Deschide meniul principal

În 1961 a fost înființată o Cupă a Balcanilor pentru cluburile de fotbal din Albania, Bulgaria, Grecia, România, Turcia și Iugoslavia. Competiției nu i s-a acordat o importanță foarte mare în țările în cauză, spre deosebire de Cupa Balcanilor (mult mai veche, dar întreruptă și ea) pentru echipele naționale.

FinaleModificare

Seazon Câștigător Scor Locul doi
1993–94
Detalii
  Samsunspor 3–0, 2–0 (două manșe)   PAS Giannina
1992–93
Detalii
  Edessaikos 0–1, 3–1 (două manșe)   FC Etar Veliko Tarnovo
1991–92
Detalii
  Sarıyer G.K. 0–0 , 1–0 (rejucat)   Oțelul Galați
1990–91
Detalii
  FC Inter Sibiu 0–0, 1–0 (rejucat)   FK Budućnost Podgorica
1989–90 Cupa Balcanică nu a avut loc din cauza Revoluției române din 1989
1988–89
Detalii
  OFI Creta 3–1   FK Radnički Niš
1987–88
Detalii
  PFC Slavia Sofia 5–1, 1–0 (două manșe)   FC Argeș Pitești
1986
Detalii
  PFC Slavia Sofia 3–0, 2–3 (două manșe)   Panionios
1984–85
Detalii
  Iraklis 4–1, 1–3 (două manșe)   FC Argeș Pitești
1983–84
Detalii
  PFC Beroe Stara Zagora winner decided on group stage   FC Argeș Pitești
1981–83
Detalii
  PFC Beroe Stara Zagora 3–0, 3–1 (două manșe)   SK Tirana
1980–81
Detalii
  Velež Mostar 6–5, 6–2 (două manșe)   Trakia Plovdiv
1979–80
Detalii
  Sportul Studențesc 2–0, 1–1 (două manșe)   NK Rijeka
1978
Detalii
  NK Rijeka 0–1, 4–1 (două manșe)   Jiul Petroșani
1977–78
Detalii
  Panathinaikos 0–0, 2–1 (două manșe)   PFC Slavia Sofia
1976
Detalii
  NK Dinamo Zagreb 3–1, 2–3 (două manșe)   Sportul Studențesc
1975
Detalii
  FK Radnički Niš 1–0, 2–1 (două manșe)   Eskișehirspor
1974
Detalii
  Akademik Sofia 2–1, 0–0 (două manșe)   FK Vardar
1973
Detalii
  PFC Lokomotiv Sofia 1–1, 2–0 (două manșe)   ASA Târgu Mureș
1972
Detalii
  Trakia Plovdiv 5–0, 0–4 (două manșe)   Velež Mostar
1971
Detalii
  Panionios 1–0, 2–1 (două manșe)   KS Besa Kavajë
1970
Detalii
  KF Partizani Tirana 1–1, 3–0 (două manșe)
2nd leg - Beroe withdrew
  PFC Beroe Stara Zagora
1969
Detalii
  PFC Beroe Stara Zagora 1–0, 3–0 (două manșe)
2nd leg - Dinamo withdrew
  KS Dinamo Tirana
1967–68
Detalii
  PFC Beroe Stara Zagora 3–0, 3–4 (două manșe)   Spartak Sofia
1966–67
Detalii
  Fenerbahçe S.K. 1 - 2, 1 - 0, 3 - 1
(trei manșe)
  AEK Atena
1964–66
Detalii
  FC Rapid București 3 - 0, 3 - 3 (două manșe)   Farul Constanța
1963–64
Detalii
  FC Rapid București 1 - 1, 2 - 0 (două manșe)   FC Spartak Plovdiv
1961–63
Detalii
  Olympiacos 1 - 0, 0 - 1, 1 - 0 (trei manșe)   PFC Levski Sofia
1960–61
Detalii
  Steagul Roșu Brașov 13 pcts - 8 pcts
(jucate în grupă)
  PFC Levski Sofia

