UEFA Europa League 2023-2024

UEFA Europa League 2023-2024

Aviva Stadium din Dublin a găzduit finala
Detalii
PerioadaCalificări:
8–31 august 2023
Competiția propriu-zisă:
21 septembrie 2023–22 mai 2024
EchipeCompetiția propriu-zisă: 32+8
Total: 21+36 (din 31–36 de asociații)
Poziții finale
CampioanăItalia Atalanta (Primul titlu)
Locul doiGermania Bayer Leverkusen
Statistici
Meciuri jucate141
Goluri marcate 439 (3.11 per meci)
Golgheter(i)Gabon Pierre-Emerick Aubameyang
(10 goluri)
Cel mai bun jucătorGabon Pierre-Emerick Aubameyang (Marseille)
Cel mai bun tânăr jucătorGermania Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)
2022-23
2024-25

UEFA Europa League 2023–2024 a fost cel de-al 53-lea sezon a celei de-a doua competiții fotbalistice intercluburi ca valoare din Europa, și a 15-a ediție de la redenumirea ei din Cupa UEFA în UEFA Europa League.

Finala s-a jucat pe Aviva Stadium din Dublin, Irlanda. Câștigătoarea competiției, Atalanta, s-a calificat automat în grupele Ligii Campionilor 2024-2025, și primește dreptul de a juca contra câștigătoarei Ligii Campionilor 2023-2024 în Supercupa Europei 2024.

Această ediție a fost ultima cu actualul format de 32 de echipe participante în faza grupelor, după ce UEFA a anunțat că a pregătit un nou format care o să fie introdus în ediția următoare.[1] Datorită schimbării la un format elvețian, niciun club nu mai poate fi transferat din grupele Ligii Campionilor în faza eliminatorie din UEFA Europa League, iar câștigătorii acestei ediții nu își vor mai putea apăra titlul.[2]

Locurile alocate pentru fiecare asociație

modificare

Un total de 57 de echipe de la 31 între 36 dintre cele 55 de asociații membre UEFA au participat în UEFA Europa League 2023-2024. Dintre acestea, 15 asociații au avut echipe care s-au calificat direct în Europa League, în timp ce pentru celelalte 40 de asociații care nu aveau nicio echipă calificată direct, între 15 și 20 dintre ele pot avea echipe care joacă după ce au fost transferate din Liga Campionilor (singurele asociații membre care nu pot avea un participant sunt Rusia, fiind exclusă din toate competițiile UEFA, și Liechtenstein, care nu își organizează o ligă națională și își poate înscrie doar câștigătoarea cupei în Europa Conference League, având în vedere clasamentul asociației ei). Clasamentul asociațiilor pe baza coeficienților de țară UEFA este utilizat pentru a determina numărul de echipe participante pentru fiecare asociație:[3]

  • Deținătoarei trofeului UEFA Europa Conference League i se va oferi o intrare în Europa League (dacă nu se califică în faza grupelor Ligii Campionilor).
  • Asociațiile 1–5 au fiecare câte două echipe calificate.
  • Asociațiile 6–16 (cu excepția Rusiei)Note RUS[›] au fiecare o echipă calificată.
  • 36 de echipe eliminate din Liga Campionilor 2023-2024 sunt transferate în Europa League.

Clasamentul asociațiilor

modificare

Pentru ediția 2023-2024 a UEFA Europa League, asociațiilor li s-au alocat locurile potrivit coeficienților UEFA ai fiecărei țări în 2022, care se bazează pe performanțele lor în competițiile europene între 2017-2022.[4]

În afară de alocarea pe baza coeficienților de țară, asociațiile pot avea echipe suplimentare care participă în Europa League, după cum se menționează mai jos:

  • (UCL) – Echipe suplimentare transferate din Liga Campionilor
  • (UECL) – Loc suplimentar pentru deținătorii de titluri din UEFA Europa Conference League
Clasamentul asociațiilor pentru UEFA Europa League 2023–2024
Poziție Asociație Coeficient Echipe Note
1   Anglia 106.641 2 +1 (UECL)
2   Spania 96.141
3   Italia 76.902
4   Germania 75.213
5   Franța 60.081 +1 (UCL)
6   Portugalia 53.382 1
7   Țările de Jos 49.300
8   Austria 38.850 +1 (UCL)
9   Scoția 36.900 +1 (UCL)
10   Rusia 34.482 0 Note RUS[›]
11   Serbia 33.375 1 +1 (UCL)
12   Ucraina 31.800 +1 (UCL)
13   Belgia 30.600 +1 (UCL)
14    Elveția 29.675 +1 (UCL)
15   Grecia 28.200 +2 (UCL)
16   Cehia 27.800 +1 (UCL)
17   Norvegia 27.250 0 +1 (UCL)
18   Danemarca 27.175
19   Croația 27.150 +1 (UCL)
Poziție Asociație Coeficient Echipe Note
20   Turcia 27.100 0
21   Cipru 26.375 +1 (UCL)
22   Israel 24.375 +1 (UCL)
23   Suedia 22.875 +1 (UCL)
24   Bulgaria 19.500 +1 (UCL)
25   România 17.150
26   Azerbaidjan 17.000 +1 (UCL)
27   Ungaria 16.375
28   Polonia 15.875 +1 (UCL)
29   Kazahstan 15.750 +1 (UCL)
30   Slovacia 15.625 +1 (UCL)
31   Slovenia 15.000 +1 (UCL)
32   Belarus 12.500 +1 (UCL)
33   Republica Moldova 11.250 +1 (UCL)
34   Lituania 10.000 +1 (UCL)
35   Bosnia și Herțegovina 9.125 +1 (UCL)
36   Finlanda 8.875 +1 (UCL)
37   Luxemburg 8.750
38   Letonia 8.625
Poziție Asociație Coeficient Echipe Note
39   Kosovo 8.166 0
40   Republica Irlanda 8.125
41   Armenia 8.125
42   Irlanda de Nord 8.083
43   Albania 8.000
44   Insulele Feroe 7.250 +1 (UCL)
45   Estonia 7.041
46   Malta 7.000
47   Georgia 7.000
48   Macedonia de Nord 7.000
49   Liechtenstein 6.500
50   Țara Galilor 5.500
51   Gibraltar 5.416
52   Islanda 5.375 +1 (UCL)
53   Muntenegru 4.875
54   Andorra 4.665
55   San Marino 1.332

