Deschide meniul principal
Pix.gif Turul României 2012 Cycling (road) pictogram.svg
Turul Romaniei 2012.svg
Sport ciclism
Organizator FRC
Nr. de ediții a 49-a
Categoria 2.2
Distanța 1.164 km
Locații 15 județe
Data începerii 2 iunie 2012
Data sfârșitului 9 iunie 2012
Participanți 82 de rutieri
14 echipe
Numărul de probe prolog + 8 etape
Câștigătorul trofeului Croația Matija Kvasina
Cel mai combativ ciclist Croația Matija Kvasina
Cel mai bun cățărător Germania Johannes Heider
Cel mai bun sprinter Ucraina Oleksandr Golovash
Cel mai bun român România Andrei Nechita
Cel mai bun tânăr român România Valentin Pleșea
Cea mai bună echipă Ucraina Ucraina
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
Turul României 2013
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Turul României 2011

Turul României 2012 a fost cea de-a 49-a ediție a Turului României, numit și „Mica Buclă”.

Traseul din acest an a inclus cățărările din ediția anterioară, respectiv Pasul Ciumârna (1.100 m) și Pasul Pașcanu (1.040 m), în etapa a patra, și Pasul Borsec (1.105 m), în etapa a cincea, cu excepția Transfăgărășanului, care a fost înlocuit în ediția de anul acesta cu Transalpina (2.145 m), ce a fost parcursă în etapa a șaptea. De asemenea, spre deosebire de anul precedent, finalul turului din acest an a fost în localitatea Marghita, după o transbordare a caravanei la Salonta.[1]

La această ediție au luat startul 82 de rutieri de la 14 echipe, dintre care 3 continentale, iar 4 românești. Echipele Konya Torku Şekerspor din Turcia și Marcpol Team din Polonia nu au mai luat startul, fiind înscrisă în locul lor echipa Moldovei.[2]

Televiziunea Neptun TV a continuat și în acest an difuzarea rezumatelor de câte o oră ale fiecărei zile de concurs, inclusiv cu imagini filmate din elicopter.[3]

Cuprins

ProgramModificare

Etapă Dată Rută Km Câștigător Lider
Prolog 2 iunie Constanța 8   Ioannis Tamouridis (GRE)   Ioannis Tamouridis (GRE)
Etapa 1 GiurgeniGalați 142   Andriy Kulyk (UKR)   Ioannis Tamouridis (GRE)
Etapa 2 3 iunie GalațiVaslui 180   Maksym Vasyliev (UKR)   Ioannis Tamouridis (GRE)
Etapa 3 4 iunie IașiBotoșani 117   Andriy Kulyk (UKR)   Ioannis Tamouridis (GRE)
Etapa 4 5 iunie SiretSuceava 159   Matija Kvasina (CRO)   Matija Kvasina (CRO)
Etapa 5 6 iunie Poiana LarguluiTârgu Mureș 167   Andriy Kulyk (UKR)   Matija Kvasina (CRO)
Etapa 6 7 iunie AgnitaRâmnicu Vâlcea 156   Ioannis Tamouridis (GRE)   Matija Kvasina (CRO)
Etapa 7 8 iunie Râmnicu VâlceaVârful Păpușa 122   Victor De La Parte (ESP)   Matija Kvasina (CRO)
Etapa 8 9 iunie SalontaMarghita 113   Ioannis Tamouridis (GRE)   Matija Kvasina (CRO)

Tricouri distinctiveModificare

  •   Tricoul galben – liderul clasamentului general (pe timp)
  •   Tricoul alb – cel mai combativ ciclist (liderul clasamentului pe puncte acordate la finalurile de etapă)
  •   Tricoul verde – cel mai bun cățărător (liderul clasamentului pe puncte al cățărărilor)
  •   Tricoul roșu – cel mai bun sprinter (liderul clasamentului sprinturilor intermediare)
  •   Tricoul albastru – cel mai bun român (în clasamentul pe timp)
  • Tricoul tricolor – cel mai bun tânăr român (în clasamentul pe timp)

