Campionatul Mondial de Handbal Feminin din 2023

Campionatul Mondial de Handbal Feminin din 2023 a fost a XXVI-a ediție a turneului organizat Federația Internațională de Handbal (IHF) și a avut loc între 29 noiembrie și 17 decembrie 2023, în Danemarca, Norvegia și Suedia. Acestea au primit statutul de țări gazde pe 28 ianuarie 2017, fiind prima dată în istoria competiției când campionatul mondial a fost organizat în trei țări.[1] Pe 18 octombrie 2018, la sfârșitul unui congres desfășurat la Doha, în Qatar, Federația Internațională de Handbal a anunțat că, începând cu ediția din 2021, turneul final al Campionatului Mondial va fi extins la 32 de echipe, față de 24 anterior.[2]

Campionatul Mondial de Handbal Feminin 2023
Sport handbal  Modificați la Wikidata
Țară/regiune  Danemarca
 Norvegia
 Suedia
Organizator IHF
Data începerii 29 noiembrie 2023
Data sfârșitului 17 decembrie 2023
Participanți 32 (din 5 confederații)
Câștigătorul trofeului  Franța
Locul doi  Norvegia
Locul trei  Danemarca
Meciuri 112
Goluri 6013 (53,69 pe meci)
Golgheter Cehia Markéta Jeřábková
(63 de goluri)
Asistență totală 344399 (3075 pe meci)
MVP Norvegia Henny Reistad
Prezență online site web oficial
Pentru ediția următoare, vedeți :
Campionatul Mondial de Handbal Feminin din 2025
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Campionatul Mondial de Handbal Feminin din 2021

actualizat pe 17 decembrie 2023

Procesul de selecție

modificare

Cele trei țări au concurat cu Ungaria pentru dreptul de a organiza Campionatul Mondial de Handbal Feminin din 2023. Federația Internațională a hotărât ca votul pentru selectarea țării care va găzdui competiția să aibă loc în timpul Campionatului Masculin din 2017, în cursul unei întruniri a Consiliului IHF desfășurate la Paris, în Franța, pe 28 ianuarie 2017.

Cele două candidaturi concurente au propus ca gazde ale competiției următoarele orașe și săli:[3]

DANEMARCA, NORVEGIA și SUEDIA
Oraș gazdă Țară gazdă Sală Capacitate
Herning Danemarca Jyske Bank Boxen 12.500
Kolding Danemarca Sydbank Arena 5.000
Oslo Norvegia Nye Jordal Amfi 5.500
Trondheim Norvegia Trondheim Spectrum 8.800
Malmö Suedia Malmø Arena 13.000
Göteborg Suedia Scandinavium 12.000
UNGARIA
Oraș gazdă Țară gazdă Sală Capacitate
Veszprém Ungaria Veszprém Aréna 8.000
Győr Audi Aréna 5.500
Szeged Sala Sporturilor din Szeged 8.000
Budapesta Sala Sporturilor László Papp 12.000
Debrețin Sala Főnix 6.000
Tatabánya Sala Sporturilor din Tatabánya 6.000

În introducerea candidaturii comune a celor trei țări, prezentatoarea și reporterul sportiv Ulla Essendrop a subliniat îndelungata tradiție handbalistică din cele trei țări, inclusiv experiența acestora în găzduirea în trecut a mai multor evenimente sportive internaționale majore.[4]

Delegațiile daneză, norvegiană și suedeză au confirmat puternicul sprijin pentru candidatură acordat de comunitățile handbalistice și de guvernele celor trei state, au garantat desfășurarea în cele mai sigure condiții a acestui eveniment sportiv și au asigurat cooperarea deplină cu autoritățile relevante pentru implementarea unei proceduri de vize eficiente pentru toate delegațiile și toți oficialii participanți.[4]

Dreptul de organizare a Campionatului Mondial de Handbal Feminin din 2023 a fost acordat Danemarcei, Norvegiei și Suediei, prin votul secret al membrilor Consiliului IHF.[4]

Campionatul mondial din 2023 s-a desfășurat în șase săli din șase orașe gazdă.

