Lista medaliaților olimpici la gimnastică (bărbați)

articol-listă în cadrul unui proiect Wikimedia

Gimnastică artisticăModificare

Individual compusModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1900   Gustave Sandras (FRA) *   Noël Bas (FRA) *   Lucien Démanet (FRA) *
1904   Julius Lenhart (USA )[1]   Wilhelm Weber (Turner) (DEU)   Adolf Spinnler (SUI)
1906 **
(5 probe)
  Pierre Paysse (FRA)   Alberto Braglia (ITA)   Georges Charmoille (FRA)
1906 **
(6 probe)
  Pierre Paysse (FRA)   Alberto Braglia (ITA)   Georges Charmoille (FRA)
1908   Alberto Braglia (ITA)   Walter Tysal (GBR)   Louis Ségura (FRA)
1912   Alberto Braglia (ITA)   Louis Ségura (FRA)   Adolfo Tunesi (ITA)
1920   Giorgio Zampori (ITA)   Marcos Torrès (FRA)   Jean Gounot (FRA)
1924   Leon Štukelj (YUG)   Robert Prazak (TCH)   Bedřich Šupčík (TCH)
1928   Georges Miez (SUI)   Hermann Hänggi (SUI)   Leon Štukelj (YUG)
1932   Romeo Neri (ITA)   István Pelle (HUN)   Heikki Savolainen (FIN)
1936   Alfred Schwarzmann (DEU)   Eugen Mack (SUI)   Konrad Frey (DEU)
1948   Veikko Huhtanen (FIN)   Walter Lehmann (Turner) (SUI)   Paavo Aaltonen (FIN)
1952   Wiktor Tschukarin (URS)   Grant Schaginjan (URS)   Josef Stalder (SUI)
1956   Wiktor Tschukarin (URS)   Takashi Ono (JPN)   Juri Titow (URS)
1960   Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS)   Takashi Ono (JPN)   Juri Titow (URS)
1964   Yukio Endō (JPN)   Shuji Tsurumi (JPN)
  Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS)
  Wiktor Lissizki (URS)
-
1968   Sawao Katō (JPN)   Michail Jakowlewitsch Woronin (URS)   Nakayama Akinori (JPN)
1972   Sawao Katō (JPN)   Eizo Kenmotsu (JPN)   Nakayama Akinori (JPN)
1976   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS)   Sawao Katō (JPN)   Mitsuo Tsukahara (JPN)
1980   Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS)   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS)   Stojan Deltschew (BUL)
1984   Koji Gushiken (JPN)   Peter Vidmar (USA)   Li Ning (CHN)
1988   Wladimir Artjomow (URS)   Waleri Wiktorowitsch Ljukin (URS)   Dmitri Wladimirowitsch Bilosertschew (URS)
1992   Witali Schtscherbo (EUN)   Grigori Misjutin (EUN)   Waleri Belenki (EUN)
1996   Li Xiaoshuang (CHN)   Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)   Witali Schtscherbo (BLR)
2000   Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)   Yang Wei (Turner) (CHN)   Alexander Beresch (UKR)
2004   Paul Hamm (USA)   Kim Dae-eun (KOR)   Yang Tae-young (KOR)
2008   Yang Wei (Turner) (CHN)   Kōhei Uchimura (JPN)   Benoît Caranobe (FRA)
2012   Kōhei Uchimura (JPN)   Uchimura (GER)   Danell Leyva (SUA)

EchipeModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1904   Statele Unite ale Americii [2]
John Grieb
Anton Heida
Max Hess
Philipp Kassel
Julius Lenhart[1]
Ernst Reckeweg
  Statele Unite ale Americii [3]
Emil Beyer
John Bissinger
Arthur Rosenkampf
Julian Schmitz
Otto Stoffen
Max Wolf
  Statele Unite ale Americii [4]
John Duha
Charles Krause
Robert Mayack
George Meyer
Edward Siegler
Philipp Schuster
1908   Suedia
Gösta Åsbrink, Carl Bertilsson, Hjalmar Cedercrona, Andreas Cervin, Rudolf Degermark, Carl Folcker, Sven Forssman, Erik Granfelt, Carl Hårlemann, Hugo Jahnke, Johan Jarlén, Nils Robert Hellsten, Gunnar Höjer, Arvid Holmberg, Carl Holmberg, Osvald Holmberg, Gustaf Johnsson, Rolf Johnsson, Sven Landberg, Olle Lanner, Axel Ljung, Nils von Kantzow, Osvald Moberg, Carl Norberg, Erik Norberg, Tor Norberg, Axel Norling, Daniel Norling, Gustaf Olson, Leonard Peterson, Sven Rosén, Gustaf Rosenquist, Axel Sjöblom, Birger Sörvik, Haakon Sörvik, Karl-Johan Svensson, Karl-Gustaf Vingqvist, Nils Widforss
