Deschide meniul principal

Liga Națională de handbal feminin 2019-2020

Pix.gif Liga Națională de handbal feminin sezonul 2019-2020 Handball pictogram.svg
Sport handbal
Organizator Federația Română de Handbal
Nivelul în piramidă primul eșalon
Nr. de ediții 62 (23 în sistemul Ligii Naționale)
Tipul tur-retur
Periodicitate anuală
Data începerii 31 august 2019
Data sfârșitului 20 mai 2020
Participanți 14 cluburi
Statutul participanților Cluburi profesioniste
Campion Aur SCM Râmnicu Vâlcea(2018-2019)
Meciuri 74
Goluri 3600 (48,65 pe meci)
Golgheter Flag of Romania.svg Dana Abed Kader
(71 de goluri)
Site oficial frh.ro
Istoric
1958-59 • 1959-60 • 1960-61 • 1961-62

1962-63 • 1963-64 • 1964-65 • 1965-66
1966-67 • 1967-68 • 1969-69 • 1969-70
1970-71 • 1971-72 • 1972-73 • 1973-74
1974-75 • 1975-76 • 1976-77 • 1977-78
1978-79 • 1979-80 • 1980-81 • 1981-82
1982-83 • 1983-84 • 1984-85 • 1985-86
1986-87 • 1987-88 • 1988-89 • 1989-90
1990-91 • 1991-92 • 1992-93 • 1993-94
1994-95 • 1995-96 • 1996-97 • 1997-98
1998-99 • 1999-00 • 2000-01 • 2001-02
2002-03 • 2003-04 • 2004-05 • 2005-06
2006-07 • 2007-08 • 2008-09 • 2009-10
2010-11 • 2011-12 • 2012-13 • 2013-14
2014-15 • 2015-16 • 2016-17 • 2017-18
2018-19 • 2019-20 • 2020-21 • 2021-22

Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Liga Națională de handbal feminin 2018-2019

actualizat pe 17 noiembrie 2019

Liga Națională de handbal feminin 2019-2020 este a 62-a ediție a primului eșalon valoric al campionatului național de handbal feminin românesc, respectiv a 23-a ediție în sistemul Ligii Naționale. Competiția este organizată de Federația Română de Handbal (FRH).

TelevizăriModificare

Televiziunea Română este singura care deține drepturile de televizare și transmite în general cel puțin două meciuri din fiecare etapă.

Parteneri oficialiModificare

SăliModificare

Partidele se joacă în principalele săli de sport din orașele de reședință ale echipelor. În București și Cluj meciurile se joacă în câte două săli, în funcție de disponibilitatea acestora și de potențialul de spectatori al partidelor. Cele două săli din București sunt Sala Polivalentă și Sala „Rapid”, iar cele din Cluj sunt BTarena și Sala „Horia Demian”.

București Baia Mare
Sala „Rapid”
Capacitate: 1.500
 
Sala Polivalentă
Capacitate: 5.300
 
Sala „Lascăr Pană”
Capacitate: 2.060
 
Cluj Brașov
BTarena
Capacitate: 7.227
 
Sala „Horia Demian”
Capacitate: 2.800
 
Sala „Dumitru Popescu Colibași”
Capacitate: 1.570
 
Buzău Craiova Râmnicu Vâlcea
Sala „Romeo Iamandi”
Capacitate: 1.868
 
Sala Polivalentă
Capacitate: 4.215
 
Sala „Traian”
Capacitate: 3.126
 

Echipe participanteModificare

Localizarea echipelor din București

În afara echipelor care s-au clasat pe primele 10 poziții la sfârșitul ediției 2018-2019 și care și-au păstrat astfel locul în Liga Națională, au mai promovat din Divizia A HCM Slobozia și CS Rapid București, echipele clasate pe locurile 1 și 2 la turneul final. Alte două echipe, CSM Slatina și „U” Cluj, au fost decise în urma unui turneu de baraj. CSM Slatina și-a asigurat rămânerea în Liga Națională pe 6 iunie 2019, după ce a obținut a doua victorie la turneul de baraj, iar „U” Cluj pe 7 iunie 2019.

Astfel, echipele care participă în sezonul competițional 2019-2020 al Ligii Naționale de handbal feminin sunt:

a) Calificate direct din Divizia A;
b) Calificate în urma unui turneu de baraj;

ClasamentModificare

     Echipe care vor participa la barajul de promovare
     Echipe retrogradate în Divizia A