  Herning   Frederikshavn   Stavanger
Jyske Bank Boxen
Capacitate: 12500
Arena Nord
Capacitate: 2500
DNB Arena
Capacitate: 2800
     
  Trondheim   Helsingborg   Göteborg
Trondheim Spektrum
Capacitate: 8800
Helsingborg Arena
Capacitate: 13000
Scandinavium
Capacitate: 12000
     

Turneele de calificare

modificare
Competiția Date Gazde Locuri disponibile Calificate
Țări gazde 28 ianuarie 2017   Paris 3   Danemarca
  Norvegia
  Suedia
Campionatul African de Handbal Feminin din 2022 9–19 noiembrie 2022   Senegal 4   Angola
  Camerun
  Congo
  Senegal
Campionatul European de Handbal Feminin din 2022 4–20 noiembrie 2022   Muntenegru
  Macedonia de Nord
  Slovenia
3[5]   Franța
  Muntenegru
  Țările de Jos
Meciurile de baraj europene 2 noiembrie 2022 – 12 aprilie 2023 10[5]   Cehia
  Croația
  Germania
  Polonia
  România
  Serbia
  Slovenia
  Spania
  Ucraina
  Ungaria
Campionatul Central și Sud-American din 2022 15–19 noiembrie 2022   Argentina 2[6]   Brazilia
  Argentina
Campionatul Asiatic de Handbal Feminin din 2022 24 noiembrie – 4 decembrie 2022   Coreea de Sud 5–6[1][7]   China
  Coreea de Sud
  Iran
  Japonia
  Kazahstan
Campionatul Nord-American și Caraibian din 2023 4–11 iunie 2023   Groenlanda 1   Groenlanda
Campionatul Americii Centrale din 2022 28 Februarie – 4 martie 2023   Nicaragua 2   Chile
  Paraguay
Wildcard[8] 3 iulie 2023 2[2]   Austria
  Islanda

^1. Dacă echipele din Oceania (Australia sau Noua Zeelandă) care participă în Campionatul Asiatic se clasează în top 5, ele se vor califica la Campionatul Mondial. Dacă se clasează pe locul 6 sau mai jos, în locul lor se vor acorda wildcard-uri.

Echipele calificate

modificare
Țara Calificată ca Data obținerii calificării Apariții anterioare în competiție1, 2
  Danemarca Gazde 28 ianuarie 2017 190 (1957, 1962, 1965, 1971, 1973, 1975, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Norvegia 190 (1971, 1973, 1975, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Suedia 90 (1957, 1990, 1993, 1995, 2001, 2009, 2011, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Franța Locul 2 la Campionatul Mondial din 2021 19 decembrie 2021 15 (1986, 1990, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Muntenegru Semifinalistă a Campionatului European din 2022 15 noiembrie 2022 6 (2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Țările de Jos Top 6 la Campionatul European din 2022 16 noiembrie 2022 13 (1971, 1973, 1978, 1986, 1999, 2001, 2005, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Angola Semifinalistă a Campionatului African din 2022 16 noiembrie 2022 16 (1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Congo Semifinalistă a Campionatului African din 2022 16 noiembrie 2022 6 (1982, 1999, 2001, 2007, 2009, 2021)
  Camerun Semifinalistă a Campionatului African din 2022 16 noiembrie 2022 3 (2005, 2017, 2021)
  Senegal Semifinalistă a Campionatului African din 2022 16 noiembrie 2022 1 (2019)
  Brazilia Finalistă a Campionatului Central și Sud-American din 2022 18 noiembrie 2022 14 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Argentina Finalistă a Campionatului Central și Sud-American din 2022 18 noiembrie 2022 11 (1999, 2001, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Coreea de Sud Top cinci la Campionatul Asiatic din 2022 28 noiembrie 2022 19 (1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Iran 27 noiembrie 2022 1 (2021)
  China 30 noiembrie 2022 17 (1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Japonia 30 noiembrie 2022 20 (1962, 1965, 1971, 1973, 1975, 1986, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Kazahstan 3 decembrie 2022 6 (2007, 2009, 2011, 2015, 2019, 2021)
  Chile Top 2 la Campionatul Americii Centrale 2022 3 martie 2023 1 (2009)
  Paraguay 4 (2007, 2013, 2017, 2021)
  Cehia Câștigătoare ale meciurilor de baraj 11 aprilie 2023 7 (1995, 1997, 1999, 2003, 2013, 2017, 2021)
  Ucraina 7 (1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009)
  Croația 12 aprilie 2023 7 (1995, 1997, 2003, 2005, 2007, 2011, 2021)
  Germania 14 (1993, 1995, 1997, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Polonia 17 (1957, 1962, 1965, 1973, 1975, 1978, 1986, 1990, 1993, 1997, 1999, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017, 2021)
  România 25 (1957, 1962, 1965, 1971, 1973, 1975, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Serbia 5 (2013, 2015, 2018, 2019, 2021)
  Slovenia 7 (1997, 2001, 2003, 2005, 2017, 2019, 2021)
  Spania 110 (1993, 2001, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Ungaria 23 (1957, 1962, 1965, 1971, 1973, 1975, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021)
  Groenlanda Finalistă a Campionatul Nord-American și Caraibian din 2023 11 iunie 2023 1 (2001)
  Austria Wildcard 3 iulie 2023 13 (1957, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2021)
  Islanda 1 (2011)
1 Bold indică echipa campioană din acel an
2 Italic indică echipa gazdă din acel an

