Edward Page Mitchell

scriitor american
Edward Page Mitchell
Date personale
Născut[1][2][3][3] Modificați la Wikidata
Bath, Maine, Comitatul Sagadahoc, Maine, SUA Modificați la Wikidata
Decedat (74 de ani)[1][2][3][3] Modificați la Wikidata
New London, Connecticut, Comitatul New London, Connecticut, SUA Modificați la Wikidata
Cauza decesuluihemoragie cerebrală[*] Modificați la Wikidata
CetățenieFlag of the United States (1912-1959).svg SUA Modificați la Wikidata
Ocupațiescriitor
scriitor de literatură științifico-fantastică[*]
romancier[*] Modificați la Wikidata
Activitate
Limbilimba engleză  Modificați la Wikidata
StudiiBowdoin College[*]  Modificați la Wikidata

Edward Page Mitchell (n. ,[1][2][3][3] Bath, Maine, Comitatul Sagadahoc, Maine, SUA – d. ,[1][2][3][3] New London, Connecticut, Comitatul New London, Connecticut, SUA) a fost un redactor american și scriitor de povestiri pentru The Sun, un cotidian din New York City.

Lucrări scriseModificare

PovestiriModificare

Cu excepția povestirii "The Tachypomp", care a fost publicată în Scribner's Monthly, toate povestirile au apărut în The Sun.

Titlu Titlu în română Revistă Data
"The Tachypomp" „Tahipompa – O demonstrație matematică” Scribner's Monthly 1874-04
"Back from that Bourne" „Întoarcerea de pe celălalt tărâm” The Sun 1874-12-19
"The Story of the Deluge" „Povestea potopului” The Sun 1875-04-29
"The Soul Spectroscope" „Spectroscopul de suflete” The Sun 1875-12-19
"The Inside of the Earth" „Cum arată miezul pământului” The Sun 1876-02-27
"The Man Without a Body" „Omul fără trup” The Sun 1877-03-25
"The Case of the Dow Twins" „Cazul gemenilor Dow” The Sun 1877-04-08
"Exchanging Their Souls" „Schimb de suflete” The Sun 1877-04-27
"The Cave of the Splurgles" „Peștera hohoticilor” The Sun 1877-06-29
"An Extraordinary Wedding" „O căsătorie neobișnuită” The Sun 1878-01-06
"The Devilish Rat" „Șobolanul drăcesc” The Sun 1878-01-27
"The Pain Epicures" „Iubitorii de dureri” The Sun 1878-08-25
"The Terrible Voyage of the Toad" „Cumplita călătorie a "Broaștei"” The Sun 1878-11-20
"The Facts in the Ratcliff Case" „Adevărul în cazul Radcliff” The Sun 1879-03-07
"The Devil's Funeral" - The Sun 1879-03-15
"An Uncommon Sort of Spectre" „Un strigoi neobișnuit” The Sun 1879-03-30
"The Ablest Man in the World" „Omul cel mai înzestrat din lume” The Sun 1879-05-04
"The Senator's Daughter" - The Sun 1879-07-27
"The Professor's Experiment" „Experimentul profesorului” 1880-02-22
"Our War With Monaco" - The Sun 1880-03-07
"The Crystal Man" „Omul de cristal” The Sun 1881-01-30
"The Clock that Went Backward" „Ceasul care mergea de-a-ndărătelea” The Sun 1881-09-18
"The Wonderful Corot" „Neasemuitul tablou de Corot” The Sun 1881-12-04
"The Last Cruise of the Judas Iscariot" „Ultima călătorie a goeletei "Iuda Iscarioteanul"” The Sun 1882-04-16
"The Balloon Tree" „Arborele balon” The Sun 1883-02-25
"The Flying Weathercock" „Morișca zburătoare” The Sun 1884-04-13
"The Legendary Ship" „Corabia legendară” The Sun 1885-05-17
"Old Squids and Little Speller" „Bătrînul Squids și micul Speller” The Sun 1885-07-19
"A Day Among the Liars" „O zi printre mincinoși” The Sun 1885-08-23
"The Shadow on the Fancher Twins" „Umbra ce apasă asupra gemenilor Fancher” The Sun 1886-01-17

Traduceri în limba românăModificare

În cultura populară occidentalăModificare

Mitchell a fost interpretat de actorul Ed Asner în filmul TV din 1991 Yes, Virginia, there is a Santa Claus, bazat pe povestirea sa Is There a Santa Claus? din The Sun cu Mitchell ca redactor-șef.

NoteModificare

  1. ^ a b c d Edward Page Mitchell, SNAC, accesat în  
  2. ^ a b c d Edward Page Mitchell, Internet Speculative Fiction Database, accesat în  
  3. ^ a b c d e f g h Edward Page MITCHELL, NooSFere, accesat în  
  4. ^ A nu se confunda cu Omul de cristal de Nicolae G. Rădulescu-Niger

Legături externeModificare

Vezi șiModificare