Cupa României 2020-2021

Cupa României 2020-21
Sport fotbal
Organizator FRF
Nr. de ediții a 83-a
Data începerii
Participanți 126  Modificați la Wikidata
Televizări Digi Sport
Telekom Sport
Look Plus
Look Sport
Site oficial cuparomâniei.ro
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția următoare, vedeți :
Cupa României 2021-2022
Crystal Clear app kworldclock.png
Pentru ediția precedentă, vedeți :
Cupa României 2019-2020

Cupa României 2020-2021 este cea de-a 83-a ediție a celui mai vechi turneu eliminator din fotbalul românesc.

Echipe participanteModificare

Liga I 2019-2020
Toate echipele (14)
Liga a II-a 2019-2020
Fără echipele desființate (18)
Liga a III-a 2019-2020
Fără echipele secunde și câteva desființate (70)
24 din cele 42 de reprezentante, una din fiecare județ1

Turul IModificare

Toate meciurile s-au jucat pe 9 septembrie 2020.[1][2]

Echipa 1  Scor  Echipa 2
9 septembrie 2020
  ACS Minerul Costeşti⁠(d) (3) 0–5   Viitorul Dăești⁠(d) (3)
Jiul Rovinari (4) 0–3   CSO Filiași⁠(d) (3)
  Jiul Petroșani (3) Anulat   Gilortul Târgu Cărbunești⁠(d) (3)
  CSM Deva (3) 0–1   CSC Ghiroda/Giarmata Vii⁠(d) (3)
Pobeda Star Bisnov (4) 4–2   Fortuna Becicherecu Mic⁠(d) (3)
  ACS Poli Timișoara (3) 2–2 d.p.
2–4 l.d.
  Gloria LT Cermei⁠(d) (3)
  Sportul Șimleu Silvaniei⁠(d) (3) 1–1 d.p.
7–8 l.d.
  SCM Zalău⁠(d) (3)
Universitatea Alba Iulia (4) 1–1 d.p.
2–4 l.d.
  Unirea Alba Iulia (3)
  Sănătatea Cluj (3) 1–1 d.p.
1–3 l.d.
  Unirea Dej (3)
Arieșul Mihai Viteazu (4) 0–3   Industria Galda⁠(d) (3)
  CS Unirea Ungheni⁠(d) (3) 4–1   Sticla Arieșul Turda (3)
  AFC Odorheiu Secuiesc (3) 2–0   Avântul Reghin (3)
  KSE Târgu Secuiesc⁠(d) (3) 1–1 d.p.
3–5 l.d.
  SR Brașov (3)
Olimpic Zărnești (4) 1–0   Olimpic Cetate Râșnov⁠(d) (3)
Gloria Cornești (4) 0–3   FC Pucioasa⁠(d) (3)
  CSM Dunărea Giurgiu (4) 1–7   Sporting Roșiori (3)
  CSA Steaua (3) 6–0   CS Balotești (3)
  CSM Oltenița⁠(d) (3) 0–3   Agricola Borcea⁠(d) (3)
Înfrățirea Jilavele (4) 1–3   Recolta Gheorghe Doja⁠(d) (3)
  CSM Râmnicu Sărat (3) 1–2   Metalul Buzău (3)
Victoria Cumpăna (4) 3–0   Poseidon 2 Mai⁠(d) (3)
  CS Medgidia⁠(d) (3) 0–3   Axiopolis Cernavodă⁠(d) (3)
Flacăra Mihail Kogălniceanu (4) 0–4   Dacia Unirea Brăila (3)
Victoria Traian (4) 0–3   CS Făurei (3)
CSM Vaslui (4) 0–5   Hușana Huși⁠(d) (3)
Victoria Gugești (4) 0–4   Sporting Liești (3)
Viitorul Curița (4) 0–3   CSM Bacău⁠(d) (3)
  CSM Pașcani (3) 3–0   Ozana Târgu Neamț (3)
  CS Dante Botoşani⁠(d) (3) 0–3   Șomuz Fălticeni⁠(d) (3)
Olimpia MCMXXI (4) 0–1 Sighetu Marmației (4)

Turul IIModificare

Toate meciurile s-au jucat pe 22 septembrie 2020.[3][4]