Marketing

modificare

Logoul și sloganul oficial au fost dezvăluite pe 30 august 2022. Prezintă culorile albastru, roșu, și galben, reprezentând culorile drapelelor gazdelor, Suediei, Norvegiei și Danemarcei, cercurile simbolizând o minge care zboară prin aer cu o viteză rapidă. În aceeași zi a fost dezvăluit și sloganul: „Aim to Excite”. Logoul a fost conceput de agenția daneză Urgent-Agency.

Echipele

modificare

Tragerea la sorți

modificare

Tragerea la sorți a avut loc pe 6 iulie 2023, de la ora locală 15:30, în Göteborg.[9][10]

Distribuția în urnele valorice

modificare

Distribuția în urnele valorice a fost anunțată pe 3 iulie 2023.[8]

Urna 1 Urna a 2-a Urna a 3-a Urna a 4-a

Arbitrii

modificare

Cele 23 perchi de arbitri au fost anunțate pe 27 octombrie 2023

Grupele preliminare

modificare

Programul partidelor a fost anunțat pe 1 martie 2023.[11]

În urma tragerii la sorți in 6 iulie 2023 au rezultat următoarele grupe preliminare:[12]

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Suedia (H) 3 3 0 0 84 59 +25 6 Grupele principale
2   Croația 3 1 1 1 78 57 +21 3
3   Senegal 3 1 1 1 62 63 −1 3
4   China 3 0 0 3 52 97 −45 0 Cupa Președintelui
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
1 decembrie 2023
18:00
Croația   22 – 22   Senegal Scandinavium, Göteborg
Asistență: 4004
Arbitri: Hansen, Madsen  
Barišić 8 (9–11) Camara 10
  1×  Raport   1×  1× 
1 decembrie 2023
20:30
Suedia   36 – 24   China Scandinavium, Göteborg
Asistență: 8407
Arbitri: Budzák, Záhradník  
Koppang 6 (22–8) Liu Y. 6
  Raport

3 decembrie 2023
15:30
Croația   39 – 13   China Scandinavium, Göteborg
Asistență: 3061
Arbitri: Corrêa, Corrêa  
cinci jucătoare 5 (19–7) Li 4
  1×  Raport  
3 decembrie 2023
18:00
Senegal   18 – 26   Suedia Scandinavium, Göteborg
Asistență: 7098
Arbitri: Lovin, Stancu  
Sagna 8 (12–14) Roberts 6
  1×  Raport   2× 

5 decembrie 2023
18:00
China   15 – 22   Senegal Scandinavium, Göteborg
Asistență: 3714
Arbitri: Doicinov, Gorețov  
Li 4 (9–9) Sagna 8
  1×  Raport
5 decembrie 2023
20:30
Suedia   22 – 17   Croația Scandinavium, Göteborg
Asistență: 8538
Arbitri: Kuttler, Merz  
Carlson 6 (9–7) Šimara 5
  1×  Raport  
Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Muntenegru 3 3 0 0 90 55 +35 6 Grupele principale
2   Ungaria 3 2 0 1 92 56 +36 4
3   Camerun 3 1 0 2 57 87 −30 2
4   Paraguay 3 0 0 3 61 102 −41 0 Cupa Președintelui
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
30 noiembrie 2023
18:00
Muntenegru   25 – 11   Camerun Helsingborg Arena, Helsingborg
Asistență: 731
Arbitri: Merz, Kuttler  
Pavićević 5 (13–2) Ateba 5
  Raport   1× 
30 noiembrie 2023
20:30
Ungaria   35 – 12   Paraguay Helsingborg Arena, Helsingborg
Asistență: 398
Arbitri: Corrêa, Corrêa  
Klujber, Szöllősi-Schatzl 5 (11–4) Acuña, Portillo 4
 1×  Raport   2× 

