Listă de campioni mondiali de atletism masculin

articol-listă în cadrul unui proiect Wikimedia
Runner over blank map.svg
Medals world.svg

Lista de campioni mondiali de atletism masculin, cuprinde pe concurenții medaliați cu aur, argint sau bronz.

ProbeModificare

100 mModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Carl Lewis   USA (USA) Calvin Smith   USA (USA) Emmit King   USA (USA)
1987 Carl Lewis   USA (USA) Raymond Stewart   JAM (JAM) Linford Christie   GBR (GBR)
1991 Carl Lewis   USA (USA) Leroy Burrell   USA (USA) Dennis Mitchell   USA (USA)
1993 Linford Christie   GBR (GBR) Andre Cason   USA (USA) Dennis Mitchell   USA (USA)
1995 Donovan Bailey   CAN (CAN) Bruny Surin   CAN (CAN) Ato Boldon   TRI (TRI)
1997 Maurice Greene   USA (USA) Donovan Bailey   CAN (CAN) Tim Montgomery   USA (USA)
1999 Maurice Greene   USA (USA) Bruny Surin   CAN (CAN) Dwain Chambers   GBR (GBR)
2001 Maurice Greene   USA (USA) Bernard Williams   USA (USA) Ato Boldon   TRI (TRI)
2003 Kim Collins   SKN (SKN) Darrel Brown   TRI (TRI) Darren Campbell   GBR (GBR)
2005 Justin Gatlin   USA (USA) Michael Frater   JAM (JAM) Kim Collins   SKN (SKN)
2007 Tyson Gay   USA (USA) Derrick Atkins   BAH (BAH) Asafa Powell   JAM (JAM)
2009 Usain Bolt   JAM (JAM) Tyson Gay   USA (USA) Asafa Powell   JAM (JAM)

200 mModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Calvin Smith   USA (USA) Elliott Quow   USA (USA) Pietro Mennea   ITA (ITA)
1987 Calvin Smith   USA (USA) Gilles Quenéhervé   FRA (FRA) John Regis   GBR (GBR)
1991 Michael Johnson   USA (USA) Frank Fredericks   NAM (NAM) Atlee Mahorn   CAN (CAN)
1993 Frank Fredericks   NAM (NAM) John Regis   GBR (GBR) Carl Lewis   USA (USA)
1995 Michael Johnson   USA (USA) Frank Fredericks   NAM (NAM) Jeff Williams   USA (USA)
1997 Ato Boldon   TRI (TRI) Frank Fredericks   NAM (NAM) Claudinei da Silva   BRA (BRA)
1999 Maurice Greene   USA (USA) Claudinei da Silva   BRA (BRA) Francis Obikwelu   NGR (NGR)
2001 Konstantinos Kenteris   GRE (GRE) Christopher Williams   JAM (JAM) Kim Collins
Shawn Crawford
  SKN (SKN)
  Statele Unite ale Americii
2003 John Capel   USA (USA) Darvis Patton   USA (USA) Shingo Suetsugu   JPN (JPN)
2005 Justin Gatlin   USA (USA) Wallace Spearmon   USA (USA) John Capel   USA (USA)
2007 Tyson Gay   USA (USA) Usain Bolt   JAM (JAM) Wallace Spearmon   USA (USA)
2009 Usain Bolt   JAM (JAM) Alonso Edward   PAN (PAN) Wallace Spearmon   USA (USA)

400 mModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Bertland Cameron   JAM (JAM) Michael Franks   USA (USA) Sunder Nix   USA (USA)
1987 Thomas Schönlebe   Republica Democrată Germană Innocent Egbunike   NGR (NGR) Harry Reynolds   USA (USA)
1991 Antonio Pettigrew   USA (USA) Roger Black   GBR (GBR) Daniel Everett   USA (USA)
1993 Michael Johnson   USA (USA) Harry Reynolds   USA (USA) Samson Kitur   KEN (KEN)
1995 Michael Johnson   USA (USA) Harry Reynolds   USA (USA) Gregory Haughton   JAM (JAM)
1997 Michael Johnson   USA (USA) Davis Kamoga   UGA (UGA) Tyree Washington   USA (USA)
1999 Michael Johnson   USA (USA) Sanderlei Parrela   BRA (BRA) Alejandro Cárdenas   MEX (MEX)
2001 Avard Moncur   BAH (BAH) Ingo Schultz   GER (GER) Gregory Haughton   JAM (JAM)
2003 Tyree Washington   USA (USA) Marc Raquil   FRA (FRA) Michael Blackwood   JAM (JAM)
2005 Jeremy Wariner   USA (USA) Andrew Rock   USA (USA) Tyler Christopher   CAN (CAN)
2007 Jeremy Wariner   USA (USA) LaShawn Merritt   USA (USA) Angelo Taylor   USA (USA)
2009 LaShawn Merritt   USA (USA) Jeremy Wariner   USA (USA) Renny Quow   TRI (TRI)

