Campionatul Mondial de Atletism din 2007

A 11-a ediție a Campionatului Mondial de Atletism s-a desfășurat la Osaka în Japonia în perioadă 24 august – 2 septembrie.

RezultateModificare

MasculinModificare

Probă sportivă Aur Argint Bronz
100 m   Tyson Gay (USA) 9.85   Derrick Atkins (BAH) 9.91   Asafa Powell (JAM) 9.96
200 m   Tyson Gay (USA) 19.76   Usain Bolt (JAM) 19.91   Wallace Spearmon (USA) 20.05
400 m   Jeremy Wariner (USA) 43.45   LaShawn Merritt (USA) 43.96   Angelo Taylor (USA) 44.32
800 m   Alfred Kirwa Yego (KEN) 1:47.09   Gary Reed (CAN) 1:47.10   Yuriy Borzakovskiy (RUS) 1:47.39
1500 m   Bernard Lagat (USA) 3:34.77   Rashid Ramzi (BHR) 3:35.00
SB
  Shedrack Kibet Korir (KEN) 3:35.04
5000 m   Bernard Lagat (USA) 13:45.87   Eliud Kipchoge (KEN) 13:46.00   Moses Kipsiro (UGA) 13:46.75
10.000 m   Kenenisa Bekele (ETH) 27:05.90   Sileshi Sihine (ETH) 27:09.03   Martin Mathathi (KEN) 27:12.17
Maraton   Luke Kibet (KEN) 2:15:59   Mubarak Hassan Shami (QAT) 2:17:18   Viktor Röthlin (SUI) 2:17:25
110 m garduri   Liu Xiang (CHN) 12.95   Terrence Trammell (USA) 12.99   David Payne (USA) 13.02
400 m garduri   Kerron Clement (USA) 47.61   Félix Sánchez (DOM) 48.01   Marek Plawgo (POL) 48.12
3000 m obstacole   Brimin Kipruto (KEN) 8:13.82   Ezekiel Kemboi (KEN) 8:16.94   Richard Mateelong (KEN) 8:17.59
20 km marș   Jefferson Pérez (ECU) 1:22:20   Paquillo Fernández (ESP) 1:22:40   Hatem Ghoula (TUN) 1:22:40
50 km marș   Nathan Deakes (AUS) 3:43:53   Yohann Diniz (FRA) 3:44:22   Alex Schwazer (ITA) 3:44:38
Ștafetă 4×100 m   Statele Unite ale Americii
Darvis Patton
Wallace Spearmon
Tyson Gay
Leroy Dixon
37.78   Jamaica
Marvin Anderson
Usain Bolt
Nesta Carter
Asafa Powell
37.89   Marea Britanie
Christian Malcolm
Craig Pickering
Marlon Devonish
Mark Lewis-Francis
37.90
Ștafetă 4×400 m   Statele Unite ale Americii
LaShawn Merritt
Angelo Taylor
Darold Williamson
Jeremy Wariner
2:55.56   Bahamas
Avard Moncur
Micheal Mathieu
Andrae Williams
Chris Brown
2:59.18   Polonia
Marek Plawgo
Daniel Dąbrowski
Marcin Marciniszyn
Kacper Kozłowski
3:00.05
Săritura în înălțime   Donald Thomas (BAH) 2.35
WL
  Yaroslav Rybakov (RUS) 2.35
WL
  Kyriakos Ioannou (CYP) 2.35
WL
Săritura cu prăjina   Brad Walker (USA) 5.86   Romain Mesnil (FRA) 5.86   Danny Ecker (GER) 5.81
Săritura în lungime   Irving Saladino (PAN) 8.57   Andrew Howe (ITA) 8.47   Dwight Phillips (USA) 8.30
Triplu salt   Nelson Évora (POR) 17.74   Jadel Gregório (BRA) 17.59   Walter Davis (USA) 17.33
Aruncarea greutății   Reese Hoffa (USA) 22.04   Adam Nelson (USA) 21.61   Rutger Smith (NED) 21.13
Aruncarea discului   Gerd Kanter (EST) 68.94   Robert Harting (GER) 66.68   Rutger Smith (NED) 66.42
Aruncarea ciocanului   Ivan Tsikhan (BLR) 83.63   Primož Kozmus (SLO) 82.29   Libor Charfreitag (SVK) 81.60
Aruncarea suliței   Tero Pitkämäki (FIN) 90.33   Andreas Thorkildsen (NOR) 88.61   Breaux Greer (USA) 86.21
Decatlon   Roman Šebrle (CZE) 8676   Maurice Smith (JAM) 8644   Dmitriy Karpov (KAZ) 8586