EchipeModificare

ClasamenteModificare

Etapa Câștigător Lider la general
 
Cel mai combativ
 
Cel mai bun cățărător
 
Cel mai bun sprinter
 
Cel mai bun român
 
Cel mai bun tânăr Clasament echipe
P Ioannis Tamouridis Ioannis Tamouridis Andrei Nechita Matija Kvasina Oleksandr Golovash Eduard Grosu Zoltan Sipos România
1 Andriy Kulyk Ioannis Tamouridis Alexandru Ciocan Andrei Nechita
2 Maksym Vasyliev Oleksandr Golovash
3 Andriy Kulyk Andriy Kulyk Anatoliy Pakhutsov
4 Matija Kvasina Matija Kvasina Ioannis Tamouridis Valentin Pleșea ISD Lampre
5 Andriy Kulyk Andriy Kulyk Johannes Heider Alexandru Stancu
6 Ioannis Tamouridis Ioannis Tamouridis Anatoly Pakhtusov
7 Victor De La Parte Johannes Heider Valentin Pleșea Ucraina
8 Ioannis Tamouridis
Clasări finale Matija Kvasina Ioannis Tamouridis Johannes Heider Oleksandr Golovash Andrei Nechita Valentin Pleșea Ucraina

EtapeModificare

PrologModificare

Sâmbătă, 2 iunie: Bulevardul Mamaia, contratimp individual, 8 km

Clasament prolog
Ciclist Echipa Timpul
1   Ioannis Tamouridis (GRE)   Tableware 00:10:08
2   Andrei Nechita (ROM)   România +5s
3   Matija Kvasina (CRO)   Tușnad Cycling Team +7s
4   Oleksandr Golovash (UKR)   Ucraina +10s
5   Eduard Grosu (ROM)   România +20s
6   Zoltan Sipos (ROM) România +21s
7   Sergiu Cioban (MDA) Tușnad Cycling Team +23s
8   Victor De La Parte (ESP) Tableware +24s
9   Martin Grashev (BUL) Nessebar Shockblaze +24s
10   Stefan Gaebel (GER) Team Ur-Krostitzer-Univega +25s

Etapa 1Modificare

Sâmbătă, 2 iunie: GiurgeniBrăilaGalați, 142 km

Sprinturi intermediare
Țăndărei, km 20
Poz Pct
1   Alexandru Ciocan (ROM) 5
2   Oleksandr Martynenko (UKR) 3
3   Alexander Braico (MDA) 1
Însurăței, km 71
Poz Pct
1   Alexandru Ciocan (ROM) 5
2   Sergiu Cioban (MDA) 3
3   Oleksandr Golovash (UKR) 1
Lacul Sărat, km 120
Poz Pct
1   Oleksandr Golovash (UKR) 5
2   Sergiu Cioban (MDA) 3
3   Alexandru Ciocan (ROM) 1
Clasamentul etapei
Ciclist Echipa Timpul
1   Andriy Kulyk (UKR) Ucraina 02:59:04
2   Joaquin Sobrino (ESP) Tableware a.t.
3   Ioannis Tamouridis (GRE) Tableware a.t.
4   Marco Fusaz (ITA) Cycling Team Friuli a.t.
5   Riccardo Bolzan (ITA) Cycling Team Friuli a.t.
6   Andrei Nechita (ROM) România a.t.
7   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental a.t.
8   Alexander Braico (MDA) Tușnad Cycling Team a.t.
9   Manuel Fedele (ITA) Hemus 1896 Troyan a.t.
10   Alexandru Ciocan (ROM) CS Otopeni a.t.
Clasamentul general
Ciclist Echipa Timpul
1   Ioannis Tamouridis (GRE) Tableware 03:09:08
2   Andrei Nechita (ROM) România +9s
3   Matija Kvasina (CRO) Tușnad Cycling Team +10s
4   Oleksandr Golovash (UKR) Ucraina +14s
5   Zoltan Sipos (ROM) România +25s
6   Sergiu Cioban (MDA) Tușnad Cycling Team +27s
7   Victor De La Parte (ESP) Tableware +28s
8   Martin Grashev (BUL) Nessebar Shockblaze +28s
9   Stefan Gaebel (GER) Team Ur-Krostitzer-Univega +29s
10   Stanislav Zaraliev (BUL) Nessebar Shockblaze +29s

