Deschide meniul principal
Campionatul Mondial de Handbal Feminin 2011
CMHF 2011.jpg
Sport handbal
Organizator Federația Internațională de Handbal
Alte nume XX Mundial Feminino de Handebol Brasil 2011
Stadioane 4 arene în 4 orașe
Data începerii 2 decembrie 2011
Data sfârșitului 18 decembrie 2011
Participanți 24 de selecțonate
Campion  Rusia
Câștigătorul trofeului  Norvegia (al II-lea titlu)
Locul doi  Franța
Locul trei  Spania
Meciuri 88
Goluri 4643 (52,76 pe meci)
Golgheter  Alexandra do Nascimento (BRA)
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
Campionatul Mondial de Handbal Feminin 2009
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Campionatul Mondial de Handbal Feminin din 2013

Campionatul Mondial de Handbal Feminin 2011 a fost a 20-a ediție organizată de IHF și a avut loc în perioada 2-18 decembrie 2011 în Brazilia.[1] Campioana s-a calificat automat pentru Jocurile Olimpice din 2012 și pentru Campionatul Mondial de Handbal Feminin din 2013. Echipele de pe locurile 2-7 au participat apoi la un turneu de calificare pentru Olimpiadă.[2]

Norvegia a devenit campioană după ce a învins în finală selecționata Franței cu scorul de 32 la 24.[3]

Cuprins

AreneModificare

Competiția a avut loc în statul brazilian São Paulo. A fost a treia ediție a Campionatului Mondial de Handbal Feminin organizat în afara Europei, după Coreea de Sud în 1990 și China în 2009. Ințial meciurile trebuiau să se joace în statul Santa Catarina.

Patru orașe au fost alese să găzduiască meciurile:

Oraș Stadion Capacitate
São Paulo Ginásio do Ibirapuera 11.000
São Bernardo do Campo Ginásio Adib Moyses Dib 7.000
Santos Arena Santos 5.000
Barueri Ginásio José Corrêa 5.000

PreliminariiModificare

Țara gazdă

Campioana en-titre
Calificate prin Campionatul African 2010
Calificate prin Campionatul European 2010
Calificate prin Campionatul Asiatic 2010

Calificate prin Campionatul American 2011
Calificată prin Campionatul Oceaniei 2011
Calificate în urma barajului european

Opt echipe europene s-au calificat pentru Campionatul Mondial prin playoff. Tragerea la sorți a avut loc la data de 19 decembrie 2010. Meciurile tur s-au jucat pe 4/5 iunie, iar returul s-a jucat pe 11/12 iunie.[4]

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Cehia   52 – 75   Muntenegru 26–42 26–33
Olanda   78 – 62   Turcia 40–28 38–34
Spania   58 – 46   Macedonia de Nord 37– 22 21–24
Franța   56 – 39   Slovenia 28–19 28–20
Croația   66 – 56   Serbia 36–25 30–31
Islanda   61 – 42   Ucraina 37–18 24–24
Germania   53 – 46   Ungaria 26–24 27–22
Polonia   35 – 47   Danemarca 16–23 19–24

LoturiModificare

Tragerea la sorțiModificare

Tragerea la sorți a avut loc la data de 2 iulie 2011 la ora locală 21:00.[5][6] Urnele pentru această extragere au fost anunțate la data de 24 iunie 2011.[7]

Urna 1 Urna 2 Urna 3 Urna 4 Urna 5 Urna 6
  • DT = Deținătorul trofeului

Faza grupelorModificare

Un program provizoriu al meciurilor a fost dat publicității la 24 iunie.[8] Brazilia a jucat meciul de deschidere pe 2 decembrie.[6] Pe 7 ulie arenenele pentru fiecare fază preliminară au fost anunțate de IHF.[9] Programul detaliat al meciurilor a fost dat publicității la 31 august.[10]

Orele meciurilor sunt (UTC−2).

