Sportul în Republica Moldova

Principalele activități sportive în Republica Moldova sunt: fotbalul, boxul, rugbyul, trânta, baschetul și stilul de luptă greco-roman.

Sportul în Republica Moldova
Sportul național
trânta
Alte sporturi importante
fotbal, box, lupte libere, rugby, baschet, haltere
Cluburi
?
Sportivi înregistrați
?
Practicanți
?
Palmares olimpic Nuvola Olympic flag.svg
Gold medal.svg
0 de medalii de aur
Silver medal.svg
2 de medalii de argint
Bronze medal.svg
5 de medalii de bronz
Website

Comitetul Național Olimpic al Republicii Moldova a fost fondat la 29 ianuarie 1991, el fiind recunoscut în 1993 de către Comitetul Internațional Olimpic. Comitetul a fost condus de către Efim Josanu (1991 - 2001) și Nicolae Juravschi (2001 - prezent)[1].

SportModificare

BaschetModificare

Moldova are o echipă din ce în ce mai reușită la Campionatul European pentru Țări Mici din FIBA. Acolo, echipa Moldovei a câștigat două medalii de argint până în prezent. (2008 și 2012)

CiclismModificare

Cea mai prestigioasă cursă de ciclism este Cupa Președintelui Republicii Moldova, care a avut loc pentru prima dată în 2004.

FotbalModificare

Fotbalul este cel mai popular sport din Moldova.

RugbyModificare

Uniunea Rugby este populară. Jucătorii înregistrați s-au dublat, iar aproape 10.000 de spectatori s-au întors la fiecare meci din Cupa Națiunilor Europene.

Lupte libereModificare

Trânta (o formă de lupte) este sportul național în Moldova.

Realizări majore ale evenimentului sportivModificare

Jocuri OlimpiceModificare

Sport Eveniment Sportivul(e) Rezultate
Box Jocurile Olimpice de vară din 2008 Vitalie Grușac  
Box Jocurile Olimpice de vară din 2008 Veaceslav Gojan  
Canotaj Jocurile Olimpice de vară din 1996 Nicolae Juravschi
Victor Reneischi
 
Foc de armă Jocurile Olimpice de vară din 2000 Oleg Moldovan  
Wrestling Jocurile Olimpice de vară din 1996 Serghei Mureico  

Jocurile ParalimpiceModificare

Sport Eveniment Sportivul(e) Rezultate
Atletism Jocurile Paralimpice de vară din 1996 Nikolai Tchoumak  
Tenis de masă Jocurile Paralimpice de vară din 1996 Vladimir Polcanov  

Jocuri Olimpice de TineretModificare

Sport Eveniment Sportivul(e) Rezultate
Box Jocurile Olimpice de Tineret 2010 Daniil Svaresciuc  
Canotaj Jocurile Olimpice de Tineret 2014 Serghei Tarnovschi  
Wrestling Jocurile Olimpice de Tineret 2010 Iulia Leorda  
Wrestling Jocurile Olimpice de Tineret 2014 Dmitri Ceacusta  
Wrestling Jocurile Olimpice de Tineret 2014 Tatiano Doncila  

Campionate mondialeModificare

Sport Eveniment Sportivul(e) Rezultate
Tir cu arcul Campionatul Mondial de Tir cu Arcul Intern din 1993 Natalia Valeeva  
Tir cu arcul Campionatul Mondial de Tir cu Arcul din 1995 Natalia Valeeva  
Tir cu arcul Campionatul Mondial de Tir cu Arcul intern din 1995 Natalia Valeeva  
Box Campionatele mondiale de femei la box din 2001 Irina Smirnova  
Canotaj Campionatul Mondial de Canoe Sprint 1995 ICF Nicolae Juravschi
Victor Reneischi
 
Canotaj Campionatul Mondial de Canoe Sprint 2015 ICF Oleg Tarnovschi  
Canotaj Campionatul Mondial de Canoe Sprint 2015 ICF Serghei Tarnovschi  
Judo Campionatele Mondiale de Judo din 1997 Victor Florescu  
Judo Campionatele Mondiale de Judo din 1997 Victor Bivol  
Judo Campionatele Mondiale de Judo din 2011 Sergiu Toma  
Înot Campionatele Mondiale de înot FINA (25 m) din 1993 Serghei Mariniuc  
Taekwondo Campionatele Mondiale de Taekwondo din 2015 Aaron Cook  
Haltere Campionatele Mondiale de Haltere 1995 Vadim Vacarciuc  
Haltere Campionatele Mondiale de Haltere 2003 Vadim Vacarciuc  
Haltere Campionatele Mondiale de Haltere 2005 Alexandru Bratan  
Wrestling Campionatul Mondial de Lupte 1993 Serghei Mureico  
Wrestling Campionatul Mondial de Lupte 1994 Lukman Jabrailov  
Wrestling Campionatul Mondial de Lupte 1994 Victor Peicov  
Wrestling Campionatul Mondial de Lupte 1995 Serghei Mureico  
Wrestling Campionatul Mondial de Lupte 2003 Ghenadie Tulbea  
Wrestling Campionatul Mondial de Lupte 2014 Mihai Savu  