Actualizat pe 17 noiembrie 2019

Poz. Echipa J V E Î GM GP G P
1 SCM Râmnicu Vâlcea 10 9 0 1 262 208 + 54 27
2 Corona Brașov 11 8 2 1 307 272 + 35 26
3 CSM București 10 7 1 2 278 224 + 54 22
4 SCM Gloria Buzău 10 7 0 3 259 242 + 17 21
5 CS Minaur Baia Mare 11 6 2 3 278 262 + 16 20
6 HC Dunărea Brăila 11 6 0 5 285 273 + 12 18
7 CS Gloria Bistrița 10 6 0 4 230 226 + 4 18
8 CS Măgura Cisnădie 10 5 1 4 258 240 + 18 16
9 HC Zalău 11 5 0 6 261 258 + 3 15
10 SCM Craiova 11 5 0 6 238 255 – 17 15
11 CSM Slatina 10 3 1 6 220 251 – 31 10
12 HCM Slobozia 11 1 1 9 245 285 – 40 4
13 „U” Cluj 11 1 0 10 251 312 – 61 3
14 CS Rapid București 11 1 0 10 228 292 – 64 3

Rezultate în turModificare

Programul turului campionatului a fost anunțat pe 19 iunie 2019.[1][2]

Date oficiale publicate de Federația Română de Handbal

Etapa IModificare

31 august 2019
11:00
CS Minaur Baia Mare 25 – 25 CS Măgura Cisnădie Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Asistență: 600
Arbitri: Năstase, Stancu  
Šteriova 7 (11–12) Moldovan 9
3×  3×  Cronica  2× 

31 august 2019
12:00
HCM Slobozia 25 – 25 CSM Slatina Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
Arbitri: Pârvu, Potîrniche  
Ivan 7 (9–12) Popescu 7
4×  1×  Cronica 7×  2× 

31 august 2019
12:30
CS Rapid București 20 – 30 Corona Brașov Sala „Rapid”, București
Arbitri: Mârza, Nedelea  
Trifan 5 (9–14) Chiricuță, Tîrcă 7
1×  3×  Cronica 5×  1× 

31 august 2019
TVR 112:30
SCM Râmnicu Vâlcea 24 – 18 HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Gurbina, Stanciu  
Nørgaard 6 (13–7) Dache 4
6×  3×  Cronica 1×  2× 

31 august 2019
18:00
SCM Gloria Buzău 32 – 22 „U” Cluj Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Arbitri: Iliescu, Manea  
Popa 9 (16–9) Lazăr 5
7×  3×  Cronica 1×  2×  1× 

1 septembrie 2019
TVR HD11:00
CS Gloria 2018 Bistrița 22 – 24 SCM Craiova Sala Polivalentă, Bistrița
Arbitri: Stark, Ștefan  
Ilina 6 (10–11) Vizitiu 9
2×  2×  Cronica 4×  2× 

1 septembrie 2019
TVR 115:30
HC Zalău 25 – 24 CSM București Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Arbitri: Iacob, Savu  
Abed Kader 13 (13–13) Klikovac, Perianu 5
2×  1×  Cronica 8×  4×  1× 

Etapa a II-aModificare

4 septembrie 2019
11:00
SCM Craiova 27 – 26 HC Zalău Sala Polivalentă, Craiova
Arbitri: Agliceriu, Turdean  
Țicu 10 (12–16) Abed Kader 8
4×  3×  Cronica 1×  1× 

6 septembrie 2019
TVR HD17:00
CS Rapid București 20 – 24 CS Gloria 2018 Bistrița Sala „Rapid”, București
Arbitri: Năstase, Stancu  
Livrinikj 4 (12–13) Ardean-Elisei, Vasilevskaia 5
4×  2×  Cronica 2×  2× 

6 septembrie 2019
TVR HD19:15
CSM București 28 – 21 SCM Gloria Buzău Sala „Rapid”, București
Arbitri: Florescu, Stoia  
Grbić, Pintea 5 (17–8) Popa 6
3×  3×  Cronica 1×  3× 

7 septembrie 2019
11:00
CSM Slatina 23 – 30 SCM Râmnicu Vâlcea Sala de sport a LPS, Slatina
Arbitri: Doană, Gociu  
Popescu 5 (8–14) González 6
2×  3×  Cronica 4×  3× 

7 septembrie 2019
18:00
„U” Cluj 21 – 23 CS Minaur Baia Mare Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
Asistență: 500
Arbitri: Ciobea, Dordea  
Gandulfo 7 (7–10) Burlacenko, Lisewska, Šteriova 4
1×  1×  Cronica 1×  1× 

7 septembrie 2019
18:00
CS Măgura Cisnădie 33 – 22 HCM Slobozia Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Arbitri: Nițișor, Stamatoiu  
Moldovan 14 (15–10) Georgescu 7
3×  3×  Cronica 7×  3×  1× 

8 septembrie 2019
TVR 117:30
Corona Brașov 28 – 24 HC Dunărea Brăila Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Arbitri: Ghiorghișor, State  
Tîrcă 7 (15–12) Dache, Dmitrović 6
2×  2×  Cronica  2× 