800 mModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Willi Wülbeck   FRG (FRG) Rob Druppers   NED (NED) Joaquim Cruz   BRA (BRA)
1987 Billy Konchellah   KEN (KEN) Peter Elliott   GBR (GBR) José Luíz Barbosa   BRA (BRA)
1991 Billy Konchellah   KEN (KEN) José Luíz Barbosa   BRA (BRA) Mark Everett   USA (USA)
1993 Paul Ruto   KEN (KEN) Giuseppe D’Urso   ITA (ITA) Billy Konchellah   KEN (KEN)
1995 Wilson Kipketer   DEN (DEN) Arthémon Hatungimana   BDI (BDI) Vebjørn Rodal   NOR (NOR)
1997 Wilson Kipketer   DEN (DEN) Norberto Téllez   CUB (CUB) Rich Kenah   USA (USA)
1999 Wilson Kipketer   DEN (DEN) Hezekiél Sepeng   RSA (RSA) Djabir Saïd-Guerni   ALG (ALG)
2001 André Bucher   SUI (SUI) Wilfred Bungei   KEN (KEN) Paweł Czapiewski   POL (POL)
2003 Djabir Saïd-Guerni   ALG (ALG) Juri Borsakowski   RUS (RUS) Mbulaeni Mulaudzi   RSA (RSA)
2005 Rashid Ramzi   BHR (BHR) Juri Borsakowski   RUS (RUS) William Yiampoy   KEN (KEN)
2007 Alfred Kirwa Yego   KEN (KEN) Gary Reed   CAN (CAN) Juri Borsakowski   RUS (RUS)
2009 Mbulaeni Mulaudzi   RSA (RSA) Alfred Kirwa Yego   KEN (KEN) Yusuf Saad Kamel   BHR (BHR)

1500 mModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Steve Cram   GBR (GBR) Steve Scott   USA (USA) Saïd Aouita   MAR (MAR)
1987 Abdi Bile   SOM (SOM) José Luis González   ESP (ESP) Jim Spivey   USA (USA)
1991 Noureddine Morceli   ALG (ALG) Wilfred Kirochi   KEN (KEN) Hauke Fuhlbrügge   GER (GER)
1993 Noureddine Morceli   ALG (ALG) Fermín Cacho   ESP (ESP) Abdi Bile   SOM (SOM)
1995 Noureddine Morceli   ALG (ALG) Hicham El Guerrouj   MAR (MAR) Vénuste Niyongabo   BDI (BDI)
1997 Hicham El Guerrouj   MAR (MAR) Fermín Cacho   ESP (ESP) Reyes Estévez   ESP (ESP)
1999 Hicham El Guerrouj   MAR (MAR) Noah Ngeny   KEN (KEN) Reyes Estévez   ESP (ESP)
2001 Hicham El Guerrouj   MAR (MAR) Bernard Lagat   KEN (KEN) Driss Maazouzi   FRA (FRA)
2003 Hicham El Guerrouj   MAR (MAR) Mehdi Baala   FRA (FRA) Iwan Heschko   UKR (UKR)
2005 Rashid Ramzi   BHR (BHR) Adil Kaouch   MAR (MAR) Rui Silva   POR (POR)
2007 Bernard Lagat   USA (USA) Rashid Ramzi   BHR (BHR) Shedrack Kibet Korir   KEN (KEN)
2009 Yusuf Saad Kamel   BHR (BHR) Deresse Mekonnen   ETH (ETH) Bernard Lagat   USA (USA)

5000 mModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Eamonn Coghlan   IRL (IRL) Werner Schildhauer   GDR (GDR) Martti Vainio   FIN (FIN)
1987 Saïd Aouita   MAR (MAR) Domingos Castro   POR (POR) Jack Buckner   GBR (GBR)
1991 Yobes Ondieki   KEN (KEN) Fita Bayisa   ETH (ETH) Brahim Boutayeb   MAR (MAR)
1993 Ismael Kirui   KEN (KEN) Haile Gebrselassie   ETH (ETH) Fita Bayisa   ETH (ETH)
1995 Ismael Kirui   KEN (KEN) Khalid Boulami   MAR (MAR) Shem Kororia   KEN (KEN)
1997 Daniel Komen   KEN (KEN) Khalid Boulami   MAR (MAR) Tom Nyariki   KEN (KEN)
1999 Salah Hissou   MAR (MAR) Benjamin Limo   KEN (KEN) Mohammed Mourhit   BEL (BEL)
2001 Richard Limo   KEN (KEN) Million Wolde   ETH (ETH) John Kemboi Kibowen   KEN (KEN)
2003 Eliud Kipchoge   KEN (KEN) Hicham El Guerrouj   MAR (MAR) Kenenisa Bekele   ETH (ETH)
2005 Benjamin Limo   KEN (KEN) Sileshi Sihine   ETH (ETH) Craig Mottram   AUS (AUS)
2007 Bernard Lagat   USA (USA) Eliud Kipchoge   KEN (KEN) Moses Ndiema Kipsiro   UGA (UGA)
2009 Kenenisa Bekele   ETH (ETH) Bernard Lagat   USA (USA) James Kwalia C’Kurui   QAT (QAT)

10.000 mModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Alberto Cova   ITA (ITA) Werner Schildhauer   GDR (GDR) Hansjörg Kunze   GDR (GDR)
1987 Paul Kipkoech   KEN (KEN) Francesco Panetta   ITA (ITA) Hansjörg Kunze   GDR (GDR)
1991 Moses Tanui   KEN (KEN) Richard Chelimo   KEN (KEN) Khalid Skah   MAR (MAR)
1993 Haile Gebrselassie   ETH (ETH) Moses Tanui   KEN (KEN) Richard Chelimo   KEN (KEN)
1995 Haile Gebrselassie   ETH (ETH) Khalid Skah   MAR (MAR) Paul Tergat   KEN (KEN)
1997 Haile Gebrselassie   ETH (ETH) Paul Tergat   KEN (KEN) Salah Hissou   MAR (MAR)
1999 Haile Gebrselassie   ETH (ETH) Paul Tergat   KEN (KEN) Assefa Mezgebu   ETH (ETH)
2001 Charles Waweru Kamathi   KEN (KEN) Assefa Mezgebu   ETH (ETH) Haile Gebrselassie   ETH (ETH)
2003 Kenenisa Bekele   ETH (ETH) Haile Gebrselassie   ETH (ETH) Sileshi Sihine   ETH (ETH)
2005 Kenenisa Bekele   ETH (ETH) Sileshi Sihine   ETH (ETH) Moses Cheruiyot Mosop   KEN (KEN)
2007 Kenenisa Bekele   ETH (ETH) Sileshi Sihine   ETH (ETH) Martin Irungu Mathathi   KEN (KEN)
2009 Kenenisa Bekele   ETH (ETH) Zersenay Tadese   ERI (ERI) Moses Ndiema Masai   KEN (KEN)

MaratonModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Robert De Castella   AUS (AUS) Kebede Balcha   ETH (ETH) Waldemar Cierpinski   GDR (GDR)
1987 Douglas Wakiihuri   KEN (KEN) Ahmed Salah   DJI (DJI) Gelindo Bordin   ITA (ITA)
1991 Hiromi Taniguchi   JPN (JPN) Ahmed Salah   DJI (DJI) Steve Spence   USA (USA)
1993 Mark Plaatjes   USA (USA) Lucketz Swartbooi   NAM (NAM) Bert van Vlaanderen   NED (NED)
1995 Martín Fiz   ESP (ESP) Dionicio Cerón   MEX (MEX) Luíz Antônio dos Santos   BRA (BRA)
1997 Abel Antón   ESP (ESP) Martín Fiz   ESP (ESP) Steve Moneghetti   AUS (AUS)
1999 Abel Antón   ESP (ESP) Vincenzo Modica   ITA (ITA) Nobuyuki Satō   JPN (JPN)
2001 Gezahegne Abera   ETH (ETH) Simon Biwott   KEN (KEN) Stefano Baldini   ITA (ITA)
2003 Jaouad Gharib   MAR (MAR) Julio Rey   ESP (ESP) Stefano Baldini   ITA (ITA)
2005 Jaouad Gharib   MAR (MAR) Christopher Isegwe   TAN (TAN) Tsuyoshi Ogata   JPN (JPN)
2007 Luke Kibet   KEN (KEN) Mubarak Hassan Shami   QAT (QAT) Viktor Röthlin   SUI (SUI)
2009 Abel Kirui   KEN (KEN) Emmanuel Kipchirchir Mutai   KEN (KEN) Tsegay Kebede   ETH (ETH)

Marș 20 kmModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Ernesto Canto   MEX (MEX) Jozef Pribilinec   TCH (TCH) Jewgeni Jewsjukow   URS (URS)
1987 Maurizio Damilano   ITA (ITA) Jozef Pribilinec   TCH (TCH) José Marín   ESP (ESP)
1991 Maurizio Damilano   ITA (ITA) Michail Schtschennikow   URS (URS) Jewgeni Misjulja   URS (URS)
1993 Valentí Massana   ESP (ESP) Giovanni De Benedictis   ITA (ITA) Daniel Plaza   ESP (ESP)
1995 Michele Didoni   ITA (ITA) Valentí Massana   ESP (ESP) Jewgeni Misjulja   BLR (BLR)
1997 Daniel García   MEX (MEX) Michail Schtschennikow   RUS (RUS) Michail Chmelnitski   BLR (BLR)
1999 Ilja Markow   RUS (RUS) Jefferson Pérez   ECU (ECU) Daniel García   MEX (MEX)
2001 Roman Rasskasow   RUS (RUS) Ilja Markow   RUS (RUS) Wiktor Burajew   RUS (RUS)
2003 Jefferson Pérez   ECU (ECU) Francisco Javier Fernández   ESP (ESP) Roman Rasskasow   RUS (RUS)
2005 Jefferson Pérez   ECU (ECU) Francisco Javier Fernández   ESP (ESP) Juan Manuel Molina   ESP (ESP)
2007 Jefferson Pérez   ECU (ECU) Francisco Javier Fernández   ESP (ESP) Hatem Ghoula   TUN (TUN)
2009 Waleri Bortschin   RUS (RUS) Wang Hao   CHN (CHN) Eder Sánchez   MEX (MEX)

Marș 50 kmModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1976 Weniamin Soldatenko   URS (URS) Enrique Vera   MEX (MEX) Reima Salonen   FIN (FIN)
1983 Ronald Weigel   GDR (GDR) José Marín   ESP (ESP) Sergei Jung   URS (URS)
1987 Hartwig Gauder   GDR (GDR) Ronald Weigel   GDR (GDR) Wjatscheslaw Iwanenko   URS (URS)
1991 Aleksandr Potaschow   URS (URS) Andrei Perlow   URS (URS) Hartwig Gauder   GER (GER)
1993 Jesús Ángel García   ESP (ESP) Valentin Kononen   FIN (FIN) Waleri Spizyn   RUS (RUS)
1995 Valentin Kononen   FIN (FIN) Giovanni Perricelli   ITA (ITA) Robert Korzeniowski   POL (POL)
1997 Robert Korzeniowski   POL (POL) Jesús Ángel García   ESP (ESP) Miguel Ángel Rodríguez   MEX (MEX)
1999 Ivano Brugnetti   ITA (ITA) Nikolai Matjuchin   RUS (RUS) Curt Clausen   USA (USA)
2001 Robert Korzeniowski   POL (POL) Jesús Ángel García   ESP (ESP) Edgar Hernández   MEX (MEX)
2003 Robert Korzeniowski   POL (POL) German Skurygin   RUS (RUS) Andreas Erm   GER (GER)
2005 Sergei Kirdjapkin   RUS (RUS) Alexei Wojewodin   RUS (RUS) Alex Schwazer   ITA (ITA)
2007 Nathan Deakes   AUS (AUS) Yohann Diniz   FRA (FRA) Alex Schwazer   ITA (ITA)
2009 Sergei Kirdjapkin   RUS (RUS) Trond Nymark   NOR (NOR) Jesús Ángel García   ESP (ESP)

