Deschide meniul principal
Rokometni Klub Krim
RK Krim.png
Informații generale
Nume completRokometni Klub Krim Mercator Ljubljana
PoreclăTigrice (Tigroaicele)
Krimovke
Nume precedent(e)Krim Ljubljana Slovenia
Krim ETA N. Roberts
RK Krim Neutro Roberts
Krim Electa NR Ljubljana
Krim Electa Ljubljana
Data fondării 1984; 35 ani în urmă (1984)
Culori            
SalăOgrevalna dvorana Stožice, Ljubljana (700 locuri);
Dvorana Kodeljevo
(1.540 locuri)
CampionatLiga I de Handbal a Sloveniei
PreședinteSlovenia Goran Bojović
AntrenorSlovenia Uroš Bregar
Prezență onlineSite oficial
Palmares
NaționalLiga I de Handbal a Sloveniei (22)
Cupa Sloveniei (24)
Sezon actual
Soccerball current event.svg
Pentru sezonul în curs vedeți:
RK Krim în sezonul 2017-2018

Rokometni Klub Krim (în română Clubul de Handbal Krim), cunoscut în mod obișnuit drept RK Krim, Krim Ljubljana sau, mai simplu, Krim, actualmente denumit Krim Mercator din motive de sponsorizare, este un club de handbal feminin din Ljubljana, Slovenia. Krim a fost fondat în 1984 și și-a adjudecat în numeroase rânduri cupa și campionatul Sloveniei. Printre succesele internaționale ale echipei se numără câștigarea Trofeului Campionilor EHF și a Ligii Campionilor.[1]

PalmaresModificare

  • Liga I de Handbal a Sloveniei
    • Câștigătoare (22): 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017
  • Cupa Sloveniei
    •   Câștigătoare (24): 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017

SuporteriiModificare

Suporterii RK Krim sunt denumiți Krimovci.[2]