2 decembrie 2023
18:00
Paraguay   26 – 41   Muntenegru Helsingborg Arena, Helsingborg
Asistență: 964
Arbitri: Doicinov, Gorețov  
Acuña 5 (15–17) Pavićević 9
  Raport   1× 
2 decembrie 2023
20:30
Ungaria   39 – 20   Camerun Helsingborg Arena, Helsingborg
Asistență: 589
Arbitri: Budzák, Záhradník  
Klujber 7 (18–8) Nnomo 6
  Raport  

4 decembrie 2023
18:00
Camerun   26 – 23   Paraguay Helsingborg Arena, Helsingborg
Asistență: 689
Arbitri: Lovin, Stancu  
Ebanga Baboga 9 (12–12) Insfrán 7
  Raport  
4 decembrie 2023
20:30
Muntenegru   24 – 18   Ungaria Helsingborg Arena, Helsingborg
Asistență: 1056
Arbitri: Hansen, Madsen  
Mugoša 8 (7–10) Győri-Lukács, Papp, Vámos 3
  1×  Raport   1× 
Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Norvegia (H) 3 3 0 0 121 62 +59 6 Grupele principale
2   Austria 3 2 0 1 101 97 +4 4
3   Coreea de Sud 3 1 0 2 79 79 0 2
4   Groenlanda 3 0 0 3 50 113 −63 0 Cupa Președintelui
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
29 noiembrie 2023
18:00
Coreea de Sud   29 – 30   Austria DNB Arena, Stavanger
Asistență: 2104
Arbitri: Jovandić, Sekulić  
Woo 11 (12–16) Pandža 8
  1×  Raport  
29 noiembrie 2023
20:30
Norvegia   43 – 11   Groenlanda DNB Arena, Stavanger
Asistență: 3345
Arbitri: García, Paolantoni  
Herrem 7 (19–7) Bjerge 4
  1×  Raport  

1 decembrie 2023
18:00
Coreea de Sud   27 – 16   Groenlanda DNB Arena, Stavanger
Asistență: 2141
Arbitri: El-Saied, El-Saied  
Gim, Woo 4 (15–6) Rothberg 4
  1×  Raport  
1 decembrie 2023
20:30
Austria   28 – 45   Norvegia DNB Arena, Stavanger
Asistență: 3451
Arbitri: Mata, López  
Ivančok 6 (12–21) Reistad 10
  Raport   1× 

3 decembrie 2023
18:00
Groenlanda   23 – 43   Austria DNB Arena, Stavanger
Asistență: 1850
Arbitri: Konjičanin, Konjičanin  
Bjerge, Hansen 5 (13–20) Pandža 8
  Raport  
3 decembrie 2023
20:30
Norvegia   33 – 23   Coreea de Sud DNB Arena, Stavanger
Asistență: 3456
Arbitri: Lemes, Sosa  
Herrem 7 (20–11) Shin 6
  Raport   1× 
Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Franța 3 3 0 0 92 78 +14 6 Grupele principale
2   Slovenia 3 2 0 1 87 79 +8 4
3   Angola 3 0 1 2 79 86 −7 1
4   Islanda 3 0 1 2 72 87 −15 1 Cupa Președintelui
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
30 noiembrie 2023
18:00
Slovenia   30 – 24   Islanda DNB Arena, Stavanger
Asistență: 750
Arbitri: Lemes, Sosa  
Ljepoja 8 (16–13) Albertsdóttir, Erlingsdóttir, Sturludóttir 5
  Raport  
30 noiembrie 2023
20:30
Franța   30 – 29   Angola DNB Arena, Stavanger
Asistență: 1830
Arbitri: Konjičanin, Konjičanin  
Toublanc, Valentini 6 (12–11) Guialo 6
  Raport  

2 decembrie 2023
15:30
Slovenia   30 – 24   Angola DNB Arena, Stavanger
Asistență: 816
Arbitri: García, Paolantoni  
Varagić 5 (14–11) Guialo 6
  2×  Raport  
2 decembrie 2023
18:00
Islanda   22 – 31   Franța DNB Arena, Stavanger
Asistență: 2414
Arbitri: Jovandić, Sekulić  
Erlingsdóttir 7 (10–20) Bouktit, Kanor 5
  1×  Raport  

