals Freedom)
Damjan Kozole Peter Musevski, Nataša Barbara Gračner dramatic
Dergi in Roza: V kraljestvu svizca
(Alpenpolka)
Boris Jurjaševič Marko Derganc, Andrej Rozman - Roza, Bojan Emeršič, Jernej Šugman comedie
Ruševine
(The Ruins)
Janez Burger Nataša Matjašec, Matjaž Tribušon dramatic Propunerea Sloveniei la Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 78-a
Tu pa tam
(Here and There)
Mitja Okorn Klemen Bučan, Miki Bubulj, Toni Cahunek, Adnan Omerović pentru tineret/crime/comedie
2005
Ljubljana je ljubljena Matjaž Klopčič Nataša Barbara Gračner Dedicat aniversării a 100 de ani de la primul film sloven, a șaizecea aniversare a libertății și a Ljubljanei de Rudi Šeligo
Uglaševanje
(Tuning)
Igor Šterk Peter Musevski, Nataša Burger dramatic Grand prize la International Filmfestival Mannheim-Heidelberg[20]
Odgrobadogroba
(Gravehopping)
Jan Cvitkovič Mojca Fatur Propunerea Sloveniei la Premiile Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 79-a
2006
Estrellita - Pesem za domov Metod Pevec Silva Čušin, Tadej Troha dramatic
Kratki stiki
(Short Circuits)
Janez Lapajne Tjaša Železnik, Grega Zorc, Jernej Šugman, Sebastijan Cavazza, Boris Cavazza, Mojca Funkl, Vito Taufer, Maša Derganc, Primož Ekart, Uroš Smolej, Matija Vastl, Igor Dragar, Tim Dekleva dramatic Propunerea Sloveniei la Premiile Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 80-a
Noč
(Let Me Sleep)
Miha Knific Naida Raimova, Henrik Walgeborg, Christina Luoma dramatic
Tea
(Teah)
Hanna Slak Nikolaj Burger, Pina Bitenc fantastic fiction
2007
Otroci s Petrička Miran Zupanič documentary
Petelinji zajtrk
(Rooster's breakfast)
Marko Naberšnik Primož Bezjak, Vlado Novak, Pia Zemljič Propunerea Sloveniei la Premiile Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 81-a
Instalacija ljubezni
(
Installation of love)
Maja Weiss Bernarda Oman, Igor Samobor, Desa Muck, Andrej Rozman - Roza
2008
Dar Fur - Vojna za vodo
(Dar Fur - film de războifor Water)
Tomo Križnar, Maja Weiss documentary
Lajf Vito Taufer Tjaša Železnik dramatic
Morje v času mrka
(The Sea at the Time of the Eclipse)
Jure Pervanje Boris Cavazza drama
Pokrajina Št. 2
(Landscape No. 2)
Vinko Möderndorfer Marko Mandić, Janez Hočevar, Slobodan Ćustić Propunerea Sloveniei la Premiile Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 82-a
Za vedno
(Forever)
Damjan Kozole Marjuta Slamič, Dejan Spasić dramatic
2009
9:06 Igor Šterk Igor Samobor, Silva Čušin thriller Propunerea Sloveniei la Premiile Oscar pentru cel mai bun film străin, ediția a 83-a
Distorzija
(Distortion)
Miha Hočevar Žan Perko, Nataša Tič Ralijan, Robert Prebil, Jure Dolamič, Jani Vrhovnik, Domen Verovšek, Anita Barišič, Katja Škofic pentru tineret dramatic
Osebna prtljaga
(Personal Baggage)
Janez Lapajne Klemen Slakonja, Nataša Barbara Gračner, Branko Završan, Boris Cavazza, Nina Rakovec dramatic
Slovenka
(Slovenian Girl)
Damjan Kozole Nina Ivanišin dramatic
2010
Circus Fantasticus
(Silent Sonata)
Janez Burger Leon Lučev, Ravil Sultanov, Pauliina Räsänen film de război Filmul a primit mai multe premii la al 13-lea Festival de Film Sloven de la Portorož, la al 58-lea Festival de Film de la Pula și la Festivalul Internațional de Film de la Alexandria.