110 m garduriModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Greg Foster   USA (USA) Arto Bryggare   FIN (FIN) Willie Gault   USA (USA)
1987 Greg Foster   USA (USA) Jonathan Ridgeon   GBR (GBR) Colin Jackson   GBR (GBR)
1991 Greg Foster   USA (USA) Jack Pierce   USA (USA) Tony Jarrett   GBR (GBR)
1993 Colin Jackson   GBR (GBR) Tony Jarrett   GBR (GBR) Jack Pierce   USA (USA)
1995 Allen Johnson   USA (USA) Tony Jarrett   GBR (GBR) Roger Kingdom   USA (USA)
1997 Allen Johnson   USA (USA) Colin Jackson   GBR (GBR) Igor Kováč   SVK (SVK)
1999 Colin Jackson   GBR (GBR) Anier García   CUB (CUB) Duane Ross   USA (USA)
2001 Allen Johnson   USA (USA) Anier García   CUB (CUB) Dudley Dorival   HAI (HAI)
2003 Allen Johnson   USA (USA) Terrence Trammell   USA (USA) Liu Xiang   CHN (CHN)
2005 Ladji Doucouré   FRA (FRA) Liu Xiang   CHN (CHN) Allen Johnson   USA (USA)
2007 Liu Xiang   CHN (CHN) Terrence Trammell   USA (USA) David Payne   USA (USA)
2009 Ryan Brathwaite   BAR (BAR) Terrence Trammell   USA (USA) David Payne   USA (USA)

400 m garduriModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Edwin Moses   USA (USA) Harald Schmid   FRG (FRG) Alexandr Charlow   URS (URS)
1987 Edwin Moses   USA (USA) Danny Harris   USA (USA) Harald Schmid   FRG (FRG)
1991 Samuel Matete   ZAM (ZAM) Winthrop Graham   JAM (JAM) Kriss Akabusi   GBR (GBR)
1993 Kevin Young   USA (USA) Samuel Matete   ZAM (ZAM) Winthrop Graham   JAM (JAM)
1995 Derrick Adkins   USA (USA) Samuel Matete   ZAM (ZAM) Stéphane Diagana   FRA (FRA)
1997 Stéphane Diagana   FRA (FRA) Llewellyn Herbert   RSA (RSA) Bryan Bronson   USA (USA)
1999 Fabrizio Mori   ITA (ITA) Stéphane Diagana   FRA (FRA) Marcel Schelbert   SUI (SUI)
2001 Félix Sánchez   DOM (DOM) Fabrizio Mori   ITA (ITA) Dai Tamesue   JPN (JPN)
2003 Félix Sánchez   DOM (DOM) Fabrizio Mori   ITA (ITA) Periklis Iakovakis   GRE (GRE)
2005 Bershawn Jackson   USA (USA) James Carter   USA (USA) Dai Tamesue   JPN (JPN)
2007 Kerron Clement   USA (USA) Félix Sánchez   DOM (DOM) Marek Plawgo   POL (POL)
2009 Kerron Clement   USA (USA) Javier Culson   PUR (PUR) Bershawn Jackson   USA (USA)

3000 m garduriModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Patriz Ilg   FRG (FRG) Bogusław Mamiński   POL (POL) Colin Reitz   GBR (GBR)
1987 Francesco Panetta   ITA (ITA) Hagen Melzer   GDR (GDR) William Van Dijck   BEL (BEL)
1991 Moses Kiptanui   KEN (KEN) Patrick Sang   KEN (KEN) Azzedine Brahmi   ALG (ALG)
1993 Moses Kiptanui   KEN (KEN) Patrick Sang   KEN (KEN) Alessandro Lambruschini   ITA (ITA)
1995 Moses Kiptanui   KEN (KEN) Christopher Koskei   KEN (KEN) Saad Shaddad Al-Asmari   KSA (KSA)
1997 Wilson Boit Kipketer   KEN (KEN) Moses Kiptanui   KEN (KEN) Bernard Barmasai   KEN (KEN)
1999 Christopher Koskei   KEN (KEN) Wilson Boit Kipketer   KEN (KEN) Ali Ezzine   MAR (MAR)
2001 Reuben Kosgei   KEN (KEN) Ali Ezzine   MAR (MAR) Bernard Barmasai   KEN (KEN)
2003 Saif Saaeed Shaheen   QAT (QAT) Ezekiel Kemboi   KEN (KEN) Eliseo Martín   ESP (ESP)
2005 Saif Saaeed Shaheen   QAT (QAT) Ezekiel Kemboi   KEN (KEN) Brimin Kiprop Kipruto   KEN (KEN)
2007 Brimin Kiprop Kipruto   KEN (KEN) Ezekiel Kemboi   KEN (KEN) Richard K. Mateelong   KEN (KEN)
2009 Ezekiel Kemboi   KEN (KEN) Richard K. Mateelong   KEN (KEN) Bouabdellah Tahri   FRA (FRA)