4 decembrie 2023
18:00
Angola   26 – 26   Islanda DNB Arena, Stavanger
Asistență: 854
Arbitri: El-Saied, El-Saied  
Gabriel 6 (15–14) Erlingsdóttir 6
  Raport   1× 
4 decembrie 2023
21:00
Franța   31 – 27   Slovenia DNB Arena, Stavanger
Asistență: 883
Arbitri: Mata, López  
Grandveau 6 (17–15) Stanko 7
  1×  Raport   1× 
Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Danemarca (H) 3 3 0 0 110 55 +55 6 Grupele principale
2   România 3 2 0 1 104 86 +18 4
3   Serbia 3 1 0 2 79 78 +1 2
4   Chile 3 0 0 3 46 120 −74 0 Cupa Președintelui
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
1 decembrie 2023
18:00
România   44 – 19   Chile Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 9582
Arbitri: Cheng, Zhou  
Buceschi 6 (25–6) Parra, Paul 4
  Raport  
1 decembrie 2023
20:30
Danemarca   25 – 21   Serbia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 12389
Arbitri: Covalciuc, Covalciuc  
Friis, Jørgensen 5 (10–12) Jovović, Laništanin, Radosavljević 5
  Raport   1×  1× 

3 decembrie 2023
18:00
România   37 – 28   Serbia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 5907
Arbitri: Koo, Lee  
Buceschi 8 (19–13) Jovović, Laništanin 5
  Raport   3× 
3 decembrie 2023
20:30
Chile   11 – 46   Danemarca Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 7622
Arbitri: Vujačić, Kažanegra  
Lovera, Paul 3 (5–20) Scaglione 7
  Raport  

5 decembrie 2023
18:00
Serbia   30 – 16   Chile Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 7438
Arbitri: Al-Enezi, Al-Naseem  
Stamenić 7 (10–6) Álvarez 4
  1×  Raport  
5 decembrie 2023
20:30
Danemarca   39 – 23   România Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 10788
Arbitri: Lah, Sok  
Jørgensen 10 (21–10) Lixăndroiu 5
  1×  Raport   1× 
Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Germania 3 3 0 0 109 69 +40 6 Grupele principale
2   Polonia 3 2 0 1 84 78 +6 4
3   Japonia 3 1 0 2 102 73 +29 2
4   Iran 3 0 0 3 47 122 −75 0 Cupa Președintelui
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
30 noiembrie 2023
18:00
Germania   31 – 30   Japonia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 1237
Arbitri: Carmaux, Mursch  
Grijseels 7 (18–17) Aizawa 10
  2×  Raport  
30 noiembrie 2023
20:30
Polonia   35 – 15   Iran Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 1405
Arbitri: Altmár, Horváth  
Balsam, Nocuń 6 (14–7) Merikh 6
  1×  Raport   1× 

2 decembrie 2023
18:00
Iran   22 – 45   Germania Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 1332
Arbitri: Mitrović, Vešović  
Merikh 8 (12–25) Stockschläder 8
  Raport   1× 
2 decembrie 2023
20:30
Polonia   32 – 30   Japonia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 1490
Arbitri: Lah, Sok  
Kobylińska 11 (15–15) Sasaki 6
  Raport   1× 

4 decembrie 2023
18:00
Japonia   42 – 10   Iran Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 636
Arbitri: Bolic, Hurich  
Fujiwara, Hokaguchi, Okada 5 (20–3) Koudzarifarahani 3
  Raport  
4 decembrie 2023
20:30
Germania   33 – 17   Polonia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 1021
Arbitri: Covalciuc, Covalciuc  
Grijseels 7 (19–10) Kobylińska 3
  Raport  
Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Spania 3 3 0 0 93 62 +31 6 Grupele principale
2   Brazilia 3 2 0 1 106 62 +44 4
3   Ucraina 3 1 0 2 77 91 −14 2
4   Kazahstan 3 0 0 3 56 117 −61 0 Cupa Președintelui
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
29 noiembrie 2023
18:00
Brazilia   35 – 20   Ucraina Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 1192
Arbitri: Lee, Koo  
Costa, De Paula 7 (17–10) Poliak, Smbatian 4
  Raport  
29 noiembrie 2023
20:30
Spania   34 – 17   Kazahstan Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 575
Arbitri: Al-Enezi, Al-Naseem  
Etxeberria, Gassama, González 5 (14–8) Radaieva 5
  1×  Raport  

1 decembrie 2023
18:00
Kazahstan   15 – 46   Brazilia Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 473
Arbitri: Bolic, Hurich  
Radaieva 4 (5–25) De Castro 8
  Raport  
1 decembrie 2023
20:30
Spania   32 – 20   Ucraina Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 153
Arbitri: Belkhiri, Hamidi  
González 6 (16–12) Smbatian 7
  2×  Raport  

