Liga Campionilor 2011-2012

Liga Campionilor UEFA 2011-2012 este cea de-a cincizeci și șaptea ediție a celei mai importante competiții de fotbal inter-cluburi din Europa, a douăzecea sub denumirea de Liga Campionilor și a treia a noului format aprobat de UEFA la data de 30 noiembrie 2007. Finala a avut loc în Germania pe Allianz Arena, stadionul echipelor FC Bayern München și TSV 1860 München. Chelsea a câștigat primul trofeu din istorie cu 4-3 la penaltiuri împotriva celor de la Bayern München.

Liga Campionilor 2011-2012
Sport fotbal
Organizator UEFA
Data începerii 13 septembrie 2011
Data sfârșitului 19 mai 2012
Participanți 32 (faza grupelor)
76 (preliminarii)
Câștigătorul trofeului Anglia Chelsea (primul trofeu)
Meciuri 125
Goluri 345 (2,76 pe meci)
Golgheter Argentina Lionel Messi (14 goluri)
Prezență online site web oficial
Pentru ediția următoare, vedeți :
Liga Campionilor 2012-2013
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Liga Campionilor 2010-2011

Meciuri preliminare Q0

modificare
  • Turul 1 preliminar (Q0) - participă 4 echipe, se califică 2:
    • Campioanele asociațiilor 50-53:
Gazde (retur) Scor Oaspeți (retur) Tur Retur
(Luxembourg) F91 Dudelange   4-0   FC Santa Coloma (Andorra) 2-0 2-0
(Malta) Valletta FC   5-1   S.P. Tre Fiori (San Marino) 2-1 3-0

Meciuri preliminare Q1

modificare
  • Turul 2 preliminar (Q1) - participă 34 de echipe, se califică 17:
    • 2 câștigătoare din Q0:
    • Campioanele asociațiilor 17-49 (exceptând Liechenstein):
Gazde (retur) Scor Oaspeți (retur) Tur Retur
(Estonia) FC Flora Tallinn   0-1   Shamrock Rovers FC (Irlanda) 0-1 0-0
(Luxembourg) F91 Dudelange   1-5   NK Maribor (Slovenia) 0-2 1-3
(Kazahstan) FC Tobol   1-3   ŠK Slovan Bratislava (Slovacia) 0-2 1-1
(Azerbaidjan) PFC Neftchi   0-3   Dinamo Zagreb (Croația) 0-3 0-0
(Lituania) FK Ekranas   4-2   Valletta FC (Malta) 3-2 1-0
(Finlanda) HJK Helsinki   13-0   Bangor City FC (Țara Galilor) 3-0 10-0
(Belarus) FC BATE Borisov   3-1   Linfield FC (Irlanda de Nord) 1-1 2-0
(Bulgaria) Litex Loveci   5-1   FK Mogren (Muntenegru) 2-1 3-0
(Insulele Feroe) HB Tórshavn   1-3   Malmö FF (Suedia) 0-2 1-1
(Cehia) FC Viktoria Plzeň   9-1   Pyunik Erevan (Armenia) 4-0 5-1
(Polonia) Wisła Cracovia   3-0   Skonto FC (Letonia) 1-0 2-0
(Macedonia) FK Škendija 79   0-5   FK Partizan (Serbia) 0-4 0-1
(Cipru) APOEL FC   6-0   KS Skënderbeu Korçë (Albania) 2-0 4-0
(Moldova) FC Dacia Chișinău   2-3   FC Zestafoni (Georgia) 0-3 2-0
(Ungaria) FC Fehérvár   3-4   SK Sturm Graz (Austria) 0-2 3-2
(Bosnia) FK Borac Banja Luka   4-7   Maccabi Haifa (Israel) 1-5 3-2
(Islanda) Breidablik UBK   2-5   Rosenborg BK (Norvegia) 0-5 2-0

Meciuri preliminare Q2

modificare
  • Turul 3 preliminar (Q2a) - participă 20 de echipe, se califică 10:
    • 17 câștigătoare din Q1:
    • Campioanele asociațiilor 14-16:
Gazde (retur) Scor Oaspeți (retur) Tur Retur
(Belarus) FC BATE Borisov   3-1   FK Ekranas (Lituania) 0-0 3-1
(Irlanda) Shamrock Rovers FC   0-3   FC Copenhaga (Danemarca) 0-1 0-2
(Suedia) Malmö FF   2-1   Rangers FC (Scoția) 1-0 1-1
(Slovacia) ŠK Slovan Bratislava   0-2   APOEL FC (Cipru) 0-0 0-2
(Cehia) FC Viktoria Plzeň   4-2   Rosenborg BK (Norvegia) 1-0 3-2
(Polonia) Wisła Cracovia   5-2   Litex Loveci (Bulgaria) 2-1 3-1
(Austria) SK Sturm Graz   2-1   FC Zestafoni (Georgia) 1-1 1-0
(Slovenia) NK Maribor   2-3   Maccabi Haifa (Israel) 1-2 1-1
(Croația) Dinamo Zagreb   3-1   HJK Helsinki (Finlanda) 2-1 1-0
(Serbia) FK Partizan   2-3   K.R.C. Genk (Belgia) 1-2 1-1
  • Turul 3 preliminar (Q2b) - participă 10 de echipe, se califică 5:
    • Locul 3 din asociația 6:
    • Vicecampioanele asociațiilor 7-15:
Gazde (retur) Scor Oaspeți (retur) Tur Retur
(Grecia) Panathinaikos FC   4-5   Odense BK (Danemarca) 1-1 3-4
(Rusia) FC Rubin Kazan   4-1   FC Dinamo Kiev (Ucraina) 2-0 2-1
(România) FC Vaslui   0-2   FC Twente (Olanda) 0-2 0-0
(Elveția) FC Zürich   2-1   Standard de Liège (Belgia) 1-1 1-0
(Turcia) Trabzonspor   1-3   Benfica (Portugalia) 0-2 1-1