4 x 100 m ȘtafetăModificare

CM Aur Argint Bronz
1983   Statele Unite ale Americii
Emmit King
Willie Gault
Calvin Smith
Carl Lewis
  Italia
Stefano Tilli
Carlo Simionato
Pierfrancesco Pavoni
Pietro Mennea
  Uniunea Sovietică
Andrei Prokofjew
Nikolai Sidorow
Wladimir Murawjow
Wiktor Brysgin
1987   Statele Unite ale Americii
Lee McRae
Lee McNeill
Harvey Glance
Carl Lewis
  Uniunea Sovietică
Alexander Jewgenjew
Wiktor Brysgin
Wladimir Murawjow
Wladimir Krylow
  Jamaica
John Mair
Andrew Smith
Clive Wright
Raymond Stewart
1991   Statele Unite ale Americii
Andre Cason
Leroy Burrell
Dennis Mitchell
Carl Lewis
  Franța
Max Morinière
Daniel Sangouma
Jean-Charles Trouabal
Bruno Marie-Rose
  Regatul Unit
Tony Jarrett
John Regis
Darren Braithwaite
Linford Christie
1993   Statele Unite ale Americii
Jon Drummond
Andre Cason
Dennis Mitchell
Leroy Burrell
  Regatul Unit
Colin Jackson
Tony Jarrett
John Regis
Linford Christie
  Canada
Robert Esmie
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
Atlee Mahorn
1995   Canada
Robert Esmie
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
Donovan Bailey
  Australia
Paul Henderson
Tim Jackson
Steve Brimacombe
Damien Marsh
  Italia
Giovanni Puggioni
Ezio Madonia
Angelo Cipolloni
Sandro Floris
1997   Canada
Robert Esmie
Glenroy Gilbert
Bruny Surin
Donovan Bailey
  Nigeria
Osmond Ezinwa
Olapade Adeniken
Francis Obikwelu
Davidson Ezinwa
  Regatul Unit
Darren Braithwaite
Darren Campbell
Douglas Walker
Julian Golding
1999   Statele Unite ale Americii
Jon Drummond
Tim Montgomery
Brian Lewis
Maurice Greene
  Regatul Unit
Jason Gardener
Darren Campbell
Marlon Devonish
Dwain Chambers
  Brazilia
Raphael de Oliveira
Claudinei da Silva
Édson Ribeiro
André da Silva
2001   Africa de Sud
Morne Nagel
Corne du Plessis
Lee-Roy Newton
Mathew Quinn
  Trinidad-Tobago
Marc Burns
Ato Boldon
Jacey Harper
Darrel Brown
  Australia
Matt Shirvington
Paul Di Bella
Steve Brimacombe
Adam Basil
2003   Statele Unite ale Americii
John Capel
Bernard Williams
Darvis Patton
Joshua J. Johnson
  Brazilia
Vicente de Lima
Édson Ribeiro
André da Silva
Cláudio Roberto Souza
  Țările de Jos
Timothy Beck
Troy Douglas
Patrick van Balkom
Caimin Douglas
2005   Franța
Ladji Doucouré
Ronald Pognon
Eddy de Lépine
Lueyi Dovy
  Trinidad-Tobago
Kevon Pierre
Marc Burns
Jacey Harper
Darrel Brown
  Regatul Unit
Jason Gardener
Marlon Devonish
Christian Malcolm
Mark Lewis-Francis
2007   Statele Unite ale Americii
Darvis Patton
Wallace Spearmon
Tyson Gay
Leroy Dixon
  Jamaica
Marvin Anderson
Usain Bolt
Nesta Carter
Asafa Powell
  Regatul Unit
Christian Malcolm
Craig Pickering
Marlon Devonish
Mark Lewis-Francis
2009   Jamaica
Steve Mullings
Michael Frater
Usain Bolt
Asafa Powell
  Trinidad-Tobago
Darrel Brown
Marc Burns
Emmanuel Callander
Richard Thompson
  Regatul Unit
Simeon Williamson
Tyrone Edgar
Marlon Devonish
Harry Aikines-Aryeetey

