Deschide meniul principal

Natație la Jocurile Olimpice de vară din 2016

Natație la Jocurile Olimpice din 2016
Swimming pictogram.svg Olympic rings without rims.svg
Loc : Brazilia Rio de Janeiro
Prezențe la Olimpiadă : a 28-a ediție
Număr de probe : 34
Participanți :
Natație după olimpiadă
1896190019041908191219201924192819321936194819521956196019641968197219761980198419881992199620002004200820122016
Recapitulare

Probele sportive de natație la Jocurile Olimpice de vară din 2016 s-au desfășurat între 6 și 13 august 2016 pe Stadionul Acvatic Olimpic din cartierul Barra da Tijuca de la Rio de Janeiro. Cele două probe de maraton (10 km) au avut loc în aer liber pe Fortul Copacabana. Cele 34 de probe sportive sunt împărțite între 17 feminine și 17 masculine.

Probe sportiveModificare

Următoarele probe sportive s-au desfășurat:

  • Stil liber : 50 m, 100 m, 200 m, 400 m, 800 m (feminin), 1500 m (masculin)
  • Spate : 100 m, 200 m
  • Bras : 100 m, 200 m
  • Fluture : 100 m, 200 m
  • Individual : 200 m, 400 m
  • Ștafetă : 4×100 m liber, 4×200 m liber; 4×100 m mixt
  • Maraton: 10 km

RezultateModificare

MasculinModificare

Probă sportivă Aur Argint Bronz
50 m liber   Anthony Ervin
Statele Unite ale Americii (USA)
21,40   Florent Manaudou
Franța (FRA)
21,41   Nathan Adrian
Statele Unite ale Americii (USA)
21,49
100 m liber   Kyle Chalmers
Australia (AUS)
47,58   Pieter Timmers
Belgia (BEL)
47,80 RN   Nathan Adrian
Statele Unite ale Americii (USA)
47,85
200 m liber   Sun Yang
China (CHN)
1:44,65   Chad le Clos
Africa de Sud (RSA)
1:45,20 RA   Conor Dwyer
Statele Unite ale Americii (USA)
1:45,23
400 m liber   Mack Horton
Australia (AUS)
3:41,55   Sun Yang
China (CHN)
3:41,68   Gabriele Detti
Italia (ITA)
3:43,69
1500 m liber   Gregorio Paltrinieri
Italia (ITA)
14:34,57   Connor Jaeger
Statele Unite ale Americii (USA)
14:39,48 RA   Gabriele Detti
Italia (ITA)
14:40,86
100 m spate   Ryan Murphy
Statele Unite ale Americii (USA)
51,97 RO   Xu Jiayu
China (CHN)
52,31   David Plummer
Statele Unite ale Americii (USA)
52,40
200 m spate   Ryan Murphy
Statele Unite ale Americii (USA)
1:53,62   Mitch Larkin
Australia (AUS)
1:53,96   Evgeny Rylov
Rusia (RUS)
1:53,97 RE
100 m bras   Adam Peaty
Marea Britanie (GBR)
57,13 RM   Cameron van der Burgh
Africa de Sud (RSA)
58,69   Cody Miller
Statele Unite ale Americii (USA)
58,87 RA
200 m bras   Dmitriy Balandin
Kazahstan (KAZ)
2:07,46 RN   Josh Prenot
Statele Unite ale Americii (USA)
