Deschide meniul principal

Cehia la Jocurile Olimpice de vară din 2016

Cehia la Jocurile Olimpice de vară din 2016
Ilustrația imaginii Cehia la Jocurile Olimpice de vară din 2016
Drapelul Cehiei

Codul CIO CZE
Comitet Comitetul Olimpic Ceh

Locație Brazilia Rio de Janeiro, Brazilia
Participare 6-a
Atleți 105 în cadrul a 20 sporturi
Portdrapel Lukáš Krpálek (deschidere)
Josef Dostál (închidere)
Medalii
Loc : 43
Aur
1
Argint
2
Bronz
7
Total
10
Cehia la Jocurile Olimpice de vară
Precedentul 2012 2020 Următorul

Cehia a participat la Jocurile Olimpice de vară din 2016 de la Rio de Janeiro în perioada 521 august 2016, cu o delegație de 105 de sportivi, care a concurat în 20 de sporturi. Cu un total de zece medalii, inclusiv una de aur, Cehia s-a aflat pe locul 43 în clasamentul final.

ParticipanțiModificare

Delegația cehă a cuprins 105 de sportivi: 63 de bărbați și 42 de femei. Cel mai tânăr atlet din delegație a fost înotătoarea Barbora Seemanova (16 ani), cel mai bătrân a fost trăgătorul de tir David Kostelecky (41 de ani).

Sport Masculin Feminin Total
Atletism 14 11 25
Badminton 1 1 2
Caiac canoe 12 1 13
Canotaj 7 3 10
Ciclism 9 1 10
Gimnastică 1 0 1
Golf 0 1 1
Haltere 1 0 1
Înot sincron 2 2
Judo 3 0 3
Lupte 0 1 1
Natație 2 6 8
Navigație 2 1 3
Pentatlon modern 2 1 3
Scrimă 2 0 2
Tenis 3 5 8
Tenis de masă 2 2 4
Tir 2 3 5
Triatlon 0 1 1
Volei 0 2 2
Total 63 42 105

MedaliiModificare

MedaliațiModificare

Medalie Nume Sport Probă Dată
  Aur Lukáš Krpálek Judo 100 kg masculin 11 august
  Argint Josef Dostál Caiac canoe K-1 1000 m masculin 16 august
  Argint Jaroslav Kulhavý Ciclism Cross-country masculin 21 august
  Bronz Jiří Prskavec Caiac canoe K-1 slalom masculin 10 august
  Bronz Ondřej Synek Canotaj Simplu vâsle (1×) masculin 13 august
  Bronz Petra Kvitová Tenis Simplu feminin 13 august
  Bronz Lucie Šafářová
Barbora Strýcová
Tenis Dublu feminin 13 august
  Bronz Lucie Hradecká
Radek Štěpánek
Tenis Dublu mixt 14 august
  Bronz Barbora Špotáková Atletism Aruncarea suliței feminin 18 august
  Bronz Josef Dostál
Daniel Havel
Jan Štěrba
Lukáš Trefil
Caiac canoe K-4 1000 m masculin 20 august

Medalii după sportModificare

Sport   Aur   Argint   Bronz Total
Judo 1 0 0 1
Caiac canoe 0 1 2 3
Ciclism 0 1 0 1
Tenis 0 0 3 3
Canotaj 0 0 1 1
Atletism 0 0 1 1
Total 1 2 7 10

Swimming pictogram.svg NatațieModificare

Feminin
Sportiv Probă Calificări Semifinale Finală
Timp Loc Timp Loc Timp Loc
Lucie Svěcená 100 m fluture 59,45 27 Nu a avansat
Barbora Závadová 400 m mixt 4:38,53 14 N/A Nu a avansat
Simona Baumrtová 100 m spate 1:01,08 17 Nu a avansat
Masculin
Sportiv Probă Calificări Semifinale Finală
Timp Loc Timp Loc Timp Loc
Pavel Janeček 400 m mixt 4:22,09 24 N/A Nu a avansat
Jan Micka 400 m stil liber 3:49,97 29 N/A Nu a avansat

Fencing pictogram.svg ScrimăModificare

Sportiv Probă Primul tur Șaisprezecimi Optimi Sferturi Semifinală Finala mică/Finala mare
Adversar
Scor
Adversar
Scor
Adversar
Scor
Adversar
Scor
Adversar
Scor
Adversar
Scor
Loc
Jiří Beran Spadă
masculin
  Schwantes (BRA)
P 6–8
Nu a avansat
Alexander Choupenitch Floretă
masculin
PAS   Abouelkassem (EGY)
P 8–15
Nu a avansat

ReferințeModificare