Lista medaliaților olimpici la ciclism pe velodrom

articol-listă în cadrul unui proiect Wikimedia
Olympic rings without rims.svg
Ciclism.png

Lista medaliaților olimpici la ciclism pe velodrom, cuprinde numai disciplinele care sunt actuale la Jocurile Olimpice de vară.

BărbațiModificare

SprintModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1896 [1]   Paul Masson (FRA)   Stamatios Nikolopoulos (GRC-1828)   Léon Flameng (FRA)
1900   Georges Taillandier (FRA)   Fernand Sanz (FRA)   John Henry Lake (USA 45 Stars)
1908 [2] n-a avut loc n-a avut loc n-a avut loc
1920   Maurice Peeters (NED)   Horace Johnson (GBR)   Harry Ryan (GBR)
1924   Lucien Michard (FRA)   Jakob Meijer (NED)   Jean Cugnot (FRA)
1928   Roger Beaufrand (FRA)   Antoine Mazairac (NED)   Willy Falck Hansen (DEN)
1932   Jacobus van Egmond (NED)   Louis Chaillot (FRA)   Bruno Pellizzari (ITA-1861)
1936   Toni Merkens (DEU-1933)   Arie van Vliet (NED)   Louis Chaillot (FRA)
1948   Mario Ghella (ITA)   Reg Harris (GBR)   Axel Schandorff (DEN)
1952   Enzo Sacchi (ITA)   Lionel Cox (AUS)   Werner Potzernheim (GER)
1956   Michel Rousseau (FRA)   Guglielmo Pesenti (ITA)   Richard Ploog (AUS)
1960   Sante Gaiardoni (ITA)   Leo Sterckx (BEL)   Valentino Gasparella (ITA)
1964   Giovanni Pettenella (ITA)   Sergio Bianchetto (ITA)   Daniel Morelon (FRA)
1968   Daniel Morelon (FRA)   Giordano Turrini (ITA)   Pierre Trentin (FRA)
1972   Daniel Morelon (FRA)   John Nicholson (ciclist) (AUS)   Omar Pchakadse (URS-1955)
1976   Anton Tkáč (TCH)   Daniel Morelon (FRA)   Jürgen Geschke (GDR)
1980   Lutz Heßlich (GDR)   Yave Cahard (FRA)   Sergei Wladimirowitsch Kopylow (URS)
1984   Mark Gorski (USA)   Nelson Vails (USA)   Tsutomu Sakamoto (JPN)
1988   Lutz Heßlich (GDR)   Nikolai Kowsch (URS)   Gary Neiwand (AUS)
1992   Jens Fiedler (GER)   Gary Neiwand (AUS)   Curt Harnett (CAN)
1996   Jens Fiedler (GER)   Marty Nothstein (USA)   Curt Harnett (CAN)
2000   Marty Nothstein (USA)   Florian Rousseau (FRA)   Jens Fiedler (GER)
2004   Ryan Bayley (AUS)   Theo Bos (NED)   René Wolff (GER)
2008   Chris Hoy (GBR)   Jason Kenny (GBR)   Mickaël Bourgain (FRA)

Sprint pe echipăModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
2000   Franța
Laurent Gané
Florian Rousseau
Arnaud Tournant
  Regatul Unit
Chris Hoy
Craig MacLean
Jason Queally
  Australia
Sean Eadie
Darryn Hill
Gary Neiwand
2004   Germania
Jens Fiedler
Stefan Nimke
René Wolff
  Japonia
Toshiaki Fushimi
Masaki Inoue
Tomohiro Nagatsuka
  Franța
Mickaël Bourgain
Laurent Gané
Arnaud Tournant
2008   Regatul Unit
Chris Hoy
Jason Kenny
Jamie Staff
  Franța
Grégory Baugé
Kevin Sireau
Arnaud Tournant
  Germania
René Enders
Maximilian Levy
Stefan Nimke