Distribuție

modificare

Mai jos este lista de calificări pentru acest sezon.[5]

Lista de calificări pentru UEFA Europa League 2023-2024
Echipe participante în această rundă Echipe care avansează din runda anterioară Echipe transferate din Liga Campionilor
Turul al 3-lea de calificare
(14 echipe)
Ruta campioanelor
(10 echipe)
  • 10 echipe eliminate din turul al 2-lea preliminar al Ligii Campionilor (Ruta Campionilor)
Ruta principală
(4 echipe)
  • 2 câștigătoare de cupă națională din asociațiile 15–16
  • 2 echipe eliminate din turul al 2-lea preliminar al Ligii Campionilor (Ruta Ligii)
Runda play-off
(20 de echipe)
  • 7 câștigătoare de cupă națională din asociațiile 7–14 (excepție Rusia)Note RUS[›]
  • 5 câștigătoare din turul al 3-lea de calificare (Ruta Campionilor)
  • 2 câștigătoare din turul al 3-lea de calificare (Ruta Non-Campionilor)
  • 6 echipe eliminate din turul al 3-lea de calificare al Ligii Campioanelor (Ruta Campionilor)
Faza grupelor
(32 de echipe)
  • Deținătoarea UEFA Europa Conference League
  • 6 câștigătoare de cupă din asociațiile 1–6
  • 1 echipă de pe locul patru din liga națională din asociația 5
  • 4 echipe clasate pe locul cinci în liga națională din asociațiile 1–4
  • 10 câștigătoare din runda playoff
  • 4 echipe eliminate din runda playoff a Ligii Campionilor (Ruta Campionilor)
  • 2 echipe eliminate din runda playoff a Ligii Campionilor (Ruta Ligii)
  • 4 eliminate din turul al 3-lea de calificare al Ligii Campionilor (Ruta Ligii)
Play-off eliminatoriu
(16 echipe)
  • 8 echipe de pe locul 2 din grupe
  • 8 echipe de pe locul 3 din grupele Ligii Campionilor
Faza eliminatorie
(16 echipe)
  • 8 câștigătoare ale grupelor
  • 8 câștigătoare din playoff-ul eliminatoriu

Din cauza suspendării Rusiei pentru sezonul european 2023-2024, au fost făcute următoarele modificări la lista de calificări:

  • Câștigătorii de cupe ai asociațiilor 13 (Belgia) și 14 (Elveția) intră în turul playoff în locul celui de-al 3-lea tur de calificare.
  • Câștigătorii cupei asociației 16 (Republica Cehă) intră în a treia rundă de calificare în locul celui de-al 2-lea tur de calificare din Europa Conference League.

Etichetele din paranteze arată modul în care fiecare echipă s-a calificat pentru locul rundei sale de start:

  • ECL: Deținătoarea titlului UEFA Europa Conference League
  • CW: Câștigătoare de cupă
  • 3, 4, 5, etc.: Poziția obținută în sezonul anterior în liga națională
  • UCL: Transferată din Liga Campionilor
    • GS: Echipe plasate pe locul 3 în grupe
    • CH/LP PO: Pierzătoarele din runda playoff (Ruta Campionilor/Ligii)
    • CH/LP Q3: Pirezătoarele din turul al 3-lea de calificare (Ruta Campionilor/Ligii)
    • CH/LP Q2: Pirezătoarele din turul al 2-lea de calificare (Ruta Campionilor/Ligii)

A treia rundă de calificare este împărțită în Ruta Campionilor (CH) și Ruta Principală (MP).


