Deschide meniul principal

Franța la Jocurile Olimpice de vară din 2016

Franța la Jocurile Olimpice de vară din 2016
Ilustrația imaginii Franța la Jocurile Olimpice de vară din 2016
Drapelul Franței

Codul CIO FRA
Comitet Comitetul Național Olimpic și Sportiv Francez

Locație Brazilia Rio de Janeiro, Brazilia
Participare 28-a
Atleți 395 în cadrul a 30 de sporturi
Portdrapel Teddy Riner
Medalii
Loc : 7
Aur
10
Argint
8
Bronz
14
Total
42
Franța la Jocurile Olimpice de vară
Precedentul 2012 2020 Următorul

Franța a participat la Jocurile Olimpice de vară din 2016 de la Rio de Janeiro în perioada 521 august 2016, cu o delegație de 395 de sportivi, cea mai numeroasă din istorie, care a concurat la toate sporturile, cu excepția hocheiului pe iarbă.

Comitetul Național Olimpic și Sportiv Francez (CNOSF) stabilise ca obiectiv obținerea a aproximativ 40 medalii, inclusiv 11–15 medalii de aur.[1] Cu un total de 42 de medalii, inclusiv 10 de aur, Franța s-a aflat pe locul 7 în clasamentul pe medalii și a obținut cel mai mare număr de medalii într-o singură ediție din istoria sa, cu excepția Jocurile Olimpice de vară din 1900, pe care le-a găzduit. CNOSF a considerat acest bilanț ca „mai mult decât pozitiv”.[2]

ParticipanțiModificare

Delegația franceză a cuprins 395 de sportivi: 228 bărbați și 167 femei. Rezervele la fotbal, handbal, hochei pe iarbă și scrimă nu sunt incluse.

Sport Masculin Feminin Total
Atletism 29 25 54
Badminton 1 1 2
Baschet 12 12 24
Box 8 2 10
Caiac canoe 11 6 17
Canotaj 14 4 18
Ciclism 14 7 21
Echitație 9 3 12
Fotbal 0 18 18
Golf 2 2 4
Gimnastică 6 7 13
Haltere 4 1 5
Handbal 14 14 28
Înot sincron 0 2 2
Judo 7 7 14
Lupte 1 1 2
Natație 17 13 30
Navigație 8 7 15
Pentatlon modern 2 1 3
Rugby în VII 12 12 24
Tir 7 4 11
Sărituri în apă 2 1 3
Scrimă 7 8 15
Taekwondo 1 3 4
Tenis 6 3 9
Tenis de masă 3 1 4
Tir cu arcul 3 0 3
Triatlon 3 2 5
Volei 12 0 12
Polo pe apă 13 0 13
Total 228 167 395