4000 m urmărire individualModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1964   Jiří Daler (TCH)   Giorgio Ursi (ITA)   Preben Isaksson (DEN)
1968   Daniel Rebillard (FRA)   Mogens Frey Jensen (DEN)   Xaver Kurmann (SUI)
1972   Knut Knudsen (NOR)   Xaver Kurmann (SUI)   Hans Lutz (FRG)
1976   Gregor Braun (FRG)   Herman Ponsteen (NED)   Thomas Huschke (GDR)
1980   Robert Dill-Bundi (SUI)   Alain Bondue (FRA)   Hans-Henrik Ørsted (DEN)
1984   Steve Hegg (USA)   Rolf Gölz (FRG)   Leonard Nitz (USA)
1988   Gintautas Umaras (URS)   Dean Woods (AUS)   Bernd Dittert (GDR)
1992   Chris Boardman (GBR)   Jens Lehmann (ciclist) (GER)   Gary Anderson  (NZL)
1996   Andrea Collinelli (ITA)   Philippe Ermenault (FRA)   Bradley McGee (AUS)
2000   Robert Bartko (GER)   Jens Lehmann  (GER)   Bradley McGee (AUS)
2004   Bradley Wiggins (GBR)   Bradley McGee (AUS)   Sergi Escobar (ESP)
2008   Bradley Wiggins (GBR)   Hayden Roulston (AUS)   Steven Burke (GBR)