Etapa a III-aModificare

11 septembrie 2019
17:00
CS Gloria 2018 Bistrița 19 – 24 Corona Brașov Sala Polivalentă, Bistrița
Arbitri: Fînață, Hendrea  
Ilina 5 (8–12) Chiricuță 6
2×  3×  Cronica 1×  3× 

11 septembrie 2019
17:00
HC Zalău 26 – 20 CS Rapid București Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Arbitri: Harabagiu, Stănescu  
Abed Kader, Lazea 5 (13–7) Bazon, Trifan 5
6×  3×  1×  Cronica 7×  3× 

11 septembrie 2019
18:00
SCM Gloria Buzău 23 – 18 SCM Craiova Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Arbitri: Badiu, Barbu  
Gavrilă 5 (13–7) Klikovac 6
6×  1×  Cronica 6×  2× 

11 septembrie 2019
18:00
HCM Slobozia 21 – 18 „U” Cluj Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
Arbitri: Ghiorghișor, State  
Georgescu 5 (11–8) Gandulfo 6
3×  1×  Cronica 5× 

11 septembrie 2019
18:00
HC Dunărea Brăila 34 – 21 CSM Slatina Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Arbitri: Popa, Velișca  
Czeczi 11 (16–9) Chitacu, Ostase 5
2×  Cronica 3×  1× 

11 septembrie 2019
TVR HD18:00
CS Minaur Baia Mare 24 – 30 CSM București Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Arbitri: Cazan, Suliman  
Szőlősi 5 (11–14) Moisă 8
3×  3×  Cronica 3×  3× 

12 septembrie 2019
TVR HD18:00
SCM Râmnicu Vâlcea 27 – 17 CS Măgura Cisnădie Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Florescu, Stoia  
Nørgaard 6 (11–10) Smbatian 5
1×  3×  Cronica  2× 

Etapa a IV-aModificare

14 septembrie 2019
TVR 112:30
SCM Craiova 17 – 22 CS Minaur Baia Mare Sala Polivalentă, Craiova
Arbitri: Pârvu, Potîrniche  
Țicu, Vizitiu 5 (8–13) Cîrstea 5
3×  3×  Cronica 6×  2× 

14 septembrie 2019
12:30
CS Rapid București 27 – 31 SCM Gloria Buzău Sala „Rapid”, București
Arbitri: Murariu, Tăbăcariu  
Carabulea, Livrinikj, Trifan 5 (14–13) Gavrilă, Popa 8
8×  2×  1×  Cronica 6×  3× 

14 septembrie 2019
17:00
CSM București 27 – 21 HCM Slobozia Sala „Rapid”, București
Arbitri: Gherman, Moldovan  
Moisă 8 (13–10) Văcariu 6
6×  1×  1×  Cronica 4×  2× 

14 septembrie 2019
17:00
CS Gloria 2018 Bistrița 24 – 23 HC Zalău Sala Polivalentă, Bistrița
Arbitri: Năstase, Stancu  
Ilina 6 (10–11) Tecar 7
6×  1×  Cronica 3×  2× 

14 septembrie 2019
18:00
Corona Brașov 31 – 22 CSM Slatina Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Arbitri: Gheorghiu, Hagiu  
Bucur 9 (17–11) Ostase 5
3×  2×  Cronica 3×  2× 

15 septembrie 2019
TVR 211:00
„U” Cluj 23 – 34 SCM Râmnicu Vâlcea Sala „Gheorghe Barițiu”, Turda
Arbitri: Basso, Tofan  
Lazăr 7 (8–20) Florica 7
 2×  Cronica 2× 

15 septembrie 2019
18:00
CS Măgura Cisnădie 25 – 26 HC Dunărea Brăila Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Arbitri: Drăghici, Drăguț  
Moldovan 10 (17–16) Dmitrović 11
2×  3×  Cronica 8×  2× 

Etapa a V-aModificare

20 septembrie 2019
TVR HD18:00
HC Zalău 25 – 28 Corona Brașov Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Arbitri: Drăghici, Drăguț  
Abed Kader 8 (10–16) Tîrcă 12
1×  1×  Cronica 5×  2× 

Deși inițial programat să fie televizat în direct, meciul a fost transmis de TVR doar înregistrat.


21 septembrie 2019
11:00
CS Minaur Baia Mare 37 – 22 CS Rapid București Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Asistență: 400
Arbitri: Florescu, Stoia  
Popa 6 (21–8) Livrinikj 6
2×  1×  Cronica 4×  3× 

21 septembrie 2019
11:00
CSM Slatina 21 – 28 CS Măgura Cisnădie Sala de sport a LPS, Slatina
Arbitri: Moldoveanu, Georgescu  
Drăghici 4 (10–16) Moldovan 11
3×  3×  Cronica 4×  3× 

21 septembrie 2019
12:00
HCM Slobozia 23 – 30 SCM Craiova Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
Arbitri: Doană, Gociu  
Georgescu, Jlezi 4 (13–14) Nikolić 7
2×  1×  Cronica 3×  2× 