MedaliiModificare

MedaliațiModificare

Medalie Nume Sport Probă Dată
  Aur Gargaud Chanut, DenisDenis Gargaud Chanut Caiac canoe C-1 slalom masculin 9 august
  Aur Laghouag, KarimKarim Laghouag
Lemoine, MathieuMathieu Lemoine
Nicolas, AstierAstier Nicolas
Vallette, ThibautThibaut Vallette
Echitație Întreceri pe echipe 9 august
  Aur Azou, JérémieJérémie Azou
Houin, PierrePierre Houin
Canotaj Dublu vâsle ctg. ușoară (L2×) 12 august
  Aur Andéol, ÉmilieÉmilie Andéol Judo +78 kg feminin 12 august
  Aur Riner, TeddyTeddy Riner Judo +100 kg masculin 12 august
  Aur Borel, YannickYannick Borel
Grumier, GauthierGauthier Grumier
Jerent, DanielDaniel Jerent
Lucenay, Jean-MichelJean-Michel Lucenay
Scrimă Spadă masculin pe echipe 14 august
  Aur Picon, CharlineCharline Picon Navigație RS:X feminin 14 august
  Aur Rozier, PhilippePhilippe Rozier
Staut, KevinKevin Staut
Bost, Roger-YvesRoger-Yves Bost
Leprevost, PénélopePénélope Leprevost
Echitație Sărituri pe echipe 17 august
  Aur Mossely, EstelleEstelle Mossely Box 60 kg feminin 19 august
  Aur Yoka, TonyTony Yoka Box +91 kg 21 august
  Argint Gilot, FabienFabien Gilot
Manaudou, FlorentFlorent Manaudou
Metella, MehdyMehdy Metella
Meynard, WilliamWilliam Meynard*
Mignon, ClémentClément Mignon*
Stravius, JérémyJérémy Stravius
Natație 4×100 m liber 7 august
  Argint Nicolas, AstierAstier Nicolas Echitație Întreceri individual 9 august
  Argint Agbegnenou, ClarisseClarisse Agbegnenou Judo 63 kg feminin 9 august
  Argint Tcheuméo, AudreyAudrey Tcheuméo Judo 78 kg feminin 11 august
  Argint Valladont, Jean-CharlesJean-Charles Valladont Tir cu arcul Masculin individual 12 august
  Argint Cadot, JérémyJérémy Cadot
Le Péchoux, ErwannErwann Le Péchoux
Lefort, EnzoEnzo Lefort
Tony Helissey, Jean-PaulJean-Paul Tony Helissey
Scrimă Floretă masculin pe echipe 12 august
  Argint Manaudou, FlorentFlorent Manaudou Natație 50 m liber masculin 12 august
  Argint Quiquampoix, JeanJean Quiquampoix Tir Pistol foc rapid 25 m 13 august
  Argint Lavillenie, RenaudRenaud Lavillenie Atletism Săritura cu prăjina masculin 15 august
  Argint Robert-Michon, MélinaMélina Robert-Michon Atletism Aruncarea discului feminin 16 august
  Argint Oumiha, SofianeSofiane Oumiha Box 60 kg masculin 16 august
  Argint Mayer, KévinKévin Mayer Atletism Decatlon masculin 18 august
  Argint Clouvel, ÉlodieÉlodie Clouvel Pentatlon modern Feminin 19 august
  Argint Niaré, HabyHaby Niaré Taekwondo 67 kg feminin 19 august
  Argint Beaumont, MaximeMaxime Beaumont Caiac canoe K-1 200 m sprint masculin 20 august
  Argint Ourahmoune, SarahSarah Ourahmoune Box 51 kg feminin 20 august
  Argint Echipa națională
Ayglon, CamilleCamille Ayglon
Bulleux, ChloéChloé Bulleux
Dancette, BlandineBlandine Dancette
Dembélé, SirabaSiraba Dembélé
Edwige, BéatriceBéatrice Edwige
Glauser, LauraLaura Glauser
Houette, ManonManon Houette
Lacrabère, AlexandraAlexandra Lacrabère
Landre, LaurisaLaurisa Landre
Leynaud, AmandineAmandine Leynaud
Niombla, GnonsianeGnonsiane Niombla
Nze Minko, EstelleEstelle Nze Minko
Pineau, AllisonAllison Pineau
Zaadi, GraceGrace Zaadi
Handbal Turneul feminin 20 august
  Argint Echipa națională
Nyokas, OlivierOlivier Nyokas
Narcisse, DanielDaniel Narcisse
Gérard, VincentVincent Gérard
Karabatić, NikolaNikola Karabatić
Mahé, KentinKentin Mahé
Grébille, MathieuMathieu Grébille
Omeyer, ThierryThierry Omeyer
N'Guessan, TimotheyTimothey N'Guessan
Abalo, LucLuc Abalo
Sorhaindo, CédricCédric Sorhaindo
Guigou, MichaëlMichaël Guigou
Karabatić, LukaLuka Karabatić
Fabregas, LudovicLudovic Fabregas
Dipanda, AdrienAdrien Dipanda
Porte, ValentinValentin Porte
Handbal Turneul masculin 21 august
  Bronz Grumier, GauthierGauthier Grumier Scrimă Spadă masculin 9 august
  Bronz Klauss, GauthierGauthier Klauss
Péché, MatthieuMatthieu Péché
Caiac canoe C-2 slalom masculin 11 august
  Bronz Baugé, GrégoryGrégory Baugé
D'Almeida, MichaëlMichaël D'Almeida
Pervis, FrançoisFrançois Pervis
Ciclism Sprint masculin pe echipe 11 august
  Bronz Maret, CyrilleCyrille Maret Judo 78 kg masculin 11 august
  Bronz Baroukh, ThomasThomas Baroukh
Colard, ThibaultThibault Colard
Raineau, GuillaumeGuillaume Raineau
Solforosi, FranckFranck Solforosi
Canotaj Patru rame fără cârmaci ctg. ușoară (L4-) 11 august
  Bronz Le Coq, PierrePierre Le Coq Navigație RS:X masculin 14 august
  Bronz Raynaud, AlexisAlexis Raynaud Tir Pușcă trei poziții 50 m 14 august
  Bronz Cissokho, SouleymaneSouleymane Cissokho Box 69 kg masculin 15 august
  Bronz Bascou, DimitriDimitri Bascou Atletism 110 m garduri masculin 16 august
  Bronz Bauderlique, MathieuMathieu Bauderlique Box 81 kg masculin 16 august
  Bronz Olivier, Marc-AntoineMarc-Antoine Olivier Natație 10 km maraton 16 august
  Bronz Mekhissi-Benabbad, MahiedineMahiedine Mekhissi-Benabbad Atletism 3000 m obstacole masculin 17 august
  Bronz Lecointre, CamilleCamille Lecointre
Defrance, HélèneHélène Defrance
Navigație Clasa 470 feminin 18 august
  Bronz Lemaitre, ChristopheChristophe Lemaitre Atletism 200 m masculin 18 august

Medalii după sportModificare

Sport   Aur   Argint   Bronz Total
Box 2 2 2 6
Judo 2 2 1 5
Echitație 2 1 0 3
Caiac canoe 1 1 1 3
Scrimă 1 1 1 3
Navigație 1 0 2 3
Canotaj 1 0 1 2
Atletism 0 3 3 6
Natație 0 2 1 3
Handbal 0 2 0 2
Tir 0 1 1 2
Tir cu arcul 0 1 0 1
Pentatlon modern 0 1 0 1
Taekwondo 0 1 0 1
Ciclism 0 0 1 1
Total 10 18 14 42

Swimming pictogram.svg NatațieModificare

Feminin
Sportiv Probă Calificări Semifinale Finală
Timp Loc Timp Loc Timp Loc
Lara Grangeon 400 m mixt 4:43.98 22 N/A Nu a avansat
Fantine Lesaffre 400 m mixt 4:44.47 23 N/A Nu a avansat
Beryl Gastaldello
Charlotte Bonnet
Mathilde Cini
Anna Santamans
4×100 m liber 3:36,85 8 C N/A 3:37,45 7
Masculin
Sportiv Probă Calificări Semifinale Finală
Timp Loc Timp Loc Timp Loc
Jordan Pothain 400 m stil liber 3:45.43 8 C N/A 3:49.07 8

NoteModificare

  1. ^ Romain Scotto (). „JO de Rio: les Bleus visent « entre 11 et 15 médailles d'or »”. L'Express (în franceză). 
  2. ^ Adrien Pécout (). „JO 2016 : le sport français se félicite d'un « bilan plus que positif »”. Le Monde (în franceză). 

ReferințeModificare