2:07,53   Anton Chupkov
Rusia (RUS)
2:07,70 RN
100 m fluture   Joseph Schooling
Singapore (SIN)
50,39 RO   Michael Phelps
Statele Unite ale Americii (USA)
  Chad le Clos
Africa de Sud (RSA)
  László Cseh
Ungaria (HUN)
51,14 Neacordat
(egalitate pentru medalia de argint)
200 m fluture   Michael Phelps
Statele Unite ale Americii (USA)
1:53,36   Masato Sakai
Japonia (JPN)
1:53,40   Tamás Kenderesi
Ungaria (HUN)
1:53,62
200 m mixt   Michael Phelps
Statele Unite ale Americii (USA)
1:54,66   Kosuke Hagino
Japonia (JPN)
1:56,61   Wang Shun
China (CHN)
1:57,05
400 m mixt   Kosuke Hagino
Japonia (JPN)
4:06,05   Chase Kalisz
Statele Unite ale Americii (USA)
4:06,75   Daiya Seto
Japonia (JPN)
4:09,71
4×100 m liber   Statele Unite ale Americii (USA)
Caeleb Dressel (48,10)
Michael Phelps (47,12)
Ryan Held (47,73)
Nathan Adrian (46,97)
Jimmy Feigen[a]
Blake Pieroni[a]
Anthony Ervin[a]
3:09,92   Franța (FRA)
Mehdy Metella (48,08)
Fabien Gilot (48,20)
Florent Manaudou (47,14)
Jérémy Stravius (47,11)
Clément Mignon[a]
William Meynard[a]
3:10,53   Australia (AUS)
James Roberts (48,88)
Kyle Chalmers (47,38)
James Magnussen (48,11)
Cameron McEvoy (47,00)
Matthew Abood[a]
3:11,37
4×200 m liber   Statele Unite ale Americii (USA)
Conor Dwyer (1:45,23)
Townley Haas (1:44,14)
Ryan Lochte (1:46,03)
Michael Phelps (1:45,26)
Clark Smith[a]
Jack Conger[a]
Gunnar Bentz[a]
7:00,66   Marea Britanie (GBR)
Stephen Milne (1:46,97)
Duncan Scott (1:45,05)
Daniel Wallace (1:46,26)
James Guy (1:44,85)
Robbie Renwick[a]
7:03,13 RN   Japonia (JPN)
Kosuke Hagino (1:45,34)
Naito Ehara (1:46,11)
Yuki Kobori (1:45,71)
Takeshi Matsuda (1:46,34)
7:03,50
4×100 m mixt   Statele Unite ale Americii (USA)
Ryan Murphy (51,85 RO)
Cody Miller (59,03)
Michael Phelps (50,33)
Nathan Adrian (46,74)
David Plummer[a]
Kevin Cordes[a]
Tom Shields[a]
Caeleb Dressel[a]
3:27,95 RO   Marea Britanie (GBR)
Chris Walker-Hebborn (53,68)
Adam Peaty (56,59)
James Guy (51,35)
Duncan Scott (47,62)
3:29,24 RN   Australia (AUS)
Mitch Larkin (53,19)
Jake Packard (58,84)
David Morgan (51,18)
Kyle Chalmers (46,72)
Cameron McEvoy[a]
3:29,93
10 km maraton   Ferry Weertman
Olanda (NED)
1:52:59,8   Spyridon Gianniotis
Grecia (GRE)
1:52:59,8   Marc-Antoine Olivier
Franța (FRA)
1:53:02,0
RA Record african | AM Record american | AS Record asiatic | RE Record european | OC Record oceanic | RO Record olimpic | RM Record mondial
RN Record național| SA Record sud-american