Etapa 2Modificare

Duminică, 3 iunie: GalațiTecuciBârladVaslui, 180 km

Sprinturi intermediare
Tecuci, km 72
Poz Pct
1   Bernárd Bendegúz (HUN) 5
2   Oleksandr Golovash (UKR) 3
3   Eduard Grosu (ROM) 1
Bârlad, km 123
Poz Pct
1   Oleksandr Golovash (UKR) 5
2   Alexandru Ciocan (ROM) 3
3   Maksym Vasyliev (UKR) 1
Crasna, km 160
Poz Pct
1   Oleksandr Golovash (UKR) 5
2   Andrey Bratashchuk (UKR) 3
3   Dmytro Popov (UKR) 1
Clasamentul etapei
Ciclist Echipa Timpul
1   Maksym Vasyliev (UKR) Lampre Continental 03:51:59
2   Enrico Franzoi (ITA) Cycling Team Friuli a.t.
3   Ioannis Tamouridis (GRE) Tableware a.t.
4   Joaquin Sobrino (ESP) Tableware a.t.
5   Andriy Kulyk (UKR) Ucraina a.t.
6   Andrei Nechita (ROM) România a.t.
7   Riccardo Bolzan (ITA) Cycling Team Friuli a.t.
8   Eduard Grosu (ROM) România a.t.
9   Marco Fusaz (ITA) Cycling Team Friuli a.t.
10   Alexander Braico (MDA) Tușnad Cycling Team a.t.
Clasamentul general
Ciclist Echipa Timpul
1   Ioannis Tamouridis (GRE) Tableware 07:01:03
2   Andrei Nechita (ROM) România +13s
3   Matija Kvasina (CRO) Tușnad Cycling Team +15s
4   Oleksandr Golovash (UKR) Ucraina +18s
5   Zoltan Sipos (ROM) România +29s
6   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental +30s
7   Sergiu Cioban (MDA) Tușnad Cycling Team +31s
8   Victor De La Parte (ESP) Tableware +32s
9   Martin Grashev (BUL) Nessebar Shockblaze +32s
10   Enrico Franzoi (ITA) Cycling Team Friuli +33s

Etapa 3Modificare

Luni, 4 iunie: IașiTârgu FrumosBotoșani, 117 km

Sprinturi intermediare
Târgu Frumos, km 41
Poz Pct
1   Maksym Vasyliev (UKR) 5
2   Oleksandr Martyenko (UKR) 3
3   Oleksandr Golovash (UKR) 1
Cotnari, km 57
Poz Pct
1   Marco Fusaz (ITA) 5
2   Oleksandr Golovash (UKR) 3
3   Alexandru Ciocan (ROM) 1
Hârlău, km 68
Poz Pct
1   Oleksandr Golovash (UKR) 5
2   Alexandru Ciocan (ROM) 3
3   Marco Fusaz (ITA) 1
Clasamentul etapei
Ciclist Echipa Timpul
1   Andriy Kulyk (UKR) Ucraina 02:36:28
2   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental a.t.
3   Oleksandr Martyenko (UKR) ISD Lampre Continental a.t.
4   Eduard Grosu (ROM) România a.t.
5   Ioannis Tamouridis (GRE) Tableware a.t.
6   Aleksandar Aleksiev (BUL) Nessebar Shockblaze a.t.
7   Matija Kvasina (CRO) Tușnad Cycling Team a.t.
8   Evgeni Gerganov (BUL) Tușnad Cycling Team a.t.
9   Oleksandr Golovash (UKR) Ucraina a.t.
10   Andrei Nechita (ROM) România a.t.
Clasamentul general
Ciclist Echipa Timpul
1   Ioannis Tamouridis (GRE) Tableware 09:37:31
2   Andrei Nechita (ROM) România +13s
3   Matija Kvasina (CRO) Tușnad Cycling Team +15s
4   Oleksandr Golovash (UKR) Ucraina +18s
5   Maksym Vasyliev (UKR) România +24s
6   Zoltan Sipos (ROM) ISD Lampre Continental +29s
7   Sergiu Cioban (MDA) Tușnad Cycling Team +31s
8   Victor De La Parte (ESP) Tableware +32s
9   Martin Grashev (BUL) Nessebar Shockblaze +32s
10   Enrico Franzoi (ITA) Cycling Team Friuli +33s