Grupa AModificare

Angola s-a clasat pe locul doi datorită rezultatului mai bun în meciurile cu Muntenegru și Islanda. În meciurile directe fiecare a avut o victorie, dar golaverajul Angolei în întâlnirile directe era de +2 față de golaverajul Muntenegrului de +1 și a Islandei de -3.[11]

Echipa M V E Î GM GP G Pct
  Norvegia 5 4 0 1 152 108 +44 8
  Angola 5 3 0 2 129 129 0 6
  Muntenegru 5 3 0 2 143 115 +28 6
  Islanda 5 3 0 2 109 112 −3 6
  Germania 5 2 0 3 120 126 −6 4
  China 5 0 0 5 98 161 −63 0
3 decembrie 2011
15:00
Muntenegru   21 – 22   Islanda Arena Santos, Santos
Arbitri: Menezes, Pinto  
Popović, Bulatović 6 (10–11) Knútsdóttir 6
 3×  Cronica  4×  1× 

3 decembrie 2011
17:15
Norvegia   28 – 31   Germania Arena Santos, Santos
Asistență: 1,200
Arbitri: Gubica, Milošević  
Sulland 6 (14–13) Mietzner 8
 1×  Cronica  3× 

3 decembrie 2011
19:30
Angola   30 – 29   China Arena Santos, Santos
Asistență: 200
Arbitri: Kliko, Johansson  
4 jucătoare 5 (10–12) Zhao Jiaqin 6
 2×  Cronica  3× 

4 decembrie 2011
14:30
Germania   24 – 25   Muntenegru Arena Santos, Santos
Asistență: 400
Arbitri: Kliko, Johansson  
Mietzner 8 (10–12) Bulatović 8
 3×  Cronica  3× 

4 decembrie 2011
17:15
China   16 – 43   Norvegia Arena Santos, Santos
Asistență: 1,000
Arbitri: Bonaventura, Bonaventura  
Lan Chunlei 7 (7–20) Løke 7
 3×  Cronica  3× 

4 decembrie 2011
19:30
Islanda   24 – 28   Angola Arena Santos, Santos
Asistență: 450
Arbitri: Gubica, Milošević  
Sigurðardóttir 7 (12–15) Kiala 6
 3×  Cronica  2× 

6 decembrie 2011
15:00
Muntenegru   28 – 26   Angola Arena Santos, Santos
Asistență: 350
Arbitri: Bonaventura, Bonaventura  
Popović 6 (14–13) Kiala 7
 3×  Cronica  2× 

6 decembrie 2011
17:15
Norvegia   27 – 14   Islanda Arena Santos, Santos
Asistență: 700
Arbitri: Kliko, Johansson  
Sulland 6 (14–7) Sigurðardóttir 5
 3×  Cronica  3× 

6 decembrie 2011
19:30
Germania   23 – 22   China Arena Santos, Santos
Asistență: 400
Arbitri: Menezes, Pinto  
Mietzner, Langkeit 4 (7–12) Li Yao 5
 3×  Cronica  3× 

7 decembrie 2011
15:00
Muntenegru   42 – 15   China Arena Santos, Santos
Asistență: 200
Arbitri: Gubica, Milošević  
Radičević 9 (19–7) Chunlei 4
 3×  Cronica  3× 

7 decembrie 2011
17:15
Angola   20 – 26   Norvegia Arena Santos, Santos
Asistență: 800
Arbitri: Menezes, Pinto  
Kiala 7 (10–16) Sulland 10
 3×  2×  Cronica  3× 

7 decembrie 2011
19:30
Islanda   26 – 20   Germania Arena Santos, Santos
Asistență: 500
Arbitri: Bonaventura, Bonaventura  
Knútsdóttir 9 (13–12) Mietzner 8
 3×  Cronica  3× 

9 decembrie 2011
15:00
Angola   25 – 22   Germania Arena Santos, Santos
Asistență: 400
Arbitri: Gubica, Milošević  
Kiala 8 (14–10) Mellbeck 7
 2×  Cronica  2× 