4000 m urmărire pe echipăModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1920   Italia
Arnaldo Carli
Ruggero Ferrario
Franco Giorgetti
Primo Magnani
  Regatul Unit
Cyril Alden
Horace Johnson
William Stewart
Albert White
  Africa de Sud
Harry Goosen
Henry Kaltenbrun
William Smith
James Walker
1924   Italia
Alfredo Dinale
Angelo De Martino
Aurelio Menegazzi
Francesco Zucchetti
  Polonia
Józef Lange
Jan Lazarski
Tomasz Stankiewicz
Franciszek Szymczyk
  Belgia
Jean van den Bosch
Léonard Daghelinckx
Henri Hoevenaers
Ferdinand Saive
1928   Italia
Marco Cattaneo
Cesare Facciani
Mario Lusiani
Luigi Tasselli
  Țările de Jos
Janus Braspennincx
Piet van der Horst
Johannes Maas
Jan Pijnenburg
  Regatul Unit
George Southall
Harry Wyld
Leonard Wyld
Percy Wyld
1932   Italia
Nino Borsari
Marco Cimatti
Alberto Ghilardi
Paolo Pedretti
  Franța
Paul Chocque
Amédée Fournier
René Le Grèves
Henri Mouillefarine
  Regatul Unit
William Harwell
Charles Holland
Ernest Johnson
Frank Southall
1936   Franța
Robert Charpentier
Jean Goujon
Guy Lapébie
Roger Le Nizerhy
  Italia
Bianco Bianchi
Mario Gentili
Armando Latini
Severino Rigoni
  Regatul Unit
Harry Hill
Ernest Johnson
Charles King
Ernest Mills
1948   Franța
Pierre Adam
Serge Blusson
Charles Coste
Fernand Decanali
  Italia
Arnaldo Benfenati
Guido Bernardi
Anselmo Citterio
Rino Pucci
  Regatul Unit
Robert Geldard
Thomas Godwin
David Ricketts
Wilfred Waters
1952   Italia
Loris Campana
Mino De Rossi
Guido Messina
Marino Morettini
  Africa de Sud
George Estman
Robert Fowler
Thomas Shardelow
Alfred Swift
  Regatul Unit
Donald Burgess
George Newberry
Alan Newton
Ronald Stretton
1956   Italia
Antonio Domenicali
Leandro Faggin
Franco Gandini
Valentino Gasparella
  Franța
René Bianchi
Jean Graczyk
Jean-Claude Lecante
Michel Vermeulin
  Regatul Unit
Donald Burgess
Michael Gambrill
John Geddes
Tom Simpson
1960   Italia
Luigi Arienti
Franco Testa
Mario Vallotto
Marino Vigna
  Germania
Bernd Barleben
Peter Gröning
Manfred Klieme
Siegfried Köhler
  Uniunea Sovietică
Arnold Belgard
Leonid Kolumbet
Stanislaw Moskwin
Wiktor Romanow
1964   Germania
Lothar Claesges
Karl-Heinz Henrichs
Karl Link
Ernst Streng
  Italia
Vincenzo Mantovani
Carlo Rancati
Luigi Roncaglia
Franco Testa
  Țările de Jos
Hendrik Cornelisse
Gerard Koel
Jaap Oudkerk
Cornelius Schuuring
1968   Danemarca
Gunnar Asmussen
Mogens Frey Jensen
Per Jørgensen
Reno Olsen
  RFG
Udo Hempel
Karl-Heinz Henrichs
Jürgen Kissner
Karl Link
  Italia
Lorenzo Bosisio
Cipriano Chemello
Giorgio Morbiato
Luigi Roncaglia
1972   RFG
Jürgen Colombo
Günter Haritz
Udo Hempel
Günther Schumacher
  Republica Democrată Germană
Thomas Huschke
Heinz Richter
Herbert Richter
Uwe Unterwalder
  Regatul Unit
Michael Bennett
lan Hallam
Ronald Keeble
William Moore
1976   RFG
Gregor Braun
Hans Lutz
Günther Schumacher
Peter Vonhof
  Uniunea Sovietică
Wladimir Ossokin
Alexander Perow
Witali Petrakow
Wiktor Sokolow
  Regatul Unit
Ian Banbury
Michael Bennett
Robin Croker
Ian Hallam
1980   Uniunea Sovietică
Wiktor Manakow
Waleri Mowtschan
Wladimir Ossokin
Witali Petrakow
  Republica Democrată Germană
Gerald Mortag
Uwe Unterwalder
Matthias Wiegand
Volker Winkler
  Cehoslovacia
Teodor Černý
Martin Penc
Jiří Pokorný
lgor Sláma
1984   Australia
Michael Grenda
Kevin Nichols
Michael Turtur
Dean Woods
  Statele Unite ale Americii
David Grylls
Steve Hegg
Patrick McDonough
Leonard Nitz
  RFG
Reinhard Alber
Rolf Gölz
Roland Günther
Michael Marx
1988   Uniunea Sovietică
Wjatscheslaw Jekimow
Artūras Kasputis
Dmitri Neljubin
Gintautas Umaras
  Republica Democrată Germană
Steffen Blochwitz
Roland Hennig
Dirk Meier
Carsten Wolff
  Australia
Brett Dutton
Wayne McCarney
Stephen McGlede
Dean Woods
1992   Germania
Guido Fulst
Michael Glöckner
Jens Lehmann
Stefan Steinweg
Andreas Walzer
  Australia
Brett Aitken
Stephen McGlede
Stuart O’Grady
Shaun O’Brien
  Danemarca
Ken Frost
Jimmi Madsen
Klaus Nielsen
Jan Petersen
Michael Sandstød
1996   Franța
Christophe Capelle
Philippe Ermenault
Jean-Michel Monin
Francis Moreau
  Rusia
Eduard Grizun
Nikolai Kusnezow
Alexei Markow
Anton Schantir
  Australia
Brett Aitken
Stuart O’Grady
Timothy O’Shannessey
Dean Woods
2000   Germania
Robert Bartko
Daniel Becke
Guido Fulst
Jens Lehmann
Preliminarii: Olaf Pollack
  Ucraina
Oleksandr Fedenko
Serhij Matwjejew
Oleksandr Symonenko
Serhij Tschernjawskyj
  Regatul Unit
Paul Manning
Chris Newton
Bryan Steel
Bradley Wiggins
Preliminarii: Jonny Clay, Rob Hayles
2004   Australia
Graeme Brown
Brett Lancaster
Bradley McGee
Luke Roberts
Preliminarii: Peter Dawson, Stephen Wooldridge
  Regatul Unit
Steven Cummings
Rob Hayles
Paul Manning
Bradley Wiggins
Preliminarii: Chris Newton, Bryan Steel
  Spania
Carlos Castaño
Sergi Escobar
Asier Maeztu
Carlos Torrent
2008   Regatul Unit
Ed Clancy
Paul Manning
Geraint Thomas
Bradley Wiggins
  Danemarca
Michael Mørkøv
Casper Jørgensen
Jens Erik Madsen
Alex Rasmussen
Preliminarii: Michael Færk Christensen
  Noua Zeelandă
Sam Bewley
Hayden Roulston
Marc Ryan
Jesse Sergent
Preliminarii: Westley Gough

PunctajModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1984   Roger Ilegems (BEL)   Uwe Messerschmidt (FRG)   José Manuel Youshimatz (MEX)
1988   Dan Frost (DEN)   Leo Peelen (NED)   Marat Ganejew (URS)
1992   Giovanni Lombardi  (ITA)   Léon van Bon (NED)   Cédric Mathy (BEL)
1996   Silvio Martinello (ITA)   Brian Walton (CAN)   Stuart O’Grady (AUS)
2000   Joan Llaneras (ESP)   Milton Wynants (URU)   Alexei Michailowitsch Markow (RUS)
2004   Michail Borissowitsch Ignatjew (RUS)   Joan Llaneras (ESP)   Guido Fulst (GER)
2008   Joan Llaneras (ESP)   Roger Kluge (GER)   Chris Newton (GBR)

KeirinModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
2000   Florian Rousseau (FRA)   Gary Neiwand (AUS)   Jens Fiedler (GER)
2004   Ryan Bayley (AUS)   José Antonio Escuredo Raimondez (ESP)   Shane Kelly (AUS)
2008   Chris Hoy (GBR)   Ross Edgar (GBR)   Kiyofumi Nagai (JPN)

MadisonModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
2000   Australia
Brett Aitken
Scott McGrory
  Belgia
Matthew Gilmore
Etienne De Wilde
  Italia
Silvio Martinello
Marco Villa
2004   Australia
Graeme Brown
Stuart O’Grady
  Elveția
Franco Marvulli
Bruno Risi
  Regatul Unit
Rob Hayles
Bradley Wiggins
2008   Argentina
Juan Curuchet
Walter Pérez
  Spania
Joan Llaneras
Antonio Tauler
  Rusia
Michail Ignatjew
Alexei Markow

FemeiModificare

SprintModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1988   Erika Salumäe (URS)   Christa Luding-Rothenburger (GDR)   Connie Paraskevin-Young (USA)
1992   Erika Salumäe (EST)   Annett Neumann (GER)   Ingrid Haringa (NED)
1996   Félicia Ballanger (FRA)   Michelle Ferris (AUS)   Ingrid Haringa (NED)
2000   Félicia Ballanger (FRA)   Oksana Grischina (RUS)   Irina Janowitsch (UKR)
2004   Lori-Ann Muenzer (CAN)   Tamilla Raschidowna Abassowa (RUS)   Anna Meares (AUS)
2008   Victoria Pendleton (GBR)   Anna Meares (AUS)   Shuang Guo (CHN)

3000 m urmărire individualModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1992   Petra Rossner (GER)   Kathryn Watt (AUS)   Rebecca Twigg (USA)
1996   Antonella Bellutti (ITA)   Marion Clignet (FRA)   Judith Arndt (GER)
2000   Leontien Zijlaard-van Moorsel (NED)   Marion Clignet (FRA)   Yvonne McGregor (GBR)
2004   Sarah Ulmer (NZL)   Katie Mactier (AUS)   Leontien Zijlaard-van Moorsel (NED)
2008   Rebecca Romero (GBR)   Wendy Houvenaghel (GBR)   Lesja Kalytowskaja (UKR)

PunctajModificare

Olimpiada
Aur
Argint
Bronz
1996   Nathalie Lancien (FRA)   Ingrid Haringa (NED)   Lucy Tyler-Sharman (AUS)
2000   Antonella Bellutti (ITA)   Leontien Zijlaard-van Moorsel (NED)   Olga Anatoljewna Sljussarewa (RUS)
2004   Olga Anatoljewna Sljussarewa (RUS)   Belem Guerrero (MEX)   María Luisa Calle Williams (COL)
2008   Marianne Vos (NED)   Yoanka González Pérez (CUB)   Leire Olaberria (ESP)

NoteModificare

  1. ^ La Jocurile Olimpice din 1896 și 1900 n-au fost acordate medalii de aur, primul concurent a primit argint al doilea bronz, pe când al treilea n-a fost medaliat. Dar în listă sunt trecuți conform regulilor actuale de premiere.
  2. ^ Competiție care n-a fost luată în considerare, deoarece concurenții au depășit baremmul (timpul limită).