4 x 400 m ȘtafetăModificare

CM Aur Argint Bronz
1983   Uniunea Sovietică
Sergei Lowatschow
Alexander Troschtschilo
Nikolai Tschernezki
Wiktor Markin
  RFG
Erwin Skamrahl
Jörg Vaihinger
Harald Schmid
Hartmut Weber
  Regatul Unit
Ainsley Bennett
Garry Cook
Todd Bennett
Philip Brown
1987   Statele Unite ale Americii
Daniel Everett
Roddie Haley
Antonio McKay
Harry Reynolds
  Regatul Unit
Derek Redmond
Kriss Akabusi
Roger Black
Philip Brown
  Cuba
Leandro Peñalver
Agustin Pavó
Lázaro Martínez
Roberto Hernández
1991   Regatul Unit
Roger Black
Derek Redmond
John Regis
Kriss Akabusi
  Statele Unite ale Americii
Andrew Valmon
Quincy Watts
Daniel Everett
Antonio Pettigrew
  Jamaica
Patrick O'Connor
Devon Morris
Winthrop Graham
Seymour Fagan
1993   Statele Unite ale Americii
Andrew Valmon
Quincy Watts
Harry Reynolds
Michael Johnson
  Kenya
Kennedy Ochieng
Simon Kemboi
Abednego Matilu
Samson Kitur
  Germania
Rico Lieder
Karsten Just
Olaf Hense
Thomas Schönlebe
1995   Statele Unite ale Americii
Marlon Ramsey
Derek Mills
Harry Reynolds
Michael Johnson
  Jamaica
Michael McDonald
Davian Clarke
Danny McFarlane
Gregory Haughton
  Nigeria
Udeme Ekpeyong
Kunle Adejuyigbe
Jude Monye
Sunday Bada
1997   Statele Unite ale Americii
Jerome Young
Antonio Pettigrew
Chris Jones
Tyree Washington
  Regatul Unit
Iwan Thomas
Roger Black
Jamie Baulch
Mark Richardson
  Jamaica
Michael McDonald
Gregory Haughton
Danny McFarlane
Davian Clarke
1999   Polonia
Tomasz Czubak
Robert Maćkowiak
Jacek Bocian
Piotr Haczek
  Jamaica
Michael McDonald
Gregory Haughton
Danny McFarlane
Davian Clarke
  Africa de Sud
Jopie van Oudtshoorn
Hendrik Mokganyetsi
Adriaan Botha
Arnaud Malherbe
2001   Statele Unite ale Americii
Leonard Byrd
Antonio Pettigrew
Derrick Brew
Angelo Taylor
  Bahamas
Avard Moncur
Chris Brown
Troy McIntosh
Timothy Munnings
  Jamaica
Brandon Simpson
Christopher Williams
Gregory Haughton
Danny McFarlane
2003   Franța
Leslie Djhone
Naman Keïta
Stéphane Diagana
Marc Raquil
  Jamaica
Brandon Simpson
Danny McFarlane
Davian Clarke
Michael Blackwood
  Bahamas
Avard Moncur
Dennis Darling
Nathaniel McKinney
Chris Brown
2005   Statele Unite ale Americii
Andrew Rock
Derrick Brew
Darold Williamson
Jeremy Wariner
  Bahamas
Nathaniel McKinney
Avard Moncur
Andrae Williams
Chris Brown
  Jamaica
Sanjay Ayre
Brandon Simpson
Lansford Spence
Davian Clarke
2007   Statele Unite ale Americii
LaShawn Merritt
Angelo Taylor
Darold Williamson
Jeremy Wariner
  Bahamas
Avard Moncur
Michael Mathieu
Andrae Williams
Chris Brown
  Polonia
Marek Plawgo
Daniel Dabrowski
Marcin Marciniszyn
Kacper Kozlowski
2009   Statele Unite ale Americii
Angelo Taylor
Jeremy Wariner
Kerron Clement
LaShawn Merritt
  Regatul Unit
Conrad Williams
Michael Bingham
Robert Tobin
Martyn Rooney
  Australia
John Steffensen
Ben Offereins
Tristan Thomas
Sean Wroe

Săritură la înălțimeModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Serhii Bubka   URS (URS) Konstantin Wolkow   URS (URS) Atanas Tarew   BUL (BUL-1971)
1987 Serhii Bubka   URS (URS) Thierry Vigneron   FRA (FRA) Radion Gataullin   URS (URS)
1991 Serhii Bubka   URS (URS) István Bagyula   HUN (HUN) Maxim Tarassow   URS (URS)
1993 Serhii Bubka   UKR (UKR) Grigori Jegorow   KAZ (KAZ) Igor Trandenkow
Maxim Tarassow
  RUS (RUS)
  Rusia
1995 Serhii Bubka   UKR (UKR) Maxim Tarassow   RUS (RUS) Jean Galfione   FRA (FRA)
1997 Serhii Bubka   UKR (UKR) Maxim Tarassow   RUS (RUS) Dean Starkey   USA (USA)
1999 Maxim Tarassow   RUS (RUS) Dmitri Markov   AUS (AUS) Alexander Awerbuch   ISR (ISR)
2001 Dmitri Markov   AUS (AUS) Alexander Awerbuch   ISR (ISR) Nick Hysong   USA (USA)
2003 Giuseppe Gibilisco   ITA (ITA) Okkert Brits   RSA (RSA) Patrik Kristiansson   SWE (SWE)
2005 Rens Blom   NED (NED) Brad Walker   USA (USA) Pawel Gerassimow   RUS (RUS)
2007 Brad Walker   USA (USA) Romain Mesnil   FRA (FRA) Danny Ecker   GER (GER)
2009 Steve Hooker   AUS (AUS) Romain Mesnil   FRA (FRA) Renaud Lavillenie   FRA (FRA)

Săritură cu prăjinaModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Serhii Bubka   URS (URS) Konstantin Wolkow   URS (URS) Atanas Tarew   BUL (BUL)
1987 Serhii Bubka   URS (URS) Thierry Vigneron   FRA (FRA) Radion Gataullin   URS (URS)
1991 Serhii Bubka   URS (URS) István Bagyula   HUN (HUN) Maxim Tarassow   URS (URS)
1993 Serhii Bubka   UKR (UKR) Grigori Jegorow   KAZ (KAZ) Igor Trandenkow
Maxim Tarassow
  RUS (RUS)
  Rusia
1995 Serhii Bubka   UKR (UKR) Maxim Tarassow   RUS (RUS) Jean Galfione   FRA (FRA)
1997 Serhii Bubka   UKR (UKR) Maxim Tarassow   RUS (RUS) Dean Starkey   USA (USA)
1999 Maxim Tarassow   RUS (RUS) Dmitri Markov   AUS (AUS) Alexander Awerbuch   ISR (ISR)
2001 Dmitri Markov   AUS (AUS) Alexander Awerbuch   ISR (ISR) Nick Hysong   USA (USA)
2003 Giuseppe Gibilisco   ITA (ITA) Okkert Brits   RSA (RSA) Patrik Kristiansson   SWE (SWE)
2005 Rens Blom   NED (NED) Brad Walker   USA (USA) Pawel Gerassimow   RUS (RUS)
2007 Brad Walker   USA (USA) Romain Mesnil   FRA (FRA) Danny Ecker   GER (GER)
2009 Steve Hooker   AUS (AUS) Romain Mesnil   FRA (FRA) Renaud Lavillenie   FRA (FRA)