2010
Circus Fantasticus
(Silent Sonata)
Janez Burger Leon Lučev, Ravil Sultanov, Pauliina Räsänen film de războidramatic
Gremo mi po svoje
(Let's go our own way)
Miha Hočevar Jurij Zrnec, Tadej Koren Šmid, Jure Kreft, Matevz Štular, Jana Zupančič, Luka Cimprič, Uroš Kavrin aventuri, pentru tineret
Oča
(Dad)
Vlado Škafar Milivoj Roš, Sandi Šalamon dramatic
Piran - Pirano Goran Vojnović Mustafa Nadarević, Boris Cavazza, Nina Ivanišin dramatic
Stanje šoka
(The State of Shock)
Andrej Košak dramatic
2011
Arheo
(Archeo)
Jan Cvitkovič Niko Novak, Medea Novak, Tommaso Finzi dramatic
Izlet
(A Trip)
Nejc Gazvoda Nina Rakovec, Jure Henigman, Luka Cimprič dramatic
Lahko noč, gospodična
(Good Night, Missy)
Metod Pevec Polona Juh, Jernej Šugman dramatic
2012
My Name Is Janez Janša Janez Janša Janez Janša, Janez Janša, Janez Janša film de artă/documentar
2013
Gremo mi po svoje 2
(Let's go our own way 2)
Miha Hočevar Jurij Zrnec, Tadej Toš, Tadej Koren Šmid, Jure Kreft, Matevz Štular, Jana Zupančič, Luka Cimprič, Sabina Kogovšek, Uroš Kavrin, pentru tineret adventure
2015
Idila Tomaž Gorkič Nina Ivanisin, Sebastian Cavazza film de groază
2016
Houston, We Have a Problem! Ziga Virc mockumentar
2018
Consequences (Posledice) Darko Štante Matej Zemljič, Timon Šturbej, Gašper Markun dramatic

NoteModificare

  1. ^ a b c d "Dokumenti Slovenskega gledališkega in filmskega muzeja" [The Documents of the Slovenian Theatre and Film Museum] (in slovenă). 16–19. Slovenski gledališki in filmski muzej [Slovenian Theatre and Film Museum]. 1980: 128.
  2. ^ http://www.film-center.si/
  3. ^ a b Traven, Janko; Nedič, Lilijana; Šimenc, Stanko (). Pregled razvoja kinematografije pri Slovencih [A Review of the Development of Cinema in the Slovene Lands]. Slovenian Theatre and Film Museum. p. 50. ISBN 961-6417-23-1. 
  4. ^ a b c „History and development of the Slovene film sector”. Slovenia Cultural Profiles. Visiting Arts. 
  5. ^ a b „Film”. Slovenia.si. Government Communication Office. Accesat în . 
  6. ^ „Kekec's Tricks in memory of the film father, director Jože Gale” (în Slovenian). MMC RTV Slovenija. Accesat în . 
  7. ^ „Film was awarded at Venice Film Festival 1952” (în Italian). labiennale.org. Accesat în . 
  8. ^ a b Koršič, Igor. „Film med Slovenci”. Gea (în Slovenian). 
  9. ^ „Na svoji zemlji”. Festival de Cannes. Accesat în . 
  10. ^ „Kekec najbolj priljubljen slovenski film”. Siol.net (în Slovenian). . Arhivat din original la . Accesat în . 
  11. ^ „Awards for Valley of Peace”. IMDb. Accesat în . 
  12. ^ „Umrl Boštjan Hladnik”. 24ur.com (în Slovenian). . Accesat în . 
  13. ^ „Awards for Vdovstvo Karoline Zasler (1976)”. IMDb. Accesat în . 
  14. ^ „Preisträger 1985”. Internationales FilmFestival Mannheim-Heidelberg. Arhivat din original la . Accesat în . 
  15. ^ „Awards for A Summer in a Sea Shell”. IMDb. Accesat în . 
  16. ^ „The "Independent" Film - Ten of the Best”. The Slovenia Times. . Accesat în . [nefuncțională]
  17. ^ Jokinen, Heikki (). „Contemporary European Features”. Animation World Network. Arhivat din original la . Accesat în . 
  18. ^ Požun, Brian J. (). „Slovene film makes a splash at the Lido”. Kinoeye. 1 (3). 
  19. ^ „Festival awards 2002”. The international federation of film critics. Arhivat din original la . Accesat în . 
  20. ^ „Preisträger 2005”. Internationales FilmFestival Mannheim-Heidelberg. Arhivat din original la . Accesat în .