  Norvegia
Arthur Amundsen, Carl Andersen, Otto Authen, Hermann Bohne, Trygve Bøyesen, Oskar Bye, Conrad Carlsrud, Sverre Grøner, Harald Halvorsen, Peter Hol, Eugen Ingebretsen, Ole Iversen, Per Jespersen, Sigurd Johannesen, Nicolai Kiær, Carl Klæth, Thor Larsen, Rolf Lefdahl, Hans Lem, Anders Moen, Frithjof Olsen, Carl Petersen, Paul Pedersen, Sigvard Sivertsen, John Skrataas, Harald Smedvik, Andreas Strand, Olaf Syvertsen, Thomas Thorstensen
  Finlanda [5]
Eino Forsström, Otto Granström, Johan Kemp, Iivari Kyykoski, Heikki Lehmusto, Johan Lindroth, Edvard Linna, Yrjö Linko, Edvard Linna, Matti Markkanen, Kaarlo Mikkolainen, Veli Nieminen, Kaarlo Paasia, Arvi Pohjanpää, Aarne Pohjonen, Eino Railio, Heikki Riipinen, Arno Saarinen, Einar Sahlsten, Arne Salovaara, Karl Sandelin, Eljas Sipilä, Viktor Smeds, Kaarlo Soinio, Kurt Stenberg, Väinö Tiiri, Karl Wegelius
1912   Italia
Pietro Bianchi, Guido Boni, Alberto Braglia, Giuseppe Domenichelli, Alfredo Gollini, Francesco Loi, Luigi Maiocco, Giovanni Mangiante, Lorenzo Mangiante, Serafino Mazzarochi, Carlo Pregosi, Guido Romano, Paolo Salvi, Luciano Savorini, Adolfo Tunesi, Giorgio Zampori, Umberto Zanolini, Angelo Zorzi
  Ungaria
József Bittenbinder, Imre Erdődy, Samu Fóti, Imre Gellért, Győző Haberfeld, Ottó Hellmich, István Herczeg, József Keresztessy, Lajos Kmetykó, János Krizmanich, Elemér Pászti, Árpád Pédery, Jenõ Rittich, Sigurd Ferenc Szüts, Ödön Téry, Géza Tuli
  Regatul Unit
Albert Betts, William Cowhig, Sidney Cross, Harry Dickason, Herbert Drury, Bernard Franklin, Leonard Hanson, Samuel Hodgetts, Charles Luck, William MacKune, Ronald McLean, Alfred Messenger, Henry Oberholzer, Edward Pepper, Edward Potts, Reginald Potts, George Ross, Charles Simmons, Arthur Southern, William Titt, Charles Vigurs, Samuel Walker, John Whitaker
1920   Italia
Arnaldo Andreoli, Ettore Bellotto, Pietro Bianchi, Fernando Bonatti, Luigi Cambiaso, Luigi Contessi, Carlo Costigliolo, Luigi Costigliolo, Giuseppe Domenichelli, Roberto Ferrari, Carlo Fregosi, Romualdo Ghiglione, Ambrogio Levati, Francesco Loi, Vittorio Lucchetti, Luigi Maiocco, Ferdinando Mandrini, Lorenzo Mangiante, Antonio Marovelli, Michele Mastromarino, Giuseppe Paris, Manlio Pastorini, Ezio Roselli, Paolo Salvi, Giovanni Tubino, Giorgio Zampori, Angelo Zorzi
  Belgia
Eugenius Auwerkerken, Théophile Bauer, François Claessens, Augustus Cootmans, Frans Gibens, Albert Haepers, Dominique Jacobs, Félicien Kempeneers, Jules Labéeu, Hubert Lafortune, Auguste Landrieu, Charles Lannie, Constant Loriot, Nicolas Maerloos, Ferdinand Minnaert, Louis Stoop, Jean Van Guysse, Alphonse Van Mele, François Verboven, Jean Verboven, Julien Verdonck, Joseph Verstraeten, Georges Vivex, Julianus Wagemans
  Franța
Georges Berger, Emile Bouchès, René Boulanger, Alfred Buyenne, Eugène Cordonnier, Léon Delsarte, Lucien Démanet, Paul Durin, Georges Duvant, Fernand Fauconnier, Arthur Hermann, Albert Hersoy, André Higelin, Auguste Hoël, Louis Kempe, Georges Lagouge, Paulin Lemaire, Ernest Lespinasse, Emile Martel, Jules Pirard, Eugène Pollet, Georges Thurnherr, Marcos Torrès, François Walker, Julien Wartelle, Paul Wartelle