9 decembrie 2011
17:15
Norvegia   28 – 27   Muntenegru Arena Santos, Santos
Asistență: 800
Arbitri: Bonaventura, Bonaventura  
Sulland 9 (15–11) Popović, Bulatović 7
 3×  Cronica  3× 

9 decembrie 2011
19:30
China   15 – 23   Islanda Arena Santos, Santos
Arbitri: Kliko, Johansson  
Wu Yin 5 (9–12) Skúladóttir 8
 4×  Cronica  4× 

Grupa BModificare

Echipa M V E Î GM GP G Pct
  Rusia 5 5 0 0 181 99 +82 10
  Spania 5 4 0 1 151 108 +43 8
  Coreea de Sud 5 3 0 2 164 124 +40 6
  Olanda 5 2 0 3 164 142 +22 4
  Kazahstan 5 1 0 4 114 133 −19 2
  Australia 5 0 0 5 52 219 −167 0
3 decembrie 2011
15:45
Kazahstan   37 – 9   Australia Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 200
Arbitri: Abid, Chaouch  
Volnuhina 7 (20–6) Hudson-Gofers 3
 3×  Cronica  3× 

3 decembrie 2011
18:00
Rusia   39 – 24   Coreea de Sud Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 300
Arbitri: Gjeding, Hansen  
Bliznova, Hmirova 6 (19–13) Woo Sun-Hee 7
 3×  Cronica  2× 

3 decembrie 2011
20:15
Olanda   27 – 34   Spania Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 300
Arbitri: Coulibaly, Diabate  
van der Wissel 6 (15–18) Martín, Mangué, Aguilar 6
 3×  Cronica  3× 

4 decembrie 2011
15:45
Coreea de Sud   31 – 19   Kazahstan Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 300
Arbitri: Coulibaly, Diabate  
3 jucătoare 4 (16–4) Nedopekina 5
 2×  Cronica  2× 

4 decembrie 2011
18:00
Spania   22 – 28   Rusia Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 300
Arbitri: Marina, Minore  
Martín 5 (9–14) Levina 7
 4×  Cronica  2× 

4 decembrie 2011
20:15
Australia   15 – 53   Olanda Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 300
Arbitri: Gjeding, Hansen  
Fletcher 4 (6–27) Polman 11
 2×  1×  Cronica  2× 

6 decembrie 2011
15:45
Rusia   45 – 8   Australia Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 500
Arbitri: Coulibaly, Diabate  
Bliznova 8 (21–4) Cook 2
 3×  Cronica  2× 

6 decembrie 2011
18:00
Kazahstan   20 – 32   Olanda Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 200
Arbitri: Marina, Minore  
Baranovskaia 6 (8–18) Abbingh 7
 4×  1×  Cronica  3× 

6 decembrie 2011
20:15
Coreea de Sud   26 – 29   Spania Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 200
Arbitri: Gjeding, Hansen  
Choi Im-Jeong 8 (12–13) Mangué 6
 1×  Cronica  3× 

7 decembrie 2011
15:45
Olanda   26 – 35   Rusia Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 400
Arbitri: Gjeding, Hansen  
van der Wissel 7 (10–18) Bodnieva 7
 2×  Cronica  3× 

7 decembrie 2011
18:00
Kazahstan   18 – 27   Spania Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 450
Arbitri: Coulibaly, Diabate  
Volnuhina 6 (8–11) Alonso 6
 1×  Cronica  3× 

7 decembrie 2011
20:15
Australia   11 – 45   Coreea de Sud Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 200
Arbitri: Abid, Chaouch  
Cook 5 (3–24) Yoon Hyun-Kyung 7
 3×  Cronica  3× 

9 decembrie 2011
15:45
Spania   39 – 9   Australia Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 300
Arbitri: Coulibaly, Diabate  
Alonso 7 (18–5) 3 jucătoare 3
 3×  Cronica  2× 