Meciuri europeneModificare

Sezon Competiție Manșă Club     Acasă    Deplasare
1993–94 Cupa Cupelor 1/16 de finală   ATV Basel 24–15 24–15  
1/8 de finală   Jomsa Rimini 29–19 26–21  
1/4 de finală   TUS Walle Bremen 21–22 14–26  
1994–95 Cupa Cupelor 1/16 de finală   ŽRK Vardar 29–20 26–24  
1/8 de finală   Chimistul Râmnicu Vâlcea 32–22 24–32  
1/4 de finală   Borussia Dortmund 20–28 24–24  
1995–96 Liga Campionilor 1/16 de finală   Khalita Baku ??–?? ??–??  
1/8 de finală   Viborg HK 25–18 15–22  
1996–97 Liga Campionilor 1/16 de finală   Volan Sofia 25–16 31–14  
Faza grupelor
(Grupa D)
  GAS Anagenisi Artas 36–12 33–19  
  TUS Walle Bremen 21–20 19–20
  Ferencváros Budapesta 22–20 24–27
1/4 de finală   Hypo Niederösterreich 21–26 21–34  
1997–98 Liga Campionilor 1/16 de finală   YKM Istanbul 33–27 34–25  
Faza grupelor
(Grupa B)
  ASPTT Metz HB 31–25 26–30  
  HERZ – FTC Budapesta 32–24 25–23
  Mar El Osito L'Eliana 30–33 18–35
1/4 de finală   Podravka Koprivnica 28–23 20–25  
1998–99 Liga Campionilor 1/16 de finală   Politehnik Minsk 39–29 30–22  
Faza grupelor
(Grupa A)
  E.S.B.F. Besançon 19–15 25–20  
  Podravka Koprivnica 26–27 20–21
  Kometal Gjorče Petrov 31–27 17–23
1/4 de finală   Milar l Eliana Valencia 23–25 29–21  
Semifinale   ŽRK Budućnost 26–29 32–29  
Finala   Dunaferr SE 26–26 23–25  
1998–99 Trofeul Campionilor Semifinale   Bækkelagets SK 24–27  
Locul 3   Viborg HK 34–27  
1999–00 Liga Campionilor 1/16 de finală   Anadolu Üni Eskișehir 33–15 26–17  
Faza grupelor
(Grupa B)
  Hypo Niederösterreich 27–28 24–24  
  Motor Zaporoje 33–18 21–22
  Bækkelagets SK 25–22 23–32
2000–01 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa D)
  Milar L'Eliana Valencia 29–19 21–30  
  Spartak Kiev 28–22 26–21
  Győri Graboplast ETO 27–27 21–21
1/4 de finală   Larvik HK 29–17 20–24  
Semifinale   Bud. Brillant Podgorica 28–21 25–27  
Finală   Viborg HK 25–19 22–22  
2000–01 Trofeul Campionilor Semifinale   Motor Zaporoje 22–26  
Locul 3   Nordstrand 2000 34–21  
2001–02 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa D)
  MKS Montex Lublin 26–32 24–27  
  Volgograd AKVA 22–21 24–22
  Kometal Gjorče Petrov 26–22 27–26
2002–03 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa D)
  RK Buducnost MONET 32–29 27–19  
  Ferrobus KU Mislata 31–27 28–26
  Handball Metz Metropole 34–22 31–25
1/4 de finală   Larvik HK 33–28 21–22  
Semifinale   Ikast Bording EH 28–21 27–21  
Finală   Milar L'Eliana Valencia 36–28 27–30  
2002–03 Trofeul Campionilor Semifinale   E.S.B.F. Besançon 32–26  
Finală   Slagelse FH 33–28  
2003–04 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa D)
  RK Buducnost MONET 35–25 24–26  
  HC Motor Zaporoje 34–22 33–26
  Ikast Bording EH 24–27 24–28
1/4 de finală   HC Lada Togliatti 29–25 21–24  
Semifinale   Larvik HK 27–19 33–30  
Finală   Slagelse FH 32–36 24–25  
2003–04 Trofeul Campionilor Faza grupelor
(Grupa B)
  Viborg HK 33–28  
  Kometal Gjorče Petrov 34–20
Finală   Hypo Niederösterreich 34–25
2004–05 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa D)
  RK DIN Niš 40–30 23–24  
  Tertnes Bergen 32–18 24–22
  Orsan Elda Prestigio 28–22 30–25
1/4 de finală   Kometal Gjorče Petrov 23–21 21–24  
2005–06 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa A)
  Viborg HK 26–21 34–28  
  Orsan Elda Prestigio 29–26 25–17
  Larvik HK 24–19 23–29
1/4 de finală   HC Lada Togliatti 25–18 29–36  
Semifinale   Aalborg DH 30–31 24–16  
Finală   Viborg HK 22–24 21–20  
2006–07 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa A)
  Cem. la Union-Ribarroja 34–28 33–31  
  Aalborg DH 30–26 24–26
  Dinamo Volgograd 41–33 34–29
1/4 de finală   Slagelse DT 26–28 23–30  
2007–08 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa B)
  1. FC Nürnberg 30–31 24–26  
  IK Sävehof 24–24 31–30
  Zvezda Zvenigorod 35–33 36–31
2007–08 Cupa Cupelor 1/8 de finală   RK Lokomotiva Zagreb 31–25 25–30  
1/4 de finală   Rulmentul Brașov 27–29 25–27  
2008–09 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa D)
  1. FC Nürnberg 33–25 29–25  
  Viborg HK 38–34 28–38
  Metz Handball 26–31 33–29
Grupele principale
(Grupa 2)
  Budućnost T-mobile 35–28 32–37  
  Győri Audi ETO KC 31–35 33–34
  CS Oltchim 35–34 30–36
2009–10 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa B)
  Hypo Niederösterreich 35–24 26–28  
  Aalborg DH 30–23 38–32
  Metz Handball 35–31 37–30
Grupele principale
(Grupa 1)
  Larvik HK 30–34 23–30  
  Győri Audi ETO KC 24–24 23–25
  HC Leipzig 32–26 31–27
2010–11 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa D)
  Győri Audi ETO KC 30–34 21–26  
  Podravka Vegeta 26–22 35–30
  Zvezda Zvenigorod 37–32 32–28
Grupele principale
(Grupa 1)
  CS Oltchim 37–30 27–31  
  Itxako Reyno De Navarra 30–26 24–25
  ŽRK Budućnost 36–40 29–32
2011–12 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa B)
  Larvik HK 19–22 19–32  
  Podravka Vegeta 22–22 24–23
  Viborg HK 31–25 28–28
Grupele principale
(Grupa 2)
  Metz Handball 28–24 21–20  
  CS Oltchim 25–31 26–30
  ŽRK Budućnost 26–27 21–29
2012–13 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa B)
  Universitatea Cluj 28–27 31–23  
  Podravka Vegeta 28–22 22–25
  Győri Audi ETO KC 20–31 29–22
Grupele principale
(Grupa 2)
  Zvezda Zvenigorod 27-23 29-24  
  Oltchim Râmnicu Vâlcea 28–24 20–23
  FTC-Rail Cargo Hungaria 31–25 26–30
Semifinale   Larvik HK 19–27 22–24  
2013–14 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa C)
  IK Sävehof 36–28 25–25  
  HC Leipzig 32–20 27–23
  Metz Handball 27–21 20–21
Grupele principale
(Grupa 2)
  Larvik HK 24-11 22–28  
  Budućnost Podgorica 26–30 15–30
  Győri Audi ETO KC 22–24 24–27
2014–15 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa A)
  Hypo Niederösterreich 32–20 25–29  
  HC Leipzig 31–35 24–30
  Dinamo Volgograd 24–26 26–25
Grupele principale
(Grupa 1)
  Thüringer HC 23-26 21–33  
  ŽRK Vardar 29–47 30–41
  ŽRK Budućnost 20–23 20–39
2015–16 Liga Campionilor Faza grupelor
(Grupa A)
  HCM Baia Mare 27–33 28–35  
  Rostov-Don 31–36 25–35
  Larvik HK 21–37 28–32
2015–16 Cupa Cupelor EHF Șaisprezecimi   SCM Craiova 27–23 29–30
Sferturi   Vipers Kristiansand 30–20 27–29
Semifinale   Lada Togliatti 22–27 24–28
2016–17 Liga Campionilor Calificări
(Grupa 3)
  IUVENTA Michalovce 28–22  
  Indeco Conversano 37–16
Faza grupelor
(Grupa D)
  Larvik HK 24–22 36–31
  Team Esbjerg 27–22 25–35
  IK Sävehof 32–29 24–26
Grupele principale
  Győri Audi ETO KC 17–34 22–39
  CSM București 21–24 26–28
  FC Midtjylland 21–27 19–28

