Campionatul Mondial de Atletism din 2005

A 10-a ediție a Campionatului Mondial de Atletism s-a desfășurat între 6 și 14 august 2005 pe Stadionul Olimpic din Helsinki. Au participat 1891 de sportivi, veniți din 196 de țări.[1] Finlanda a câștigat dreptul de a găzdui cel mai important eveniment al atletismului pentru a doua oară. Prima dată a fost în anul 1983.

Stadionul Olimpic

RezultateModificare

RM - record mondial; RC - record al competiției; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei

MasculinModificare

Probă sportivă Aur Argint Bronz
100 m   Justin Gatlin (USA) 9,88   Michael Frater (JAM) 10,05   Kim Collins (SKN) 10,05
200 m   Justin Gatlin (USA) 20,04   Wallace Spearmon (USA) 20,20   John Capel (USA) 20,31
400 m   Jeremy Wariner (USA) 43,93   Andrew Rock (USA) 44,35 (PB)   Tyler Christopher (CAN) 44,44 (RN)
800 m   Rashid Ramzi (BRN) 1:44,24 (PB)   Yuriy Borzakovskiy (RUS) 1:44,51   William Yiampoy (KEN) 1:44,55
1500 m   Rashid Ramzi (BRN) 3:37,88   Adil Kaouch (MAR) 3:38,00   Rui Silva (POR) 3:38,02
5000 m   Benjamin Limo (KEN) 13:32,55   Sileshi Sihine (ETH) 13:32,81   Craig Mottram (AUS) 13:32,96
10 000 m   Kenenisa Bekele (ETH) 27:08,33   Sileshi Sihine (ETH) 27:08,87   Moses Mosop (KEN) 27:08,96 (PB)
Maraton   Jaouad Gharib (MAR) 2:10:10   Christopher Isengwe (TAN) 2:10:21 (PB)   Tsuyoshi Ogata (JPN) 2:11:16
110 m garduri   Ladji Doucouré (FRA) 13,07   Liu Xiang (China) 13,08   Allen Johnson (USA) 13,10
400 m garduri   Bershawn Jackson (USA) 47,30 (PB)   James Carter (USA) 47,43 (PB)   Dai Tamesue (JPN) 48,10
3000 m obstacole   Saif Saaeed Shaheen (QAT) 8:13,31   Ezekiel Kemboi (KEN) 8:14,95   Brimin Kipruto (KEN) 8:15,30
20 km marș   Jefferson Pérez (ECU) 1:18:35   Paquillo Fernández (ESP) 1:19:36   Juan Manuel Molina (ESP) 1:19:44 (PB)
50 km marș   Sergey Kirdyapkin (RUS) 3:38:08 (PB)   Aleksey Voyevodin (RUS) 3:41:25   Alex Schwazer (ITA) 3:41:54 (RN)
Ștafetă 4×100 m   Franța
Ladji Doucouré
Ronald Pognon
Eddy De Lépine
Lueyi Dovy
Oudéré Kankarafou*
38,08   Trinidad-Tobago
Kevon Pierre
Marc Burns
Jacey Harper
Darrel Brown
38,10 (RN)   Regatul Unit
Jason Gardener
Marlon Devonish
Christian Malcolm
Mark Lewis-Francis
38,27
Ștafetă 4×400 m   Statele Unite ale Americii
Andrew Rock
Derrick Brew
Darold Williamson
Jeremy Wariner
Miles Smith*
LaShawn Merritt*
2:56,91   Bahamas
Nathaniel McKinney
Avard Moncur
Andrae Williams
Chris Brown
Troy McIntosh*
2:57,32 (RN)   Jamaica
Sanjay Ayre
Brandon Simpson
Lansford Spence
Davian Clarke
Michael Blackwood*
2:58,07
Săritura în înălțime   Yuriy Krymarenko (UKR) 2,32   Víctor Moya (CUB) 2,29
  Yaroslav Rybakov (RUS)
Săritura în lungime   Dwight Phillips (USA) 8,60   Ignisious Gaisah (GHA) 8,34 (RN)   Tommi Evilä (FIN) 8,25
Săritura cu prăjina   Rens Blom (NED) 5,80   Brad Walker (USA) 5,75   Pavel Gerasimov (RUS) 5,65
Triplusalt   Walter Davis (USA) 17,57   Yoandri Betanzos (CUB) 17,42   Marian Oprea (ROM) 17,40
Aruncarea greutății   Adam Nelson (USA) 21,73   Rutger Smith (NED) 21,29   Ralf Bartels (GER) 20,99
Aruncarea discului   Virgilijus Alekna (LTU) 70,17 (RC)   Gerd Kanter (EST) 68,57   Michael Möllenbeck (GER) 65,95
Aruncarea suliței   Andrus Värnik (EST) 87,17   Andreas Thorkildsen (NOR) 86,18   Sergey Makarov (RUS) 83,54
Aruncarea ciocanului   Szymon Ziółkowski (POL) 79,35   Markus Esser (GER) 79,16   Olli-Pekka Karjalainen (FIN) 82,60
Decatlon   Bryan Clay (USA) 8732   Roman Šebrle (CZE) 8521   Attila Zsivoczky (HUN) 8385