Echipe calificate în UEFA Europa League 2023-2024
Runda de intrare Echipe
Playoff eliminatoriu   Galatasaray (UCL GS)   Lens (UCL GS)   Braga (UCL GS)   Benfica (UCL GS)
  Feyenoord (UCL GS)   Milan (UCL GS)   Young Boys (UCL GS)   Șahtar Donetsk (UCL GS)
Faza grupelor   West Ham United (ECL)   Liverpool (5)   Brighton & Hove Albion (6)   Villarreal (5)
  Real Betis (6)   Atalanta (5)   Roma (6)   SC Freiburg (5)
  Bayer Leverkusen (6)   Toulouse (CW)   Rennes (4)   Sporting CP (4)
  Rangers (UCL LP PO)   AEK Athens (UCL CH PO)   Panathinaikos (UCL LP PO)   Molde (UCL CH PO)
  Maccabi Haifa (UCL CH PO)   Raków Częstochowa (UCL CH PO)   Marseille (UCL LP Q3)   Sturm Graz (UCL LP Q3)
  TSC (UCL LP Q3)   Servette (UCL LP Q3)
Runda play-off   Ajax (3)   LASK (3)   Aberdeen (3)   Čukarički (3)
  Zorya Luhansk (3)[Note UKR]   Union Saint-Gilloise (3)   Lugano (3)   Sparta Prague (UCL CH Q3)
  Dinamo Zagreb (UCL CH Q3)   Aris Limassol (UCL CH Q3)   Slovan Bratislava (UCL CH Q3)   Olimpija Ljubljana (UCL CH Q3)
  (UCL CH Q3)
Al treilea tur de calificare CH   BK Häcken (UCL CH Q2)   Ludogorets Razgrad (UCL CH Q2)   Qarabağ (UCL CH Q2)   Astana (UCL CH Q2)
  BATE Borisov (UCL CH Q2)   Sheriff Tiraspol (UCL CH Q2)   Žalgiris (UCL CH Q2)   Zrinjski Mostar (UCL CH Q2)
  HJK (UCL CH Q2)   Breiðablik (UCL CH Q2)
MP   Olympiacos (3)   Slavia Prague (CW)   Dnipro-1 (UCL LP Q2)   Genk (UCL LP Q2)

Note

  1. ^ Rusia (RUS): Pe 28 februarie 2022, cluburile de fotbal și echipele naționale ale Rusiei au fost suspendate din competițiile FIFA și UEFA din cauza invaziei Rusiei asupra Ucrainei.[6] Tabelele reflectă suspendarea în curs a Rusiei din competițiile UEFA.[7]
  2. ^ Ucraina (UKR): Organizarea Cupei Ucrainei 2022-2023 a fost întreruptă și anulată din cauza invaziei Rusiei asupra Ucrainei în curs de desfășurare. Locul rezervat câștigătorilor de cupe este transferat echipei de pe locul trei în ligă.

Calendar

modificare

Calendarul competiției este după cum urmează.[8][9][10] Meciurile sunt programate pentru joi, în afară de finală, care are loc miercuri, deși, în mod excepțional, pot avea loc marți sau miercuri din cauza conflictelor de programare.

Calendarul UEFA Europa League 2023-2024
Fază Rundă Data tragerii la sorți Prima manșă A doua manșă
Calificări Al 3-lea tur de calificare 24 iulie 2023 10 august 2023 17 august 2023
Play-off Runda play-off 7 august 2023 24 august 2023 31 august 2023
Faza grupelor Meciul 1 1 septembrie 2023 21 septembrie 2023
Meciul 2 5 octombrie 2023
Meciul 3 26 octombrie 2023
Meciul 4 9 noiembrie 2023
Meciul 5 30 noiembrie 2023
Meciul 6 14 decembrie 2023
Faza eliminatorie Play-off eliminatoriu 18 decembrie 2023 15 febuarie 2024 22 febuarie 2024
Optimi 23 febuarie 2024 7 martie 2024 14 martie 2024
Sferturi de finală 15 martie 2024 11 aprilie 2024 18 aprilie 2024
Semifinale 2 mai 2024 9 mai 2024
Finala 22 mai 2024 pe Aviva Stadium, Dublin

Al treilea tur de calificare

modificare

Tragerea la sorți pentru cel de-al treilea tur de calificare a avut loc pe 24 iulie 2023. Un total de 14 echipe au jucat în cel de-al treilea tur de calificare. Acestea au fost împărțite în două rute:

  • Ruta Campionilor (10 echipe): 10 învinși ai celui de-al treilea tur de calificare din Liga Campionilor 2023-2024 (ruta campioanelor), a căror identitate nu a fost cunoscută la momentul extragerii. Echipele nu au fost grupate după capii de serie.
  • Ruta Principală (4 echipe): Echipele au fost grupate după cum urmează:
    • Capi de serie: 2 echipe care au intrat în această rundă.
    • Non-capi de serie: 2 învinși ai celui de-al doilea tur de calificare din Liga Campionilor 2023-2024 (ruta non-campionilor), a căror identitate nu a fost cunoscută la momentul extragerii.

Manșele tur s-au disputat pe 8 și 10 august, iar cele retur pe 17 august. Câștigătorii au trecut în play-off, pe rutele lor respective. Pierzătorii campioni au fost transferați în runda play-off a Europa Conference League, pe ruta campionilor, iar non-campionii pe ruta principală.