9 decembrie 2011
18:00
Olanda   26 – 38   Coreea de Sud Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 300
Arbitri: Marina, Minore  
Abbingh 4 (10–18) Kim Cha-Youn, Choi Im-jeong 8
 4×  Cronica  3× 

9 decembrie 2011
20:15
Rusia   34 – 19   Kazahstan Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 200
Arbitri: Abid, Chaouch  
Turei 7 (13–13) Volnuhina 6
 4×  Cronica  2× 

Grupa CModificare

Echipa M V E Î GM GP G Pct
  Brazilia 5 5 0 0 162 128 +34 10
  Franța 5 4 0 1 165 103 +62 8
  România 5 2 1 2 139 155 −16 5
  Japonia 5 2 1 2 138 156 −18 5
  Tunisia 5 1 0 4 141 150 −9 2
  Cuba 5 0 0 5 119 172 −53 0
2 decembrie 2011
21:00
Brazilia   37 – 21   Cuba Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 3,000
Arbitri: Arntsen, Gullaksen  
da Silva 8 (17–11) Ramírez 9
 2×  Cronica  3× 

3 decembrie 2011
15:00
România   30 – 28   Tunisia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 500
Arbitri: Al Suwaidi, Bamatraf  
Fiera 8 (14–15) 3 jucătoare 5
 3×  Cronica  3× 

3 decembrie 2011
17:15
Franța   41 – 22   Japonia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 500
Arbitri: Cohen, Peretz  
Ayglon 6 (18–13) Fujii 6
 2×  Cronica  2× 

5 decembrie 2011
15:00
Cuba   27 – 33   România Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 300
Arbitri: Liu, Liu  
Lusson 8 (14–20) 4 jucătoare 5
 2×  Cronica  3× 

5 decembrie 2011
17:15
Tunisia   17 – 25   Franța Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 500
Arbitri: García, Marin  
Chebbah 6 (9–12) Deroin 6
 3×  Cronica  3× 

5 decembrie 2011
19:45
Japonia   24 – 32   Brazilia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 1,500
Arbitri: Gatelis, Mazeika  
Kamimachi 7 (12–16) do Nascimento 7
 2×  Cronica  3× 

6 decembrie 2011
15:00
Tunisia   32 – 29   Cuba Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 200
Arbitri: Arntsen, Gullaksen  
Khouildi 8 (18–11) Gómez 9
 2×  Cronica  2× 

6 decembrie 2011
17:15
România   28 – 28   Japonia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 600
Arbitri: García, Marin  
Ardean-Elisei 9 (13–12) Fujii 11
 3×  Cronica  3× 

6 decembrie 2011
19:45
Franța   22 – 26   Brazilia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 3,500
Arbitri: Al Suwaidi, Bamatraf  
Pineau 5 (17–10) Rodrigues 6
 3×  Cronica  1× 

8 decembrie 2011
15:00
Japonia   32 – 31   Tunisia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 500
Arbitri: Gatelis, Mazeika  
Fujii 11 (16–16) Toumi 12
 3×  Cronica  3×  1× 

8 decembrie 2011
17:15
Franța   38 – 18   Cuba Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 1,000
Arbitri: Hizaki, Ikebuchi  
Spincer 6 (17–8) Ramírez 5
 3×  Cronica  2× 

8 decembrie 2011
19:45
Brazilia   33 – 28   România Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 3,000
Arbitri: Cohen, Peretz  
do Nascimento 8 (14–11) Brădeanu, Curea 5
 3×  Cronica  4× 

9 decembrie 2011
15:00
Cuba   24 – 32   Japonia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 200
Arbitri: Liu, Liu  
Fernández 9 (9–16) Kamimachi 10
 3×  Cronica  3× 

9 decembrie 2011
17:15
România   20 – 39   Franța Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 600
Arbitri: García, Marin  
Manea 4 (12–20) Baudouin 10
 3×  Cronica  3× 

