Cupa României 2021-2022

Cupa României 2021–2022 a fost cea de-a 84-a ediție a celui mai vechi turneu eliminator din fotbalul românesc. Sepsi OSK a învins în finală pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 și a obținut prima sa cupă din palmares, precum și accederea în turul II preliminar al UEFA Europa Conference League 2022-2023.[1]

Cupa României 2021-2022

Stadionul Rapid-Giulești din București a găzduit finala
Sport fotbal
Organizator FRF
Nr. de ediții a 84-a
Data începerii
Data sfârșitului 19 mai 2022
Participanți 128
Câștigătorul trofeului  Sepsi
(Prima cupă)
Televizări Digi Sport
Orange Sport
Prima Sport
Site oficial cuparomâniei.ro
Pentru ediția următoare, vedeți :
Cupa României 2022-2023
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Cupa României 2020-2021

Cluburi participante modificare

Următoarele 128 de echipe s-au calificat la competiție:

Liga I 2020-2021
toate cluburile (16)
Liga a II-a 2020-2021
Fără echipele desființate (20)
Liga a III-a 2020-2021
Fără echipele secunde și câteva desființate (83)
24 din cele 42 de reprezentante, una din fiecare județ1

Tururi și data tragerilor la sorți modificare

Sursă:[2]

Turul Data tragerii la sorți Data primului meci
Turul I 21 iulie 2021 28 iulie 2021
Turul II 2 august 2021 11 august 2021
Turul III 18 august 2021 24 august 2021
Turul IV 1 septembrie 2021 7 septembrie 2021
Șaisprezecimi 9 septembrie 2021 21 septembrie 2021
Optimi 5 octombrie 2021 26 octombrie 2021
Sferturi 8 noiembrie 2021[3] 30 noiembrie 2021
Semifinale 24 februarie 2022 20 aprilie 2022 / 11 mai 2022
Finala - 19 mai 2022

Turul I modificare

Toate meciurile s-au jucat pe data de 28 Iulie 2021.[4][5]

Echipa 1  Scor  Echipa 2
28 Iulie 2021
Aurul Brad (3) 4–5 Hunedoara (3)
Poli Timișoara (3) 3–6 d.p. Deva (3)
Nera Bozovici (4) 0–2 Progresul Ezeriș (3)
UVT Timișoara (4) 1–2 Ghiroda (3)
Fortuna Becicherecu Mic (4) retrasă Avântul Periam (3)
Gloria Lunca-Teuz Cermei (3) 1–3 Lotus Băile Felix (3)
Foresta Tileagd (4) 2–1 Luceafărul Oradea (3)
Sportul Beclean (4) 3–0 Someșul Dej (3)
Florești (4) 2–5 d.p. Sănătatea Cluj (3)
Lăpuș (4) 0–2 Progresul Șomcuta Mare (3)
Știința Beltiug (4) 0–5 Satu Mare (3)
Rapid Jibou (4) 0–5 Sportul Șimleu Silvaniei (3)
Voința Stremț (4) 2–0 Ocna Mureș (3)
Industria Galda (4) 2–0 Unirea Alba Iulia (3)
Steagul Roșu Brașov (4) 0-2 Kids Tâmpa Brașov (3)
Avrig (4) 4–1 Olimpic Cetate Râșnov (3)
Sângeorgiu de Mureș (4) 0–3 Unirea Ungheni (3)
Golimpiakosz Odorheiu Secuiesc (4) 0–6 Odorheiu Secuiesc (3)
Inter Aninoasa (4) 2–7 Pucioasa (3)
Asalt București (4) 8–0 Oltenița (3)
Viitorul Curița (4) 2–0 CSM Bacău (3)
Moldova Cristești (4) 1–4 Dante Botoșani (3)
Pașcani (3) 1–3 Hușana Huși (3)
Juniorul Suceava (4) 2–3 Șomuz Fălticeni (3)
CSM Vaslui (4) 0–3 Sporting Vaslui (3)
Înfrățirea Jilavele (4) retrasă Recolta Gheorghe Doja (3)
Pescărușul Sarichioi (4) 3–0 Sportul Chiscani (3)
Năvodari (4) 4–0 Gloria Albești (3)
Zimbrul Slobozia Conachi (4) 1–6 Sporting Liești (3)
Phoenix Poșta Câlnău (4) 1–3 Plopeni (3)
Inizio Focșani (4) 4–2 KSE Târgu Secuiesc (3)
Dunărea Ciocănești (4) 2–2 d.p. 2-4 l.d. Înainte Modelu(3)
Făurei (3) 2–2 d.p. 5-6 l.d. Agricola Borcea (3)
Brănești (4) 0–2 Tunari (3)
Petrolul 95 Ploiești (4) 2–2 d.p. 4-6 l.d. Flacăra Moreni (3)
Maxima Hobaia (4) retrasă Alexandria (3)
Cârcea (4) 1–0 Petrolul Potcoava (3)
Viitorul Șimian (3) 1–3 Gilortul Târgu Cărbunești (3)
Sparta Râmnicu Vâlcea (4) 3–0 Flacăra Horezu (3)
Minerul Costești (3) 1–3 Jiul Petroșani (3)