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Ruta campionilor
FK Žalgiris   1 – 8   BK Häcken 1 – 3 0 – 5
Qarabağ   4 – 2   HJK Helsinki 2 – 1 2 – 1
Zrinjski Mostar   6 – 3   Breiðablik 6 – 2 0 – 1
Sheriff Tiraspol   7 – 3   BATE Borisov 5 – 1 2 – 2
Astana   3 – 6   Ludogoreț Razgrad 2 – 2 1 – 5
Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Ruta principală
Olympiacos   2 – 1   Genk 1 – 0 1 – 1
Slavia Praga   4 – 1   Dnipro-1 3 – 0 1 – 1

Runda play-off

modificare

Tragerea la sorți pentru runda play-off a avut loc pe 7 august 2023. Un total de 20 de echipe au jucat în runda play-off. Acestea au fost împărțite în patru „grupe prioritare”:

  • Prioritatea 1: 7 echipe care au intrat în această rundă.
  • Prioritatea 2: 6 învinși ai celui de-al treilea tur de calificare din Liga Campionilor 2023-2024 (ruta campionilor), a căror identitate nu a fost cunoscută la momentul extragerii.
  • Prioritatea 3: 5 câștigători ai celui de-al treilea tur de calificare (ruta campionilor), a căror identitate nu a fost cunoscută la momentul extragerii.
  • Prioritatea 4: 2 câștigători ai celui de-al treilea tur de calificare (ruta non-campionilor), a căror identitate nu a fost cunoscută la momentul extragerii.

Procedura tragerii a fost următoarea:

  1. Cele două echipe de prioritate 4 au fost extrase împotriva echipelor de prioritate 1 pentru a produce două meciuri.
  2. Cele cinci echipe de prioritate 3 au fost extrase împotriva echipelor rămase de prioritate 1 pentru a produce cinci meciuri.
  3. Cele șase echipe de prioritate 2 au fost extrase una împotriva celeilalte pentru a produce trei meciuri.

Echipele din aceeași asociație nu au putut fi extrase una împotriva celeilalte. Prima echipă extrasă în fiecare meci a fost echipa gazdă a manșei tur.

Manșele tur s-au disputat pe 24 august, iar cele retur pe 31 august 2023. Câștigătorii au trecut în faza grupelor. Pierzătorii au fost transferați în faza grupelor Europa Conference League.

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Slavia Praga   3 – 2   Zorya Luhansk 2 – 0 1 – 2
Olympiacos   6 – 1   FK Čukarički Belgrad 3 – 1 3 – 0
Union Saint-Gilloise   3 – 0   FC Lugano 2 – 0 1 – 0
Ludogoreț Razgrad   2 – 4   Ajax 1 – 4 1 – 0
BK Häcken   5 – 3   Aberdeen FC 2 – 2 3 – 1
LASK   3 – 2   Zrinjski Mostar 2 – 1 1 – 1
KÍ Klaksvík   2 – 3   Sheriff Tiraspol 1 – 1 1 – 2
Olimpija Ljubljana   1 – 3   Qarabağ 0 – 2 1 – 1
Slovan Bratislava   4 – 7   Aris Limassol 2 – 1 2 – 6
Dinamo Zagreb   4 – 5   Sparta Praga 3 – 1 1 – 4

Faza grupelor

modificare
Locația echipelor din faza grupelor UEFA Europa League 2023-2024
  Maro: Grupa A;   Roșu: Grupa B;   Portocaliu: Grupa C;   Galben: Grupa D;
  Verde: Grupa E;   Albastru: Grupa F;   Mov: Group G;   Roz: Grupa H

Tragerea la sorți a grupelor a avut loc pe 1 septembrie, ora 13:00 CEST, la Monaco. 32 de echipe au fost extrase în opt grupe de câte patru. Pentru tragerea la sorți, echipele au fost împărțite în 4 urne de câte 8 echipe, bazate pe coeficienții clubului. Din postura de câștigătoare a Conference League 2022-2023, West Ham United a intrat în prima urnă în ciuda coeficientului echipei (CC).[11]

Echipele ce fac parte din aceeași asociație nu au putut fi extrase în aceeași grupă.

Aris Limassol, Brighton & Hove Albion, BK Häcken, Raków Częstochowa, Servette și TSC și-au făcut aparițiile în premieră în faza grupelor unei competiții UEFA. Mai mult, Brighton & Hove Albion s-a calificat într-o cupă europeană pentru prima dată în istoria sa.

Un total de 21 de asociații naționale au fost reprezentate în grupe.