Etapa 4Modificare

Marți, 5 iunie: SiretRădăuțiSuceava, 159 km

Sprinturi intermediare
Rădăuți, km 16
Poz Pct
1   Oleksandr Golovash (UKR) 5
2   Andriy Kulyk (UKR) 3
3   Artem Tesler (UKR) 1
Câmpulung Moldovenesc, km 92
Poz Pct
1   Eduard Grosu (ROM) 5
2   Pavlin Balinski (BUL) 3
3   Enrico Franzoi (ITA) 1
Gura Humorului, km 127
Poz Pct
1   Iurii Leontenko (UKR) 5
2   Alexandru Stancu (ROM) 3
3   Johannes Heider (GER) 1
Cățărări
Sucevița, km 51, cat A
Poz Pct
1   Joaquin Sobrino (ESP) 15
2   Johannes Heider (GER) 10
3   Evgeni Gerganov (BUL) 8
Sadova, km 79, cat A
Poz Pct
1   Victor De La Parte (ESP) 15
2   Anatoly Pakhtusov (UKR) 10
3   Alexander Braico (MDA) 8
Clasamentul etapei
Ciclist Echipa Timpul
1   Matija Kvasina (CRO) Tușnad Cycling Team 03:48:56
2   Andrei Nechita (ROM) România a.t.
3   Denys Karnulin (UKR) ISD Lampre Continental a.t.
4   Henrich Berger (GER) Mazicon București a.t.
5   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental a.t.
6   Enrico Franzoi (ITA) Cycling Team Friuli a.t.
7   Victor De La Parte (ESP) Tableware a.t.
8   Andrey Bratashchuk (UKR) Ucraina +26s
9   Aleksandar Aleksiev (BUL) Nessebar Shockblaze +35s
10   Alexandru Stancu (ROM) CS Otopeni +35s
Clasamentul general
Ciclist Echipa Timpul
1   Matija Kvasina (CRO) Tușnad Cycling Team 13:26:32
2   Andrei Nechita (ROM) România +2s
3   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental +19s
4   Victor De La Parte (ESP) Tableware +27s
5   Enrico Franzoi (ITA) Cycling Team Friuli +28s
6   Denys Karnulin (UKR) ISD Lampre Continental +35s
7   Henrich Berger (GER) Mazicon București +1m 24s
8   Iurii Leontenko (UKR) Ucraina +1m 54s
9   Johannes Heider (GER) Team Ur-Krostitzer-Univega +2m 09s
10   Valentin Pleșea (ROM) CS Otopeni +2m 22s