Săritură în lungimeModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Carl Lewis   USA (USA) Jason Grimes   USA (USA) Mike Conley   USA (USA)
1987 Carl Lewis   USA (USA) Robert Emmijan   URS (URS) Larry Myricks   USA (USA)
1991 Mike Powell   USA (USA) Carl Lewis   USA (USA) Larry Myricks   USA (USA)
1993 Mike Powell   USA (USA) Stanislaw Tarasenko   RUS (RUS) Witalij Kyrylenko   UKR (UKR)
1995 Iván Pedroso   CUB (CUB) James Beckford   JAM (JAM) Mike Powell   USA (USA)
1997 Iván Pedroso   CUB (CUB) Erick Walder   USA (USA) Kirill Sossunow   RUS (RUS)
1999 Iván Pedroso   CUB (CUB) Yago Lamela   ESP (ESP) Gregor Cankar   SLO (SLO)
2001 Iván Pedroso   CUB (CUB) Savante Stringfellow   USA (USA) Carlos Calado   POR (POR)
2003 Dwight Phillips   USA (USA) James Beckford   JAM (JAM) Yago Lamela   ESP (ESP)
2005 Dwight Phillips   USA (USA) Ignisious Gaisah   GHA (GHA) Tommi Evilä   FIN (FIN)
2007 Irving Saladino   PAN (PAN) Andrew Howe   ITA (ITA) Dwight Phillips   USA (USA)
2009 Dwight Phillips   USA (USA) Godfrey Khotso Mokoena   RSA (RSA) Mitchell Watt   AUS (AUS)

TriplusaltModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Zdzisław Hoffmann   POL (POL) Willie Banks   USA (USA) Ajayi Agbebaku   NGR (NGR)
1987 Christo Markow   BUL (BUL) Mike Conley   USA (USA) Oleg Sakirkin   URS (URS)
1991 Kenny Harrison   USA (USA) Leonid Woloschin   URS (URS) Mike Conley   USA (USA)
1993 Mike Conley   USA (USA) Leonid Woloschin   RUS (RUS) Jonathan Edwards   GBR (GBR)
1995 Jonathan Edwards   GBR (GBR) Brian Wellman   BER (BER) Jérôme Romain   DMA (DMA)
1997 Yoelbi Quesada   CUB (CUB) Jonathan Edwards   GBR (GBR) Aliecer Urrutia   CUB (CUB)
1999 Charles Friedek   GER (GER) Rostislaw Dimitrow   BUL (BUL) Jonathan Edwards   GBR (GBR)
2001 Jonathan Edwards   GBR (GBR) Christian Olsson   SWE (SWE) Igor Spassowchodski   RUS (RUS)
2003 Christian Olsson   SWE (SWE) Yoandri Betanzos   CUB (CUB) Leevan Sands   BAH (BAH)
2005 Walter Davis   USA (USA) Yoandri Betanzos   CUB (CUB) Marian Oprea   ROU (ROU)
2007 Nelson Évora   POR (POR) Jadel Gregório   BRA (BRA) Walter Davis   USA (USA)
2009 Phillips Idowu   GBR (GBR) Nelson Évora   POR (POR) Alexis Copello   CUB (CUB)

Aruncare cu sulițaModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Detlef Michel   GDR (GDR) Tom Petranoff   USA (USA) Dainis Kūla   URS (URS)
1987 Seppo Räty   FIN (FIN) Wiktor Jewsjukow   URS (URS) Jan Železný   TCH (TCH)
1991 Kimmo Kinnunen   FIN (FIN) Seppo Räty   FIN (FIN) Wladimir Sassimowitsch   URS (URS)
1993 Jan Železný   CZE (CZE) Kimmo Kinnunen   FIN (FIN) Mick Hill   GBR (GBR)
1995 Jan Železný   CZE (CZE) Steve Backley   GBR (GBR) Boris Henry   GER (GER)
1997 Marius Corbett   RSA (RSA) Steve Backley   GBR (GBR) Konstandinos Gatsioudis   GRE (GRE)
1999 Aki Parviainen   FIN (FIN) Konstandinos Gatsioudis   GRE (GRE) Jan Železný   CZE (CZE)
2001 Jan Železný   CZE (CZE) Aki Parviainen   FIN (FIN) Konstandinos Gatsioudis   GRE (GRE)
2003 Sergei Makarow   RUS (RUS) Andrus Värnik   EST (EST) Boris Henry   GER (GER)
2005 Andrus Värnik   EST (EST) Andreas Thorkildsen   NOR (NOR) Sergei Makarow   RUS (RUS)
2007 Tero Pitkämäki   FIN (FIN) Andreas Thorkildsen   NOR (NOR) Breaux Greer   USA (USA)
2009 Andreas Thorkildsen   NOR (NOR) Guillermo Martínez   CUB (CUB) Yukifumi Murakami   JPN (JPN)