21 septembrie 2019
TVR 115:30
SCM Râmnicu Vâlcea 20 – 19 CSM București Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Harabagiu, Stănescu  
Liščević 5 (9–10) Pintea 5
3×  2×  Cronica 2×  3× 

21 septembrie 2019
18:00
HC Dunărea Brăila 33 – 25 „U” Cluj Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Arbitri: Lungu, Paraschiv  
Tiron 6 (18–14) Chintoan 5
3×  2×  Cronica 2×  3× 

21 septembrie 2019
18:30
SCM Gloria Buzău 25 – 22 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Arbitri: Gheorghiu, Hagiu  
Popa 8 (11–10) Todor 5
1×  2×  Cronica 5×  2× 

Etapa a VI-aModificare

3 octombrie 2019
12:00
HC Zalău 27 – 24 SCM Gloria Buzău Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Arbitri: Șerbu, Vasilescu  
Abed Kader 7 (14–11) Popa 7
4×  2×  Cronica 6×  3× 

4 octombrie 2019
TVR HD15:00
Corona Brașov 31 – 29 CS Măgura Cisnădie Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Arbitri: Harabagiu, Stănescu  
Tîrcă, Laslo 10 (15–15) Anastácio 7
5×  3×  Cronica 4×  1× 

5 octombrie 2019
11:00
„U” Cluj 22 – 23 CSM Slatina Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
Arbitri: Pârvu, Potîrniche  
Lazăr, Gandulfo, Moraru 4 (11–13) Popescu 8
3×  2×  Cronica 2×  3× 

5 octombrie 2019
12:30
CS Rapid București 18 – 17 HCM Slobozia Sala „Rapid”, București
Arbitri: Belean, Sas  
Boljević, Dăscălete 4 (10–5) Obedeanu 5
6×  3×  Cronica 3×  2× 

5 octombrie 2019
17:30
CS Gloria 2018 Bistrița 21 – 22 CS Minaur Baia Mare Sala Polivalentă, Bistrița
Asistență: 1.000
Arbitri: Florescu, Stoia  
Ardean-Elisei, Ilina 6 (9–11) Popa 5
2×  1×  Cronica 1×  2× 

8 octombrie 2019
TVR HD18:15
SCM Craiova 23 – 27 SCM Râmnicu Vâlcea Sala Polivalentă, Craiova
Arbitri: Georgescu, Moldoveanu  
Vizitiu 9 (8–14) Nørgaard 5
3×  2×  Cronica 5×  3× 

15 octombrie 2019
TVR HD18:00
CSM București 33 – 26 HC Dunărea Brăila Sala „Rapid”, București
Arbitri: Florescu, Stoia  
Torstenson 8 (16–16) Czeczi, Dmitrović 7
 3×  Cronica 2×  2× 

Etapa a VII-aModificare

8 octombrie 2019
18:00
SCM Gloria Buzău 23 – 19 Corona Brașov Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Arbitri: Stark, Ștefan  
Ilie 9 (15–12) Neagu 5
2×  2×  Cronica 3×  3× 

9 octombrie 2019
18:00
CS Măgura Cisnădie 33 – 22 „U” Cluj Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Arbitri: Constantin, Enache  
Anastácio 8 (16–10) Moraru 4
7×  2×  Cronica 6×  2× 

12 octombrie 2019
TVR 211:00
HC Dunărea Brăila 24 – 19 SCM Craiova Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Arbitri: Fînață, Hendrea  
Dmitrović 10 (16–12) Vizitiu 8
3×  2×  Cronica 1×  3× 

12 octombrie 2019
12:00
HCM Slobozia 24 – 26 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
Arbitri: Agliceriu, Turdean  
Georgescu 8 (15–14) Ardean-Elisei 7
2×  2×  Cronica 4×  3× 

12 octombrie 2019
17:00
CS Minaur Baia Mare 24 – 16 HC Zalău Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Asistență: 700
Arbitri: Nițișor, Stamatoiu  
Šteriova 10 (11–9) Abed Kader, Nica 4
3×  3×  Cronica 3×  3× 

15 octombrie 2019
TVR HD16:00
SCM Râmnicu Vâlcea 26 – 18 CS Rapid București Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Cânța, Nicolae  
González 6 (14–8) Livrinikj 6
1×  2×  Cronica 1×  1× 

4 ianuarie 2020 CSM Slatina CSM București Sala de sport a LPS, Slatina
(–)
Cronica

Etapa a VIII-aModificare

15 octombrie 2019
18:00
Corona Brașov 33 – 30 „U” Cluj Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Arbitri: Doană, Gociu  
Tîrcă 9 (19–14) Araújo 9
2×  2×  Cronica 3×  2× 

19 octombrie 2019
11:00
HC Zalău 30 – 21 HCM Slobozia Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Arbitri: Lungu, Paraschiv  
Nica 7 (16–12) Văcariu 7
4×  2×  Cronica 6×  1× 