Sursa: UEFA
Poz. Echipă Pct. MJ V E Î GM GP DG Calificare   WHU   FRB   OLY   TSC
1.   West Ham United 15 6 5 0 1 10 4 +6 Calificare în optimi 2–0 1–0 3–0
2.   SC Freiburg 12 6 4 0 2 17 7 +10 Calificare în play-off-ul eliminatoriu 5–0 2–0
3.   Olympiacos 7 6 2 1 3 11 14 −3 Transferată în Europa Conference League 2–1 2–3 5–2
4.   TSC Backa Topola 1 6 0 1 5 6 19 −13 0–1 1–3 2–2
Reguli de clasare: 1) Puncte; 2) Puncte în meciuri directe; 3) Diferență de goluri în meciuri directe; 4) Goluri marcate în meciuri directe; 5) Diferență de goluri; 6) Goluri marcate.
Sursa: UEFA
Poz. Echipă Pct. MJ V E Î GM GP DG Calificare   BHA   OM   AJA   AEK
1.   Brighton 13 6 4 1 1 10 5 +5 Calificare în optimi 1–0 2–0 2–3
2.   Marseille 11 6 3 2 1 14 10 +4 Calificare în play-off-ul eliminatoriu 2–2 4–3 3–1
3.   Ajax 5 6 1 2 3 10 13 −3 Transferată în Europa Conference League 0–2 3–3 3–1
4.   AEK Atena 4 6 1 1 4 6 12 −6 0–1 0–2 1–1
Reguli de clasare: 1) Puncte; 2) Puncte în meciuri directe; 3) Diferență de goluri în meciuri directe; 4) Goluri marcate în meciuri directe; 5) Diferență de goluri; 6) Goluri marcate.
Sursa: UEFA
Poz. Echipă Pct. MJ V E Î GM GP DG Calificare   RAN   SPP   BET   ARL
1.   Rangers 11 6 3 2 1 8 6 +2 Calificare în optimi 2–1 1–0 1–1
2.   Sparta Praga 10 6 3 1 2 9 7 +2 Calificare în play-off-ul eliminatoriu 0–0 1–0 3–2
3.   Real Betis 9 6 3 0 3 9 7 +2 Transferată în Europa Conference League 2–3 2–1 4–1
4.   Aris Limassol 4 6 1 1 4 7 13 −6 2–1 1–3 0–1
Reguli de clasare: 1) Puncte; 2) Puncte în meciuri directe; 3) Diferență de goluri în meciuri directe; 4) Goluri marcate în meciuri directe; 5) Diferență de goluri; 6) Goluri marcate.
Sursa: UEFA
Poz. Echipă Pct. MJ V E Î GM GP DG Calificare   ATA   SCP   STG   RAK
1.   Atalanta 14 6 4 2 0 12 4 +8 Calificare în optimi 1–1 1–0 2–0
2.   Sporting CP 11 6 3 2 1 10 6 +4 Calificare în play-off-ul eliminatoriu 1–2 3–0 2–1
3.   Sturm Graz 4 6 1 1 4 4 9 −5 Transferată în Europa Conference League 2–2 1–2 0–1
4.   Raków 4 6 1 1 4 3 10 −7 0–4 1–1 0–1
Reguli de clasare: 1) Puncte; 2) Puncte în meciuri directe; 3) Diferență de goluri în meciuri directe; 4) Goluri marcate în meciuri directe; 5) Diferență de goluri; 6) Goluri marcate.
Sursa: UEFA
Poz. Echipă Pct. MJ V E Î GM GP DG Calificare   LIV   TOU   USG   LAS
1.   Liverpool 12 6 4 0 2 17 7 +10 Calificare în optimi 5–1 2–0 4–0
2.   Toulouse 11 6 3 2 1 8 9 −1 Calificare în play-off-ul eliminatoriu 3–2 0–0 1–0
3.   Union Saint-Gilloise 8 6 2 2 2 5 8 −3 Transferată în Europa Conference League 2–1 1–1 2–1
4.   LASK 3 6 1 0 5 6 12 −6 1–3 1–2 3–0
Reguli de clasare: 1) Puncte; 2) Puncte în meciuri directe; 3) Diferență de goluri în meciuri directe; 4) Goluri marcate în meciuri directe; 5) Diferență de goluri; 6) Goluri marcate.
Sursa: UEFA
Poz. Echipă Pct. MJ V E Î GM GP DG Calificare   VIL   REN   MCH   PAN
1.   Villareal 13 6 4 1 1 9 7 +2 Calificare în optimi 1–0 0–0 3–2
2.   Rennais 12 6 4 0 2 13 6 +7 Calificare în play-off-ul eliminatoriu 2–3 3–0 3–1
3.   Maccabi Haifa 5 6 1 2 3 3 9 −6 Transferată în Europa Conference League 1–2 0–3 0–0
4.   Panathinaikos 4 6 1 1 4 7 10 −3 2–0 1–2 1–2
Reguli de clasare: 1) Puncte; 2) Puncte în meciuri directe; 3) Diferență de goluri în meciuri directe; 4) Goluri marcate în meciuri directe; 5) Diferență de goluri; 6) Goluri marcate.
Sursa: UEFA
Poz. Echipă Pct. MJ V E Î GM GP DG Calificare   SLP   ROM   SRV   SHE
1.   Slavia Praga 15 6 5 0 1 17 4 +13 Calificare în optimi 2–0 4–0 6–0
2.   Roma 13 6 4 1 1 12 4 +8 Calificare în play-off-ul eliminatoriu 2–0 4–0 3–0
3.   Servette 5 6 1 2 3 4 13 −9 Transferată în Europa Conference League 0–2 1–1 2–1
4.   Sheriff Tiraspol 1 6 0 1 5 5 17 −12 2–3 1–2 1–1
Sursa: UEFA
Poz. Echipă Pct. MJ V E Î GM GP DG Calificare   BLV   QAR   MOL   BKH
1.   Bayer Leverkusen 18 6 6 0 0 19 3 +16 Calificare în optimi 5–1 5–1 4–0
2.   Qarabağ 10 6 3 1 2 7 9 −2 Calificare în play-off-ul eliminatoriu 0–1 1–0 2–1
3.   Molde 7 6 2 1 3 12 12 0 Transferată în Europa Conference League 1–2 2–2 5–1
4.   BK Häcken 0 6 0 0 6 3 17 −14 0–2 0–1 1–3