FemininModificare

Probă sportivă Aur Argint Bronz
100 m   Veronica Campbell (JAM) 11.01   Lauryn Williams (USA) 11.01   Carmelita Jeter (USA) 11.02
200 m   Allyson Felix (USA) 21.81   Veronica Campbell (JAM) 22.34   Susanthika Jayasinghe (SRI) 22.63
400 m   Christine Ohuruogu (GBR) 49.61   Nicola Sanders (GBR) 49.65   Novlene Williams (JAM) 49.66
800 m   Janeth Jepkosgei (KEN) 1:56.04   Hasna Benhassi (MAR) 1:56.99   Mayte Martínez (ESP) 1:57.62
1500 m   Maryam Yusuf Jamal (BHR) 3:58.75   Iryna Lishchynska (UKR) 4:00.69   Daniela Yordanova (BUL) 4:00.82
5000 m   Meseret Defar (ETH) 14:57.91   Vivian Cheruiyot (KEN) 14:58.50   Priscah Jepleting Cherono (KEN) 14:59.21
10.000 m   Tirunesh Dibaba (ETH) 31:55.4   Elvan Abeylegesse (TUR) 31:59.40   Kara Goucher (USA) 32:02.05
Maraton   Catherine Ndereba (KEN) 2:30:37   Zhou Chunxiu (CHN) 2:30:45   Reiko Tosa (JPN) 2:30:55
100 m garduri   Michelle Perry (USA) 12.46   Perdita Felicien (CAN) 12.49   Delloreen Ennis-London (JAM) 12.50
400 m garduri   Jana Rawlinson (AUS) 53.31   Yuliya Pechenkina (RUS) 53.50   Anna Jesień (POL) 53.92
3000 m obstacole   Yekaterina Volkova (RUS) 9:06.57   Tatyana Petrova (RUS) 9:09.19   Eunice Jepkorir (KEN) 9:20.09
20 km marș   Olga Kaniskina (RUS) 1:30:09   Tatyana Shemyakina (RUS) 1:30:42   María Vasco (ESP) 1:30:47
Ștafetă 4×100 m   Statele Unite ale Americii
Lauryn Williams
Allyson Felix
Mikele Barber
Torri Edwards
41.98   Jamaica
Sheri-Ann Brooks
Kerron Stewart
Simone Facey
Veronica Campbell
42.01   Belgia
Olivia Borlée
Hanna Mariën
Élodie Ouédraogo
Kim Gevaert
42.75
Ștafetă 4×400 m   Statele Unite ale Americii
DeeDee Trotter
Allyson Felix
Mary Wineberg
Sanya Richards
3:18.55   Jamaica
Shericka Williams
Shereefa Lloyd
Davita Prendagast
Novlene Williams
3:19.73   Marea Britanie
Christine Ohuruogu
Marilyn Okoro
Lee McConnell
Nicola Sanders
3:20.04
Săritura în înălțime   Blanka Vlašić (CRO) 2.05   Antonietta Di Martino (ITA)
  Anna Chicherova (RUS)
2.03 NR N/A
Săritura cu prăjina   Yelena Isinbayeva (RUS) 4.80   Kateřina Baďurová (CZE) 4.75   Svetlana Feofanova (RUS) 4.75
Săritura în lungime   Tatyana Lebedeva (RUS) 7.03   Lyudmila Kolchanova (RUS) 6.92   Tatyana Kotova (RUS) 6.90
Triplu salt   Yargelis Savigne (CUB) 15.28   Tatyana Lebedeva (RUS) 15.07   Hrysopiyí Devetzí (GRE) 15.04
Aruncarea greutății   Valerie Vili (NZL) 20.54   Nadzeya Astapchuk (BLR) 20.48   Nadine Kleinert (GER) 19.77
Aruncarea discului   Franka Dietzsch (GER) 66.61   Yarelis Barrios (CUB) 63.90   Nicoleta Grasu (ROU) 63.40
Aruncarea ciocanului   Betty Heidler (GER) 74.76   Yipsi Moreno (CUB) 74.74   Zhang Wenxiu (CHN) 74.39
Aruncarea suliței   Barbora Špotáková (CZE) 67.07   Christina Obergföll (GER) 66.46   Steffi Nerius (GER) 64.42
Heptatlon   Carolina Klüft (SWE) 7032   Lyudmila Blonska (UKR) 6832   Kelly Sotherton (GBR)

Clasament pe medaliiModificare

Legendă

  *   Țara gazdă   *   România

Locul Națiune Aur Argint Bronz Total
1   Statele Unite ale Americii 14 4 8 26
2   Kenya 5 3 5 13
3   Rusia 4 7 3 14
4   Etiopia 3 1 0 4
5   Germania 2 2 3 7
6   Cehia 2 1 0 3
7   Australia 2 0 0 2
8   Jamaica 1 6 3 10
9   Bahamas 1 2 0 3
9   Cuba 1 2 0 3
11   Marea Britanie 1 1 3 5
12   China 1 1 1 3
13   Bahrain 1 1 0 2
13   Belarus 1 1 0 2
15   Croația 1 0 0 1
15   Ecuador 1 0 0 1
15   Estonia 1 0 0 1
15   Finlanda 1 0 0 1
15   Noua Zeelandă 1 0 0 1
15   Panama 1 0 0 1
15   Portugalia 1 0 0 1
15   Suedia 1 0 0 1
23   Italia 0 2 1 3
24   Canada 0 2 0 2
24   Franța 0 2 0 2
24   Ucraina 0 2 0 2
27   Spania 0 1 2 3
28   Brazilia 0 1 0 1
28   Republica Dominicană 0 1 0 1
28   Maroc 0 1 0 1
28   Norvegia 0 1 0 1
28   Qatar 0 1 0 1
28   Slovenia 0 1 0 1
28   Turcia 0 1 0 1
35   Polonia 0 0 3 3
36   Țările de Jos 0 0 2 2
37   Belgia 0 0 1 1
37   Bulgaria 0 0 1 1
37   Cipru 0 0 1 1
37   Grecia 0 0 1 1
37   Japonia 0 0 1 1
37   Kazahstan 0 0 1 1
37   România 0 0 1 1
37   Slovenia 0 0 1 1
37   Sri Lanka 0 0 1 1
37   Elveția 0 0 1 1
37   Tunisia 0 0 1 1
37   Uganda 0 0 1 1
Total 47 48 46 141

ReferințeModificare

Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Campionatul Mondial de Atletism din 2007