9 decembrie 2011
19:45
Brazilia   34 – 33   Tunisia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 1,500
Arbitri: Al Suwaidi, Bamatraf  
Moraes 8 (16–20) Marzouk 10
 3×  Cronica  3× 

Grupa DModificare

Echipa M V E Î GM GP G Pct
  Danemarca 5 5 0 0 148 78 +70 10
  Croația 5 4 0 1 150 112 +38 8
  Suedia 5 3 0 2 141 97 +44 6
  Coasta de Fildeș 5 2 0 3 118 145 −27 4
  Uruguay 5 1 0 4 82 159 −77 2
  Argentina 5 0 0 5 77 135 −58 0
3 decembrie 2011
13:00
Suedia   37 – 11   Argentina Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Arbitri: Hizaki, Ikebuchi  
Boson, Fogelström 5 (19–7) Mendoza 3
 4×  Cronica  2× 

3 decembrie 2011
15:15
Danemarca   36 – 10   Uruguay Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 400
Arbitri: Liu, Liu  
Kristiansen 7 (20–6) Falco 3
 3×  Cronica  3× 

3 decembrie 2011
17:30
Croația   36 – 20   Coasta de Fildeș Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 400
Arbitri: Gatelis, Mazeika  
Penezić 7 (20–10) Mambo 5
 3×  Cronica  2× 

5 decembrie 2011
15:15
Coasta de Fildeș   25 – 28   Suedia Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 500
Arbitri: Al Suwaidi, Bamatraf  
Mambo 8 (14–15) Gulldén 5
 2×  Cronica  3× 

5 decembrie 2011
17:45
Argentina   13 – 31   Danemarca Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 500
Arbitri: Arntsen, Gullaksen  
Salvado 4 (5–18) Kristiansen 6
 2×  Cronica  1× 

5 decembrie 2011
20:00
Uruguay   15 – 45   Croația Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 500
Arbitri: Hizaki, Ikebuchi  
Castro 5 (9–21) Jovetić 6
 3×  Cronica  1× 

6 decembrie 2011
15:15
Suedia   31 – 14   Uruguay Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 400
Arbitri: Hizaki, Ikebuchi  
Roberts 6 (13–7) 3 jucătoare 3
 2×  Cronica  3× 

6 decembrie 2011
17:45
Danemarca   23 – 19   Croația Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 500
Arbitri: Gatelis, Mazeika  
Troelsen 6 (10–8) Penezić 9
 3×  Cronica  4× 

6 decembrie 2011
20:00
Argentina   19 – 25   Coasta de Fildeș Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 500
Arbitri: Cohen, Peretz  
Decilio, Mendoza 5 (8–14) Gondo, Toualy 5
 2×  Cronica  2× 

8 decembrie 2011
15:00
Croația   27 – 26   Suedia Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 500
Arbitri: García, Marin  
Franić 7 (14–12) Torstenson 10
 4×  Cronica  4× 

8 decembrie 2011
17:15
Danemarca   38 – 17   Coasta de Fildeș Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 300
Arbitri: Arntsen, Gullaksen  
Bille 8 (22–7) Mambo, Courcelles 3
 3×  Cronica  3× 

8 decembrie 2011
19:30
Uruguay   19 – 16   Argentina Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 200
Arbitri: Liu, Liu  
Castro 6 (11–11) Mendoza 6
 2×  Cronica  3× 

9 decembrie 2011
15:00
Coasta de Fildeș   31 – 24   Uruguay Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 300
Arbitri: Hizaki, Ikebuchi  
Mambo 9 (12–12) Castro 8
 3×  Cronica  3× 

9 decembrie 2011
17:15
Suedia   19 – 20   Danemarca Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 1,500
Arbitri: Gatelis, Mazeika  
Ahlm 8 (8–9) Jørgensen, Nørgaard 4
 3×  Cronica  3× 

9 decembrie 2011
19:30
Croația   23 – 18   Argentina Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 400
Arbitri: Cohen, Peretz  
Zebić 6 (9–11) Decilio 4
 3×  Cronica  3× 

Cupa PreședinteluiModificare

Echipele de pe locurile cinci și șase din fiecare grupă participă la Cupa Președintelui pentru a determina clasarea de la 17 la 24.