Meciuri preliminare Q3

modificare
  • Turul 4 preliminar (Q3a) - participă 10 echipe, se califică 5:
    • 10 câștigătoare din Q2a:
Gazde (retur) Scor Oaspeți (retur) Retur Tur
(Cipru) APOEL Nicosia   3-2   Wisla Cracovia (Polonia) 3-1 0-1
(Belgia) K.R.C. Genk   3-3(4-1p)   Maccabi Haifa (Israel) 2-1 1-2
(Suedia) Malmö FF   3-4   Dinamo Zagreb (Croația) 2-0 1-4
(Cehia) FC Viktoria Plzen   5-2   FC Copenhaga (Danemarca) 2-1 3-1
(Austria) Sturm Graz   1-3   BATE Borisov (Belarus) 0-2 1-1
  • Turul 4 preliminar (Q3b) - participă 10 echipe, se califică 5:
    • 5 câștigătoare din Q2b:
    • Locul 4 din asociațiile 1-3:
    • Locul 3 din asociațiile 4-5:
Gazde (retur) Scor Oaspeți (retur) Retur Tur
(Spania) Villarreal CF   3-1   Odense BK (Danemarca) 3-0 0-1
(Elveția) FC Zürich   0-3   Bayern München (Germania) 0-1 0-2
(Rusia) Rubin Kazan   2-4   Olympique Lyon (Franța) 1-1 1-3
(Portugalia) Benfica Lisabona   5-3   FC Twente (Olanda) 3-1 2-2
(Italia) Udinese   1-3   Arsenal Londra (Anglia) 1-2 0-1

Faza grupelor

modificare
  • Urnele valorice:

Cele 32 de echipe au fost împărțite în 4 urne de câte 8 echipe, au fost următoarele:

Urna 1

Urna 2

Urna 3

Urna 4

Key to colours in group tables
Echipe care au progresat în șaisprezecimi
Echipe care au progresat în Europa League
Echipe care au fost eliminate
Echipa M V E Î GM GP DG Pct.
    Bayern 6 4 1 1 11 6 +5 13
    Napoli 6 3 2 1 10 6 +4 11
    Manchester City 6 3 1 2 9 6 +3 10
    Villarreal 6 0 0 6 2 14 -12 0
  Bayern Man. City Napoli Villarreal
Bayern 2–0 3–2 3–1
Man. City 2–0 1-1 2–1
Napoli 1–1 2–1 2–0
Villarreal 0-2 0–3 0–2
Echipa M V E Î GM GP DG Pct.
    Inter Milano 6 3 1 2 8 7 +1 10
    CSKA Moscova 6 2 2 2 9 8 +1 8
    Trabzonspor 6 1 4 1 3 5 -2 7
    Lille 6 1 3 2 6 6 0 6
  Inter Lille Trabzonspor ȚSKA
Inter 2–1 0–1 1–2
Lille 0–1 0–0 2–2
Trabzonspor 1–1 1–1 0–0
ȚSKA 2–3 0–2 3–0
Team Pld W D L GF GA GD Pts
    Benfica 6 3 3 0 8 4 +4 12
    Basel 6 3 2 1 11 10 +1 11
    Manchester United 6 2 3 1 11 8 +3 9
    Oțelul Galați 6 0 0 6 3 11 −8 0
  BAS SLB MU OG
Basel 0–2 2–1 2–1
Benfica 1–1 1–1 1–0
Manchester United 3–3 2–2 2–0
Oțelul Galați 2–3 0–1 0–2
Echipa M V E Î GM GP DG Pct.
    Real Madrid 6 6 0 0 19 2 +17 18
    Lyon 6 2 2 2 9 7 +2 8
    Ajax 6 2 2 2 6 6 0 8
    Dinamo Zagreb 6 0 0 6 3 22 -19 0
  Ajax Dinamo Lyon Real Madrid
Ajax 4–0 0-0 0–3
Dinamo 0–2 1–7 0-1
Lyon 0–0 2–0 0–2
Real Madrid 3–0 6–2 4–0
Echipa M V E Î GM GP DG Pct.
    Chelsea 6 3 2 1 13 4 +9 11
    Leverkusen 6 3 1 2 8 8 0 10
    Valencia 6 2 2 2 12 7 +5 8
    Genk 6 0 3 3 2 16 -14 3
  Chelsea Genk Leverkusen Valencia
Chelsea 5–0 2-0 3–0
Genk 1–1 1–1 0-0
Leverkusen 2–1 2–0 2–1
Valencia 1–1 7–0 3–1
Echipa M V E Î GM GP DG Pct.
    Arsenal 6 3 2 1 7 6 +1 11
    Marseille 6 3 1 2 7 4 +3 10
    Olympiacos 6 3 0 3 8 6 +2 9
    Dortmund 6 1 1 4 6 12 -6 4
  Arsenal Dortmund Olympiacos Marseille
Arsenal 2–1 2–1 0–0
Dortmund 1-1 2–0 2–3
Olympiacos 3–1 3–1 0-1
Marseille 0–1 3–0 0–1
Echipa M V E Î GM GP DG Pct.
    APOEL 6 2 3 1 6 6 0 9
    Zenit 6 2 3 1 7 5 +2 9
    Porto 6 2 2 2 7 7 0 8
    Șahtior Donețsk 6 1 2 3 6 8 -2 5
  APOEL Porto Șahtior Zenit
APOEL 2–1 0–2 2-1
Porto 1–1 2-1 0–0
Șahtior 1–1 0–2 2–2
Zenit 0–0 3–1 1–0
Echipa M V E Î GM GP DG Pct.
    Barcelona 6 5 1 0 20 4 +16 16
    Milan 6 2 3 1 11 8 +3 9
    Viktoria Plzeň 6 1 2 3 4 11 -7 5
    BATE Borisov 6 0 2 4 2 14 -12 2
  Barcelona BATE Milan Plzen
Barcelona 4–0 2-2 2–0
BATE 0–5 1–1 0–1
Milan 2–3 2–0 2–0
Plzen 0–4 1-1 2–2