19 octombrie 2019
18:00
SCM Gloria Buzău 29 – 23 CS Minaur Baia Mare Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
Arbitri: Mârza, Nedelea  
Gavrilă 8 (14–9) Szőlősi 4
8×  1×  Cronica 9×  2×  1× 

20 octombrie 2019
TVR HD15:30
CS Rapid București 22 – 24 HC Dunărea Brăila Sala „Rapid”, București
Arbitri: Năstase, Stancu  
Boljević 6 (13–11) Dmitrović 8
2×  4×  Cronica 5×  3× 

27 octombrie 2019
TVR 115:30
CSM București 24 – 18 CS Măgura Cisnădie Sala „Rapid”, București
Arbitri: Constanin, Gál  
Curea 7 (11–10) Senocico 8
6×  2×  2×  Cronica 3×  2× 

5 noiembrie 2019
17:00
CS Gloria 2018 Bistrița 24 – 19 SCM Râmnicu Vâlcea Sala Polivalentă, Bistrița
Arbitri: Doană, Gociu  
Ardean-Elisei 6 (12–11) González 6
3×  2×  Cronica  2× 

6 noiembrie 2019
18:00
SCM Craiova 22 – 17 CSM Slatina Sala Polivalentă, Craiova
Arbitri: Nițișor, Stamatoiu  
Șelaru, Trifunović 6 (12–7) Vădineanu 6
6×  3×  Cronica 7×  2× 

Etapa a IX-aModificare

26 octombrie 2019
TVR HD15:30
SCM Râmnicu Vâlcea 26 – 20 HC Zalău Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Ghiorghișor, State  
Elghaoui 8 (13–11) Tecar 5
3×  2×  Cronica 4×  3× 

30 octombrie 2019
TVR HD15:30
„U” Cluj 23 – 36 CSM București Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
Arbitri: Agliceriu, Turdean  
Araújo 13 (11–15) Moisă 8
2×  1×  Cronica 4×  2× 

1 noiembrie 2019
18:00
HCM Slobozia 23 – 24 SCM Gloria Buzău Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
Arbitri: Florescu, Stoia  
Georgescu 6 (11–14) Popa 7
1×  1×  Cronica 1×  3× 

2 noiembrie 2019
11:00
CS Minaur Baia Mare 27 – 27 Corona Brașov Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Arbitri: Pârvu, Potîrniche  
Lisewska 10 (12–15) Pavićević 7
4×  3×  Cronica 3×  3× 

2 noiembrie 2019
11:00
CSM Slatina 26 – 17 CS Rapid București Sala de sport a LPS, Slatina
Arbitri: Drăghici, Drăguț  
Ostase 5 (11–7) Livrinikj 4
2×  2×  Cronica 5×  3× 

2 noiembrie 2019
TVR HD15:30
CS Măgura Cisnădie 22 – 19 SCM Craiova Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
Arbitri: Iliescu, Manea  
Moldovan 9 (10–9) Trifunović 10
3×  1×  Cronica 3×  2× 

2 noiembrie 2019
18:00
HC Dunărea Brăila 23 – 25 CS Gloria 2018 Bistrița Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Arbitri: Ghiorghișor, State  
Dmitrović 6 (14–12) Costa 7
3×  2×  Cronica 2×  3× 

Etapa a X-aModificare

19 octombrie 2019
12:00
CS Gloria 2018 Bistrița 23 – 22 CSM Slatina Sala Polivalentă, Bistrița
Arbitri: Gorina, Melencu  
Szabó 5 (11–12) Cîrligeanu 5
5×  2×  1×  Cronica 4×  1× 

6 noiembrie 2019
TVR 118:30
Corona Brașov 30 – 30 CSM București Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Arbitri: Harabagiu, Stănescu  
Laslo 10 (15–15) Neagu 9
2×  1×  Cronica 3×  2× 

6 noiembrie 2019
18:30
CS Rapid București 23 – 28 CS Măgura Cisnădie Sala „Rapid”, București
Arbitri: Gheorghiu, Hagiu  
Boljević 7 (8–18) Senocico 10
7×  3×  Cronica 6×  3× 

9 noiembrie 2019
11:00
HC Zalău 24 – 20 HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
Arbitri: Gurbina, Stanciu  
Abed Kader 7 (14–9) Constantinescu 6
3×  2×  1×  Cronica 5×  3× 

9 noiembrie 2019
11:00
CS Minaur Baia Mare 28 – 25 HCM Slobozia Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
Arbitri: Cruceru, Eremia  
Lisewska, Masna, Popa 6 (16–15) Georgescu 8
3×  3×  Cronica 6×  2× 

9 noiembrie 2019
18:00
SCM Craiova 23 – 22 „U” Cluj Sala Polivalentă, Craiova
Arbitri: Constantin, Enache  
Țicu 8 (12–12) Lazăr 8
3×  2×  1×  Cronica 7×  1× 