Faza eliminatorie

modificare

Echipele calificate

modificare
Europa League Liga Campionilor
Grupa Câștigătoarele
(avansează în optimi,
fiind capi de serie)
Echipele de pe locul 2
(capi de serie în PE)
Grupa Echipele de pe locul 3
(non-capi de serie în PE)
A   West Ham United   SC Freiburg A   Galatasaray
B   Brighton & Hove Albion   Marseille B   Lens
C   Rangers   Sparta Praga C   Braga
D   Atalanta   Sporting CP D   Benfica
E   Liverpool   Toulouse E   Feyenoord
F   Villarreal   Rennes F   Milan
G   Slavia Praga   Roma G   Young Boys
H   Bayer Leverkusen   Qarabağ H   Șahtar Donețk
Play-off eliminatoriu Optimi de finală Sferturi de finală Semifinale Finala
  Benfica 2 0 2
  Benfica 2 0 2   Rangers 2 0 2
  Toulouse 1 0 1   Benfica 2 0 2 (2)
  Marseille 1 1 2 (4)
  Marseille 4 1 5
  Șahtar Donețk 2 1 3   Villareal 0 3 3
  Marseille 2 3 5   Marseille 1 0 1
  Atalanta 1 3 4
  Sparta Praga 1 1 2
  Galatasaray 3 1 4   Liverpool 5 6 11
  Sparta Praga 2 4 6   Liverpool 0 1 1
  Atalanta 3 0 3
  Sporting CP 1 1 2
  Young Boys 1 1 2   Atalanta 1 2 3
  Sporting CP 3 1 4   Atalanta 3
  Bayer Leverkusen 0
  Milan 4 3 7
  Milan 3 2 5   Slavia Praga 2 1 3
  Rennes 0 3 3   Milan 0 1 1
  AS Roma 1 2 3
  Roma 4 0 4
  Feyenoord 1 1 2 (2)   Brighton & Hove Albion 0 1 1
  Roma 1 1 2 (4)   AS Roma 0 2 2
  Bayer Leverkusen 2 2 4
  Qarabağ 2 2 4
  Braga 2 3 5   Bayer Leverkusen 2 3 5
  Qarabağ 4 2 6   Bayer Leverkusen 2 1 3
  West Ham United 0 1 1
  SC Freiburg 1 0 1
  Lens 0 2 2   West Ham United 0 5 5
  SC Freiburg 0 3 3

Play-off eliminatoriu

modificare
Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Feyenoord   2–2 (2-4 p)   AS Roma 1–1 1–1 (a.e.t.)
Milan   5–3   Rennes 3–0 2–3
Lens   2–3   SC Freiburg 0–0 2–3 (a.e.t.)
BSC Young Boys   2–4   Sporting CP 1–3 1–1
Benfica   2–1   Toulouse 2–1 0–0
Braga   5–6   Qarabağ 2–4 3–2 (a.e.t.)
Galatasaray   4–6   Sparta Praga 3–2 1–4
Șahtar Donețk   3–5   Marseille 2–2 1–3
Feyenoord  1–1  Roma
Raport
Spectatori: 43,235[12]
Roma  1–1 (d.p.)  Feyenoord
Raport
4–2
Spectatori: 67,293[13]

2–2 la general. Roma câștigă cu 4–2 la loviturile de departajare.


Milan  3–0  Rennes
Raport
Spectatori: 69,021[14]
Rennes  3–2  Milan
Raport
Spectatori: 28,320[15]

Milan câștigă cu 5–3 la general.


Lens  0–0  SC Freiburg
Raport
SC Freiburg  3–2 (d.p.)  Lens
Raport

Freiburg câștigă cu 3–2 la general.


Young Boys  1–3  Sporting CP
Raport
Spectatori: 31,500[18]
Sporting CP  1–1  Young Boys
Raport

Sporting CP câștigă cu 4–2 la general.


Benfica  2–1  Toulouse
Raport
Toulouse  0–0  Benfica
Raport

Benfica câștigă cu 2–1 la general.


Braga  2–4  Qarabağ
Raport
Spectatori: 12,122[22]
Qarabağ  2–3 (d.p.)  Braga
Raport

Qarabağ câștigă cu 6–5 la general.


Galatasaray  3–2  Sparta Praga
Raport
Sparta Praga  4–1  Galatasaray
Raport
Spectatori: 18,205[25]

Sparta Praga câștigă cu 6–4 la general.


Șahtar Donețk  2–2  Marseille
Raport
Spectatori: 28,790[26]
Marseille  3–1  Șahtar Donețk
Raport

Marseille câștigă cu 5–3 la general.