Turul II modificare

Toate meciurile s-au jucat pe data de 11 august.[6][7]

Echipa 1  Scor  Echipa 2
11 August 2021
Progresul Spartac (3) 2–1 CSA Steaua București (2)
Cârcea (4) 0-3 CSO Filiași (3)
Avrig (4) 2-7 FC Brașov (2)
Kids Tâmpa Brașov (3) 3-3 d.p.
4–5 l.d.
SR Brașov (3)
Jiul Petroșani (3) 6–1 Gilortul Tg. Cărbunești (3)
CS Hunedoara (3) 0-0 d.p.
5–3 l.d.
CSM Deva (3)
ACS Progresul Ezeriș (3) 2–1 CSC Ghiroda si Giarmata Vii (3)
CSC Dumbrăvița (3) 0–1 CS Șoimii Lipova (3)
CS Avântul Periam(3) 2-1 ACS Progresul Pecica (3)
CS Lotus Băile Felix (3) 0-1 CS Crișul Chișineu-Criș (3)
Foresta Tileagd (5) 0-5 CA Oradea (3)
CSM Satu Mare (3) 0–2 CSM Baia Mare (3)
CS Progresul Șomcuta Mare (3) 2–3 CS Gloria Bistrița-Năsăud (3)
FC Silvania Șimleu Silvaniei (3) 0–1 SCM Zalău (3)
ACS Sportul Beclean (4) 1-3 FC Unirea Dej (3)
CS Sănătatea Cluj (3) 3-2 Sticla Arieșul Turda (3)
Voința Stremț (4) 1-0 Industria Galda de Jos (4)
CS Metalurgistul Cugir (3) 1-2 CSC 1599 Șelimbăr (2)
FC ASA Unirea Ungheni (3) 4-2 CSM Avântul Reghin (3)
CS Dante Botoșani (4) 3-1 ACS Foresta Suceava (3)
Șomuz Fălticeni (3) 3-0 CSM Bucovina Rădăuți (3)
CS Știința Miroslava (3) 1-1 d.p.
9-8 l.d.
CSM Ceahlăul Piatra Neamț (3)
Sportul Chiscani (3) 0–2 Dacia Unirea Brăila (2)
AFC ASALT București (4) 1-7 CS Arsenal Tunari (3)
CSO Plopeni (3) 4-1 CS Blejoi (3)
CSM Alexandria (3) 0–0 d.p.
1-3 l.d.
CS Sporting Roșiori de Vede (3)
Dunărea Ciocănești (5) 3–5 FC Agricola Borcea (3)
CSM Flacăra Moreni (3) 0-2 FC Pucioasa (3)
Inizio Focșani (4) 0-2 CSM Focșani (3)
AFC Metalul Buzău (3) 2-0 CSM Râmnicu Sărat (3)
CS Popești-Leordeni (3) 4-3 CS Afumați (3)
Recolta Gheorghe Doja (3) 1-0 CS Viitorul Ianca (3)
Năvodari (4) retrasă CSA Axiopolis Cernavodă (3)
Sparta Râmnicu Vâlcea (4) 1–2 d.p. Unirea Bascov (3)
Sporting Liești (3) 0-4 Oțelul Galați (3)
Sporting Vaslui (3) 1-2 d.p. Hușana Huși (3)
Viitorul Curita (4) 0-4 Odorheiu Secuiesc (3)
CS Viitorul Dăești (3) 0-1 Vedița Colonești (3)