3 decembrie 2023
15:30
Ucraina   37 – 24   Kazahstan Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 1067
Arbitri: Cheng, Zhou  
Andriciuk, Șukal 8 (19–12) Hardina 6
  Raport  
3 decembrie 2023
18:00
Brazilia   25 – 27   Spania Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 811
Arbitri: Carmaux, Mursch  
Rodrigues Belo 8 (12–16) Arcos 5
  Raport   1× 
Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Țările de Jos 3 3 0 0 114 66 +48 6 Grupele principale
2   Cehia 3 2 0 1 83 77 +6 4
3   Argentina 3 1 0 2 79 98 −19 2
4   Congo 3 0 0 3 68 103 −35 0 Cupa Președintelui
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
30 noiembrie 2023
18:00
Țările de Jos   41 – 26   Argentina Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 576
Arbitri: Kažanegra, Vujačić  
Polman 7 (20–14) Pizzo 5
  Raport  
30 noiembrie 2023
20:30
Cehia   32 – 22   Congo Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 389
Arbitri: Bolic, Hurich  
Cholevová 11 (19–11) Ngombele 9
  Raport   1× 

2 decembrie 2023
15:30
Cehia   31 – 22   Argentina Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 711
Arbitri: Altmár, Horváth  
Malá 8 (16–10) Gavilán, Pizzo 5
  1×  Raport   1× 
2 decembrie 2023
18:00
Congo   20 – 40   Țările de Jos Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 527
Arbitri: Al-Enezi, Al-Nassem  
Diagouraga 7 (9–20) van Wetering 8
  1×  1×  Raport  

4 decembrie 2023
18:00
Argentina   31 – 26   Congo Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 507
Arbitri: Mitrović, Vešović  
Casasola 7 (14–15) Diagouraga 8
  Raport   1× 
4 decembrie 2023
20:30
Țările de Jos   33 – 20   Cehia Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 674
Arbitri: Belkhiri, Hamidi  
van Wetering 7 (14–8) Cholevová 6
  Raport  

Cupa Președintelui

modificare
Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Islanda 3 3 0 0 92 56 +36 6 Meciul pentru locul 25
2   China 3 2 0 1 78 74 +4 4 Meciul pentru locul 27
3   Paraguay 3 1 0 2 60 67 −7 2 Meciul pentru locul 29
4   Groenlanda 3 0 0 3 57 90 −33 0 Meciul pentru locul 31
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
7 decembrie 2023
13:00
China   23 – 20   Paraguay Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 254
Arbitri: Altmár, Horváth  
Jin 6 (9–10) Fernández, Insfrán 6
  1×  Raport  
7 decembrie 2023
15:30
Groenlanda   14 – 37   Islanda Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 702
Arbitri: Doicinov, Gorețov  
Holm 4 (8–19) Ásgeirsdóttir 10
  Raport   1× 

9 decembrie 2023
18:00
Paraguay   19 – 25   Islanda Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 153
Arbitri: Lovin, Stancu  
Insfrán 7 (9–13) Albertsdóttir 7
  1×  Raport   1× 
9 decembrie 2023
20:30
China   32 – 24   Groenlanda Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 455
Arbitri: El-Saied, El-Saied  
Liu 7 (17–8) Holm, Jensen 4
  Raport  

11 decembrie 2023
18:00
Islanda   30 – 23   China Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 134
Arbitri: Budzák, Záhradník  
Erlingsdóttir, Magnúsdóttir 6 (13–11) Jin 7
  2×  Raport   1×  1× 
11 decembrie 2023
20:30
Paraguay   21 – 19   Groenlanda Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 332
Arbitri: Al-Enezi, Al-Naseem  
Mendoza 6 (11–9) Bjerge 4
 1×  Raport  

Grupa a II-a

modificare
Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Congo 3 3 0 0 93 77 +16 6 Meciul pentru locul 25
2   Chile 3 2 0 1 78 67 +11 4 Meciul pentru locul 27
3   Kazahstan 3 1 0 2 92 93 −1 2 Meciul pentru locul 29
4   Iran 3 0 0 3 69 95 −26 0 Meciul pentru locul 31
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
6 decembrie 2023
13:00
Kazahstan   36 – 37   Congo Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 633
Arbitri: Cheng, Zhou  
Radaieva, Rejemetova 9 (18–15) Diagouraga 8
Raport  

7 decembrie 2023
18:00
Chile   30 – 20   Iran Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 220
Arbitri: Cheng, Zhou  
Lovera 6 (14–6) Merikh 8
  1×  Raport  

