Liga Națională de handbal feminin 2023-2024

Liga Națională de handbal feminin 2023-2024, denumită din motive de sponsorizare Liga Florilor MOL[1][2], a fost a 66-a ediție a primului eșalon valoric al campionatului național de handbal feminin românesc, respectiv a 27-a ediție în sistemul Ligii Naționale. Competiția a fost organizată de Federația Română de Handbal (FRH) și a fost câștigată de CSM București.

Liga Națională de handbal feminin sezonul 2023-2024
(Liga Florilor MOL)
Sport handbal
Organizator Federația Română de Handbal
Nivelul în piramidă primul eșalon
Nr. de ediții 66 (27 în sistemul Ligii Naționale)
Tipul tur-retur
Periodicitate anuală
Statutul participanților cluburi profesioniste
Campion CSM București(2022-2023)
Câștigătorul trofeului Aur CSM București
Locul doi Argint CS Rapid București
Locul trei Bronz CS Gloria 2018 Bistrița
Meciuri 182
Goluri 10449 (57,41 pe meci)
Golgheter Nathalie Hagman
(192 de goluri)
Site oficial frh.ro
Istoric
1958-59 • 1959-60 • 1960-61 • 1961-62

1962-63 • 1963-64 • 1964-65 • 1965-66
1966-67 • 1967-68 • 1969-69 • 1969-70
1970-71 • 1971-72 • 1972-73 • 1973-74
1974-75 • 1975-76 • 1976-77 • 1977-78
1978-79 • 1979-80 • 1980-81 • 1981-82
1982-83 • 1983-84 • 1984-85 • 1985-86
1986-87 • 1987-88 • 1988-89 • 1989-90
1990-91 • 1991-92 • 1992-93 • 1993-94
1994-95 • 1995-96 • 1996-97 • 1997-98
1998-99 • 1999-00 • 2000-01 • 2001-02
2002-03 • 2003-04 • 2004-05 • 2005-06
2006-07 • 2007-08 • 2008-09 • 2009-10
2010-11 • 2011-12 • 2012-13 • 2013-14
2014-15 • 2015-16 • 2016-17 • 2017-18
2018-19 • 2019-20 • 2020-21 • 2021-22
2022-23 • 2023-24 • 2024-25 • 2025-26

Pentru ediția următoare, vedeți :
Liga Națională de handbal feminin 2024-2025
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Liga Națională de handbal feminin 2022-2023

actualizat pe 18 mai 2024

Precum în sezonul anterior, ediția 2023-2024 a Ligii Naționale s-a desfășurat cu 14 echipe. La încheierea competiției, echipele clasate pe locurile 13–14 au retrogradat direct, în timp ce echipele clasate pe locurile 11–12 au disputat meciuri de baraj pentru menținerea în Liga Națională.

Parteneri oficiali

modificare

Partenerii oficiali ai FRH pentru ediția 2023-2024 a Ligii Naționale au fost:

Televizări

modificare

Partidele ediției 2023-2024 au fost televizate de canalul PRO Arena. Suplimentar, unele meciuri au fost difuzate online de diverse conturi Facebook și canale YouTube ale cluburilor participante.

Echipe participante

modificare
Localizarea echipelor din București

În afara echipelor care s-au clasat pe primele 10 poziții la sfârșitul ediției 2022-2023 și care și-au păstrat astfel locul în Liga Națională, la competiție au luat parte și echipele clasate pe primele două locuri la turneul final al Diviziei A 2022-2023.[3]

  1. CSM Corona Brașov
  2. CS Universitar Știința București

Alte două echipe, CS Dacia Mioveni 2012 și HC Zalău, au fost decise în urma unui turneu de promovare.[3] Astfel, echipele care au participat în sezonul competițional 2023-2024 al Ligii Naționale de handbal feminin sunt:

Clasament

modificare
     Echipe care au participat la barajul de promovare
     Echipe retrogradate în Divizia A

Actualizat pe 18 mai 2024;

Poz. Echipa J V E Î GM GP G P
  1 CSM București 26 24 1 1 887 669 + 218 73
2 CS Rapid București 26 21 1 4 801 659 + 142 64
3 CS Gloria 2018 Bistrița 26 20 0 6 766 673 + 93 60
4 HC Dunărea Brăila 26 19 2 5 814 699 + 115 59
5 SCM Râmnicu Vâlcea 26 16 1 9 872 796 + 76 49
6 SCM Craiova 26 11 2 13 734 753 – 19 35
7 SCM Gloria Buzău 26 11 1 14 747 755 – 8 34
8 CSM Corona Brașov 26 10 2 14 780 811 – 31 32
9 CS Minaur Baia Mare 26 10 1 15 719 758 – 39 311)
10 CS Măgura Cisnădie 26 9 4 13 762 782 – 20 311)
11 CSM Târgu Jiu 26 10 0 16 644 720 – 76 30
12 HC Zalău 26 7 2 17 651 740 – 89 23
13 CS Universitar Știința București 26 0 0 26 606 845 – 239 0
14 CS Dacia Mioveni 2012 26 5 1 20 666 789 – 123 – 72)
1) Conform articolului 3.1.1. din regulamentul de desfășurare a campionatului, principalul criteriu de departajare finală „a două echipe aflate la egalitate de puncte și de jocuri disputate” a fost diferența de goluri în meciurile directe.[4] În tur, Minaur Baia Mare a învins Măgura Cisnădie cu 29–27, iar în retur cu 33–32, rezultat general 62–59, astfel că Minaur Baia Mare s-a clasat în final înaintea Măgurei Cisnădie, în ciuda golaverajului general favorabil echipei din urmă.
2) Prin hotărârea 671/29.09.2023, Comisia de Soluționare a Litigiilor din cadrul Federației Române de Handbal a admis memoriul handbalistei Irina Chiș și a solicitat clubului CS Dacia Mioveni 2012 să plătească unele drepturi financiare reclamate de sportivă.[5] Pe 24 octombrie 2023, Comisia Centrală de Disciplină a reconfirmat decizia, solicitând ca plățile să se facă „în termen de 10 zile”.[5] Pe parcursul lunilor noiembrie și decembrie 2023, respectiv ianuarie 2024, situația a fost discutată în diverse ședințe ale Comisiei Centrale de Disciplină, iar clubul din Mioveni sancționat pecuniar.[6][7] Însă arestarea primarului orașului, pe 5 octombrie 2023, într-un caz de trafic de influență, a creat probleme financiare majore clubului sportiv, acesta nemaireușind să-și achite datoriile și acumulând restanțe la plata salariilor.[8] Pe 12 martie 2024, constatând „nerespectarea de către C.S. DACIA MIOVENI 2012, a Hotărârii 690/15.11.2023, rămasă definitivă la data de 21.02.2024”, Comisia Centrală de Disciplină a FRH a decis sancționarea echipei din Mioveni cu „1 (un) punct conform art. 8.12 coroborat cu art. 8.13 din Regulamentul privind statutul și transferul jucătorului de handbal, aplicabil pentru sezonul competițional 2023-2024”.[9]
Mai multe jucătoare ale clubului și fosta antrenoare Victorina Bora au depus și ele memorii, reclamând neplata salariilor. Pe 19 martie 2024, Comisia Centrală de Disciplină a FRH, analizând documentele prezentate de Bora și Ana Maria Mîrcă-Olariu, a decis „sancționarea clubului CS DACIA MIOVENI 2012 cu ridicarea dreptului de transfer, legitimare și drept de joc, pentru o perioadă de 2 ani, începând cu data de 20.03.2024. Concomitent, se scade un punct la fiecare 10 zile din cele obținute de echipa participantă în cel mai înalt nivel competițional, până la executarea integrală a hotărârii [...]”.[10] În timpul ședinței Consiliului de Administrație al FRH din 11 aprilie 2024, antrenorul Daciei Mioveni, Paul Mihăilă, i-a anunțat pe cei prezenți că, începând cu data de 19 martie 2024, clubul se află în insolvență.[11]

Rezultate în tur

modificare

Programul ediției 2023-2024 a Ligii Naționale a fost decis prin tragere la sorți pe 30 iunie 2023.[12]

30 august 2023
PRO•ARENA15:30
CSM București 33 – 16 HC Zalău Sala Apollo, București
Asistență: 100
Arbitri: Ciutacu, Stamatoiu  
Pintea 6 (17–8) Stamin 5
9×  Cronica 2×  1× 

30 august 2023
17:00
CS Dacia Mioveni 2012 27 – 33 SCM Craiova Sala Sporturilor, Mioveni
Asistență: 500
Arbitri: Stark, Ștefan  
Czeczi 9 (12–17) Krpež Šlezak 12
2×  Cronica 5× 

30 august 2023
PRO•ARENA17:30
HC Dunărea Brăila 28 – 24 SCM Gloria Buzău Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Asistență: 500
Arbitri: Gorina, Melencu  
Kanaval 7 (16–12) Ilina 5
4×  Cronica 3×  2× 

30 august 2023
18:00
SCM Râmnicu Vâlcea 32 – 27 CSU Știința București Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Chiriac, Cordescu  
Hagman, Zschocke 6 (16–10) Cârligeanu 6
3×  Cronica ×  1× 

30 august 2023
18:00
CS Gloria 2018 Bistrița 30 – 25 CSM Târgu Jiu TeraPlast Arena, Bistrița
Arbitri: Lovin, Stancu  
Laslo 7 (14–12) Böhme, Gavrilă 7
4×  1×  Cronica 5×  1× 

30 august 2023
18:30
CS Rapid București 25 – 29 CSM Corona Brașov Sala Polivalentă „Rapid”, București
Arbitri: Pârvu, Potîrniche  
Badea, Buceschi, Korsós 4 (10–15) Carlos 8
6×  2×  1×  Cronica 3×  1× 

30 august 2023
18:30
CS Minaur Baia Mare 29 – 27 CS Măgura Cisnădie Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Arbitri: Cazan, Suliman  
Spugnini 7 (16–14) İskit 7
3×  2×  Cronica 4×  3× 

Etapa a II-a

modificare
2 septembrie 2023
11:00
HC Zalău 24 – 22 CS Dacia Mioveni 2012 Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Asistență: 450
Arbitri: Gorina, Melencu  
Bujor, Lazić 6 (11–7) Czeczi 9
6×  1×  Cronica 7×  1× 

2 septembrie 2023
11:30
SCM Craiova 29 – 29 HC Dunărea Brăila Sala Polivalentă, Craiova
Asistență: 427
Arbitri: Constantin, Gál  
Pașcan 8 (15–14) Liščević 6
6×  1×  1×  Cronica ×  2×  1× 

2 septembrie 2023
12:00
CSM Târgu Jiu 25 – 33 SCM Râmnicu Vâlcea Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Asistență: 650
Arbitri: Costache, Vasile  
Böhme 7 (11–15) Hagman 10
7×  3×  Cronica 6×  2× 

2 septembrie 2023
17:00
CSM Corona Brașov 30 – 29 CSU Știința București Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Asistență: 600
Arbitri: Mârza, Nedelea  
Lazăr 8 (17–12) Leuștean 7
7×  1×  Cronica 4×  1× 

2 septembrie 2023
18:00
CS Rapid București 29 – 22 CS Minaur Baia Mare Sala Polivalentă „Rapid”, București
Asistență: 750
Arbitri: Drăghici, Drăguț  
Grozav (12–9) Pavlović, Spugnini, Tănasie, Vujović 4
4×  3×  Cronica 2×  1× 

3 septembrie 2023
PRO•ARENA15:30
CS Măgura Cisnădie 29 – 34 CSM București Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Asistență: 830
Arbitri: Murariu, Tăbăcariu  
Galińska 9 (16–18) Flippes, Neagu, Østergaard, Zaadi 5
4×  2×  Cronica 6× 

3 septembrie 2023
PRO•ARENA17:30
SCM Gloria Buzău 29 – 34 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Asistență: 1000
Arbitri: Ghesoiu, Tița  
Pál 10 (12–18) Laslo 7
6×  1×  Cronica 7× 

Etapa a III-a

modificare
8 septembrie 2023
PRO•ARENA17:30
SCM Râmnicu Vâlcea 30 – 24 SCM Gloria Buzău Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Constantin, Enache  
Hagman 6 (13–9) Iuganu 7
6×  3×  1×  Cronica 5×  2× 

9 septembrie 2023
16:00
CS Universitar Știința București 23 – 24 CSM Târgu Jiu Sala Agronomia, București
Asistență: 280
Arbitri: Agliceriu, Turdean  
Dăscălete 5 (16–16) Chiricuță, Ciolan 6
5×  3×  Cronica 5×  2× 

9 septembrie 2023
17:00
CS Gloria 2018 Bistrița 28 – 30 SCM Craiova TeraPlast Arena, Bistrița
Asistență: 2000
Arbitri: Ifrim, Ilisei  
Laslo 11 (13–16) Krpež Šlezak 10
2×  2×  Cronica 4×  2× 

9 septembrie 2023
17:00
HC Dunărea Brăila 34 – 21 HC Zalău Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Asistență: 500
Arbitri: Mârza, Nedelea  
González, Živković 5 (18–11) Bujor 7
10×  1×  Cronica 5×  1×  1× 

9 septembrie 2023
PRO•ARENA17:30
CS Dacia Mioveni 2012 30 – 30 CS Măgura Cisnădie Sala Sporturilor, Mioveni
Arbitri: Șerbu, Vasilescu  
Andriciuk 7 (14–15) İskit 10
4×  2×  Cronica 7×  3×  1× 

9 septembrie 2023
18:00
CS Minaur Baia Mare 26 – 25 CSM Corona Brașov Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Arbitri: Lovin, Stancu  
Spugnini, Tănasie 7 (9–11) Boiciuc 5
4×  1×  Cronica 3×  1× 

13 septembrie 2023
PRO•ARENA17:30
CSM București 25 – 21 CS Rapid București Sala Polivalentă, București
Asistență: 2000
Arbitri: Stark, Ștefan  
Neagu 8 (11–10) Korsós 4
4×  1×  Cronica 2×  2× 

Etapa a IV-a

modificare
16 septembrie 2023
11:00
HC Zalău 21 – 23 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Asistență: 800
Arbitri: Gherman, Moldovan  
Stamin 7 (11–10) Bazaliu 8
6×  2×  1×  Cronica 6×  2× 

16 septembrie 2023
17:00
SCM Gloria Buzău 30 – 22 CS Universitar Știința București Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Asistență: 1000
Arbitri: Costache, Vasile  
Pál 8 (18–10) Gîjulete 5
7×  3×  1×  Cronica 2×  1× 

16 septembrie 2023
17:00
CSM Corona Brașov 26 – 27 CSM Târgu Jiu Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Asistență: 400
Arbitri: Constantin, Gál  
Carlos 8 (11–13) Böhme 8
5×  1×  Cronica 8×  2× 

16 septembrie 2023
18:00
CS Măgura Cisnădie 35 – 29 HC Dunărea Brăila Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Asistență: 500
Arbitri: Lovin, Stancu  
Abed Kader 10 (16–15) González 5
3×  2×  Cronica 1× 

17 septembrie 2023[notă 1]
YouTube SCM Craiova16:30
SCM Craiova 29 – 35 SCM Râmnicu Vâlcea Sala Polivalentă, Craiova
Arbitri: Cazan, Suliman  
Krpež Šlezak 7 (18–17) Wollik 11
1×  1×  Cronica 4×  1× 

19 septembrie 2023
18:30
CS Rapid București 33 – 26 CS Dacia Mioveni 2012 Sala Polivalentă „Rapid”, București
Asistență: 350
Arbitri: Georgescu, Moldoveanu  
Grozav 9 (18–13) Czeczi 5
8×  3×  Cronica 4×  1× 

28 septembrie 2023
17:30
CS Minaur Baia Mare 22 – 29 CSM București Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Asistență: 600
Arbitri: Popa, Velișca  
Lundbäck, Pavlović 4 (9–15) Pintea 5
 1×  Cronica 6×  1× 

Etapa a V-a

modificare
23 septembrie 2023
13:00
CS Universitar Știința București 24 – 35 SCM Craiova Sala Agronomia, București
Asistență: 150
Arbitri: Avădani, Popovici  
Čavlović 4 (11–21) Krpež Šlezak 12
2×  Cronica 7×  1× 

23 septembrie 2023
17:00
CS Gloria 2018 Bistrița 35 – 25 CS Măgura Cisnădie TeraPlast Arena, Bistrița
Arbitri: Gorina, Melencu  
Bazaliu 8 (17–15) Abed Kader 12
3×  1×  Cronica 4×  3× 

23 septembrie 2023
PRO•ARENA17:30
CS Dacia Mioveni 2012 33 – 27 CS Minaur Baia Mare Sala Sporturilor, Mioveni
Asistență: 1000
Arbitri: Gheșoiu, Tița  
Czeczi 13 (18–15) Vujović 7
5×  Cronica 5×  2× 

23 septembrie 2023
18:00
CSM Târgu Jiu 25 – 28 SCM Gloria Buzău Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Asistență: 900
Arbitri: Cazan, Suliman  
Moldovan 6 (13–14) Pál 8
5×  1×  Cronica 6× 

23 septembrie 2023
PRO•ARENA18:00
SCM Râmnicu Vâlcea 32 – 30 HC Zalău Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Agliceriu, Turdean  
Hagman 11 (14–18) Lazić, Stamin 8
3×  2×  Cronica 8×  2×  1× 

27 septembrie 2023
17:30
HC Dunărea Brăila 28 – 27 CS Rapid București Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Asistență: 1000
Arbitri: Belean, Hendrea  
Živković 7 (16–12) Grozav, Korsós 6
4×  1×  Cronica 5×  2× 

5 octombrie 2023
17:30
CSM București 41 – 29 CSM Corona Brașov Sala Apollo, București
Asistență: 380
Arbitri: Bălan, Savin  
Østergaard 8 (22–16) Boiciuc 6
6×  2×  Cronica 5× 

Etapa a VI-a

modificare
2 octombrie 2023
18:00
CSM Corona Brașov 34 – 35 SCM Gloria Buzău Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Asistență: 100
Arbitri: Ifrim, Ilisei  
Klikovac 8 (15–21) Iuganu 11
4×  3×  Cronica 8×  1× 

4 octombrie 2023
PRO•ARENA15:30
CS Măgura Cisnădie 36 – 36 SCM Râmnicu Vâlcea Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Asistență: 556
Arbitri: Ghesoiu, Tița  
Roșu 9 (19–16) Hagman 10
7×  2×  Cronica 5×  3×  1× 

4 octombrie 2023
17:30
HC Zalău 28 – 23 CSU Știința București Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Asistență: 500
Arbitri: Drăgănescu, Rădulescu  
Naumenko 8 (14–11) Cârligeanu, Gicevska 5
6×  2×  1×  Cronica 6×  1× 

4 octombrie 2023
PRO•ARENA17:30
CS Rapid București 30 – 22 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Polivalentă „Rapid”, București
Asistență: 400
Arbitri: Barbu, Badiu  
Kassoma, Korsós 6 (14–10) Laslo 8
5×  1×  1×  Cronica 6×  1× 

4 octombrie 2023
18:00
SCM Craiova 27 – 24 CSM Târgu Jiu Sala Polivalentă, Craiova
Asistență: 150
Arbitri: Georgescu, Moldoveanu  
Krpež Šlezak 12 (14–8) Böhme 8
6×  2×  Cronica 8×  2× 

4 octombrie 2023
18:30
CS Minaur Baia Mare 21 – 30 HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Arbitri: Constantin, Enache  
Spugnini, Vujović 5 (11–15) Araújo 5
4×  1×  Cronica 3× 

18 octombrie 2023
17:30
CSM București 37 – 21 CS Dacia Mioveni 2012 Sala Apollo, București
Asistență: 230
Arbitri: Agliceriu, Turdean  
Arntzen, Kobylińska 5 (17–6) Dežić 5
8×  2×  Cronica 5×  2× 

Etapa a VII-a

modificare
18 octombrie 2023
PRO•ARENA17:30
SCM Râmnicu Vâlcea 32 – 33 CS Rapid București Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Pârvu, Potîrniche  
Gogîrlă 9 (17–17) Grozav 8
5×  1×  Cronica 7×  1×  2×  1× 

20 octombrie 2023
PRO•ARENA17:30
CS Gloria 2018 Bistrița 34 – 24 CS Minaur Baia Mare TeraPlast Arena, Bistrița
Arbitri: Mârza, Nedelea  
Laslo 7 (13–13) Tănasie 7
7×  1×  Cronica 5×  1× 

21 octombrie 2023
12:00
CSM Târgu Jiu 28 – 25 HC Zalău Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Arbitri: Manafu, Pavel  
Ciolan 7 (14–11) Lazić 6
2×  3×  Cronica 2×  2× 

21 octombrie 2023
18:00
SCM Gloria Buzău 23 – 29 SCM Craiova Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Asistență: 500
Arbitri: Stark, Ștefan  
Iuganu, Papp 6 (13–16) Krpež Šlezak, Milosavljević, Mugoša, Pașcan 6
4×  Cronica 2×  2× 

21 octombrie 2023
17:30
CS Dacia Mioveni 2012 30 – 36 CSM Corona Brașov Sala Sporturilor, Mioveni
Asistență: 1000
Arbitri: Constantin, Enache  
Czeczi 9 (18–15) Pletikosić 7
3×  1×  Cronica 8×  2×  1× 

21 octombrie 2023
17:30
CSU Știința București 28 – 31 CS Măgura Cisnădie Sala Elite, București
Asistență: 50
Arbitri: Constantin, Gál  
Leuștean 7 (15–16) İskit, Roșu 11
3×  Cronica 8×  2× 

25 octombrie 2023
PRO•ARENA17:30
HC Dunărea Brăila 24 – 31 CSM București Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Asistență: 1852
Arbitri: Stark, Ștefan  
González 6 (10–14) Ingstad 6
2×  2×  Cronica 5×  2× 

Etapa a VIII-a

modificare
25 octombrie 2023
18:30
CS Rapid București 35 – 22 CSU Știința București Sala Polivalentă „Rapid”, București
Asistență: 500
Arbitri: Badea, Sándor  
Grozav 8 (17–9) Lăscăteu, Șerban 5
5×  Cronica 4× 

28 octombrie 2023
10:30
HC Zalău 27 – 27 SCM Gloria Buzău Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Asistență: 500
Arbitri: Badiu, Barbu  
Stamin 6 (14–14) Coman 7
5×  2×  Cronica 6×  1× 

28 octombrie 2023
PRO•ARENA15:30
CSM Corona Brașov 27 – 32 SCM Craiova Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Asistență: 150
Arbitri: Belean, Hendrea  
Boiciuc, Klikovac, Lasm 5 (13–17) Krpež Šlezak 11
1×  2×  Cronica 4×  2× 

28 octombrie 2023
PRO•ARENA17:30
CS Minaur Baia Mare 33 – 34 SCM Râmnicu Vâlcea Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Arbitri: Constantin, Gál  
Pavlović 7 (21–19) Gogîrlă, Hagman 7
8×  1×  Cronica 6×  1× 

28 octombrie 2023
18:00
CS Măgura Cisnădie 30 – 29 CSM Târgu Jiu Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Asistență: 545
Arbitri: Drăghici, Drăguț  
İskit 10 (14–14) Moldovan 9
7×  2×  Cronica 6×  3× 

29 octombrie 2023
PRO•ARENA17:30
CS Dacia Mioveni 2012 19 – 27 HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor, Mioveni
Asistență: 500
Arbitri: Bălan, Savin  
Czeczi 5 (13–11) González 7
2×  2×  Cronica 5×  2× 

2 noiembrie 2023
PRO•ARENA17:30
CSM București 28 – 31 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Polivalentă, București
Asistență: 1000
Arbitri: Cazan, Suliman  
Neagu 7 (17–15) Laslo 11
3×  2×  1×  Cronica 3×  2× 

Etapa a IX-a

modificare
4 noiembrie 2023
12:00
SCM Craiova 38 – 25 HC Zalău Sala Polivalentă, Craiova
Asistență: 300
Arbitri: Constantin, Enache  
Krpež Šlezak 8 (21–13) Lazić 8
5×  1×  Cronica 2×  2× 

4 noiembrie 2023
17:00
HC Dunărea Brăila 39 – 36 CSM Corona Brașov Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Asistență: 1000
Arbitri: Georgescu, Moldoveanu  
Da Rocha 8 (16–15) Carlos 10
6×  2×  Cronica 7×  2× 

4 noiembrie 2023
PRO•ARENA17:30
CSM Târgu Jiu 20 – 32 CS Rapid București Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Asistență: 1200
Arbitri: Mârza, Nedelea  
Böhme 5 (10–15) Korsós 10
7×  1×  Cronica 4× 

4 noiembrie 2023
18:00
SCM Gloria Buzău 30 – 27 CS Măgura Cisnădie Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Asistență: 500
Arbitri: Stark, Ștefan  
Pál 12 (16–15) Roșu 7
5×  2×  Cronica 2× 

4 noiembrie 2023
18:00
CSU Știința București 19 – 36 CS Minaur Baia Mare Sala Agronomia, București
Asistență: 150
Arbitri: Manafu, Pavel  
Gicevska 6 (10–19) Tănasie 11
3×  3×  Cronica 4×  1× 

5 noiembrie 2023
17:00
CS Gloria 2018 Bistrița 29 – 17 CS Dacia Mioveni 2012 TeraPlast Arena, Bistrița
Asistență: 2000
Arbitri: Manea, Iliescu  
Bazaliu 8 (13–7) Ilie 5
6×  1×  Cronica 4× 

7 noiembrie 2023
PRO•ARENA17:30
SCM Râmnicu Vâlcea 29 – 42 CSM București Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Gorina, Melencu  
Gogîrlă 8 (15–20) Pintea 9
3×  Cronica 6×  2× 

Etapa a X-a

modificare
8 noiembrie 2023
PRO•ARENA17:30
HC Dunărea Brăila 26 – 27 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Asistență: 1000
Arbitri: Lovin, Stancu  
Živković 6 (14–12) De Araújo 8
3×  2×  Cronica 3×  2× 

8 noiembrie 2023
18:30
CS Rapid București 31 – 23 SCM Gloria Buzău Sala Polivalentă „Rapid”, București
Asistență: 600
Arbitri: Constantin, Enache  
Polman 9 (12–10) Iuganu
3×  1×  Cronica 6× 

11 noiembrie 2023
16:00
CSM Corona Brașov 28 – 28 HC Zalău Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Asistență: 300
Arbitri: Mârza, Nedelea  
Dumitrașcu 8 (10–15) Ben Abdallah 8
8×  1×  Cronica 7×  1× 

11 noiembrie 2023
PRO•ARENA17:30
CS Dacia Mioveni 2012 31 – 24 SCM Râmnicu Vâlcea Sala Sporturilor, Mioveni
Asistență: 1000
Arbitri: Costache, Vasile  
Ilie 7 (17–12) Gogîrlă, Hagman 6
4×  1×  Cronica 6×  2×  1× 

11 noiembrie 2023
18:00
CS Minaur Baia Mare 27 – 25 CSM Târgu Jiu Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Asistență: 800
Arbitri: Murariu, Tăbăcariu  
Lundbäck, Pavlović 8 (13–13) Chiricuță, Frățilescu 7
2×  2×  Cronica 5×  1× 

11 noiembrie 2023
18:00
CS Măgura Cisnădie 24 – 28 SCM Craiova Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Asistență: 423
Arbitri: Ifrim, Ilisei  
Abed Kader 8 (11–15) Pașcan 7
1×  1×  Cronica 6×  1× 

14 noiembrie 2023
17:30
CSM București 43 – 26 CSU Știința București Sala Polivalentă, București
Asistență: 300
Arbitri: Dudău, Dudău  
Arntzen, Stoica 9 (21–10) Lăscăteu 7
 1×  Cronica 4×  1× 

Etapa a XI-a

modificare
15 noiembrie 2023
14:00
HC Zalău 27 – 28 CS Măgura Cisnădie Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Asistență: 500
Arbitri: Iliescu, Manea  
Gherghe, Tóth 5 (14–15) İskit 10
5×  2×  Cronica 5×  2× 

15 noiembrie 2023
PRO•ARENA17:30
SCM Râmnicu Vâlcea 37 – 38 HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Ghesoiu, Tița  
Gogîrlă 10 (20–17) González 10
4×  2×  Cronica 4×  2× 

15 noiembrie 2023
17:30
CS Gloria 2018 Bistrița 33 – 28 CSM Corona Brașov TeraPlast Arena, Bistrița
Arbitri: Agliceriu, Turdean  
Laslo 9 (17–19) Carlos 8
5×  1×  Cronica 5×  2× 

15 noiembrie 2023
19:00
SCM Craiova 25 – 32 CS Rapid București Sala Polivalentă, Craiova
Asistență: 200
Arbitri: Lovin, Stancu  
Krpež Šlezak, Milosavljević 5 (11–17) López 7
1×  1×  Cronica 2×  1× 

16 noiembrie 2023
PRO•ARENA17:30
SCM Gloria Buzău 36 – 24 CS Minaur Baia Mare Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Asistență: 800
Arbitri: Cazan, Suliman  
Pál 11 (16–15) Spugnini 6
6×  Cronica 5×  2× 

18 noiembrie 2023
19:00
CSU Știința București 23 – 33 CS Dacia Mioveni 2012 Sala Agronomia, București
Asistență: 120
Arbitri: Pârvu, Potîrniche  
Lăscăteu 10 (14–16) Sărățeanu 6
5×  Cronica 5×  1× 

30 decembrie 2023
15:00
CSM Târgu Jiu 16 – 33 CSM București Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Asistență: 800
Arbitri: Agliceriu, Turdean  
Zinatulina 5 (6–16) Arntzen, Ingstad, Zaadi 6
 3×  Cronica 4×  2× 

Etapa a XII-a

modificare
10 ianuarie 2024
PRO•ARENA15:00
CSM București 25 – 24 SCM Gloria Buzău Sala Polivalentă, București
Asistență: 500
Arbitri: Ghesoiu, Tița  
Neagu 9 (14–13) Ilina 6
5×  3×  Cronica 7×  2× 

10 ianuarie 2024
15:30
CS Rapid București 34 – 22 HC Zalău Sala Polivalentă „Rapid”, București
Asistență: 350
Arbitri: Ifrim, Ilisei  
Ostase 6 (17–10) Prikop 8
4×  1×  Cronica 2×  1× 

10 ianuarie 2024
17:00
HC Dunărea Brăila 40 – 22 CSU Știința București Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Asistență: 1246
Arbitri: Avădani, Popovici  
Lupei 6 (24–8) Gicevska, Marki 5
3×  1×  Cronica 5× 

10 ianuarie 2024
PRO•ARENA17:30
CS Gloria 2018 Bistrița 30 – 27 SCM Râmnicu Vâlcea TeraPlast Arena, Bistrița
Asistență: 2600
Arbitri: Stark, Ștefan  
Araújo Frossard, Niombla 5 (16–15) Hagman 7
1×  1×  Cronica 3×  1×  1× 

11 ianuarie 2024
17:00
CS Dacia Mioveni 2012 19 – 26 CSM Târgu Jiu Sala Trivale, Pitești
Asistență: 150
Arbitri: Lovin, Stancu  
Dežić 7 (11–13) Frățilescu 6
2×  Cronica 2×  1× 

13 ianuarie 2024
PRO•ARENA17:30
CS Minaur Baia Mare 29 – 26 SCM Craiova Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Asistență: 640
Arbitri: Constantin, Gál  
Cazanga 7 (12–13) Bojičić, Milosavljević 7
3×  2×  Cronica 7×  2× 

14 ianuarie 2024
PRO•ARENA17:30
CSM Corona Brașov 29 – 29 CS Măgura Cisnădie Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Asistență: 500
Arbitri: Pârvu, Potîrniche  
Woller 7 (13–11) Roșu 9
2×  1×  1×  Cronica 4×  1× 

Etapa a XIII-a

modificare
16 ianuarie 2024
Facebook Știința București14:00
CSU Știința București 23 – 33 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Agronomia, București
Arbitri: Mărgărit, Voicu  
Lăscăteu 7 (13–19) Dahl 7
5×  2×  1×  Cronica 2×  1× 

17 ianuarie 2024
PRO•ARENA15:00
CS Măgura Cisnădie 28 – 33 CS Rapid București Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Asistență: 800
Arbitri: Badiu, Barbu  
Galińska 9 (15–16) O. Kanor 8
3×  1×  Cronica 2×  1× 

17 ianuarie 2024
PRO•ARENA17:30
CSM Târgu Jiu 28 – 32 HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Asistență: 800
Arbitri: Șerbu, Vasilescu  
Frățilescu 10 (19–18) Kanaval 7
 1×  Cronica 4×  2× 

18 ianuarie 2024
PRO•ARENA17:30
SCM Craiova 31 – 35 CSM București Sala Polivalentă, Craiova
Asistență: 1000
Arbitri: Mârza, Nedelea  
Milosavljević 9 (17–17) Neagu 9
7×  Cronica 5× 

20 ianuarie 2024
PRO•ARENA17:30
SCM Gloria Buzău 31 – 26 CS Dacia Mioveni 2012 Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Arbitri: Iliescu, Manea  
Ilina, Moroianu 4 (17–9) Ceandani 6
5×  2×  Cronica 3×  3× 

20 ianuarie 2024
Facebook SCM Rm. Vâlcea18:00
SCM Râmnicu Vâlcea 31 – 26 CSM Corona Brașov Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Constantin, Enache  
Wollik 9 (20–17) Carlos 6
6×  2×  Cronica 4× 

21 ianuarie 2024
PRO•ARENA17:30
HC Zalău 30 – 26 CS Minaur Baia Mare Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Asistență: 600
Arbitri: Gorina, Melencu  
Prikop 9 (16–16) Cazanga 5
3×  1×  Cronica 4×  2×  1× 

Rezultate în retur

modificare

Etapa a XIV-a

modificare
24 ianuarie 2024
11:00
HC Zalău 21 – 31 CSM București Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Asistență: 800
Arbitri: Belean, Hendrea  
Prikop, Stamin 5 (11–15) Kobylińska 6
4×  2×  Cronica 6×  1× 

24 ianuarie 2024
17:00
CSM Târgu Jiu 18 – 25 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Asistență: 600
Arbitri: Gorina, Melencu  
Ciolan 5 (5–12) Laslo 5
6×  1×  2×  Cronica 7×  1×  1× 

25 ianuarie 2024
PRO•ARENA17:30
SCM Gloria Buzău 31 – 33 HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Arbitri: Stark, Ștefan  
Blažević, Coman, Ilina, Moroianu 6 (17–17) Kanaval 10
4×  1×  Cronica 7×  1× 

26 ianuarie 2024
PRO•ARENA15:00
CSU Știința București 26 – 39 SCM Râmnicu Vâlcea Sala Agronomia, București
Asistență: 120
Arbitri: Bălan, Savin  
Gicevska, Leuștean 6 (7–22) Hagman 9
7×  3×  Cronica 5×  1×  1× 

26 ianuarie 2024
PRO•ARENA17:30
CSM Corona Brașov 31 – 38 CS Rapid București Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Asistență: 1250
Arbitri: Cazan, Suliman  
Carlos 8 (16–18) O. Kanor
5×  1×  Cronica 8×  1× 

26 ianuarie 2024
18:00
SCM Craiova 25 – 26 CS Dacia Mioveni 2012 Sala Polivalentă, Craiova
Asistență: 412
Arbitri: Georgescu, Moldoveanu  
Mugoša 8 (12–16) Isić, Tatar 5
5×  3×  Cronica 2×  1× 

26 ianuarie 2024
18:00
CS Măgura Cisnădie 32 – 33 CS Minaur Baia Mare Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Asistență: 450
Arbitri: Manafu, Pavel  
Galińska 10 (19–14) Spugnini 8
7×  1×  Cronica 6×  1×  2× 

Etapa a XV-a

modificare
28 ianuarie 2024
17:30
CS Gloria 2018 Bistrița 30 – 22 SCM Gloria Buzău TeraPlast Arena, Bistrița
Asistență: 2600
Arbitri: Ifrim, Ilisei  
Laslo 7 (20–11) Ilina 6
4×  1×  Cronica 1×  1× 

29 ianuarie 2024
PRO•ARENA15:00
HC Dunărea Brăila 26 – 20 SCM Craiova Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Asistență: 1000
Arbitri: Lovin, Stancu  
Liščević, Quintino, Udriștioiu 4 (15–9) Milosavljević 7
2×  2×  Cronica 4×  1× 

29 ianuarie 2024
PRO•ARENA17:30
CSM București 36 – 26 CS Măgura Cisnădie Sala Apollo, București
Asistență: 300
Arbitri: Costache, Vasile  
Østergaard 6 (20–12) Galińska 8
1×  1×  Cronica × 

31 ianuarie 2024
PRO•ARENA15:00
CS Minaur Baia Mare 26 – 35 CS Rapid București Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Asistență: 950
Arbitri: Pârvu, Potîrniche  
Cazanga 9 (12–16) Janjušević 10
×  1×  Cronica 4× 

31 ianuarie 2024
PRO•ARENA17:30
SCM Râmnicu Vâlcea 28 – 22 CSM Târgu Jiu Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Belean, Hendrea  
Hagman 8 (17–15) Ciolan 6
7×  1×  1×  Cronica 6×  1× 

3 februarie 2024
17:30
CS Dacia Mioveni 2012 23 – 24 HC Zalău Sala Sporturilor, Mioveni
Arbitri: Manafu, Pavel  
Dežić 7 (11–11) Prikop 8
2×  1×  Cronica

3 februarie 2024
19:00
CSU Știința București 25 – 32 CSM Corona Brașov Sala Elite, București
Asistență: 450
Arbitri: Popa, Velișca  
Čavlović 7 (12–11) Lazăr 6
5×  2×  Cronica 2× 

Etapa a XVI-a

modificare
7 februarie 2024
PRO•ARENA18:00
CS Rapid București 30 – 28 CSM București Sala Polivalentă „Rapid”, București
Arbitri: Șerbu, Vasilescu  
O. Kanor 7 (16–13) Neagu 6
2×  Cronica 8×  1×  1× 

7 februarie 2024
18:00
CSM Târgu Jiu 27 – 22 CSU Știința București Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Asistență: 800
Arbitri: Basso, Tofan  
Ciolan 7 (12–11) Lăscăteu 7
4×  1×  Cronica 3× 

7 februarie 2024
19:00
SCM Craiova 25 – 27 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Polivalentă, Craiova
Asistență: 425
Arbitri: Stark, Ștefan  
Milosavljević, Mugoša 8 (14–16) Seraficeanu 6
2×  2×  Cronica 7×  1× 

8 februarie 2024
PRO•ARENA17:30
SCM Gloria Buzău 28 – 34 SCM Râmnicu Vâlcea Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Asistență: 1500
Arbitri: Cazan, Suliman  
Blažević 6 (14–15) Wollik 10
3×  Cronica 2×  1× 

10 februarie 2024
17:30
CSM Corona Brașov 28 – 27 CS Minaur Baia Mare Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Asistență: 1100
Arbitri: Ifrim, Ilisei  
Klikovac, Lazăr 6 (16–14) Spugnini 12
2×  1×  Cronica 4×  1× 

10 februarie 2024
18:00
CS Măgura Cisnădie 30 – 26 CS Dacia Mioveni 2012 Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Asistență: 500
Arbitri: Belean, Hendrea  
Abed Kader 7 (16–13) Isić, Krsnik 6
3×  3×  Cronica 2×  1× 

14 februarie 2024
16:00
HC Zalău 26 – 31 HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Asistență: 750
Arbitri: Cazan, Suliman  
Prikop 7 (14–16) Quintino 6
5×  1×  Cronica 6×  2× 

Etapa a XVII-a

modificare
21 februarie 2024
PRO•ARENA15:00
CSM București 33 – 28 CS Minaur Baia Mare Sala Polivalentă, București
Asistență: 400
Arbitri: Basso, Tofan  
Omoregie 8 (17–17) Cazanga 10
2×  2×  Cronica 2×  1× 

21 februarie 2024
16:00
CSU Știința București 27 – 33 SCM Gloria Buzău Sala Elite, București
Asistență: 100
Arbitri: Agliceriu, Turdean  
Lăscăteu 7 (12–17) Coman 8
1×  1×  Cronica 3× 

21 februarie 2024
PRO•ARENA17:00
SCM Râmnicu Vâlcea 36 – 21 SCM Craiova Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Serdiuc, Sîrbu  
Hagman 11 (22–9) Mugoša 10
2×  Cronica 1× 

21 februarie 2024
17:00
CS Dacia Mioveni 2012 22 – 27 CS Rapid București Sala Sporturilor, Mioveni
Arbitri: Popa, Velișca  
Dežić (11–12) Raičević 9
1×  2×  Cronica 3×  2× 

21 februarie 2024
17:30
CS Gloria 2018 Bistrița 28 – 23 HC Zalău TeraPlast Arena, Bistrița
Asistență: 2500
Arbitri: Ciutacu, Stamatoiu  
Niombla 6 (15–12) Lazić 14
 3×  Cronica × 

21 februarie 2024
17:30
HC Dunărea Brăila 25 – 21 CS Măgura Cisnădie Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Asistență: 829
Arbitri: Bălan, Savin  
Da Rocha 5 (14–10) Galińska 8
6×  2×  Cronica 5×  2× 

22 februarie 2024
18:00
CSM Târgu Jiu 27 – 24 CSM Corona Brașov Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Asistență: 800
Arbitri: Stark, Ștefan  
Frățilescu 7 (15–10) Lasm, Pletikosić 6
2×  1×  Cronica 2×  1× 

Etapa a XVIII-a

modificare
8 martie 2024
15:00
CSM Corona Brașov 26 – 35 CSM București Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Asistență: 1000
Arbitri: Agliceriu, Turdean  
Fonseca 6 (12–17) Neagu, Ingstad 6
1×  2×  Cronica 7×  2× 

8 martie 2024
PRO•ARENA17:30
CS Măgura Cisnădie 22 – 25 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Asistență: 200
Arbitri: Drăgănescu, Rădulescu  
Galińska 6 (9–16) Laslo 7
5×  2×  Cronica 7×  1× 

9 martie 2024
16:45
SCM Craiova 30 – 21 CSU Știința București Sala Polivalentă, Craiova
Asistență: 500
Arbitri: Ciutacu, Stamatoiu  
Mugoša 13 (17–9) Șerban 6
5×  2×  Cronica 1×  2× 

9 martie 2024
PRO•ARENA17:00
CS Rapid București 34 – 28 HC Dunărea Brăila Sala Polivalentă „Rapid”, București
Asistență: 600
Arbitri: Lovin, Stancu  
Janjušević 6 (13–16) González 7
4×  1×  Cronica 5× 

9 martie 2024
18:00
SCM Gloria Buzău 26 – 22 CSM Târgu Jiu Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Asistență: 450
Arbitri: Constantin, Enache  
Blažević, Bucur, Ilina 5 (12–9) Ciolan 6
5×  2×  1×  Cronica 6×  1× 

10 martie 2024
PRO•ARENA17:30
HC Zalău 29 – 33 SCM Râmnicu Vâlcea Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Asistență: 800
Arbitri: Belean, Hendrea  
Lazić 16 (16–18) Hagman 8
3×  1×  Cronica 7×  2× 

11 martie 2024
17:00
CS Minaur Baia Mare 37 – 27 CS Dacia Mioveni 2012 Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Arbitri: Badiu, Barbu  
Borș 5 (17–12) Tatar 6
4×  1×  Cronica 4×  1× 

Etapa a XIX-a

modificare
13 martie 2024
PRO•ARENA17:30
CS Gloria 2018 Bistrița 25 – 22 CS Rapid București TeraPlast Arena, Bistrița
Asistență: 2650
Arbitri: Stark, Ștefan  
Laslo, Niombla 6 (14–10) Janjušević 8
×  1×  1×  Cronica 1× 

15 martie 2024
PRO•ARENA17:30
CSM Târgu Jiu 31 – 28 SCM Craiova Sala Sporturilor, Târgu Jiu
Asistență: 700
Arbitri: Ifrim, Ilisei  
Ciolan 7 (17–17) Zamfir-Burcea 7
4×  1×  Cronica 2×  1× 

16 martie 2024
11:00
CSU Știința București 23 – 32 HC Zalău Sala Agronomia, București
Asistență: 200
Arbitri: Gorina, Melencu  
Bizău 5 (10–16) Lazić 7
7×  Cronica 3× 

16 martie 2024
17:00
SCM Râmnicu Vâlcea 43 – 32 CS Măgura Cisnădie Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Constantin, Gál  
Hagman 9 (21–18) Roșu 8
6×  2×  Cronica 3× 

16 martie 2024
18:00
SCM Gloria Buzău 32 – 29 CSM Corona Brașov Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Asistență: 500
Arbitri: Șerbu, Vasilescu  
Ilina 8 (16–13) Pletikosić 6
5×  Cronica 3×  2× 

20 martie 2024
17:30
CS Dacia Mioveni 2012 23 – 35 CSM București Sala Sporturilor, Mioveni
Arbitri: Murariu, Paraschiv  
Dežić 7 (14–17) Arntzen, Pintea 6
2×  1×  Cronica 3×  1× 

20 martie 2024
18:00
HC Dunărea Brăila 40 – 29 CS Minaur Baia Mare Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Asistență: 862
Arbitri: Gorina, Melencu  
González, Ježić 6 (17–15) Spugnini 7
2×  Cronica 4×  1× 

Etapa a XX-a

modificare
23 martie 2024
11:00
HC Zalău 22 – 20 CSM Târgu Jiu Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Asistență: 400
Arbitri: Pârvu, Potîrniche  
Lazić 13 (10–10) Paulo 7
2×  2×  Cronica 8×  2×  1× 

23 martie 2024
PRO•ARENA15:00
CSM Corona Brașov 35 – 29 CS Dacia Mioveni 2012 Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Asistență: 1000
Arbitri: Constantin, Enache  
Dumitrașcu 8 (19–14) Dežić 9
4×  1×