Etapa 5Modificare

Miercuri, 6 iunie: Poiana LarguluiToplițaReghinTârgu Mureș, 167 km

Sprinturi intermediare
Toplița, km 57
Poz Pct
1   Dmytro Popov (UKR) 5
2   István Molnár (HUN) 3
3   Stanislav Zaraliev (BUL) 1
Deda, km 110
Poz Pct
1   Dmytro Popov (UKR) 5
2   Stanislav Zaraliev (BUL) 3
3   István Molnár (HUN) 1
Reghin, km 133
Poz Pct
1   István Molnár (HUN) 5
2   Dmytro Popov (UKR) 3
3   Stanislav Zaraliev (BUL) 1
Cățărări
Borsec, km 46, cat A
Poz Pct
1   Dmytro Popov (UKR) 15
2   István Molnár (HUN) 10
3   Stanislav Zaraliev (BUL) 8
Clasamentul etapei
Ciclist Echipa Timpul
1   Andriy Kulyk (UKR) Ucraina 04:03:43
2   Joaquin Sobrino (ESP) Tableware a.t.
3   Krisztián Lovassy (HUN) Tușnad Cycling Team a.t.
4   Ioannis Tamouridis (GRE) Tableware a.t.
5   Artem Tesler (UKR) Ucraina a.t.
6   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental a.t.
7   Eduard Grosu (ROM) România a.t.
8   Christian Grazian (ITA) Cycling Team Friuli a.t.
9   Andrei Nechita (ROM) România a.t.
10   Marco Fusaz (ITA) Cycling Team Friuli a.t.
Clasamentul general
Ciclist Echipa Timpul
1   Matija Kvasina (CRO) Tușnad Cycling Team 17:30:15
2   Andrei Nechita (ROM) România +2s
3   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental +19s
4   Victor De La Parte (ESP) Tableware +27s
5   Enrico Franzoi (ITA) Cycling Team Friuli +28s
6   Denys Karnulin (UKR) ISD Lampre Continental +35s
7   Henrich Berger (GER) Mazicon București +1m 24s
8   Iurii Leontenko (UKR) Ucraina +1m 54s
9   Johannes Heider (GER) Team Ur-Krostitzer-Univega +2m 09s
10   Alexandru Stancu (ROM) CS Otopeni +2m 42s

Etapa 6Modificare

Joi, 7 iunie: AgnitaSibiuRâmnicu Vâlcea, 156 km

Sprinturi intermediare
Sibiu, km 61
Poz Pct
1   Oleksandr Golovash (UKR) 5
2   Ioannis Tamouridis (GRE) 3
3   Riccardo Bolzan (ITA) 1
Brezoi, km 123
Poz Pct
1   Oleksandr Golovash (UKR) 5
2   Riccardo Bolzan (ITA) 3
3   Ioannis Tamouridis (GRE) 1
Căciulata, km 134
Poz Pct
1   Oleksandr Golovash (UKR) 5
2   Riccardo Bolzan (ITA) 3
3   Ioannis Tamouridis (GRE) 1
Cățărări
Bârghiș, km 8, cat C
Poz Pct
1   Anatoly Pakhtusov (UKR) 3
2   Johannes Heider (GER) 2
3   Oleksandr Martyenko (UKR) 1
Clasamentul etapei
Ciclist Echipa Timpul
1   Ioannis Tamouridis (GRE) Tableware 03:34:30
2   Riccardo Bolzan (ITA) Cycling Team Friuli a.t.
3   Alexander Tiedtke (GER) Team Ur-Krostitzer-Univega a.t.
4   Oleksandr Golovash (UKR) Ucraina a.t.
5   Mattia Rossi (ITA) Cycling Team Friuli +3s
6   Joaquin Sobrino (ESP) Tableware +3s
7   Andriy Kulyk (UKR) Ucraina +3s
8   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental +3s
9   Eduard Grosu (ROM) România +3s
10   Dmytro Volovod (UKR) ISD Lampre Continental +3s
Clasamentul general
Ciclist Echipa Timpul
1   Matija Kvasina (CRO) Tușnad Cycling Team 21:04:48
2   Andrei Nechita (ROM) România +2s
3   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental +19s
4   Victor De La Parte (ESP) Tableware +27s
5   Enrico Franzoi (ITA) Cycling Team Friuli +28s
6   Denys Karnulin (UKR) ISD Lampre Continental +35s
7   Henrich Berger (GER) Mazicon București +1m 24s
8   Iurii Leontenko (UKR) Ucraina +1m 54s
9   Johannes Heider (GER) Team Ur-Krostitzer-Univega +2m 19s
10   Alexandru Stancu (ROM) CS Otopeni +2m 42s