EchipaModificare

Lotul de jucătoareModificare

Echipa în sezonul 2017–18[3]

Banca tehnicăModificare

Sezonul 2017–18[4]
  • Antrenor principal: Uroš Bregar
  • Antrenor secund: Ilija Andjelković
  • Antrenor cu portarii: Branka Jovanović
  • Fizioterapeut: Goran Ilievski
  • Maseur: Rok Svetko
  • Manager de echipă: Jaka Kravanja

Foste jucătoare notabileModificare

Foști antrenori notabiliModificare

SăliModificare

RK Krim joacă meciurile din Liga Regională, campionatul sloven și Cupa Sloveniei în „Sala Sporturilor Krim Galjevica”. Pentru meciurile din Liga Campionilor, echipa folosește „Arena Stožice” din complexul Športni park Stožice.[5]

NoteModificare

  1. ^ „RK Krim Mercator Ljubljana”. Federația Europeană de Handbal. Accesat în . 
  2. ^ „Navijaška skupina Krimovci” [Grupul de suporteri Krimovci] (în slovenă). Pagina oficială a RK Krim. Accesat în . 
  3. ^ „Igralke” (în slovenă). Pagina oficială a RK Krim. Accesat în . 
  4. ^ „Strokovno vodstvo” (în slovenă). Pagina oficială a RK Krim. Accesat în . 
  5. ^ a b c „Dvorane” (în slovenă). Pagina oficială a RK Krim. Accesat în . 

Legături externeModificare