Locurile 17 - 20Modificare

11 decembrie 2011
11:45
Germania   37 – 14   Kazahstan Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 100
Arbitri: Arntsen, Gullaksen  
Nadgornaja 6 (15–6) Volnuhina 6
 2×  Cronica   3×  1× 

11 decembrie 2011
14:30
Tunisia   34 – 17   Uruguay Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 100
Arbitri: García, Marin  
Elghaoui 9 (14–10) Palla 4
 3×  Cronica   3× 

Locurile 21 - 24Modificare

11 decembrie 2011
17:15
China   45 – 11   Australia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 100
Arbitri: Hizaki, Ikebuchi  
Lan Chunlei 11 (22–4) Cook 4
  2×  Cronica   3× 

11 decembrie 2011
19:30
Cuba   25 – 20   Argentina Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 100
Arbitri: Al Suwaidi, Bamatraf  
Lusson 9 (12–11) Mendoza 4
11×  2×  Report   3× 

Meciul pentru locul 23Modificare

12 decembrie 2011
11:45
Australia   12 – 30   Argentina Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 100
Arbitri: Liu, Liu  
Hudson-Gofers 4 (4–12) Ferrea 7
  3×  Cronica   3× 

Meciul pentru locul 21Modificare

12 decembrie 2011
20:00
China   30 – 29   Cuba Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 200
Arbitri: Abid, Chaouch  
Li Yao 8 (15–13) Lusson 10
  3×  Cronica   3× 

Meciul pentru locul 19Modificare

12 decembrie 2011
11:45
Kazahstan   31 – 22   Uruguay Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 100
Arbitri: Menezes, Pinto  
Volnuhina 12 (17–9) Castro 8
  3×  Cronica   3× 

Meciul pentru locul 17Modificare

12 decembrie 2011
17:15
Germania   33 – 25   Tunisia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 800
Arbitri: Marina, Minore  
Nadgornaja 11 (16–14) Chebbah 5
  2×  Cronica   3× 

Faza eliminatorieModificare

Tabloul pentru campionat
Optimi Sferturi de finală Semifinale Finala
                           
11 decembrie            
   Rusia  30
14 decembrie
   Islanda  19  
   Rusia  23
12 decembrie
     Franța  25  
   Suedia  23
16 decembrie
   Franța  26  
   Franța  28
11 decembrie
     Danemarca  23  
   Angola  30
14 decembrie
   Coreea de Sud  29  
   Angola  23
12 decembrie
     Danemarca  28  
   Japonia  22
18 decembrie
   Danemarca  23  
   Franța  24
11 decembrie
     Norvegia  32
   Norvegia  34
14 decembrie
   Olanda  22  
   Norvegia  30
12 decembrie
     Croația  25  
   România  27
16 decembrie
   Croația  28  
   Norvegia  30
11 decembrie
     Spania  22   Finala mică
   Spania  23
14 decembrie 18 decembrie
   Muntenegru  19  
   Spania  27    Danemarca  18
12 decembrie
     Brazilia  26      Spania  24
   Coasta de Fildeș  22
   Brazilia  35  


Pentru locul 5
  Semifinale Locul 5
December 16
   Rusia  41  
   Angola  31  
 

December 18

       Rusia  20
     Brazilia  36
Seventh place
December 16 December 18
   Croația  31    Angola  29
   Brazilia  32      Croația  32

OptimiModificare

11 decembrie 2011
14:30
Coreea de Sud   29 – 30   Angola Arena Santos, Santos
Asistență: 600
Arbitri: Bonaventura, Bonaventura  
Choi Im-jeong 10 (13–13) L. Kiala 7
  2×  Cronica   3× 