4 ianuarie 2020
18:30
SCM Gloria Buzău SCM Râmnicu Vâlcea Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
(–)
Cronica

Etapa a XI-aModificare

13 noiembrie 2019
11:00
CSM Slatina 20 – 19 HC Zalău Sala de sport a LPS, Slatina
Arbitri: Basso, Tofan  
Cîrligeanu 5 (7–12) Abed Kader 8
2×  1×  Cronica 8×  3× 

13 noiembrie 2019
18:00
HCM Slobozia 23 – 26 Corona Brașov Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
Arbitri: Cânța, Nicolae  
Georgescu 8 (12–14) Tîrcă 7
1×  2×  Cronica 2×  3× 

Având în vedere programul încărcat al Coronei Brașov într-un interval de timp foarte scurt, Federația Română de Handbal a acceptat cererea echipei brașovene de a juca meciul din turul de campionat la Brașov, iar pe cel din retur la Slobozia.[3]


13 noiembrie 2019
18:00
SCM Râmnicu Vâlcea 29 – 23 CS Minaur Baia Mare Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
Arbitri: Belean, Călina  
López 6 (16–8) Lisewska 9
5×  2×  Cronica 5×  2× 

13 noiembrie 2019
18:00
HC Dunărea Brăila 33 – 27 SCM Gloria Buzău Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
Arbitri: Mârza, Nedelea  
Lima 7 (18–11) Ilie, Popa, Rotaru 4
3×  1×  Cronica 6×  2× 

13 noiembrie 2019
TVR 118:30
CSM București 27 – 16 SCM Craiova Sala Polivalentă, București
Arbitri: Lungu, Paraschiv  
Grbić 5 (12–10) Vizitiu 7
5×  1×  Cronica 2×  1× 

17 noiembrie 2019
TVR 211:00
„U” Cluj 23 – 21 CS Rapid București Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
Arbitri: Florescu, Stoia  
Gandulfo, Necula 5 (15–8) Boljević, Livrinikj 6
2×  3×  Cronica 4×  3× 

29 decembrie 2019 CS Măgura Cisnădie CS Gloria 2018 Bistrița Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
(–)
Cronica

Etapa a XII-aModificare

7 ianuarie 2020 Corona Brașov SCM Craiova Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
(–)
Cronica

7 ianuarie 2020 CS Rapid București CSM București Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

7 ianuarie 2020 CS Gloria 2018 Bistrița „U” Cluj Sala Polivalentă, Bistrița
(–)
Cronica

7 ianuarie 2020 HC Zalău CS Măgura Cisnădie Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
(–)
Cronica

7 ianuarie 2020 SCM Gloria Buzău CSM Slatina Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
(–)
Cronica

7 ianuarie 2020 CS Minaur Baia Mare HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
(–)
Cronica

7 ianuarie 2020 HCM Slobozia SCM Râmnicu Vâlcea Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
(–)
Cronica

Etapa a XIII-aModificare

11 ianuarie 2020 SCM Râmnicu Vâlcea Corona Brașov Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
(–)
Cronica

11 ianuarie 2020 HC Dunărea Brăila HCM Slobozia Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
(–)
Cronica

11 ianuarie 2020 CSM Slatina CS Minaur Baia Mare Sala de sport a LPS, Slatina
(–)
Cronica

11 ianuarie 2020 CS Măgura Cisnădie SCM Gloria Buzău Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
(–)
Cronica

11 ianuarie 2020 „U” Cluj HC Zalău Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
(–)
Cronica

11 ianuarie 2020 CSM București CS Gloria 2018 Bistrița Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

11 ianuarie 2020 SCM Craiova CS Rapid București Sala Polivalentă, Craiova
(–)
Cronica

Rezultate în returModificare

Date oficiale publicate de Federația Română de Handbal

Etapa a XIV-aModificare

25 ianuarie 2020 Corona Brașov CS Rapid București Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
(–)
Cronica

25 ianuarie 2020 SCM Craiova CS Gloria 2018 Bistrița Sala Polivalentă, Craiova
(–)
Cronica

25 ianuarie 2020 CSM București HC Zalău Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

25 ianuarie 2020 „U” Cluj SCM Gloria Buzău Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
(–)
Cronica

25 ianuarie 2020 CS Măgura Cisnădie CS Minaur Baia Mare Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
(–)
Cronica

25 ianuarie 2020 CSM Slatina HCM Slobozia Sala de sport a LPS, Slatina
(–)
Cronica

25 ianuarie 2020 HC Dunărea Brăila SCM Râmnicu Vâlcea Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
(–)
Cronica

Etapa a XV-aModificare

1 februarie 2020 HC Dunărea Brăila Corona Brașov Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
(–)
Cronica

1 februarie 2020 SCM Râmnicu Vâlcea CSM Slatina Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
(–)
Cronica