PerformanțeModificare

După clubModificare

Echipa Câștigătoare Locul doi Câștigătoare în anii Locul doi în anii
  PFC Beroe Stara Zagora 4 1 (1968, 1969, 1983, 1984) (1970)
  PFC Slavia Sofia 2 1 (1986, 1988) (1978)
  FC Rapid București 2 0 (1964, 1966) -
  Panionios 1 1 (1971) (1986)
  PFC Botev Plovdiv 1 1 (1972) (1980)
  FK Radnički Niš 1 1 (1975) (1989)
  NK Rijeka 1 1 (1978) (1979)
  Sportul Studențesc 1 1 (1979) (1977)
  Velež Mostar 1 1 (1980) (1972)
  Steagul Roșu Brașov 1 0 (1961) -
  Olympiacos 1 0 (1963) -
  Fenerbahçe S.K. 1 0 (1967) -
  KF Partizani Tirana 1 0 (1970)
  PFC Lokomotiv Sofia 1 0 (1973) -
  Akademik Sofia 1 0 (1974) -
  NK Dinamo Zagreb 1 0 (1976) -
  Panathinaikos 1 0 (1977) -
  Iraklis 1 0 (1985) -
  OFI Creta 1 0 (1989) -
  FC Inter Sibiu 1 0 (1991) -
  Sarıyer G.K. 1 0 (1992) -
  Edessaikos 1 0 (1993) -
  Samsunspor 1 0 (1994) -
  PFC Levski Sofia 0 3 - (1961, 1963, 1968)
  FC Argeș Pitești 0 3 - (1984, 1985, 1988)
  FC Spartak Plovdiv 0 1 - (1964)
  Farul Constanța 0 1 - (1966)
  AEK Atena 0 1 - (1967)
  KS Dinamo Tirana 0 1 - (1969)
  KS Besa Kavajë 0 1 - (1971)
  ASA Târgu Mureș 0 1 - (1973)
  FK Vardar 0 1 - (1974)
  Eskișehirspor 0 1 - (1975)
  Jiul Petroșani 0 1 - (1978)
  SK Tirana 0 1 - (1983)
  FK Budućnost Podgorica 0 1 - (1991)
  Oțelul Galați 0 1 (1992)
  FC Etar Veliko Tarnovo 0 1 (1993)
  PAS Giannina 0 1 - (1994)

(When sorted by years won or lost, the table is sorted by the date of each teams first win)

După țarăModificare

Țară Câștigătoare Locul doi Cluburi câștigătoare Locul doi
  Bulgaria 9 8 PFC Beroe Stara Zagora (4), PFC Slavia Sofia (2), PFC Botev Plovdiv (1), PFC Lokomotiv Sofia (1), Akademik Sofia (1) PFC Levski Sofia (3), FC Spartak Plovdiv (1), PFC Beroe Stara Zagora (1), PFC Slavia Sofia (1), PFC Botev Plovdiv (1), FC Etar Veliko Tarnovo (1)
  Grecia 6 3 Olympiacos (1), Panionios (1), Panathinaikos (1), Iraklis (1), OFI Creta (1), Edessaikos (1) AEK Atena (1), Panionios (1), PAS Giannina (1)
  România 5 8 FC Rapid București (2), Steagul Roșu Brașov (1), Sportul Studențesc (1), FC Inter Sibiu (1) FC Argeș Pitești (3), Farul Constanța (1), ASA Târgu Mureș (1), Sportul Studențesc (1), Jiul Petroșani (1), Oțelul Galați (1)
  Turcia 3 1 Fenerbahçe S.K. (1), Sarıyer G.K. (1), Samsunspor (1) Eskișehirspor (1)
  Croația 2 1 NK Dinamo Zagreb (1), NK Rijeka (1) NK Rijeka (1)
  Albania 1 3 KF Partizani Tirana (1) KS Dinamo Tirana (1), KS Besa Kavajë (1), SK Tirana (1)
  Serbia 1 1 FK Radnički Niš (1) FK Radnički Niš (1)
  Bosnia și Herțegovina 1 1 Velež Mostar (1) Velež Mostar (1)
  Macedonia 0 1 - FK Vardar (1)
  Muntenegru 0 1 - FK Budućnost Podgorica (1)

Legături externeModificare