11 decembrie 2011
14:30
Rusia   30 – 19   Islanda Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 400
Arbitri: Marina, Minore  
Postnova 7 (15–12) Knútsdóttir 4
  4×  Cronica   4× 

11 decembrie 2011
17:15
Norvegia   34 – 22   Olanda Arena Santos, Santos
Asistență: 700
Arbitri: Menezes, Pinto  
Løke 8 (15 – 11) van der Heijden, Bont 5
  3×  Cronica   3× 

11 decembrie 2011
17:15
Spania   23 – 19   Muntenegru Ginásio José Corrêa, Barueri
Asistență: 400
Arbitri: Gjeding, Hansen  
E. Pinedo 7 (11 – 9) Jovanović 5
  2×  Cronica   4× 

12 decembrie 2011
14:30
Suedia   23 – 26   Franța Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 400
Arbitri: Gubica, Milošević  
Torstenson, Gulldén 5 (15–12) Baudouin 6
  3×  Cronica   3× 

12 decembrie 2011
14:30
România   27 – 28   Croația Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 300
Arbitri: Kliko, Johansson  
Șoit 6 (18–15) Penezić 6
  3×  Cronica   4× 

12 decembrie 2011
17:15
Danemarca   23 – 22 (Prel.)   Japonia Ginásio Adib Moyses Dib, São Bernardo do Campo
Asistență: 500
Arbitri: Cohen, Peretz  
Troelsen 6 (9–11) Fujii 8
  4×  Cronica   3× 

FT: 19–19 Prel.: 4–3


12 decembrie 2011
20:00
Brazilia   35 – 22   Coasta de Fildeș Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 4,000
Arbitri: Hizaki, Ikebuchi  
do Nascimento 10 (15–8) Mambo 8
  2×  Cronica   3×  1× 

SferturiModificare

14 decembrie 2011
11:45
Rusia   23 – 25   Franța Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 2,000
Arbitri: García, Marin  
Turei 7 (12–13) Lacrabère 5
  3×  Cronica   3× 

14 decembrie 2011
14:30
Angola   23 – 28   Danemarca Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 2,000
Arbitri: Gatelis, Mazeika  
Carlos 7 (11–15) Nørgaard 7
  1×  Cronica   4× 

14 decembrie 2011
17:15
Croația   25 – 30   Norvegia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 1,300
Arbitri: Al Suwaidi, Bumatraf  
Penezić 4 (12–16) Løke 8
  4×  1×  Cronica   3× 

14 decembrie 2011
20:00
Spania   27 – 26   Brazilia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 6,000
Arbitri: Gjeding, Hansen  
Martín 8 (19–17) do Nascimento, Cavaleiro 7
  3×  Cronica   4× 

5 - 8 semifinaleleModificare

16 December 2011
11:45
Rusia   41 – 31   Angola Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 200
Arbitri: Coulibaly, Diabate  
Shipilova 6 (17–18) Calandula 5
  1×  Report   3× 

16 December 2011
14:30
Croația   31 – 32   Brazilia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 200
Arbitri: Kliko, Johansson  
Penezić 10 (15–14) do Nascimento 7
  3×  Report   3× 

SemifinaleleModificare

16 decembrie 2011
17:15
Franța   28 – 23   Danemarca Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 1,500
Arbitri: Gubica, Milošević  
Lacrabère 10 (14–12) Jørgensen 7
  3×  Cronica   2× 

16 decembrie 2011
20:00
Norvegia   30 – 22   Spania Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 2,500
Arbitri: Gatelis, Mazeika  
Løke 7 (16–9) Aguilar 6
  3×  Cronica   4× 

Locul 7 - 8Modificare

18 December 2011
11:45
Angola   29 – 32   Croația Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 500
Arbitri: Arntsen, Gullaksen  
L. Kiala, Carlos 7 (12–14) Zebić 11
  3×  Report   2× 

Locul 4 - 5Modificare

18 December 2011
09:00
Rusia   20 – 36   Brazilia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 1,500
Arbitri: Bonaventura, Bonaventura  
Bliznova 5 (11–18) do Nascimento 8
  3×  Report   2× 