9 decembrie 2023
18:00
Chile   27 – 23   Kazahstan Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 402
Arbitri: Kažanegra, Vujačić  
Lovera 9 (13–11) Rejemetova 5
  Raport  
9 decembrie 2023
20:30
Iran   20 – 32   Congo Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 174
Arbitri: Altmár, Horváth  
Badvi 6 (9–19) Domingos 6
  1×  Raport  

11 decembrie 2023
18:00
Congo   24 – 21   Chile Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 154
Arbitri: Bolic, Hurich  
Diagouraga 5 (8–12) Lovera 8
  1×  Raport   1× 
11 decembrie 2023
20:30
Iran   29 – 33   Kazahstan Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 67
Arbitri: Doicinov, Gorețov  
Merikh 11 (15–17) Hardina 7
  1×  Raport   1× 

Meciul pentru locul 31

modificare
13 decembrie 2023
13:00
Groenlanda   23 – 28   Iran Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 537
Arbitri: Altmár, Horváth  
Bjerge 8 (12–12) Merikh 6
  Raport  

Meciul pentru locul 29

modificare
13 decembrie 2023
15:30
Paraguay   36 – 30   Kazahstan Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 96
Arbitri: Al-Enezi, Al-Naseem  
Portillo 9 (20–18) Hardina 9
  Raport  

Meciul pentru locul 27

modificare
13 decembrie 2023
18:00
China   25 – 26   Chile Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 103
Arbitri: El-Saied, El-Saied  
Li 8 (13–15) Lovera 6
  1×  Raport  

Meciul pentru locul 25

modificare
13 decembrie 2023
20:30
Islanda   30 – 28   Congo Arena Nord, Frederikshavn
Asistență: 86
Arbitri: Kažanegra, Vujačić  
Sturludótti 6 (14–14) Ngombele 10
  Raport   1× 

Grupele principale

modificare

Echipele au avansat în grupele principale păstrându-și punctele obținute în grupele preliminare împotriva celorlalte echipe calificate în această fază.

Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Suedia (H) 5 5 0 0 143 95 +48 10 Sferturile de finală
2   Muntenegru 5 3 0 2 128 108 +20 6[a]
3   Ungaria 5 3 0 2 132 112 +20 6[a]
4   Croația 5 2 1 2 111 107 +4 5
5   Senegal 5 1 1 3 103 127 −24 3
6   Camerun 5 0 0 5 79 147 −68 0
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
Note:
  1. ^ a b Muntenegru 24–18 Ungaria
7 decembrie 2023
15:30
Muntenegru   25 – 26   Croația Scandinavium, Göteborg
Asistență: 1089
Arbitri: Mata, López  
Grbić 5 (13–13) Blažević 6
  2×  Raport   1× 
7 decembrie 2023
18:00
Senegal   20 – 30   Ungaria Scandinavium, Göteborg
Asistență: 2693
Arbitri: Koo, Lee  
Sagna 8 (8–14) Klujber 9
  1×  Raport   1× 
7 decembrie 2023
20:30
Suedia   37 – 13   Camerun Scandinavium, Göteborg
Asistență: 5187
Arbitri: Corrêa, Corrêa  
Hagman 8 (16–5) Engadi 5
Raport   2× 

9 decembrie 2023
15:30
Senegal   21 – 29   Muntenegru Scandinavium, Göteborg
Asistență: 2997
Arbitri: Budzák, Záhradník  
Sagna 4 (8–18) patru jucătoare 4
  1×  1×  Raport   1× 
9 decembrie 2023
18:00
Croația   24 – 15   Camerun Scandinavium, Göteborg
Asistență: 6165
Arbitri: Koo, Lee  
Blažević, Burić, Šenvald 3 (18–6) Engadi 7
  Raport  
9 decembrie 2023
20:30
Ungaria   22 – 26   Suedia Scandinavium, Göteborg
Asistență: 10561
Arbitri: Covalciuc, Covalciuc  
Vámos 6 (11–10) Lindqvist, Roberts 7
  Raport  

11 decembrie 2023
15:30
Camerun   20 – 22   Senegal Scandinavium, Göteborg
Asistență: 626
Arbitri: Corrêa, Corrêa  
Engadi, Ebanga Baboga 5 (12–7) Sagna 6
  1×  Raport   1× 
11 decembrie 2023
18:00
Ungaria   23 – 22   Croația Scandinavium, Göteborg
Asistență: 3449
Arbitri: García, Paolantoni  
Klujber 9 (8–11) Milosavljević 8
  3×  Raport   2× 
11 decembrie 2023
20:30
Muntenegru   25 – 32   Suedia Scandinavium, Göteborg
Asistență: 6589
Arbitri: Carmaux, Mursch  
Despotović 6 (9–15) Hagman, Roberts 6
  2×  Raport  

Grupa a II-a

modificare
Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Franța 5 5 0 0 158 128 +30 10 Sferturile de finală
2   Norvegia (H) 5 4 0 1 172 115 +57 8
3   Slovenia 5 3 0 2 141 143 −2 6
4   Angola 5 2 0 3 135 153 −18 4
5   Austria 5 1 0 4 137 177 −40 2
6   Coreea de Sud 5 0 0 5 132 159 −27 0
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
6 decembrie 2023
15:30
Coreea de Sud   27 – 31   Slovenia Trondheim Spektrum, Trondheim
Asistență: 619
Arbitri: Lemes, Sosa  
Ryu 12 (14–19) Mavsar 9
  1×  Raport  
6 decembrie 2023
18:00
Franța   41 – 27   Austria Trondheim Spektrum, Trondheim
Asistență: 3198
Arbitri: El-Saied, El-Saied  
Bouktit 7 (25–14) Ivančok 8
  1×  Raport   2× 
6 decembrie 2023
20:30
Norvegia   37 – 19   Angola Trondheim Spektrum, Trondheim
Asistență: 6806
Arbitri: Jovandić, Sekulić  
Herrem 7 (20–9) patru jucătoare 3
  Raport  

8 decembrie 2023
15:30
Austria   25 – 30   Angola Trondheim Spektrum, Trondheim
Asistență: 1236
Arbitri: Konjičanin, Konjičanin  
Pandža 8 (14–16) Carlos 9
  1×  Raport   1× 
8 decembrie 2023
18:00
Coreea de Sud   22 – 32   Franța Trondheim Spektrum, Trondheim
Asistență: 3507
Arbitri: Mitrović, Vešović  
Gim 5 (12–17) Kanor 7
  1×  Raport  1×  1× 
8 decembrie 2023
20:30
Slovenia   21 – 34   Norvegia Trondheim Spektrum, Trondheim
Asistență: 5544
Arbitri: Kuttler, Merz  
Varagić 5 (12–17) Herrem 6
  1×  Raport   1× 

10 decembrie 2023
15:30
Angola   33 – 31   Coreea de Sud Trondheim Spektrum, Trondheim
Asistență: 1716
Arbitri: Jovandić, Sekulić  
Kassoma 11 (9–11) Woo 9
  1×  Raport  
10 decembrie 2023
18:00
Slovenia   32 – 27   Austria Trondheim Spektrum, Trondheim
Asistență: 4060
Arbitri: Lemes, Sosa  
Mavsar 11 (19–14) Pandža 7
  1×  Raport
10 decembrie 2023
20:30
Franța   24 – 23   Norvegia Trondheim Spektrum, Trondheim
Asistență: 6754
Arbitri: Konjičanin, Konjičanin  
Nze Minko 6 (12–12) Ingstad, Mørk 4
  Raport  

Grupa a III-a

modificare
Loc Echipa MJ V E Î GM GP DG Pct Calificare
1   Danemarca (H) 5 4 0 1 152 121 +31 8 Sferturile de finală
2   Germania 5 4 0 1 147 120 +27 8
3   România 5 3 0 2 141 145 −4 6
4   Polonia 5 2 0 3 119 143 −24 4[a]
5   Japonia 5 2 0 3 137 141 −4 4[a]
6   Serbia 5 0 0 5 111 137 −26 0
Sursa: IHF
Reguli de clasare: 1) puncte; 2) puncte în meciurile directe; 3) diferența de goluri în meciurile directe; 4) numărul de goluri marcate în meciurile directe; 5) golaveraj.
(H) Gazdă.
Note:
  1. ^ a b Polonia 32–30 Japonia
7 decembrie 2023
15:30
Serbia   21 – 22   Polonia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 511
Arbitri: Belkhiri, Hamidi  
Radosavljević 6 (13–10) Kochaniak-Sala 6
  2×  Raport  
7 decembrie 2023
18:00
Germania   24 – 22   România Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 4526
Arbitri: Lah, Sok  
Döll, Lott 4 (9–12) Buceschi 8
  1×  Raport   1×  1× 
7 decembrie 2023
20:30
Danemarca   26 – 27   Japonia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 6707
Arbitri: Carmaux, Mursch  
Højlund 5 (12–12) Hattori 7
  1×  Raport  

9 decembrie 2023
15:30
România   32 – 28   Japonia Jyske Bank Boxen, Herning
Asistență: 3502
Arbitri: García, Paolantoni