Optimi de finală

modificare
Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Sparta Praga   2–11   Liverpool 1–5 1–6
Marseille   5–3   Villarreal 4–0 1–3
AS Roma   4–1   Brighton & Hove Albion 4–0 0–1
Benfica   3–2   Rangers 2–2 1–0
SC Freiburg   1–5   West Ham United 1–0 0–5
Sporting CP   2–3   Atalanta 1–1 1–2
Milan   7–3   Slavia Praga 4–2 3–1
Qarabağ   4–5   Bayer Leverkusen 2–2 2–3
Sparta Prague  1–5  Liverpool
Raport
Liverpool  6–1  Sparta Prague
Raport
Spectatori: 59,581[31]

Liverpool câștigă cu 11–2 la general.


Marseille  4–0  Villarreal
Raport
Villarreal  3–1  Marseille
Raport

Marseille câștigă cu 5–3 la general.


Roma  4–0  Brighton & Hove Albion
Raport
Spectatori: 64,877[34]
Brighton & Hove Albion  1–0  Roma
Raport

Roma câștigă cu 4–1 la general.


Benfica  2–2  Rangers
Raport
Rangers  0–1  Benfica
Raport
Spectatori: 49,943[37]

Benfica câștigă cu 3–2 la general.


West Ham United  5–0  SC Freiburg
Raport
Spectatori: 51,014[39]
Arbitru: Marco Guida (Italia)

West Ham United câștigă cu 5–1 la general.


Sporting CP  1–1  Atalanta
Raport
Atalanta  2–1  Sporting CP
Raport

Atalanta câștigă cu 3–2 la general.


Milan  4–2  Slavia Prague
Raport
Spectatori: 59,325[42]
Slavia Prague  1–3  Milan
Raport
Spectatori: 19,334[43]
Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia)

Milan câștigă cu 7–3 la general.


Qarabağ  2–2  Bayer Leverkusen
Raport
Bayer Leverkusen  3–2  Qarabağ
Raport
Spectatori: 30,210[45]

Bayer Leverkusen câștigă cu 5–4 la general.

Sferturi de finală

modificare
Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Milan   1–3   Roma 0–1 1–2
Liverpool   1–3   Atalanta 0–3 1–0
Bayer Leverkusen   3–1   West Ham United 2–0 1–1
Benfica   2–2 (2–4 p.)   Marseille 2–1 0–1 (d.p.)
Milan  0–1  Roma
Raport
Spectatori: 75,023[46]
Roma  2–1  Milan
Raport
Spectatori: 66,025[47]

Roma won 3–1 on aggregate.


Liverpool  0–3  Atalanta
Raport
Spectatori: 59,004[48]
Atalanta  0–1  Liverpool
Raport

Atalanta won 3–1 on aggregate.


Bayer Leverkusen  2–0  West Ham United
Raport
West Ham United  1–1  Bayer Leverkusen
Raport

Bayer Leverkusen câștigă cu 3–1 la general.


Benfica  2–1  Marseille
Raport
Spectatori: 53,845[52]
Marseille  1–0 (d.p.)  Benfica
Raport
4–2

2–2 la general. Marseille câștigă cu 4–2 la loviturile de departajare.

Semifinale

modificare

Tragerea la sorți pentru semifinale a avut loc pe 15 martie 2024, ora 13:00 CET, după extragerea sferturilor de finală.[54]

Prima manșă s-a jucat pe 2 mai, iar manșa a doua pe 9 mai 2024.

Echipa 1 Scor gen. Echipa 2   Tur     Retur  
Marseille   1–4   Atalanta 1–1 0–3
Roma   2–4   Bayer Leverkusen 0–2 2–2
Marseille  1–1  Atalanta
Raport
Atalanta  3–0  Marseille
Raport

Atalanta câștigă cu 4–1 la general.


Roma  0–2  Bayer Leverkusen
Raport
Spectatori: 64,073[56]
Bayer Leverkusen  2–2  Roma
Raport

Bayer Leverkusen câștigă cu 4–2 la general.

Finala s-a disputat pe 22 mai 2024 pe Stadionul Aviva din Dublin. Pe 15 martie 2024, după tragerea la sorți din sferturile de finală și semifinale, a avut loc o tragere la sorți, pentru a determina echipa „de acasă” în scopuri administrative.[54]

Atalanta  3–0  Bayer Leverkusen
Lookman   12'26'75' Raport
Spectatori: 47.135[57]

Omul meciului:
Ademola Lookman (Atalanta)[58]

Arbitrii asistenți:[59]
Vasile Marinescu (Romania)
Mihai Artene (România)
Al patrulea oficial:[59]
Ivan Kružliak (Slovacia)
Arbitru asistent de rezervă:[59]
Branislav Hancko (Slovacia)
Arbitru asistent video:[59]
Pol van Boekel (Țările de Jos)
Arbitru viceasistent video:[59]
Cătălin Popa (România)
Arbitru asistent suport video:[59]
Rob Dieperink (Țările de Jos)

Regulile meciului[3]

  • 90 de minute
  • 30 de minute de prelungiri dacă e necesar
  • Lovituri de departajare dacă scorul rămâne neschimbat
  • 12 jucători de rezervă
  • Maximum cinci schimbări, cu o a șasea permisă în prelungiri[note 2]

Vezi și

modificare
  1. ^ Due to the Russian invasion of Ukraine, Ukrainian teams were required to play their home matches at neutral venues until further notice.[27][28]
  2. ^ Fiecare echipă va avea doar trei ocazii de a efectua înlocuiri, cu o a patra ocazie în prelungiri, excluzând înlocuirile efectuate la pauză, înainte de începerea prelungirilor și la pauză în prelungiri..