Turul III modificare

Meciurile s-au jucat pe 24, 25, 26 August și 1 septembrie.[8][9]

Echipa 1  Scor  Echipa 2
24 August 2021
  Crișul Chișineu Criș⁠(d) (3) 0-2   Șoimii Lipova⁠(d) (3)
  CSM Focșani (3) 2-2 d.p.
5–4 l.d.
  Aerostar Bacău (3)
  CSO Filiași⁠(d) (3) 2-2 d.p.
11–10 l.d.
  Vedița Colonești⁠(d) (3)
  FC Pucioasa⁠(d) (3) 0-2   Unirea Bascov (3)
  Gloria Bistrița Năsăud (3) 2-4 d.p.   Unirea Dej (2)
  Jiul Petroșani (3) 0-5   CS Hunedoara (3)
  Metalul Buzău (3) 1-3   FC Buzău (2)
  FC Odorheiu Secuiesc (3) 3-1   Unirea Ungheni⁠(d) (3)
  Recolta Gheorghe Doja⁠(d) (3) 3-1   Agricola Borcea⁠(d) (3)
  Sporting Roșiori (3) 0-1   CSM Slatina (3)
  SR Brașov (3) 1-0   FC Brașov (2)
  CS Tunari (3) 1-0   Metaloglobus (2)
25 August 2021
  Voința Stremț (4) 0-4   1599 Șelimbăr (2)
  Șomuz Fălticeni (3) 3-1   Dante Botoşani (4)
  Sănătatea Cluj (3) 0-4   U Cluj (2)
  Progresul Ezeriş⁠(d) (3) 2-3 d.p.   CSM Reșița (3)
  SC Popești-Leordeni⁠(d) (3) 0-1   Unirea Slobozia (2)
  Hușana Huși⁠(d) (3) 2-1   Știința Miroslava (3)
  Dacia Unirea Brăila (2) 1-0   Oțelul Galați (3)
  Năvodari (4) 3-1   Unirea Constanța (2)
  FC Recea (R) retrasă   Minaur Baia Mare (3)
  CA Oradea (3) 1-0   SCM Zalău⁠(d) (3)
  Avântul Periam⁠(d) (3) 1-4   Ripensia (2)
  Pandurii (3) 0-1   Viitorul-Pandurii (2)
26 August 2021
  Progresul Spartac București (3) 1-1 d.p.
4-5 l.d.
  Chiajna (2)
1 Septembrie 2021
  CSO Plopeni (3) 0-5   Petrolul (2)

Turul IV modificare

Meciurile s-au jucat pe 7 și 8 septembrie.[10][11]