Etapa 7Modificare

Vineri, 8 iunie: Râmnicu VâlceaNovaciRâncaVârful Păpușa, 122 km

Sprinturi intermediare
Horezu, km 45
Poz Pct
1   Alexandru Ciocan (ROM) 5
2   Dmytro Popov (UKR) 3
3   Stefan Gaebel (GER) 1
Novaci, km 96
Poz Pct
1   Alexandru Ciocan (ROM) 5
2   Dmytro Popov (UKR) 3
3   Stefan Gaebel (GER) 1
Cățărări
Bârlogu, km 26, cat C
Poz Pct
1   Eduard Grosu (ROM) 3
2   Christian Grazian (ITA) 2
3   Stefan Gaebel (GER) 1
Negrulești, km 37, cat C
Poz Pct
1   Dmytro Popov (UKR) 3
2   Eduard Grosu (ROM) 2
3   Stefan Gaebel (GER) 1
Poienari, km 70, cat C
Poz Pct
1   Dmytro Popov (UKR) 3
2   Stefan Gaebel (GER) 2
3   Eduard Grosu (ROM) 1
Vârful Păpușa, km 122, cat A
Poz Pct
1   Victor De La Parte (ESP) 15
2   Matija Kvasina (CRO) 10
3   Johannes Heider (GER) 8
Clasamentul etapei
Ciclist Echipa Timpul
1   Victor De La Parte (ESP) Tableware 03:31:36
2   Matija Kvasina (CRO) Tușnad Cycling Team a.t.
3   Johannes Heider (GER) Team Ur-Krostitzer-Univega +30s
4   Martin Grashev (BUL) Nessebar Shockblaze +2m 59s
5   Denys Karnulin (UKR) ISD Lampre Continental +3m 25s
6   Andrei Nechita (ROM) România +4m 15s
7   Henrich Berger (GER) Mazicon București +4m 15s
8   Iurii Leontenko (UKR) Ucraina +4m 36s
9   Ioannis Tamouridis (GRE) Tableware +5m 10s
10   Andrey Bratashchuk (UKR) Ucraina +5m 23s
Clasamentul general
Ciclist Echipa Timpul
1   Matija Kvasina (CRO) Tușnad Cycling Team 24:36:18
2   Victor De La Parte (ESP) Tableware +23s
3   Johannes Heider (GER) Team Ur-Krostitzer-Univega +2m 51s
4   Denys Karnulin (UKR) ISD Lampre Continental +4m 06s
5   Andrei Nechita (ROM) România +4m 23s
6   Henrich Berger (GER) Mazicon București +5m 45s
7   Iurii Leontenko (UKR) Ucraina +6m 36s
8   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental +7m 41s
9   Enrico Franzoi (ITA) Cycling Team Friuli +7m 50s
10   Martin Grashev (BUL) Nessebar Shockblaze +8m 20s