1924   Italia
Luigi Cambiaso
Mario Lertora
Vittorio Lucchetti
Luigi Maiocco
Ferdinando Mandrini
Francesco Martino
Giuseppe Paris
Giorgio Zampori
  Franța
Eugène Cordonnier
Léon Delsarte
François Gangloff
Jean Gounot
Arthur Hermann
André Higelin
Joseph Huber
Albert Seguin
  Elveția
Hans Grieder
August Güttinger
Jean Gutweninger
Georges Miez
Otto Pfister
Antoine Rebetez
Karl Widmer
Josef Wilhelm
1928   Elveția
Hans Grieder
August Güttinger
Hermann Hänggi
Eugen Mack
Georges Miez
Otto Pfister
Eduard Steinemann
Melchior Wezel
  Cehoslovacia
Josef Effenberger
Jan Gajdoš
Jan Koutný
Emanuel Löffler
Bedřich Šupčík
Ladislav Tikal
Ladislav Vácha
Václav Veselý
  Iugoslavia
Edvard Antosiewicz
Dragutin Cioti
Stane Derganc
Boris Gregorka
Anton Malej
Janez Porenta
Jože Primožič
Leon Štukelj
1932   Italia
Oreste Capuzzo
Savino Guglielmetti
Mario Lertora
Romeo Neri
Franco Tognini
  Statele Unite ale Americii
Frank Cumiskey
Frank Haubold
Alfred Jochim
Frederick Meyer
Michael Schuler
  Finlanda
Mauri Nyberg-Noroma
Veikko Pakarinen
Heikki Savolainen
Einari Teräsvirta
Martti Uosikkinen
1936   Germania
Franz Beckert
Konrad Frey
Alfred Schwarzmann
Willi Stadel
Innozenz Stangl
Walter Steffens
Matthias Volz
Ernst Winter
  Elveția
Walter Bach
Albert Bachmann
Walter Beck
Eugen Mack
Georges Miez
Michael Reusch
Eduard Steinemann
Josef Walter
  Finlanda
Mauri Nyberg-Noroma
Aleksanteri Saarvala
Heikki Savolainen
Esa Seeste
Veikko Pakarinen
Einari Teräsvirta
Eino Tukiainen
Martti Uosikkinen
1948   Finlanda
Paavo Aaltonen
Veikko Huhtanen
Kalevi Laitinen
Olavi Rove
Aleksanteri Saarvala
Sulo Salmi
Heikki Savolainen
Einari Teräsvirta
  Elveția
Karl Frei
Christian Kipfer
Walter Lehmann
Robert Lucy
Michael Reusch
Josef Stalder
Emil Studer
Melchior Thalmann
  Ungaria
László Baranyai
Jozsef Fekete
Gyözö Mogyorosi
János Mogyorósy-Klencs
Ferenc Pataki
Lajos Sántha
Lajos Tóth
Ferenc Várkõi
1952   Uniunea Sovietică
Wiktor Tschukarin
Grant Schaginjan
Walentin Muratow
Jewgeni Korolkow
Wladimir Beljakow
Josif Berdijew
Michail Perelman
Dmitri Leonkin
  Elveția
Josef Stalder
Hans Eugster
Jean Tschabold
Jack Günthard
Melchior Thalmann
Ernst Gebendinger
Hans Schwarzentruber
Ernst Fivian
  Finlanda
Onni Lappalainen
Berndt Lindfors
Paavo Aaltonen
Kaino Lempinen
Heikki Savolainen
Kalevi Laitinen
Kalevi Viskari
Olavi Rove
1956   Uniunea Sovietică
Albert Asarjan
Walentin Muratow
Boris Schachlin
Pawel Stolbow
Juri Titow
Wiktor Tschukarin
  Japonia
Nobuyuki Aihara
Akira Kono
Masami Kubota
Takashi Ono
Masao Takemoto
Shinsaku Tsukawaki
  Finlanda
Raimo Heinonen
Onni Lappalainen
Olavi Leimuvirta
Berndt Lindfors
Martti Mansikka
Kalevi Suoniemi
1960   Japonia
Nobuyuki Aihara
Yukio Endō
Takashi Mitsukuri
Takashi Ono
Masao Takemoto
Shuji Tsurumi
  Uniunea Sovietică
Albert Asarjan
Waleri Kerdemilidi
Nikolai Miligulo
Wladimir Portnoi
Boris Schachlin
Juri Titow
  Italia
Giovanni Carminucci
Pasquale Carminucci
Gianfranco Marzolla
Franco Menichelli
Orlando Polmonari
Angelo Vicardi
1964   Japonia
Yukio Endō
Takuji Hayata
Takashi Mitsukuri
Takashi Ono
Shuji Tsurumi
Haruhiro Yamashita
  Uniunea Sovietică
Sergei Diomidow
Wiktor Leontjew
Wiktor Lissizki
Boris Schachlin
Juri Titow
Juri Zapenko
  Germania
Siegfried Fülle
Philipp Fürst
Günter Lyhs
Erwin Koppe
Klaus Köste
Peter Weber