Echipa 1  Scor  Echipa 2
7 Septembrie 2021
  CS Hunedoara (3) 2-2 d.p.
6-5 l.d.
  1599 Șelimbăr (2)
  CSO Filiași⁠(d) (3) 3-2   Viitorul-Pandurii (2)
  FC Odorheiu Secuiesc (3) 0-0 d.p.
1-3 l.d.
  Hermannstadt (2)
  Șoimii Lipova⁠(d) (3) 1-2   Politehnica Timișoara (2)
  Șomuz Fălticeni (3) 1-0   Aerostar Bacău (3)
8 Septembrie 2021
  CA Oradea (3) 2-1   U Cluj (2)
  Năvodari (4) 0-6   Unirea Slobozia (2)
  CSM Reșița (3) 1-2   Ripensia (2)
  Dacia Unirea Brăila (2) 1-2 d.p.   Petrolul (2)
  Dunărea Călărași (2) 1-0   Astra Giurgiu (2)
  Hușana Huși⁠(d) (3) 0-1   Poli Iași (2)
  Recolta Gheorghe Doja⁠(d) (3) 0-5   FC Buzău (2)
  SR Brașov (3) 2-6   Csíkszereda (2)
  CS Tunari (3) 0-1   Chiajna (2)
  Unirea Bascov (3) 0-1   CSM Slatina (3)
  Unirea Dej (2) 0-1   Minaur Baia Mare (3)

Șaisprezecimi modificare

Meciurile s-au jucat pe 21,22 și 23 septembrie.[12][13]

Optimi modificare

Meciurile s-au jucat pe 26, 27, și 28 octombrie.[14][15]

Sferturi modificare

Meciurile s-au jucat pe 30 noiembrie, 1 decembrie și 2 decembrie.

Semifinale modificare

Meciurile s-au jucat pe 19 și 20 aprilie, prima manșă, respectiv pe 11 și 12 mai, returul.

Manșa tur modificare

Manșa retur modificare

FC Voluntari s-a calificat cu scorul general 3–0.

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a calificat cu scorul general 3–1.

Finala modificare

Referințe modificare

  1. ^ „Sepsi - FC Voluntari 2-1. Covăsnenii au câștigat Cupa României, primul trofeu din istoria clubului”. Digi Sport. . Accesat în . 
  2. ^ „A fost stabilit programul Cupei României, ediția 2021/2022. Termenul limită până la care AJF-urile trebuie să comunice reprezentanta județeană la turul I”. liga2.prosport.ro. Accesat în . 
  3. ^ „ACSO Filiași, FC Buzău și Politehnica Timișoara și-au aflat oponentul din faza sferturilor Cupei României! Toate vor întâlni adversar din Liga 1”. liga2.prosport.ro. Accesat în . 
  4. ^ First Round matches. liga2.prosport.ro
  5. ^ „Competitii Interne - FRF”. frfotbal.ro. Accesat în . 
  6. ^ „Meciurile Fazei a II-a a Cupei României, ediția 2021-2022. Printre cele 76 de echipe care intră la joc sunt și cele cinci nou-promovate în Liga 2!? Steaua are meci în Capitală”. Liga 2. . Accesat în . 
  7. ^ „Rezultatele meciurilor din turul 2 al Cupei României | Cupa României”. cuparomaniei.frf.ro. Accesat în . 
  8. ^ „Meciurile Fazei a III-a a Cupei României, ediția 2021-2022. Petrolul și "U" Cluj, printre cele 13 echipe din Liga 2 programate în acest tur”. Liga 2. . Accesat în . 
  9. ^ „Competitii Interne - FRF”. frfotbal.ro. Accesat în . 
  10. ^ „Programul turului 4 al Cupei României”. GSP. Accesat în . 
  11. ^ „Competitii Interne - FRF”. frfotbal.ro. Accesat în . 
  12. ^ „Duel-șoc în „șaisprezecimile" Cupei României: Craiova vs. CFR! + adversari facili pentru Dinamo și FCSB”. GSP. Accesat în . 
  13. ^ „Competitii Interne - FRF”. frfotbal.ro. Accesat în . 
  14. ^ „Tragere la sorți la Casa Fotbalului optimile de finală a Cupei României”. Prosport. . Accesat în . 
  15. ^ „Competitii Interne - FRF”. www.frfotbal.ro. Accesat în . 
  16. ^ „FCSB, eliminată la masa verde din Cupa României!”. Gsp. . Accesat în . 
  17. ^ Cupa și convocarea! Ștefănescu i-a adus trofeul lui Sepsi, primul din istoria clubului, cu două goluri încântătoare sub privirile lui Edi, accesat în