Etapa 8Modificare

Sâmbătă, 9 iunie: SalontaOradeaMarghita, 113 km

Sprinturi intermediare
Oradea, km 34
Poz Pct
1   Alexandru Ciocan (ROM) 5
2   Dmytro Popov (UKR) 3
3   Alexandru Stancu (ROM) 1
Secuieni, km 80
Poz Pct
1   Oleksandr Golovash (UKR) 5
2   Dmytro Popov (UKR) 3
3   Artem Tesler (UKR) 1
Clasamentul etapei
Ciclist Echipa Timpul
1   Ioannis Tamouridis (GRE) Tableware 02:18:23
2   Krisztián Lovassy (HUN) Tușnad Cycling Team a.t.
3   Eduard Grosu (ROM) România a.t.
4   Aleksandar Aleksiev (BUL) Nessebar Shockblaze a.t.
5   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental a.t.
6   Andriy Kulyk (UKR) Ucraina a.t.
7   Andrei Nechita (ROM) România a.t.
8   Enrico Franzoi (ITA) Cycling Team Friuli a.t.
9   Daniele Cazzola (ITA) Cycling Team Friuli a.t.
10   Manuel Fedele (ITA) Hemus 1896 Troyan a.t.
Clasamentul general
Ciclist Echipa Timpul
1   Matija Kvasina (CRO) Tușnad Cycling Team 26:54:48
2   Victor De La Parte (ESP) Tableware +23s
3   Johannes Heider (GER) Team Ur-Krostitzer-Univega +2m 51s
4   Denys Karnulin (UKR) ISD Lampre Continental +4m 03s
5   Andrei Nechita (ROM) România +4m 16s
6   Henrich Berger (GER) Mazicon București +5m 45s
7   Iurii Leontenko (UKR) Ucraina +6m 36s
8   Maksym Vasyliev (UKR) ISD Lampre Continental +7m 34s
9   Enrico Franzoi (ITA) Cycling Team Friuli +7m 43s
10   Martin Grashev (BUL) Nessebar Shockblaze +8m 02s