FemininModificare

Probă sportivă Aur Argint Bronz
100 m   Lauryn Williams (USA) 10,93   Veronica Campbell (JAM) 10,95   Christine Arron (FRA) 10,98
200 m   Allyson Felix (USA) 22,16   Rachelle Boone-Smith (USA) 22,31   Christine Arron (FRA) 22,31
400 m   Tonique Williams-Darling (BHS) 49,55   Sanya Richards (USA) 49,74   Ana Guevara (MEX) 49,81
800 m   Zulia Calatayud (CUB) 1:58,82   Hasna Benhassi (MAR) 1:59,42   Tatyana Andrianova (RUS) 1:59,60
1500 m   Tatyana Tomashova (RUS) 4:00,35   Olga Yegorova (RUS) 4:01,46   Bouchra Ghezielle (FRA) 4:02,45
5000 m   Tirunesh Dibaba (ETH) 14:38,59 (RC)   Meseret Defar (ETH) 14:39,54   Ejegayehu Dibaba (ETH) 14:42,47
10 000 m   Tirunesh Dibaba (ETH) 30:24,02   Berhane Adere (ETH) 30:25,41   Ejegayehu Dibaba (ETH) 30:26,00
Maraton   Paula Radcliffe (GBR) 2:20:57 (RC)   Catherine Ndereba (KEN) 2:22:01   Constantina Tomescu (ROM) 2:23:19
100 m garduri   Michelle Perry (USA) 12,66   Delloreen Ennis-London (JAM) 12,76   Brigitte Foster-Hylton (JAM) 12,76
400 m garduri   Yuliya Pechonkina (RUS) 52,90   Lashinda Demus (USA) 53,27 (PB)   Sandra Glover (USA) 53,32 (PB)
3000 m obstacole   Dorcus Inzikuru (UGA) 9:18,24 (RC)   Yekaterina Volkova (RUS) 9:20,49 (PB)   Jeruto Kiptum (KEN) 9:26,95 (RN)
20 km marș   Olimpiada Ivanova (RUS) 1:25:41   Ryta Turava (BLR) 1:27:05 (RN)   Susana Feitor (POR) 1:28:44
Ștafetă 4×100 m   Statele Unite ale Americii
Angela Daigle
Muna Lee
Me'Lisa Barber
Lauryn Williams
41,78   Jamaica
Daniele Browning
Sherone Simpson
Aleen Bailey
Veronica Campbell
Beverly McDonald*
41,99   Belarus
Yulia Nestsiarenka
Natalya Sologub
Alena Nevmerzhitskaya
Oksana Dragun
42,56 (RN)
Ștafetă 4×400 m   Rusia
Yuliya Pechonkina
Olesya Krasnomovets
Natalya Antyukh
Svetlana Pospelova
Tatyana Firova*
Olesya Zykina*
3:20,95   Jamaica
Shericka Williams
Novlene Williams
Ronetta Smith
Lorraine Fenton
3:23,29   Regatul Unit
Lee McConnell
Donna Fraser
Nicola Sanders
Christine Ohuruogu
3:24,44
Săritura în înălțime   Kajsa Bergqvist (SWE) 2,02   Chaunte Howard (USA) 2,00 (PB)   Emma Green (SWE) 1,96 (PB)
Săritura cu prăjina   Yelena Isinbayeva (RUS) 5,01 (RM)   Monika Pyrek (POL) 4,60   Pavla Hamáčková (CZE) 4,50
Săritura în lungime   Tianna Madison (USA) 6,89 (PB)   Eunice Barber (FRA) 6,76   Yargelis Savigne (CUB) 6,69
Triplusalt   Trecia Smith (JAM) 15,11   Yargelis Savigne (CUB) 14,82 (PB)   Anna Pyatykh (RUS) 14,78
Aruncarea greutății   Olga Ryabinkina (RUS) 19,64   Valerie Vili (NZL) 19,62   Nadine Kleinert (GER) 19,07
Aruncarea discului   Franka Dietzsch (GER) 66,56   Natalya Sadova (RUS) 64,33   Věra Pospíšilová-Cechlová (CZE) 63,19
Aruncarea suliței   Osleidys Menéndez (CUB) 71,70 (RM)   Christina Obergföll (GER) 70,03   Steffi Nerius (GER) 65,96
Aruncarea ciocanului   Yipsi Moreno (CUB) 73,08   Tatyana Lysenko (RUS) 72,46   Manuela Montebrun (FRA) 71,41
Heptatlon   Carolina Klüft (SWE) 6887 (PB)   Eunice Barber (FRA) 6824   Margaret Simpson (GHA) 6375