1968   Japonia
Yukio Endō
Sawao Katō
Takashi Katō
Eizo Kenmotsu
Akinori Nakayama
Mitsuo Tsukahara
  Uniunea Sovietică
Sergei Diomidow
Waleri Iljinych
Waleri Karassjow
Wiktor Klimenko
Wiktor Lissizki
Michail Woronin
  Republica Democrată Germană
Günter Beier
Matthias Brehme
Gerhard Dietrich
Siegfried Fülle
Klaus Köste
Peter Weber
1972   Japonia
Sawao Katō
Eizo Kenmotsu
Shigeru Kasamatsu
Akinori Nakayama
Teruichi Okamura
Mitsuo Tsukahara
  Uniunea Sovietică
Nikolai Andrianow
Wiktor Klimenko
Alexander Malejew
Eduard Mikaeljan
Wladimir Stschukin
Michail Woronin
  Republica Democrată Germană
Matthias Brehme
Wolfgang Klotz
Klaus Köste
Jürgen Paeke
Reinhard Rychly
Wolfgang Thüne
1976   Japonia
Shuniji Fujimoto
Hisato Igarashi
Hiroshi Kajityama
Sawao Katō
Eizo Kenmotsu
Mitsuo Tsukahara
  Uniunea Sovietică
Nikolai Andrianow
Alexander Ditjatin
Gennadi Kryssin
Wladimir Markelow
Wladimir Martschenko
Wladimir Tichonow
  Republica Democrată Germană
Roland Brückner
Rainer Hanschke
Bernd Jäger
Wolfgang Klotz
Lutz Mack
Michael Nikolay
1980   Uniunea Sovietică
Nikolai Andrianow
Eduard Asarjan
Alexander Ditjatin
Bogdan Makuz
Wladimir Markelow
Alexander Tkatschow
  Republica Democrată Germană
Andreas Bronst
Roland Brückner
Ralf-Peter Hemmann
Lutz Hoffmann
Lutz Mack
Michael Nikolay
  Ungaria
Ferenc Donáth
György Guczoghy
Zoltán Kelemen
Péter Kovács
Zoltán Magyar
István Vámos
1984   Statele Unite ale Americii
Bart Conner
Timothy Daggett
Mitchell Gaylord
James Hartung
Scott Johnson
Peter Vidmar
  China
Li Ning
Li Xiaoping
Li Yuejiu
Lou Yun
Tong Fei
Xu Zhiqiang
  Japonia
Koji Gushiken
Noritoshi Hirata
Nobuyuki Kajitani
Shinji Morisue
Koji Sotomura
Kyoji Yamawaki
1988   Uniunea Sovietică
Wladimir Artjomow
Dmitri Bilosertschew
Sergei Chankow
Wladimir Gogoladse
Waleri Ljukin
Wladimir Nowikow
  Republica Democrată Germană
Holger Behrendt
Ralf Büchner
Ulf Hoffmann
Sylvio Kroll
Sven Tippelt
Andreas Wecker
  Japonia
Yukio lketani
Hiroyuki Konishi
Koichi Mizushima
Daisuke Nishikawa
Toshiharu Sato
Takahiro Yamada
1992   Echipa Unificată
Waleri Belenki
Igor Korobchinski
Grigori Misjutin
Rustam Scharipow
Vitali Șcerbo
Alexei Woropajew
  China
Guo Linyao
Li Chunyang
Li Dashuang
Li Ge
Li Jing
Li Xiaoshuang
  Japonia
Yutaka Aihara
Takashi Chinen
Yoshiaki Hatakeda
Yukio Iketani
Masayuki Matsunaga
Daisuke Nishikawa
1996   Rusia
Nikolai Krukow
Alexei Nemow
Jewgeni Podgorni
Dmitri Trusch
Sergei Tscharkow
Dmitri Wasilenko
Alexei Woropajew
  China
Fan Bin
Fan Hongbin
Huang Huadong
Huang Liping
Li Xiaoshuang
Shen Jian
Zhang Jinjing
  Ucraina
Juri Jermakow
Igor Korobtschinski
Oleg Kosiak
Grigori Misjutin
Wladimir Schamenko
Rustam Scharipow
Oleksandr Switlychni
2000   China
Huang Xu
Li Xiaopeng
Xiao Junfeng
Xing Aowei
Yang Wei
Zheng Lihui
  Ucraina
Oleksandr Beresch
Waleri Gontscharow
Ruslan Mesenzew
Waleri Pereschkura
Roman Sosulja
Oleksandr Switlychni
  Rusia
Maxim Aljoschin
Alexei Bondarenko
Dmitri Drewin
Nikolai Krjukow
Alexei Nemow
Jewgeni Podgorni
2004   Japonia
Takehiro Kashima
Hisashi Mizutori
Daisuke Nakano
Hiroyuki Tomita
Naoya Tsukahara
Isao Yoneda
  Statele Unite ale Americii
Jason Gatson
Morgan Hamm
Paul Hamm
Brett McClure
Blaine Wilson
Guard Young
  România
Marian Drăgulescu
Ilie Daniel Popescu
Dan Nicolae Potra
Răzvan Dorin Șelariu
Ioan Silviu Suciu
Marius Urzică
2008   China
Chen Yibing
Huang Xu
Li Xiaopeng
Xiao Qin
Yang Wei