Faza eliminatorie

modificare
  Optimi de finală Sferturi de finală Semi-finale Finala
                                         
   Marseille (a) 1 1 2  
   Internazionale 0 2 2  
     Marseille 0 0 0  
     Bayern München 2 2 4  
   Basel 1 0 1
   Bayern München 0 7 7  
     Bayern München (p) 2 1 3(3)  
     Real Madrid 1 2 3(1)  
   Lyon 1 0 1(3)  
   APOEL (p) 0 1 1(4)  
     APOEL 0 2 2
     Real Madrid 3 5 8  
   CSKA Moscow 1 1 2
   Real Madrid 1 4 5  
     Bayern München 1(3)
     Chelsea (p) 1(4)
   Zenit St. Petersburg 3 0 3  
   Benfica 2 2 4  
     Benfica 0 1 1
     Chelsea 1 2 3  
   Napoli 3 1 4
   Chelsea d.p. 1 4 5  
     Chelsea 1 2 3
     Barcelona 0 2 2  
   Milan 4 0 4  
   Arsenal 0 3 3  
     Milan 0 1 1
     Barcelona 0 3 3  
   Bayer Leverkusen 1 1 2
   Barcelona 3 7 10  

Optimi de finală

modificare

Manșa tur va avea loc pe 14, 15, 21 și 22 Februarie, iar manșa retur pe 6, 7, 13 și 14 martie 2012.

Echipa #1   Total   Echipa #2   Tur     Retur  
Lyon   1–1 (3–4 p)   APOEL 1–0 0–1 d.p.
Napoli   4–5   Chelsea 3–1 1–4 d.p.
Milan   4–3   Arsenal 4–0 0–3
Basel   1–7   Bayern München 1–0 0–7
Bayer Leverkusen   2–10   Barcelona 1–3 1–7
CSKA Moscow   2–5   Real Madrid 1–1 1–4
Zenit St. Petersburg   3–4   Benfica 3–2 0–2
Marseille   2–2 (a)   Internazionale 1–0 1–2

Sferturi de finală

modificare

Tragerile la sorți pentru meciurile jucate din sferturile de finală au avut loc pe 27 și 28 martie, iar manșa retur pe 3 și 4 aprilie 2012.

Echipa #1   Total   Echipa #2   Tur     Retur  
APOEL   2–8   Real Madrid 0–3 2–5
Marseille   0–4   Bayern München 0–2 0–2
Benfica   1–3   Chelsea 0–1 1–2
Milan   1–3   Barcelona 0–0 1–3

Semi-finale

modificare

Manșa tur a avut loc pe 17 și 18 Aprilie,iar manșa retur pe 24 și 25 aprilie 2012.

Echipa #1   Total   Echipa #2   Tur     Retur  
Bayern München   3–3 (3–1 p)   Real Madrid 2–1 1–2 d.p.
Chelsea   3–2   Barcelona 1–0 2–2

Finala s-a disputat pe 19 mai 2012 pe Allianz Arena în München, Germania.

Bayern München  1–1 (d.p.)  Chelsea
Müller   83' Report Drogba   88'
Lahm  
Gómez  
Neuer  
Olić  
Schweinsteiger  
3–4   Mata
  Luiz
  Lampard
  Cole
  Drogba
Spectatori: 62.500

Legături externe

modificare