Finala micăModificare

18 decembrie 2011
14:30
Danemarca   18 – 24   Spania Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 2,000
Arbitri: Cohen, Peretz  
Nørgaard 4 (9–9) Martín 10
  4×  Cronica   3× 

FinalaModificare

18 decembrie 2011
17:15
Franța   24 – 32   Norvegia Ginásio do Ibirapuera, São Paulo
Asistență: 4,000
Arbitri: Gubica, Milošević  
Spincer, Mendy 4 (13–19) Lunde-Borgersen 6
  3×  Cronica   3× 

StatisticiModificare

Top marcatoareModificare

[12]

Loc Nume Goluri Aruncări %
1   Alexandra do Nascimento (BRA) 57 78 73%
2   Linn Jørum Sulland (NOR) 51 75 68%
3   Andrea Penezić (CRO) 49 77 64%
4   Shio Fujii (JPN) 46 72 64%
5   Carmen Martín (ESP) 45 57 79%
6   Luisa Kiala (ANG) 44 87 51%
  Emilia Turei (RUS) 44 58 76%
8   Heidi Løke (NOR) 43 51 84%
9   Suleiky Gómez (CUB) 42 79 53%
  Xenia Volnuhina (KAZ) 42 63 67%

Top portărițeModificare

[13]

Loc Nume % Apărate Aruncări
1   Katrine Lunde Haraldsen (NOR) 46% 108 237
2   Ana Sen (RUS) 44% 64 146
3   Cléopâtre Darleux (FRA) 43% 124 290
  Amandine Leynaud (FRA) 43% 27 63
5   Chana Masson (BRA) 42% 90 216
6   Sonja Barjaktarović (MNE) 40% 34 86
  Clara Wöltering (GER) 40% 48 121
  Christina Pedersen (DEN) 40% 79 198
  Anna Sedoikina (RUS) 40% 77 192
10   Cecilia Grubbström (SWE) 38% 44 117
  Gabriella Kain (SWE) 38% 31 81
  Maria Sidorova (RUS) 38% 59 154

Clasamentul finalModificare

    Norvegia
    Franța
    Spania
4   Danemarca
5   Brazilia
6   Rusia
7   Croația
8   Angola
9   Suedia
10   Muntenegru
11   Coreea de Sud
12   Islanda
13   România
14   Japonia
15   Olanda
16   Coasta de Fildeș
17   Germania
18   Tunisia
19   Kazahstan
20   Uruguay
21   China
22   Cuba
23   Argentina
24   Australia

Vezi șiModificare


ReferințeModificare

  1. ^ Team Handball News - 2011 Women’s World Championships awarded to Brazil (8 februarie 2009)
  2. ^ „Competitipn system”. handballbrazil2011.com. Accesat în . 
  3. ^ „Norvegia, campioană mondială la handbal feminin”. adevarul.ro. Accesat în . 
  4. ^ „2011 Women's World Championship, Play-off Europe Draw”. eurohandball.com. European Handball Federation. . Accesat în . 
  5. ^ „Draw date for the XX Women's World Championship in Brazil”. ihf.info. . Accesat în . 
  6. ^ a b „Draw results of the XX Women's World Championship in Brasil”. ihf.info. . Accesat în . 
  7. ^ „Seeding for Women's World Championship draw – Preliminary Match Schedule for Brazil 2011 online”. ihf.info. . Accesat în . 
  8. ^ „Preliminary Match Schedule for Brazil 2011 online” (PDF). ihf.info. . Accesat în . 
  9. ^ „Venues of the preliminary round in Brazil”. ihf.info. . Accesat în . 
  10. ^ Match schedule
  11. ^ „Quarterfinal Pairings for the Women's World Championships”. teamhandballnews.com. . Accesat în . 
  12. ^ Sursă: IHF.info
  13. ^ Sursă: IHF.info

Legături externeModificare