Jocurile MondialeModificare

Sport Eveniment Sportivul(e) Rezultate
Dans sportiv World Games din 2013 Gabriele Pasquale Goffredo
Anna Matus
 

Campionatul EuropeanModificare

Sport Eveniment Sportivul(e) Rezultate
Atletism Campionatele Europene de Atletism din 1996 Olga Bolșova  
Atletism Campionatele Europene de Atletism din 2010 Ion Luchianov  
Biatlon Campionatul European de biatlon 2008 Natalia Levcencova  
Box Campionatele Europene de Amatori de Box pentru femei 2001 Elena Hadji  
Box Campionatul European de Amatori de Box 2002 Veaceslav Gojan  
Box Campionatul European de Amatori de Box 2002 Igor Samoilenco  
Box Campionatul European de Amatori de Box 2008 Alexandr Riscan  
Box Campionatul European de Amatori de Box 2008 Victor Cotiujanschi  
Box Campionatul European de Amatori de Box 2011 Veaceslav Gojan  
Box Campionatul European de Amatori de Box 2011 Alexandr Riscan  
Box Campionatul European de Amatori de Box 2013 Dmitri Galagot  
Box Campionatul European de Amatori de Box 2013 Petru Ciobanu  
Canotaj Campionatul European de Canoe Sprint 2016 Oleg Tarnovschi  
Canotaj Campionatul European de Canoe Sprint 2016 Serghei Tarnovschi  
Fotbal Campionatul European de Minifotbal 2011 Echipa Națională  
Gimnastică Campionate Europene de Trambulină 2000 Vladimir Cojoc  
Judo Campionatele Europene de Judo 1993 Apti Magomadov  
Judo Campionatele Europene de Judo 1993 Tudor Lazarenko  
Judo Campionatele Europene de Judo 1996 Oleg Crețul  
Judo Campionatele Europene de Judo 1998 Andrei Golban  
Judo Campionatele Europene de Judo 1999 Victor Bivol  
Judo Campionatele Europene de Judo 2001 Nicolai Belokosov  
Judo Campionatele Europene de Judo 2009 Marcel Trudov  
Judo Campionatele Europene de Judo 2011 Sergiu Toma  
Taekwondo Campionatul European de Taekwondo 2010 Vladislav Arventii  
Taekwondo Campionatul European de Taekwondo 2014 Stepan Dimitrov  
Taekwondo Campionatul European de Taekwondo 2014 Vladislav Arventii  
Taekwondo Campionatul European de Taekwondo 2016 Aaron Cook  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 1994 Vadim Vacarciuc  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2000 Vadim Vacarciuc  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2001 Vladimir Popov  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2002 Igor Grabucea  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2004 Alexandru Bratan  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2006 Igor Grabucea  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2006 Alexandru Bratan  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2007 Igor Bour  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2007 Eugen Bratan  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2007 Igor Grabucea  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2009 Cristina Iovu  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2009 Igor Grabucea  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2011 Oleg Sîrghi  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2011 Anatolie Cîrîcu  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2012 Anatolie Cîrîcu  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2012 Cristina Iovu  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2012 Oleg Sîrghi  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2012 Serghei Cechir  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2012 Alexandru Spac  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2013 Oleg Sîrghi  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2013 Alexandru Spac  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2013 Igor Bour  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2014 Serghei Cechir  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2015 Oleg Sîrghi  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2015 Alexandru Dudoglo  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2015 Andrian Zbirnea  
Haltere Campionatele Europene de Haltere 2016 Iurie Dudoglo  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 1993 Oleg Tokarev  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 1993 Victor Peicov  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 1993 Serghei Mureico  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 1994 Lukman Jabrailov  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 1995 Sergei Mureiko  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 1996 Igor Grabovetchi  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 1996 Serghei Mureico  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2001 Ghenadie Tulbea  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2002 Ghenadie Tulbea  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2005 Ghenadie Tulbea  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2006 Ludmila Cristea  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2010 Andrei Perpeliță  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2011 Ludmila Cristea  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2011 Natalia Budu  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2011 Nicolae Ceban  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2012 Ludmila Cristea  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2014 Victor Ciobanu  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2014 Andrei Perpeliță  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2014 Nicolae Ceban  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2014 Natalia Budu  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2016 Donior Islamov  
Wrestling Campionatele Europene de Lupte 2017 Andrei Perpeliță  

Jocurile EuropeneModificare

Sport Evenimente Sportivul(e) Rezultate
Wrestling Jocurile Europene din 2015 Piotr Ianulov  
Wrestling Jocurile Europene din 2015 Svetlana Saenko  
Wrestling Jocurile Europene din 2015 Alexandru Chirtoaca  

Vezi șiModificare

ReferințeModificare