Clasamente finaleModificare

Lista rutierilorModificare

  România (ROM)
ROU
# Ani Poz
1   Andrei Nechita (ROU)  
  Campionul României
24 5
2   Alexandru Cațavei (ROU) 22 31
3   Zoltan Sipos (ROU) 20 44
4   Nandor Lazăr (ROU) 20 AB-2
5   Szabolcs Sebestien (ROU) 21 66
6   Eduard Grosu (ROU) 19 25
Manager: Radu Selejan
  Cycling Team Friuli (ITA)
CTF
# Ani Poz
7   Daniele Cazzola (ITA) 19 59
8   Riccardo Bolzan (ITA) 21 37
9   Marco Fusaz (ITA) 22 46
10   Enrico Franzoi (ITA) 29 9
11   Mattia Rossi (ITA) 21 49
12   Christian Grazian (ITA) 22 45
Manager: Renzo Boscolo
  Tableware (GRE)
SPT
# Ani Poz
13   Dimitrios Polydoropoulos (GRE) 23 51
14   Vasileios Simantiarkis (GRE) 23 33
15   Victor De La Parte (ESP) 25 2
16   Joaquin Sobrino (ESP) 29 DNS-7
17   Artem Topchanyuk (UKR) 23 DNS-5
18   Ioannis Tamouridis (GRE)  
  Campionul Greciei
31 12
Manager: Georgios Maniatis
  Hemus 1896 Troyan (BUL)
HEM
# Ani Poz
19   Pavlin Balinski (BUL) 23 22
20   Manuel Fedele (ITA) 25 54
21   Aleksander Kabalov (RUS) 26 AB-1
22   Minko Hinkov (BUL) 18 65
23   Stanimir Cholakov (BUL) 20 64
Manager: Todor Kolev
  ISD Lampre Continental (UKR)
ISD
# Ani Poz
25   Anatoly Pakhtusov (UKR) 27 21
26   Oleksandr Martyenko (UKR) 22 48
27   Maksym Vasyliev (UKR) 22 8
28   Denys Karnulin (UKR) 21 4
29   Vladyslav Bakumenko (UKR) 20 38
30   Dmytro Volovod (UKR) 20 47
Manager: Yevgen Novikov
  Tușnad Cycling Team (ROM)
TCT
# Ani Poz
31   Carol Eduard Novak (ROU) 35 AB-7
32   Sergiu Cioban (MDA)
  Campionul Moldovei la contratimp
24 56
33   Matija Kvasina (CRO)   30 1
34   Alexander Braico (MDA) 24 19
35   Evgeni Gerganov (BUL) 36 16
36   Krisztián Lovassy (HUN)
  Campionul Ungariei
23 36
Manager: Attila Török
  Ucraina (UKR)
UKR
# Ani Poz
37   Andriy Kulyk (UKR) 22 28
38   Iurii Leontenko (UKR) 25 7
39   Dmytro Popov (UKR) 22 36
40   Andrey Bratashchuk (UKR) 20 11
41   Oleksandr Golovash (UKR)   20 29
42   Artem Tesler (UKR) 23 15
Manager: Mykhailo Suralov
  Mazicon București (ROM)
MAZ
# Ani Poz
43   Florin Saveliu (ROU) 33 60
44   Henrich Berger (GER) 26 6
45   Andrei Șerbănescu (ROU) 24 AB-3
46   Istvan Terebesi (ROU) 18 67
47   Roland Schmit (GER) 22 AB-2
48   Geroge Wolters (ROU) 41 50
Manager: Csongor Bereckmery
  Close2-Carrera-Gi-Esse (HUN)
CLO
# Ani Poz
49   Péter Simon (HUN) 20 27
50   Máté Radonics (HUN) 19 AB-3
51   Bernárd Bendegúz (HUN) 24 40
52   Adám Wederits (HUN) 35 AB-3
53   István Molnár (HUN) 23 52
54   Márton Solymosi (HUN) 22 AB-4
Manager: Ferenc Stubán
  Team Forman Cinelli (CZE)
CIN
# Ani Poz
55   Petr Hudeček (CZE) 29 39
56   Lukáš Matula (CZE) 22 53
57   Ondřej Fierla (CZE) 18 32
58   Adam Kožušník (CZE) 19 AB-5
59   Jirí Toman (CZE) 22 AB-3
60   Miroslav Marek (CZE) 20 61
Manager: Michaela Janošcová
  Clubul Sportiv Otopeni (ROM)
OTO
# Ani Poz
61   Alexandru Ciocan (ROU) 34 35
62   Bogdan Coman (ROU)
  Campionul României la contratimp
21 42
63   Nicolae Țintea (ROU) 21 24
64   Alexandru Stancu (ROU) 20 26
65   Adrian Nițu (ROU) 22 AB-2
66   Valentin Pleșea (ROU) 18 20
Manager: Mircea Romașcanu
  Nessebar Shockblaze (BUL)
NES
# Ani Poz
67   Martin Grashev (BUL) 25 10
68   Spas Gyurov (BUL) 26 18
69   Stanislav Zaraliev (BUL) 24 14
70   Radostin Yordanov (BUL) 22 30
71   Valentin Stoenchev (BUL) 20 55
72   Aleksandar Aleksiev (BUL) 19 17
Manager: Dimitar Gospodinov
  Moldova (MDA)
MDA
# Ani Poz
73   Maxim Rusanc (MDA) 19 13
74   Andrei Vrabii (MDA) 20 AB-3
76   Iulian Braicov (MDA) 18 57
77   Mihail Gac (MDA) 20 AB-3
78   Nicolae Tantovitchi (MDA) 18 34
Manager: Viorel Fîntînă
  Team Ur-Krostitzer-Univega (GER)
UNI
# Ani Poz
79   Stefan Gaebel (GER) 25 43
80   Fabian Pohl (GER) 32 23
81   Johannes Heider (GER)   24 3
82   Michael Rinke (GER) 28 63
83   Philip Schulz (GER) 32 41
84   Alexander Tiedtke (GER) 31 58
Manager: Karl-Heinz Pohl
  • AB=Abandon, DSQ=Descalificat, DNS=Nu a luat startul
  • Rutierii subliniați au fost câștigători de etapă în această ediție
  • Din 82 au terminat cursa 67 de rutieri

NoteModificare

Legături externeModificare