a Înotători care au participat doar în serii și au primit medalii.

FemininModificare

Probă sportivă Aur Argint Bronz
50 m liber   Pernille Blume
Danemarca (DEN)
24,07 RN   Simone Manuel
Statele Unite ale Americii (USA)
24,09   Aliaksandra Herasimenia
Belarus (BLR)
24,11 RN
100 m liber   Simone Manuel
Statele Unite ale Americii (USA)
  Penny Oleksiak
Canada (CAN)
52,70 RO Neacordat
(egalitate pentru medalia de aur)
  Sarah Sjöström
Suedia (SWE)
52,99
200 m liber   Katie Ledecky
Statele Unite ale Americii (USA)
1:53,73   Sarah Sjöström
Suedia (SWE)
1:54,08 RN   Emma McKeon
Australia (AUS)
1:54,92
400 m liber   Katie Ledecky
Statele Unite ale Americii (USA)
3:56,46 RM   Jazmin Carlin
Marea Britanie (GBR)
4:01,23   Leah Smith
Statele Unite ale Americii (USA)
4:01,92
800 m liber   Katie Ledecky
Statele Unite ale Americii (USA)
8:04,79 RM   Jazmin Carlin
Marea Britanie (GBR)
8:16,17   Boglárka Kapás
Ungaria (HUN)
8:16,37 RN
100 m spate   Katinka Hosszú
Ungaria (HUN)
58,45   Kathleen Baker
Statele Unite ale Americii (USA)
58,75   Kylie Masse
Canada (CAN)
  Fu Yuanhui
China (CHN)
58,76
200 m spate   Maya DiRado
Statele Unite ale Americii (USA)
2:05,99   Katinka Hosszú
Ungaria (HUN)
2:06,05   Hilary Caldwell
Canada (CAN)
2:07,54
100 m bras   Lilly King
Statele Unite ale Americii (USA)
1:04,93 RO   Iulia Efimova
Rusia (RUS)
1:05,50   Katie Meili
Statele Unite ale Americii (USA)
1:05,69
200 m bras   Lilly King
Statele Unite ale Americii (USA)
1:04,93 RO   Iulia Efimova
Rusia (RUS)
1:05,50   Katie Meili
Statele Unite ale Americii (USA)
1:05,69
100 m fluture   Sarah Sjöström
Suedia (SWE)
55,48 RM   Penny Oleksiak
Canada (CAN)
56,46   Dana Vollmer
Statele Unite ale Americii (USA)
56,63
200 m fluture   Mireia Belmonte García
Spania (ESP)
2,04,85   Madeline Groves
Australia (AUS)
2,04,88   Natsumi Hoshi
Japonia (JPN)
2,05,20
200 m mixt   Katinka Hosszú
Ungaria (HUN)
2:06,58 RO   Siobhan-Marie O'Connor
Marea Britanie (GBR)
2:06,88 RN   Maya DiRado
Statele Unite ale Americii (USA)
2:08,79
400 m mixt   Katinka Hosszú
Ungaria (HUN)
4:26,36 RM   Maya DiRado
Statele Unite ale Americii (USA)
4:31,15   Mireia Belmonte García
Spania (ESP)
4:32,39
4×100 m liber   Australia (AUS)
Emma McKeon (53,41)
Brittany Elmslie (53,12)
Bronte Campbell (52,15)
Cate Campbell (51,97)
Madison Wilson[b]
3:30,65 RM   Statele Unite ale Americii (USA)
Simone Manuel (53,36)
Abbey Weitzeil (52,56)
Dana Vollmer (53,18)
Katie Ledecky (52,79)
Amanda Weir[b]
Lia Neal[b]
Allison Schmitt[b]
3:31,89 RA   Canada (CAN)
Sandrine Mainville (53,86)
Chantal Van Landeghem (53,12)
Taylor Ruck (53,19)
Penny Oleksiak (52,72)
Michelle Williams[b]
3:32,89 RN
4×200 m liber   Statele Unite ale Americii (USA)
Allison Schmitt (1:56,21)
Leah Smith (1:56,69)
Maya DiRado (1:56,39)
Katie Ledecky (1:53,74)
Missy Franklin[b]
Melanie Margalis[b]
Cierra Runge[b]
7:43,03   Australia (AUS)
Leah Neale (1:57,95)
Emma McKeon (1:54,64)
Bronte Barratt (1:55,81)
Tamsin Cook (1:56,47)
Jessica Ashwood[b]
7:44,87   Canada (CAN)
Katerine Savard (1:57,91)
Taylor Ruck (1:56,18)
Brittany MacLean (1:56,36)
Penny Oleksiak (1:54,94)
Kennedy Goss[b]
Emily Overholt[b]
7:45,39 RN
4×100 m mixt   Statele Unite ale Americii (USA)
Kathleen Baker (59,00)
Lilly King (1:05,70)
Dana Vollmer (56,00)
Simone Manuel (52,43)
Olivia Smoliga[b]
Katie Meili[b]
Kelsi Worrell[b]
Abbey Weitzeil[b]
3:53,13   Australia (AUS)
Emily Seebohm (58,83)
Taylor McKeown (1:07,05)
Emma McKeon (56,95)
Cate Campbell (52,17)
Madison Wilson[b]
Madeline Groves[b]
Brittany Elmslie[b]
3:55,00   Danemarca (DEN)
Mie Nielsen (58,75)
Rikke Møller Pedersen (1:06,62)
Jeanette Ottesen (56,43)
Pernille Blume (53,21)
3:55,01 RE
10 km maraton   Sharon van Rouwendaal
Olanda (NED)
1:56:32,1   Rachele Bruni
Italia (ITA)
1:56:49,5   Poliana Okimoto
Brazilia (BRA)
1:56:51,4
RA Record african | AM Record american | AS Record asiatic | RE Record european | OC Record oceanic | RO Record olimpic | RM Record mondial
RN Record național| SA Record sud-american

b Înotători care au participat doar în serii și au primit medalii.

Clasament pe medaliiModificare

Legendă

  *   Țara-gazdă

Locul Națiune Aur Argint Bronz Total
1   Statele Unite ale Americii 16 8 9 33
2   Australia 3 4 3 10
3   Ungaria 3 2 2 7
4   Japonia 2 2 3 7
5   Olanda 2 0 0 2
6   Marea Britanie 1 5 0 6
7   China 1 2 3 6
8   Canada 1 1 4 6
9   Italia 1 1 2 4
10   Suedia 1 1 1 3
11   Danemarca 1 0 1 2
  Spania 1 0 1 2
13   Kazahstan 1 0 0 1
  Singapore 1 0 0 1
15   Africa de Sud 0 3 0 3
16   Rusia 0 2 2 4
17   Franța 0 2 1 3
18   Belgia 0 1 0 1
  Grecia 0 1 0 1
20   Belarus 0 0 1 1
  Brazilia* 0 0 1 1
Total 35 35 34 104

Legături externeModificare