Zou Kai
  Japonia
Takehiro Kashima
Takuya Nakase
Makoto Okiguchi
Kōki Sakamoto
Hiroyuki Tomita
Kōhei Uchimura
  Statele Unite ale Americii
Alexander Artemew
Raj Bhavsar
Joey Hagerty
Jonathan Horton
Justin Spring
Kai Wen Tan
2012   China
Chen Yibing
Feng Zhe
Guo Weiyang
Zhang Chenglong
Zou Kai
  Japonia
Ryohei Kato
Kazuhito Tanaka
Yusuke Tanaka
Kōhei Uchimura
Koji Yamamuro
  Regatul Unit
Sam Oldham
Daniel Purvis
Louis Smith
Kristian Thomas
Max Whitlock

ParaleleModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896   Alfred Flatow (DEU)   Louis Zutter (SUI) -
1904   George Eyser (USA )   Anton Heida (USA )   John Duha (USA )
1924   August Güttinger (SUI)   Robert Prazak (TCH)   Hermann Hänggi (SUI)
1928   Ladislav Vácha (TCH)   Jože Primožič (YUG)   Eugen Mack (SUI)
1932   Romeo Neri (ITA)   István Pelle (HUN)   Heikki Savolainen (FIN)
1936   Konrad Frey (DEU)   Michael Reusch (SUI)   Alfred Schwarzmann (DEU)
1948   Michael Reusch (SUI)   Veikko Huhtanen (FIN)   Christian Kipfer (SUI)
  Josef Stalder (SUI)
1952   Hans Eugster (SUI)   Wiktor Tschukarin (URS)   Josef Stalder (SUI)
1956   Wiktor Tschukarin (URS)   Masami Kubota (JPN)   Takashi Ono (JPN)
  Masao Takemoto (JPN)
1960   Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS)   Giovanni Carminucci (ITA)   Takashi Ono (JPN)
1964   Yukio Endō (JPN)   Shuji Tsurumi (JPN)   Franco Menichelli (ITA)
1968   Nakayama Akinori (JPN)   Michail Jakowlewitsch Woronin (URS)   Wiktor Jakowlewitsch Klimenko (URS)
1972   Sawao Katō (JPN)   Shigeru Kosamatsu (JPN)   Eizo Kenmotsu (JPN)
1976   Sawao Katō (JPN)   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS)   Mitsuo Tsukahara (JPN)
1980   Alexander Wassiljewitsch Tkatschow (URS)   Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS)   Roland Brückner (GDR)
1984   Bart Conner (USA)   Nobuyuki Kajitani (JPN)   Mitchell Gaylord (USA)
1988   Wladimir Artjomow (URS)   Waleri Wiktorowitsch Ljukin (URS)   Sven Tippelt (GDR)
1992   Witali Schtscherbo (EUN)   Li Jing (CHN)   Igor Korobtschinski (EUN)
  Masayuki Matsunaga (JPN)
  Guo Linyao (CHN)
1996   Rustam Scharipow (UKR)   Jair Lynch (USA)   Witali Schtscherbo (BLR)
2000   Li Xiaopeng (CHN)   Lee Joo-hyung (KOR)   Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)
2004   Waleri Gontscharow (UKR)   Hiroyuki Tomita (JPN)   Li Xiaopeng (CHN)
2008   Li Xiaopeng (CHN)   Yoo Won-chul (KOR)   Anton Fokin (UZB)
2012

SolModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1932   István Pelle (HUN-1918)   Georges Miez (SUI)   Mario Lertora (ITA-1861)
1936   Georges Miez (SUI)   Josef Walter (Turner) (SUI)   Konrad Frey (DEU-1933)
  Eugen Mack (SUI)
1948   Ferenc Pataki (HUN-1918)   János Mogyorósi-Klencs (HUN-1918)   Zdeněk Růžička (TCH)
1952   William Thoresson (SWE)   Tadao Uesako (JPN)
  Jerzy Jokiel (POL)
-
1956   Walentin Muratow (URS-1955)   Nobuyuki Aihara (JPN)
  William Thoresson (SWE)
  Wiktor Tschukarin (URS-1955)
-
1960   Nobuyuki Aihara (JPN)   Juri Titow (URS-1955)   Franco Menichelli (ITA)
1964   Franco Menichelli (ITA)   Wiktor Lissizki (URS-1955)
  Yukio Endō (JPN)
-
1968   Sawao Katō (JPN)   Nakayama Akinori (JPN)   Takeshi Katō (JPN)
1972   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955)   Nakayama Akinori (JPN)   Shigeru Kasamatsu (JPN)
1976   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955)   Wladimir Marschenko (URS-1955)   Peter Kormann (USA)
1980   Roland Brückner (GDR)   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS)   Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS)
1984   Li Ning (CHN)   Lou Yun (CHN)   Koji Sotomura (JPN)
  Philippe Vatuone (FRA)
1988   Sergei Wladimirowitsch Charkow (URS)   Wladimir Artjomow (URS)   Lou Yun (CHN)
  Yukio lketani (JPN)
1992   Li Xiaoshuang (CHN)   Grigori Misjutin (EUN)
  Yukio lkatani (JPN)
-
1996   loannis Melissanidis (GRE)   Li Xiaoshuang (CHN)   Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)
2000   Igors Vihrovs (LAT)   Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)   Jordan Jowtschew (BUL)
2004   Kyle Shewfelt (CAN)   Marian Drăgulescu (ROM)   Jordan Jowtschew (BUL)
2008   Zou Kai (CHN)   Gervasio Deferr (ESP)   Anton Sergejewitsch Goluzuzkow (RUS)
2012   Zou Kai (CHN)   Kōhei Uchimura (JPN)   Denis Ablyazin (RUS)

SărituriModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896   Carl Schuhmann (DEU-1867) *   Louis Zutter (SUI) *   Hermann Weingärtner (DEU-1867)
1904   Anton Heida (USA 45 Stars)
  George Eyser (USA 45 Stars)
-   William Merz (USA 45 Stars)
1924   Frank Kriz (USA 48 Stars)   Jan Koutny (TCH)   Bohumil Markovski (TCH)
1928   Eugen Mack (SUI)   Emanuel Löffler (TCH)   Stane Derganc (YUG-1918)
1932   Savino Guglielmetti (ITA-1861)   Alfred Jochim (USA 48 Stars)   Edward Carmichael (USA 48 Stars)
1936   Alfred Schwarzmann (DEU-1933)   Eugen Mack (SUI)   Matthias Volz (DEU-1933)
1948   Paavo Aaltonen (FIN)   Olavi Rove (FIN)   János Mogyorósi-Klencs (HUN)
  Ferenc Pataki (HUN)
  Leo Sotornik (TCH)
1952   Wiktor Tschukarin (URS-1923)   Masao Takemoto (JPN)   Tadao Uesako (JPN)
  Takashi Ono (JPN)
1956   Helmut Bantz (GER)
  Walentin Muratow (URS-1955)
-   Juri Titow (URS-1955)
1960   Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955)
  Takashi Ono (JPN)
-   Wladimir Wladimirowitsch Portnoi (URS-1955)
1964   Haruhiro Yamashita (JPN)   Wiktor Lissizki (URS-1955)   Hannu Rantakari (FIN)
1968   Michail Jakowlewitsch Woronin (URS-1955)   Yukio Endō (JPN)   Sergei Diomidow (URS-1955)
1972   Klaus Köste (GDR)   Wiktor Jakowlewitsch Klimenko (URS-1955)   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955)
1976   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955)   Mitsuo Tsukahara (JPN)   Hiroshi Kajiyma (JPN)
1980   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS)   Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS)   Roland Brückner (GDR)
1984   Lou Yun (CHN)   Li Ning (CHN)
  Koji Gushiken (JPN)
  Mitchell Gaylord (USA)
  Shinji Morisue (JPN)
-
1988   Lou Yun (CHN)   Sylvio Kroll (GDR)   Park Jong-hoon (KOR)
1992   Witali Schtscherbo (EUN)   Grigori Misjutin (EUN)   Yoo Ok-ryul (KOR)
1996   Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)   Yeo Hong-chul (KOR)   Witali Schtscherbo (BLR)
2000   Gervasio Deferr (ESP)   Alexei Bondarenko (RUS)   Leszek Blanik (POL)
2004   Gervasio Deferr (ESP)   Jevgēņijs Saproņenko (LAT)   Marian Drăgulescu (ROM)
2008   Leszek Blanik (POL)   Thomas Bouhail (FRA)   Anton Sergejewitsch Goluzuzkow (RUS)
2012

Bară fixăModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896   Hermann Weingärtner (DEU-1867)   Alfred Flatow (DEU-1867) -
1904   Anton Heida (USA 45 Stars)
  Edward Hennig (USA 45 Stars)
-   George Eyser (USA 45 Stars)
1924   Leon Štukelj (YUG-1918)   Jean Gutweninger (SUI)   André Higelin (FRA)
1928   Georges Miez (SUI)   Romeo Neri (ITA-1861)   Eugen Mack (SUI)
1932   Dallas Denver Bixler (USA 48 Stars)   Heikki Savolainen (FIN)   Einari Teräsvirta (FIN)
1936   Aleksanteri Saarvala (FIN)   Konrad Frey (DEU-1933)   Alfred Schwarzmann (DEU-1933)
1948   Josef Stalder (SUI)   Walter Lehmann (Turner) (SUI)   Veikko Huhtanen (FIN)
1952   Jack Günthard (SUI)   Josef Stalder (SUI)
  Alfred Schwarzmann (GER)
-
1956   Takashi Ono (JPN)   Juri Titow (URS-1955)   Masao Takemoto (JPN)
1960   Takashi Ono (JPN)   Masao Takemoto (JPN)   Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955)
1964   Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955)   Juri Titow (URS-1955)   Miroslav Cerar (YUG)
1968   Michail Jakowlewitsch Woronin (URS-1955)
  Nakayama Akinori (JPN)
-   Eizo Kenmotsu (JPN)
1972   Mitsuo Tsukahara (JPN)   Sawao Katō (JPN)   Shigeru Kasamatsu (JPN)
1976   Mitsuo Tsukahara (JPN)   Eizo Kenmotsu (JPN)   Henri Boerio (FRA)
  Eberhard Gienger (FRG)
1980   Stojan Deltschew (BUL-1971)   Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS)   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS)
1984   Shinji Morisue (JPN)   Tong Fei (CHN)   Koji Gushiken (JPN)
1988   Wladimir Artjomow (URS)
  Waleri Wiktorowitsch Ljukin (URS)
-   Holger Behrendt (GDR)
1992   Trent Dimas (USA)   Grigori Misjutin (EUN)
  Andreas Wecker (GER)
-
1996   Andreas Wecker (GER)   Krassimir Dunew (BUL)   Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)
  Witali Schtscherbo (BLR)
  Fan Bin (CHN)
2000   Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)   Benjamin Varonian (FRA)   Lee Joo-hyung (KOR)
2004   Igor Cassina (ITA)   Paul Hamm (USA)   Isao Yoneda (JPN)
2008   Zou Kai (CHN)   Jonathan Horton (USA)   Fabian Hambüchen (GER)
2012

IneleModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896   Ioannis Mitropoulos (GRC-1828) *   Hermann Weingärtner (DEU-1867) *   Petros Persakis (GRC-1828) *
1904   Herman Glass (USA 45 Stars)   Williarn Merz (USA 45 Stars)   Emil Voigt (Turner) (USA 45 Stars)
1924   Francesco Martino (Turner) (ITA-1861)   Robert Prazak (TCH)   Ladislav Vácha (TCH)
1928   Leon Štukelj (YUG-1918)   Ladislav Vácha (TCH)   Emanuel Löffler (TCH)
1932   George Julius Gulack (USA 48 Stars)   William Thomas Denton (USA 48 Stars)   Giovanni Lattuada (ITA-1861)
1936   Alois Hudec (TCH)   Leon Štukelj (YUG-1918)   Matthias Volz (DEU-1933)
1948   Karl Frei (SUI)   Michael Reusch (SUI)   Zdeněk Růžička (TCH)
1952   Grant Schaginjan (URS-1923)   Wiktor Tschukarin (URS-1923)   Hans Eugster (SUI)
  Dmitri Leonkin (URS-1923)
1956   Albert Asarjan (URS-1955)   Walentin Muratow (URS-1955)   Masao Takemoto (JPN)
  Masami Kubota (JPN)
1960   Albert Asarjan (URS-1955)   Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955)   Takashi Ono (JPN)
  Welik Kapsazow (BUL-1946)
1964   Takuji Hayata (JPN)   Franco Menichelli (ITA)   Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955)
1968   Nakayama Akinori (JPN)   Michail Jakowlewitsch Woronin (URS-1955)   Sawao Katō (JPN)
1972   Nakayama Akinori (JPN)   Michail Jakowlewitsch Woronin (URS-1955)   Mitsuo Tsukahara (JPN)
1976   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955)   Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS-1955)   Dan Grecu (ROM-1965)
1980   Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS)   Alexander Wassiljewitsch Tkatschow (URS)   Jiří Tabák (TCH)
1984   Koji Gushiken (JPN)
  Li Ning (CHN)
-   Mitchell Gaylord (USA)
1988   Holger Behrendt (GDR)
  Dmitri Wladimirowitsch Bilosertschew (URS)
-   Sven Tippelt (GDR)
1992   Witali Schtscherbo (EUN)   Li Jing (CHN)   Andreas Wecker (GER)
  Li Xiaoshuang (CHN)
1996   Jury Chechi (ITA)   Dan Burinca (ROM)
  Szilveszter Csollany (HUN)
-
2000   Szilveszter Csollany (HUN)   Dimosthenis Tampakos (GRE)   Jordan Jowtschew (BUL)
2004   Dimosthenis Tambakos (GRE)   Jordan Jowtschew (BUL)   Jury Chechi (ITA)
2008   Chen Yibing (CHN)   Yang Wei (Turner) (CHN)   Oleksandr Vorobiov (UKR)
2012

Cal cu mânereModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896   Louis Zutter (SUI) *   Hermann Weingärtner (DEU-1867) * -
1904   Anton Heida (USA 45 Stars)   George Eyser (USA 45 Stars)   William Merz (USA 45 Stars)
1924   Josef Wilhelm (SUI)   Jean Gutweninger (SUI)   Antoine Rebetez (SUI)
1928   Hermann Hänggi (SUI)   Georges Miez (SUI)   Heikki Savolainen (FIN)
1932   István Pelle (HUN-1918)   Omero Bonoli (ITA-1861)   Frank Haubold (USA 48 Stars)
1936   Konrad Frey (DEU-1933)   Eugen Mack (SUI)   Albert Bachmann (Turner) (SUI)
1948   Paavo Aaltonen (FIN)
  Veikko Huhtanen (FIN)
  Heikki Savolainen (FIN)
- -
1952   Wiktor Tschukarin (URS-1923)   Jewgeni Korolkow (URS-1923)
  Grant Schaginjan (URS-1923)
-
1956   Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955)   Takashi Ono (JPN)   Wiktor Tschukarin (URS-1955)
1960   Boris Anfijanowitsch Schachlin (URS-1955)
  Eugen Ekman (FIN)
-   Shuji Tsurumi (JPN)
1964   Miroslav Cerar (YUG)   Shuji Tsurumi (JPN)   Juri Zapenko (URS-1955)
1968   Miroslav Cerar (YUG)   Olli Laiho (FIN)   Michail Jakowlewitsch Woronin (URS-1955)
1972   Wiktor Jakowlewitsch Klimenko (URS-1955)   Sawao Katō (JPN)   Eizo Kenmotsu (JPN)
1976   Zoltán Magyar (HUN-1957)   Eizo Kenmotsu (JPN)   Nikolai Jefimowitsch Andrianow (URS-1955)
1980   Zoltán Magyar (HUN-1957)   Alexander Nikolajewitsch Ditjatin (URS)   Michael Nikolay (GDR)
1984   Li Ning (CHN)
  Peter Vidmar (USA)
-   Timothy Daggett (USA)
1988   Ljubomir Geraskow (BUL-1971)
  Zsolt Borkai (HUN-1957)
  Dmitri Wladimirowitsch Bilosertschew (URS)
- -
1992   Witali Schtscherbo (EUN)
[[Imagine:Format:Country flag alias PRK|22x20px|flag of North Korea.svg]] Pae Gil-su (PRK)
-   Andreas Wecker (GER)
1996   Donghua Li (SUI)   Marius Urzică (ROM)   Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)
2000   Marius Urzică (ROM)   Éric Poujade (FRA)   Alexei Jurjewitsch Nemow (RUS)
2004   Teng Haibin (CHN)   Marius Urzică (ROM)   Takehiro Kashima (JPN)
2008   Xiao Qin (CHN)   Filip Ude (CRO)   Louis Smith (GBR)
2012   Krisztián Berki (HUN)   Louis Smith (GBR)   Max Whitlock (GBR)

NoteModificare

  1. ^ a b IOC a înregistrat medalia austriacului Julius Lenhart la medaliile USA cu toate că el n-a deținut cetățenia americană
  2. ^ Clubul de gimnastică Philadelphia
  3. ^ Clubul de gimnastică New York
  4. ^ Clubul Central de gimnastică din Chicago
  5. ^ Înainte de 1917 Marele Principat al Finlandei și Imperiul Rus erau într-o Uniune. Cu toate că Finlanda avea o echipă sportivă separată, finlandezii apăreau sub steagul rusesc la competiții sportive iar la premieri se intona imnul rus.

Vezi șiModificare