Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1988

Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1988
Ilustrația imaginii Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1988
Detalii
Locație Coreea de Sud Seul
Perioadă 17 - 30 septembrie 1988
Participanți 236 (143 de bărbați și 93 de femei) din 14 țări
Nr. de probe
Masculin
Feminin
Mixt
Individual 0 0 0
Echipe 1 1 0
Baschet la Jocurile Olimpice
Precedentul Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1984 Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1992 Următorul

Probele sportive de baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1988 s-au desfășurat în perioada 17 - 30 septembrie 1988, la Seul în Coreea de Sud. Au fost 12 echipe masculine și 8 echipe feminine. Podiumul masculin a fost ocupat de către Uniunea Sovietică, Iugoslavia, respectiv Statele Unite ale Americii, iar cel feminin de către Statele Unite ale Americii, Iugoslavia, respectiv Uniunea Sovietică.

PodiumModificare

Categorie Aur Argint Bronz
Masculin   Uniunea Sovietică
Aleksandr Volkov
Tiit Sokk
Sergei Tarakanov
Šarūnas Marčiulionis
Igors Miglinieks
Valeri Tikhonenko
Rimas Kurtinaitis
Arvydas Sabonis
Viktor Pankrashkin
Valdemaras Chomičius
Aleksandr Belostennyi
Valeri Goborov
  Iugoslavia
Dražen Petrović
Zdravko Radulović
Zoran Čutura
Toni Kukoč
Žarko Paspalj
Željko Obradović
Jure Zdovc
Stojko Vranković
Vlade Divac
Franjo Arapović
Dino Rađa
Danko Cvjetičanin
  Statele Unite ale Americii
Mitch Richmond
Charles Smith IV
Bimbo Coles
Hersey Hawkins
Jeff Grayer
Charles Smith
Willie Anderson
Stacey Augmon
Dan Majerle
Danny Manning
J. R. Reid
David Robinson
Feminin   Statele Unite ale Americii
Teresa Edwards
Kamie Ethridge
Cindy Brown
Anne Donovan
Teresa Weatherspoon
Bridgette Gordon
Victoria Bullett
Andrea Lloyd
Katrina McClain
Jennifer Gillom
Cynthia Cooper
Suzie McConnell
  Iugoslavia
Stojna Vangelovska
Mara Lakić
Zana Lelas
Eleonora Wild
Kornelija Kvesić
Danira Nakić
Sladjana Golić
Polona Dornik
Razija Mujanović
Vesna Bajkuša
Andjelija Arbutina
Bojana Milošević
  Uniunea Sovietică
Olga Zhevkova
Irina Gerlits
Olessya Barel
Irina Sumnikova
Olga Buyakina
Olga Yakovleva
Irina Minkh
Aleksandra Leonova
Elena Kudashova
Vitalija Tuomaite
Natalya Zasulskaya
Galina Savitskaya

Faza eliminatorieModificare

MasculinModificare

  Semifinale Finala
   Iugoslavia  91  
   Australia  70  
 
       Iugoslavia  63
     Uniunea Sovietică  76
Finala mică
   Uniunea Sovietică  82    Australia  49
   Statele Unite ale Americii  76      Statele Unite ale Americii  78

FemininModificare

  Semifinale Finala
   Iugoslavia  57  
   Australia  56  
 
       Iugoslavia  70
     Statele Unite ale Americii  77
Finala mică
   Statele Unite ale Americii  102    Australia  53
   Uniunea Sovietică  88      Uniunea Sovietică  68