1 februarie 2020 HCM Slobozia CS Măgura Cisnădie Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
(–)
Cronica

1 februarie 2020 CS Minaur Baia Mare „U” Cluj Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
(–)
Cronica

1 februarie 2020 SCM Gloria Buzău CSM București Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
(–)
Cronica

1 februarie 2020 HC Zalău SCM Craiova Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
(–)
Cronica

1 februarie 2020 CS Gloria 2018 Bistrița CS Rapid București Sala Polivalentă, Bistrița
(–)
Cronica

Etapa a XVI-aModificare

8 februarie 2020 Corona Brașov CS Gloria 2018 Bistrița Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
(–)
Cronica

8 februarie 2020 CS Rapid București HC Zalău Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

8 februarie 2020 SCM Craiova SCM Gloria Buzău Sala Polivalentă, Craiova
(–)
Cronica

8 februarie 2020 CSM București CS Minaur Baia Mare Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

8 februarie 2020 „U” Cluj HCM Slobozia Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
(–)
Cronica

8 februarie 2020 CS Măgura Cisnădie SCM Râmnicu Vâlcea Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
(–)
Cronica

8 februarie 2020 CSM Slatina HC Dunărea Brăila Sala de sport a LPS, Slatina
(–)
Cronica

Etapa a XVII-aModificare

22 februarie 2020 CSM Slatina Corona Brașov Sala de sport a LPS, Slatina
(–)
Cronica

22 februarie 2020 HC Dunărea Brăila CS Măgura Cisnădie Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
(–)
Cronica

22 februarie 2020 SCM Râmnicu Vâlcea „U” Cluj Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
(–)
Cronica

22 februarie 2020 HCM Slobozia CSM București Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
(–)
Cronica

22 februarie 2020 CS Minaur Baia Mare SCM Craiova Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
(–)
Cronica

22 februarie 2020 SCM Gloria Buzău CS Rapid București Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
(–)
Cronica

22 februarie 2020 HC Zalău CS Gloria 2018 Bistrița Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
(–)
Cronica

Etapa a XVIII-aModificare

29 februarie 2020 Corona Brașov HC Zalău Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
(–)
Cronica

29 februarie 2020 CS Gloria 2018 Bistrița SCM Gloria Buzău Sala Polivalentă, Bistrița
(–)
Cronica

29 februarie 2020 CS Rapid București CS Minaur Baia Mare Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

29 februarie 2020 SCM Craiova HCM Slobozia Sala Polivalentă, Craiova
(–)
Cronica

29 februarie 2020 CSM București SCM Râmnicu Vâlcea Sala Polivalentă, București
(–)
Cronica

29 februarie 2020 „U” Cluj HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
(–)
Cronica

29 februarie 2020 CS Măgura Cisnădie CSM Slatina Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
(–)
Cronica

Etapa a XIX-aModificare

7 martie 2020 CS Măgura Cisnădie Corona Brașov Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
(–)
Cronica

7 martie 2020 CSM Slatina „U” Cluj Sala de sport a LPS, Slatina
(–)
Cronica

7 martie 2020 HC Dunărea Brăila CSM București Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
(–)
Cronica

7 martie 2020 SCM Râmnicu Vâlcea SCM Craiova Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
(–)
Cronica

7 martie 2020 HCM Slobozia CS Rapid București Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
(–)
Cronica

7 martie 2020 CS Minaur Baia Mare CS Gloria 2018 Bistrița Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
(–)
Cronica

7 martie 2020 SCM Gloria Buzău HC Zalău Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
(–)
Cronica

Etapa a XX-aModificare

4 aprilie 2020 Corona Brașov SCM Gloria Buzău Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
(–)
Cronica

4 aprilie 2020 HC Zalău CS Minaur Baia Mare Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
(–)
Cronica

4 aprilie 2020 CS Gloria 2018 Bistrița HCM Slobozia Sala Polivalentă, Bistrița
(–)
Cronica

4 aprilie 2020 CS Rapid București SCM Râmnicu Vâlcea Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

4 aprilie 2020 SCM Craiova HC Dunărea Brăila Sala Polivalentă, Craiova
(–)
Cronica

4 aprilie 2020 CSM București CSM Slatina Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

4 aprilie 2020 „U” Cluj CS Măgura Cisnădie Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
(–)
Cronica

Etapa a XXI-aModificare

11 aprilie 2020 „U” Cluj Corona Brașov Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
(–)
Cronica

11 aprilie 2020 CS Măgura Cisnădie CSM București Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
(–)
Cronica

11 aprilie 2020 CSM Slatina SCM Craiova Sala de sport a LPS, Slatina
(–)
Cronica

11 aprilie 2020 HC Dunărea Brăila CS Rapid București Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
(–)
Cronica

11 aprilie 2020 SCM Râmnicu Vâlcea CS Gloria 2018 Bistrița Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
(–)
Cronica

11 aprilie 2020 HCM Slobozia HC Zalău Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
(–)
Cronica