Referințe

modificare
  1. ^ „UEFA approves final format and access list for its club competitions as of the 2024/25 season”. UEFA.com. . Accesat în . 
  2. ^ Wilson, Jonathan (). „New-look Champions League is a pointless waste of time that will destroy the drama”. The Observer (în engleză). ISSN 0029-7712. Accesat în . 
  3. ^ a b „Regulations of the UEFA Europa League, 2023/24 Season”. UEFA.com. Union of European Football Associations. . Accesat în . 
  4. ^ „Association coefficients 2021/22”. UEFA.com. Union of European Football Associations. . Accesat în . 
  5. ^ „Access list 2021–24” (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. Arhivat din original (PDF) la . Accesat în . 
  6. ^ „Ukraine crisis: Fifa and Uefa suspend all Russian clubs and national teams”. BBC.co.uk. British Broadcasting Corporation. . Accesat în . 
  7. ^ „UEFA decisions for upcoming competitions relating to the ongoing suspension of Russian national teams and clubs” (Press release). Nyon: UEFA. . Accesat în . 
  8. ^ „2023/24 UEFA Europa League: Matches, final, key dates”. UEFA. . Accesat în . 
  9. ^ „International match calendar and access list for the 2023/24 season”. UEFA Circular Letter. Nr. 65/2022. Union of European Football Associations. . Accesat în . 
  10. ^ „2023 European football calendar: Match and draw dates for all UEFA competitions”. UEFA. . Accesat în . 
  11. ^ „UEFA 5-year Club Ranking 2023”. kassiesa.net. Accesat în . 
  12. ^ „Feyenoord vs. Roma” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  13. ^ „Roma vs. Feyenoord” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  14. ^ „Milan vs. Rennes” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  15. ^ „Rennes vs. Milan” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  16. ^ „Lens vs. SC Freiburg” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  17. ^ „SC Freiburg vs. Lens” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  18. ^ „Young Boys vs. Sporting CP” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  19. ^ „Sporting CP vs. Young Boys” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  20. ^ „Benfica vs. Toulouse” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  21. ^ „Toulouse vs. Benfica” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  22. ^ „Braga vs. Qarabağ” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  23. ^ „Qarabağ vs. Braga” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  24. ^ „Galatasaray vs. Sparta Prague” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  25. ^ „Sparta Prague vs. Galatasaray” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  26. ^ „Shakhtar Donetsk vs. Marseille” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  27. ^ „Decisions from today's extraordinary UEFA Executive Committee meeting”. UEFA.com. Union of European Football Associations. . Accesat în . 
  28. ^ „Hamburg's Volksparkstadion to host Shakhtar Donetsk UEFA Champions League matches in 2023/24”. Bundesliga. . Accesat în . 
  29. ^ „Marseille vs. Shakhtar Donetsk” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  30. ^ „Sparta Prague vs. Liverpool” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  31. ^ „Liverpool vs. Sparta Prague” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  32. ^ „Marseille vs. Villarreal” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  33. ^ „Villarreal vs. Marseille” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  34. ^ „Roma vs. Brighton & Hove Albion” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  35. ^ „Brighton & Hove Albion vs. Roma” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  36. ^ „Benfica vs. Rangers” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  37. ^ „Rangers vs. Benfica” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  38. ^ „SC Freiburg vs. West Ham United” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  39. ^ „West Ham United vs. SC Freiburg” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  40. ^ „Sporting CP vs. Atalanta” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  41. ^ „Atalanta vs. Sporting CP” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  42. ^ „Milan vs. Slavia Prague” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  43. ^ „Slavia Prague vs. Milan” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  44. ^ „Qarabağ vs. Bayer Leverkusen” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  45. ^ „Bayer Leverkusen vs. Qarabağ” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  46. ^ „Milan vs. Roma” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  47. ^ „Roma vs. Milan” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  48. ^ „Liverpool vs. Atalanta” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  49. ^ „Atalanta vs. Liverpool” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  50. ^ „Bayer Leverkusen vs. West Ham United” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  51. ^ „West Ham United vs. Bayer Leverkusen” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  52. ^ „Benfica vs. Marseille” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  53. ^ „Marseille vs. Benfica” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  54. ^ a b Eroare la citare: Etichetă <ref> invalidă; niciun text nu a fost furnizat pentru referințele numite QF_SF_F_draw
  55. ^ „Marseille vs. Atalanta” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  56. ^ „Roma vs. Bayer Leverkusen” (JSON). Uniunea Asociațiilor Europene de Fotbal. . Accesat în . 
  57. ^ „Full Time Report: Final – Atalanta BC v Bayer 04 Leverkusen” (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. . Accesat în . 
  58. ^ Eroare la citare: Etichetă <ref> invalidă; niciun text nu a fost furnizat pentru referințele numite MOTM
  59. ^ a b c d e f Eroare la citare: Etichetă <ref> invalidă; niciun text nu a fost furnizat pentru referințele numite officials

Legături externe

modificare
 
 
Search Wikimedia Commons
  Wikimedia Commons conține materiale despre: