Scrimă la Jocurile Europene din 2015

Probele de scrimă la Jocurile Europene din 2015 s-au desfășurăt în perioada 23-27 iunie la sala 2 din Crystal Hall-ul de la Baku în Azerbaijan. Douăzeci probe au fost organizați, la toate cele trei arme (spadă, sabie și floretă), masculin și feminin, la individual și pe echipe. Rezultatele nu contând pentru calificarea la Jocurile Olimpice de vară din 2016 și Campionatul Mondial de Scrimă din 2015 fiind organizat două săptămâni mai târziu, câteva țari, cuprinzând de exemplu Italia, Rusia, și în parte Franța, au trimit trăgători netitulari la loturile olimpice.[1]

CalificareModificare

La proba individuală 36 de trăgători s-au înfruntat la fiecare armă, atât la masculin cât și la feminin. Șase delegații din câte patru scrimeri au luat parte la proba pe echipe la fiecare armă, atât la masculin cât și la feminin.[2]

ProgramModificare

   Masculin    Feminin
Iunie 23 24 25 26 27 Total
Floretă individual Feminin Masculin 2
Spadă individual Feminin Masculin 2
Sabie individual Masculin Feminin 2
Floretă pe echipe Feminin Masculin 2
Spadă pe echipe Feminin Masculin 2
Sabie pe echipe Masculin Feminin 2
Medalii de aur 2 2 2 3 3 12

MedaliațiModificare

MasculinModificare

Probă Aur Argint Bronz
Floretă   Alessio Foconi (ITA)   Timur Arslanov (RUS)   Francesco Ingargiola (ITA)
  Jean-Paul Tony-Hélissey (FRA)
Floretă pe echipe   Marea Britanie
Richard Kruse
Marcus Mepstead
Benjamin Peggs
Alex Tofalides
  Italia
Alessio Foconi
Francesco Ingargiola
Lorenzo Nista
Damiano Rosatelli
  Rusia
Timur Arslanov
Aleksei Hovanski
Dmitri Jerebcenko
Timur Safin
Spadă   Ivan Trevejo (FRA)   Serghei Hodos (RUS)   Bartosz Piasecki (NOR)
  Daniel Jerent (FRA)
Spadă pe echipe   Franța
Yannick Borel
Ronan Gustin
Daniel Jerent
Ivan Trevejo
  Rusia
Serghei Bida
Anton Glebko
Dmitri Gusev
Serghei Hodos
  Italia
Gabriele Bino
Gabriele Cimini
Marco Fichera
Andrea Santarelli
Sabie   Andrii Iahodka (UKR)   Tiberiu Dolniceanu (ROU)   Luigi Miracco (ITA)
  Alberto Pellegrini (ITA)
Sabie pe echipe   Italia
Luigi Miracco
Massimiliano Murolo
Alberto Pellegrini
Giovanni Repetti
  România
Alin Badea
Mădălin Bucur
Tiberiu Dolniceanu
Iulian Teodosiu
  Germania
Richard Hübers
Björn Hübner
Maximilian Kindler
Robin Schrödter

FemininModificare

Probă Aur Argint Bronz
Floretă   Alice Volpi (ITA)   Iana Alborova (RUS)   Valentina Cipriani (ITA)
  Adelina Zagidullina (RUS)
Floretă pe echipe   Rusia
Iana Alborova
Anastasia Ivanova
Diana Iakovleva
Adelina Zagidullina
  Franța
Gaëlle Gebet
Julie Huin
Chloé Jubenot
Jéromine Mpah-Njanga
  Italia
Chiara Cini
Valentina Cipriani
Carolina Erba
Alice Volpi
Spadă   Ana Maria Brânză (ROU)   Iana Zvereva (RUS)   Simona Gherman (ROU)
  Erika Kirpu (EST)
Spadă pe echipe   România
Ana Maria Brânză
Simona Gherman
Simona Pop
Amalia Tătăran
  Estonia
Julia Beljajeva
Irina Embrich
Erika Kirpu
Katrina Lehis
  Italia
Camilla Batini
Brenda Briasco
Alberta Santuccio
Giulia Rizzi
Sabie   Angelika Wątor (POL)   Sevil Buniatova (AZE)   Sevinj Buniatova (AZE)
  Margaux Rifkiss (FRA)
Sabie pe echipe   Ucraina
Olha Harlan
Alina Komașciuk
Olena Kravațka
Olha Jovnir
  Italia
Sofia Ciaraglia
Martina Criscio
Rebecca Gargano
Caterina Navarria
  Rusia
Viktoria Kovaleva
Iana Obvințeva
Maria Ridel
Tatiana Suhova

Clasament pe medaliiModificare

Legendă

  *   Țara gazdă   *   România

 Locul  Națiune Aur Argint Bronz Total
1   Italia 3 2 7 12
2   România 2 2 1 5
3   Franța 2 1 3 6
4   Ucraina 2 0 0 2
5   Rusia 1 5 3 9
6   Marea Britanie 1 0 0 1
  Polonia 1 0 0 1
8   Azerbaidjan 0 1 1 2
9   Estonia 0 1 1 2
10   Norvegia 0 0 1 1
  Germania 0 0 1 1
Total 12 12 18 42

RezultateModificare

MasculinModificare

Floretă individualModificare

Loc Nume Țară
  Alessio Foconi   Italia
  Timur Arslanov   Rusia
  Francesco Ingargiola   Italia
  Jean-Paul Tony Hélissey   Franța
5.
6.
7.
8.
Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Georg Dörr  11
   Francesco Ingargiola  15  
   Francesco Ingargiola  14
       Alessio Foconi  15  
   Alessio Foconi  15
   Damiano Rosatelli  12  
   Alessio Foconi  15
   
     Timur Arslanov  11
   Timur Arslanov  15
   Vincent Simon  7  
   Timur Arslanov  15
       Jean-Paul Tony Hélissey  10  
   Jean-Paul Tony Hélissey  15
   Dmitri Jerebcenko  8  
 

Spadă individualModificare

Loc Nume Țară
  Ivan Trevejo   Franța
  Serghei Hodos   Rusia
  Daniel Jerent   Franța
  Bartosz Piasecki   Norvegia
5. Niko Vuorinen   Finlanda
6. Marco Fichera   Italia
7. Frederic von der Osten   Danemarca
8. Bas Verwijlen   Țările de Jos
Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Bas Verwijlen  9
   Daniel Jerent  15  
   Daniel Jerent  10
       Ivan Trevejo  15  
   Ivan Trevejo  15
   Niko Vuorinen  10  
   Ivan Trevejo  15
   
     Serghei Hodos  8
   Frederik von der Osten  14
   Bartosz Piasecki  15  
   Bartosz Piasecki  12
       Serghei Hodos  15  
   Marco Fichera  12
   Serghei Hodos  15  
 

Sabie individualModificare

Loc Nume Țară
  Andrii Iahodka   Ucraina
  Tiberiu Dolniceanu   România
  Luigi Miracco   Italia
  Alberto Pellegrini   Italia
5. Boris Savici   Rusia
6. Iulian Teodosiu   România
7. Fernando Casares   Spania
8. Alin Badea   Norvegia
Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Alberto Pellegrini  15
   Fernando Casares  13  
   Alberto Pellegrini  11
       Andrii Iahodka  15  
   Andrii Iahodka  15
   Alin Badea  8  
   Andrii Iahodka  15
   
     Tiberiu Dolniceanu  10
   Luigi Miracco  15
   Iulian Teodosiu  10  
   Luigi Miracco  11
       Tiberiu Dolniceanu  15  
   Tiberiu Dolniceanu  15
   Boris Savich  10  
 

Floretă pe echipeModificare

Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Franța  
 Tur liber    
   Franța  41
     Marea Britanie  45  
   Marea Britanie  45
   Germania  26  
   Marea Britanie  45
     Italia  41
   Italia  45
   Polonia  30  
   Italia  45 Locul 3
     Rusia  42  
 Tur liber      Franța  33
   Rusia        Rusia  45


Spadă pe echipeModificare

Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Franța  
 Tur liber    
   Franța  45
     Italia  27  
   Italia  45
   Ungaria  34  
   Franța  45
     Rusia  32
   Rusia  45
   Azerbaidjan  26  
   Rusia  43 Locul 3
     Elveția  38  
 Tur liber      Italia  44
   Elveția        Elveția  40


Locul 5
   Ungaria 45
   Azerbaidjan 37

Sabie pe echipeModificare

Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Germania  
 Tur liber    
   Germania  44
     România  45  
   România  45
   Ungaria  34  
   România  44
     Italia  45
   Rusia  45
   Azerbaidjan  18  
   Rusia  42 Locul 3
     Italia  45  
   Italia      Germania  45
 Tur liber        Rusia  44


Loc 5
   Ungaria 45
   Azerbaidjan 19

FemininModificare

Floretă individualModificare
Loc Nume Țară
  Alice Volpi   Italia
  Iana Alborova   Rusia
  Valentina Cipriani   Italia
  Adelina Zagidullina   Rusia
5. Eva Hampel   Germania
6. Anastasia Ivanova   Rusia
7. Anne Sauer   Germania
8. Carolin Golubytskyi   Italia
Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Alice Volpi  15
   Carolin Golubytskyi  5  
   Alice Volpi  15
       Adelina Zagidullina  13  
   Adelina Zagidullina  13
   Anastasia Ivanova  9  
   Alice Volpi  15
   
     Iana Alborova  11
   Iana Alborova  15
   Anne Sauer  11  
   Iana Alborova  15
       Valentina Cipriani  10  
   Valentina Cipriani  15
   Eva Hampel  11  
 
Spadă individualModificare
Loc Nume Țară
  Ana Maria Brânză   România
  Iana Zvereva   Rusia
  Erika Kirpu   Estonia
  Simona Gherman   România
5. Giulia Rizzi   Italia
6. Julia Beljajeva   Estonia
7. Ewa Nelip   Polonia
8. Catharina Kock   Finlanda
Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Erika Kirpu  15
   Julia Beljajeva  11  
   Erika Kirpu  11
        Ana Maria Brânză  12  
   Catharina Kock  4
   Ana Maria Brânză  15  
   Ana Maria Brânză  15
   
     Iana Zvereva  11
   Simona Gherman  15
   Giulia Rizzi  10  
   Simona Gherman  8
       Iana Zvereva  15  
   Iana Zvereva  14
   Ewa Nelip  11  
 
Sabie individualModificare
Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Vasiliki Vougiouka  12
   Sevil Buniatova  15  
   Sevil Buniatova  15
       Margaux Rifkiss  9  
   Margaux Rifkiss  15
   Olena Kravațka  10  
   Sevil Buniatova  14
   
     Angelika Wątor  15
   Iana Obințeva  10
   Angelika Wątor  15  
   Angelika Wątor  15
       Sevinc Buniatova  11  
   Alina Komașciuk  11
   Sevinc Buniatova  15  
 

Floretă pe echipeModificare

Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Rusia  
 Tur liber    
   Rusia  45
     Polonia  21  
   Polonia  45
   Germania  43  
   Rusia  45
     Franța  18
   Franța  45
   Ungaria  33  
   Franța  45 Locul 3
     Italia  29  
 Tur liber      Polonia  28
   Italia        Italia  45


Loc 5
   Germania 45
   Ungaria 29

Spadă pe echipeModificare

Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Italia  
 Tur liber    
   Italia  36
     Estonia  45  
   Ungaria  36
   Estonia  45  
   Estonia  25
     România  31
   Rusia  45
   Azerbaidjan  19  
   Rusia  24 Locul 3
     România  31  
   România      Italia  40
 Tur liber        Rusia  36


Loc 5
   Ungaria 45
   Azerbaidjan 25

Sabie pe echipeModificare

Sferturi de finală Semifinale Finală
                   
       
   Franța  
 Tur liber    
   Franța  33
     Italia  45  
   Polonia  17
   Italia  45  
   Italia  43
     Ucraina  45
   Ucraina  45
   Azerbaidjan  24  
   Ucraina  45 Locul 3
     Rusia  34  
 Tur liber      Franța  29
   Rusia        Rusia  45
Loc 5
   Polonia 41
   Azerbaidjan 45

ReferințeModificare

  1. ^ Alessandro Gennari (). „Baku 2015: tantissimi big internazionali in gara”. Pianeta Scherma (în italian). 
  2. ^ Daniel Remeș (). „Sistemul de calificare la prima ediție a Jocurilor Europene – Baku 2015”. Federația Română de Scrimă. 

Legături externeModificare