11 aprilie 2020 CS Minaur Baia Mare SCM Gloria Buzău Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
(–)
Cronica

Etapa a XXII-aModificare

15 aprilie 2019 Corona Brașov CS Minaur Baia Mare Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
(–)
Cronica

15 aprilie 2019 SCM Gloria Buzău HCM Slobozia Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
(–)
Cronica

15 aprilie 2019 HC Zalău SCM Râmnicu Vâlcea Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
(–)
Cronica

15 aprilie 2019 CS Gloria 2018 Bistrița HC Dunărea Brăila Sala Polivalentă, Bistrița
(–)
Cronica

15 aprilie 2019 CS Rapid București CSM Slatina Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

15 aprilie 2019 SCM Craiova CS Măgura Cisnădie Sala Polivalentă, Craiova
(–)
Cronica

15 aprilie 2019 CSM București „U” Cluj Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

Etapa a XXIII-aModificare

2 mai 2019 CSM București Corona Brașov Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

2 mai 2019 „U” Cluj SCM Craiova Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
(–)
Cronica

2 mai 2019 CS Măgura Cisnădie CS Rapid București Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
(–)
Cronica

2 mai 2019 CSM Slatina CS Gloria 2018 Bistrița Sala de sport a LPS, Slatina
(–)
Cronica

2 mai 2019 HC Dunărea Brăila HC Zalău Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
(–)
Cronica

2 mai 2019 SCM Râmnicu Vâlcea SCM Gloria Buzău Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
(–)
Cronica

2 mai 2019 HCM Slobozia CS Minaur Baia Mare Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
(–)
[ Cronica]

Etapa a XXIV-aModificare

9 mai 2020 Corona Brașov HCM Slobozia Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
(–)
Cronica

9 mai 2020 CS Minaur Baia Mare SCM Râmnicu Vâlcea Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
(–)
Cronica

9 mai 2020 SCM Gloria Buzău HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
(–)
Cronica

9 mai 2020 HC Zalău CSM Slatina Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
(–)
Cronica

9 mai 2020 CS Gloria 2018 Bistrița CS Măgura Cisnădie Sala Polivalentă, Bistrița
(–)
Cronica

9 mai 2020 CS Rapid București „U” Cluj Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

9 mai 2020 SCM Craiova CSM București Sala Polivalentă, Craiova
(–)
Cronica

Etapa a XXV-aModificare

16 mai 2020 SCM Craiova Corona Brașov Sala Polivalentă, Craiova
(–)
Cronica

16 mai 2020 CSM București CS Rapid București Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

16 mai 2020 „U” Cluj CS Gloria 2018 Bistrița Sala Sporturilor „Horia Demian”, Cluj
(–)
Cronica

16 mai 2020 CS Măgura Cisnădie HC Zalău Sala Polivalentă „Măgura”, Cisnădie
(–)
Cronica

16 mai 2020 CSM Slatina SCM Gloria Buzău Sala de sport a LPS, Slatina
(–)
Cronica

16 mai 2020 HC Dunărea Brăila CS Minaur Baia Mare Sala Polivalentă „Danubius”, Brăila
(–)
Cronica

16 mai 2020 SCM Râmnicu Vâlcea HCM Slobozia Sala Sporturilor „Traian”, Râmnicu Vâlcea
(–)
Cronica

Etapa a XXVI-aModificare

20 mai 2020 Corona Brașov SCM Râmnicu Vâlcea Sala „Dumitru Popescu Colibași”, Brașov
(–)
Cronica

20 mai 2020 HCM Slobozia HC Dunărea Brăila Sala Sporturilor „Andreea Nica”, Slobozia
(–)
Cronica

20 mai 2020 CS Minaur Baia Mare CSM Slatina Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Baia Mare
(–)
Cronica

20 mai 2020 SCM Gloria Buzău CS Măgura Cisnădie Sala Sporturilor „Romeo Iamandi”, Buzău
(–)
Cronica

20 mai 2020 HC Zalău „U” Cluj Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, Zalău
(–)
Cronica

20 mai 2020 CS Gloria 2018 Bistrița CSM București Sala Polivalentă, Bistrița
(–)
Cronica

20 mai 2020 CS Rapid București SCM Craiova Sala „Rapid”, București
(–)
Cronica

Clasamentul marcatoarelorModificare

ReferințeModificare

  1. ^ „S-a stabilit programul Ligii Florilor, sezonul 2019/2020! Dueluri interesante încă din prima etapă!”. HandbalVolei. . Accesat în . 
  2. ^ Marius Huțu (). „Când se joacă primul meci dintre Vâlcea și CSM București în noul sezon al Ligii Naționale de handbal feminin. Programul complet al turului”. ProSport. Accesat în . 
  3. ^ Dan Neacșa (). „Corona joacă pe teren propriu cu AHCM Slobozia”. bună ziua BRAȘOV. Accesat în . 

Legături externeModificare