Clasament pe medaliiModificare

 Locul  Națiune Aur Argint Bronz Total
1   Statele Unite ale Americii 14 8 3 25
2   Rusia 7 6 4 17
3   Etiopia 3 4 2 9
4   Cuba 3 3 1 7
5   Franța 2 3 3 8
6   Suedia 2 0 1 3
7   Brunei 2 0 0 2
8   Jamaica 1 5 2 8
9   Kenya 1 2 4 7
  Germania 1 2 4 7
11   Maroc 1 2 0 3
12   Bahamas 1 1 0 2
  Estonia 1 1 0 2
  Țările de Jos 1 1 0 2
  Polonia 1 1 0 2
16   Regatul Unit 1 0 2 3
17   Ecuador 1 0 0 1
  Qatar 1 0 0 1
  Lituania 1 0 0 1
  Uganda 1 0 0 1
  Ucraina 1 0 0 1
22   Cehia 0 1 2 3
23   Ghana 0 1 1 2
  China 0 1 1 2
  Spania 0 1 1 2
  Belarus 0 1 1 2
27   Noua Zeelandă 0 1 0 1
  Norvegia 0 1 0 1
  Tanzania 0 1 0 1
  Trinidad-Tobago 0 0 1 1
31   Japonia 0 0 2 2
  Portugalia 0 0 2 2
  România 0 0 2 2
  Finlanda 0 0 2 2
35   Australia 0 0 1 1
  Italia 0 0 1 1
  Canada 0 0 1 1
  Mexic 0 0 1 1
  Sfântul Kitts și Nevis 0 0 1 1
  Ungaria 0 0 1 1
Total 47 48 46 141

Participarea României la campionatModificare

Cele mai bune rezultate au fost:

NoteModificare

Legături externeModificare

Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Campionatul Mondial de Atletism din 2005