Aruncare cu disculModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Imrich Bugár   TCH (TCH) Luis Delís   CUB (CUB) Gejza Valent   TCH (TCH)
1987 Jürgen Schult   GDR (GDR) John Powell   USA (USA) Luis Delís   CUB (CUB)
1991 Lars Riedel   GER (GER) Erik de Bruin   NED (NED) Attila Horváth   HUN (HUN)
1993 Lars Riedel   GER (GER) Dmitri Schewtschenko   RUS (RUS) Jürgen Schult   GER (GER)
1995 Lars Riedel   GER (GER) Wladimir Dubrowschtschik   BLR (BLR) Wassil Kapzjuch   BLR (BLR)
1997 Lars Riedel   GER (GER) Virgilijus Alekna   LTU (LTU) Jürgen Schult   GER (GER)
1999 Anthony Washington   USA (USA) Jürgen Schult   GER (GER) Lars Riedel   GER (GER)
2001 Lars Riedel   GER (GER) Virgilijus Alekna   LTU (LTU) Michael Möllenbeck   GER (GER)
2003 Virgilijus Alekna   LTU (LTU) Róbert Fazekas   HUN (HUN) Wassil Kapzjuch   BLR (BLR)
2005 Virgilijus Alekna   LTU (LTU) Gerd Kanter   EST (EST) Michael Möllenbeck   GER (GER)
2007 Gerd Kanter   EST (EST) Robert Harting   GER (GER) Rutger Smith   NED (NED)
2009 Robert Harting   GER (GER) Piotr Małachowski   POL (POL) Gerd Kanter   EST (EST)

Aruncare cu greutateaModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Edward Sarul   POL (POL) Ulf Timmermann   GDR (GDR) Remigius Machura   TCH (TCH)
1987 Werner Günthör   SUI (SUI) Alessandro Andrei   ITA (ITA) John Brenner   USA (USA)
1991 Werner Günthör   SUI (SUI) Lars Arvid Nilsen   NOR (NOR) Oleksandr Klymenko   URS (URS)
1993 Werner Günthör   SUI (SUI) Randy Barnes   USA (USA) Oleksandr Bahatsch   UKR (UKR)
1995 John Godina   USA (USA) Mika Halvari   FIN (FIN) Randy Barnes   USA (USA)
1997 John Godina   USA (USA) Oliver-Sven Buder   GER (GER) Cottrell J. Hunter   USA (USA)
1999 Cottrell J. Hunter   USA (USA) Oliver-Sven Buder   GER (GER) Oleksandr Bahatsch   UKR (UKR)
2001 John Godina   USA (USA) Adam Nelson   USA (USA) Arsi Harju   FIN (FIN)
2003 Andrej Michnewitsch   BLR (BLR) Adam Nelson   USA (USA) Jurij Bilonoh   UKR (UKR)
2005 Adam Nelson   USA (USA) Rutger Smith   NED (NED) Ralf Bartels   GER (GER)
2007 Reese Hoffa   USA (USA) Adam Nelson   USA (USA) Andrej Michnewitsch   BLR (BLR)
2009 Christian Cantwell   USA (USA) Tomasz Majewski   POL (POL) Ralf Bartels   GER (GER)

Aruncare cu ciocanulModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Serghei Litvinov   URS (URS) Jurij Sedych   URS (URS) Zdzisław Kwaśny   POL (POL)
1987 Serghei Litvinov   URS (URS) Jüri Tamm   URS (URS) Ralf Haber   GDR (GDR)
1991 Jurij Sedych   URS (URS) Ihar Astapkowitsch   URS (URS) Heinz Weis   GER (GER)
1993 Andrei Abduwalijew   TJK (TJK) Ihar Astapkowitsch   BLR (BLR) Tibor Gécsek   HUN (HUN)
1995 Andrei Abduwalijew   TJK (TJK) Ihar Astapkowitsch   BLR (BLR) Tibor Gécsek   HUN (HUN)
1997 Heinz Weis   GER (GER) Andrij Skwaruk   UKR (UKR) Wassili Sidorenko   RUS (RUS)
1999 Karsten Kobs   GER (GER) Zsolt Németh   HUN (HUN) Wladislaw Piskunow   UKR (UKR)
2001 Szymon Ziółkowski   POL (POL) Kōji Murofushi   JPN (JPN) Ilja Konowalow   RUS (RUS)
2003 Iwan Zichan   BLR (BLR) Adrián Annus   HUN (HUN) Kōji Murofushi   JPN (JPN)
2005 Iwan Zichan   BLR (BLR) Wadsim Dsewjatouski   BLR (BLR) Szymon Ziółkowski   POL (POL)
2007 Iwan Zichan   BLR (BLR) Primož Kozmus   SLO (SLO) Libor Charfreitag   SVK (SVK)
2009 Primož Kozmus   SLO (SLO) Szymon Ziółkowski   POL (POL) Alexei Sagorny   RUS (RUS)

DecatlonModificare

CM Aur Argint Bronz
Atlet Țara Atlet Țara Atlet Țara
1983 Daley Thompson   GBR (GBR) Jürgen Hingsen   FRG (FRG) Siegfried Wentz   FRG (FRG)
1987 Torsten Voss   GDR (GDR) Siegfried Wentz   FRG (FRG) Pawel Tarnawezki   URS (URS)
1991 Dan O’Brien   USA (USA) Michael Smith   CAN (CAN) Christian Schenk   GER (GER)
1993 Dan O’Brien   USA (USA) Eduard Hämäläinen   BLR (BLR) Paul Meier   GER (GER)
1995 Dan O’Brien   USA (USA) Eduard Hämäläinen   BLR (BLR) Michael Smith   CAN (CAN)
1997 Tomáš Dvořák   CZE (CZE) Eduard Hämäläinen   FIN (FIN) Frank Busemann