Echipa 1  Scor  Echipa 2
22 septembrie 2020
  Unirea Dej (3) 7–0   Unu FC Gloria Bistrița⁠(d) (3)
Sighetu Marmației (4) 1–2   Sportul Șimleu Silvaniei⁠(d) (3)
  CSC Sânmartin⁠(d) (3) 2–2 d.p.
6–5 l.d.
  Luceafărul Oradea (3)
  Crișul Chișineu-Criș⁠(d) (3) 0–2   Șoimii Lipova⁠(d) (3)
  Gloria LT Cermei⁠(d) (3) 3–1   Progresul Pecica⁠(d) (3)
Pobeda Star Bisnov (4) 0–1 d.p.   CSC Dumbrăvița⁠(d) (3)
  CSC Ghiroda/Giarmata Vii⁠(d) (3) 4–1   CS Hunedoara (3)
  CS Unirea Ungheni⁠(d) (3) 0–1   AFC Odorheiu Secuiesc (3)
  Industria Galda⁠(d) (3) 0–3   Unirea Alba Iulia (3)
  CSO Cugir (3) 3–4   Viitorul Șelimbăr⁠(d) (3)
  Viitorul Dăești⁠(d) (3) 5–0   Flacăra Horezu⁠(d) (3)
  Sporting Roșiori (3) 0–3   SCM Alexandria (3)
  Unirea Bascov⁠(d) (3) 0–3   Vedița Colonești⁠(d) (3)
Olimpic Zărnești (4) 0–3   SR Brașov (3)
  FC Pucioasa⁠(d) (3) 2–1   Flacăra Moreni (3)
  Metalul Buzău (3) 2–2 d.p.
5–4 l.d.
  CS Blejoi⁠(d) (3)
  CSA Steaua (3) 0–1   SC Popești-Leordeni⁠(d) (3)
  CS Tunari⁠(d) (3) 0–3   CS Afumați (3)
  Agricola Borcea⁠(d) (3) 3–1   Înainte Modelu⁠(d) (3)
Victoria Cumpăna (4) 0–3   Axiopolis Cernavodă⁠(d) (3)
  Recolta Gheorghe Doja⁠(d) (3) 2–3   CS Făurei (3)
  Dacia Unirea Brăila (3) 4–1   Viitorul Ianca⁠(d) (3)
  Oțelul Galați (3) 0–1   CSM Focșani (3)
  Hușana Huși⁠(d) (3) 2–1   Sporting Liești (3)
  CSM Bacău⁠(d) (3) 0–4   Ceahlăul Piatra Neamț (3)
  CSM Pașcani (3) 0–2 d.p.   Știința Miroslava (3)
  Șomuz Fălticeni⁠(d) (3) 3–0   Bucovina Rădăuți (3)

Turul IIIModificare

Toate meciurile s-au jucat pe 6,7 și 8 octombrie 2020.[5][6]

Echipa 1  Scor  Echipa 2
6 octombrie 2020
  AFC Odorheiu Secuiesc (3) 0–2   FK Csíkszereda (2)
  SCM Alexandria (3) 0–3   CSM Slatina (2)
  CSC Ghiroda/Giarmata Vii⁠(d) (3) 4–2   CSC Dumbrăvița⁠(d) (3)
  SC Popești-Leordeni⁠(d) (3) 0–1   Progresul Spartac (3)
  Gloria LT Cermei⁠(d) (3) 0–3   Șoimii Lipova⁠(d) (3)
7 octombrie 2020
  FC Universitatea 1948 (2) 1–1 d.p.
5–3 l.d.
  CSM Reșița (2)
  Mostiștea Ulmu⁠(d) (3) 3–1   Unirea Slobozia (2)
  CS Afumați (3) 2–3   Concordia Chiajna (2)
  Axiopolis Cernavodă⁠(d) (3) 6–3   Agricola Borcea⁠(d) (3)
  Dacia Unirea Brăila (3) 4–0   CS Făurei (3)
  Metalul Buzău (3) 0–2   CSM Focșani (3)
  Hușana Huși⁠(d) (3) 2–1   Știința Miroslava (3)
  Șomuz Fălticeni⁠(d) (3) 2–0   Foresta Suceava (3)
  FC Pucioasa⁠(d) (3) 1–1 d.p.
2–4 l.d.
  SR Brașov (3)
  Viitorul Dăești⁠(d) (3) 2–2 d.p.
4–3 l.d.
  Vedița Colonești⁠(d) (3)
  Sportul Șimleu Silvaniei⁠(d) (3) 1–2   CSC Sânmartin⁠(d) (3)
  Ceahlăul Piatra Neamț (3) 3–0   Aerostar Bacău (2)
  CS Minaur Baia Mare (3) 0–2   FC Recea⁠(d) (2)
8 octombrie 2020
  CSO Filiași⁠(d) (3) 2–0   Pandurii Târgu Jiu (2)
  Unirea Dej (3) 0–2   FC Universitatea Cluj (2)

Turul IVModificare

Toate meciurile s-au jucat pe 20 și 21 octombrie 2020.[7]

Echipa 1  Scor  Echipa 2
20 octombrie 2020
  Șoimii Lipova⁠(d) (3) 0–1   Ripensia Timișoara (2)
  Viitorul Șelimbăr⁠(d) (3) 0–3   FC Universitatea Cluj (2)
  Progresul Spartac (3) 3–2 d.p.   FC Rapid (2)
  CSM Slatina (3) 0–0 d.p.
8–9 l.d.
  Turris Oltul (2)
  CSO Filiași⁠(d) (3) 0–4   FC Universitatea 1948 (2)
21 octombrie 2020
  CSC Sânmartin⁠(d) (3) 4–3   FC Recea⁠(d) (3)
  CSC Ghiroda/Giarmata Vii⁠(d) (3) 3–4 d.p.   ASU Politehnica (2)
  SR Brașov (3) 0–1 d.p.   FK Csíkszereda (2)
  Șomuz Fălticeni⁠(d) (3) 0–4   Ceahlăul Piatra Neamț (3)
  Hușana Huși⁠(d) (3) 0–2   CSM Focșani (3)
  Dacia Unirea Brăila (3) 1–2   SCM Gloria Buzău (2)
  Axiopolis Cernavodă⁠(d) (3) 1–2 d.p.
3–5 l.d.
  FC Farul Constanța (3)
  Mostiștea Ulmu⁠(d) (3) 1–2   Dunărea Călărași (2)
  Metaloglobus București (2) 1–2 d.p.   Petrolul Ploiești (2)
  Concordia Chiajna (2) 1–0   CS Mioveni (2)
  Viitorul Dăești⁠(d) (3) 1–2 d.p.   Viitorul-Pandurii (2)

ȘaisprezecimiModificare

Meciurile s-au jucat pe 27, 28, 29 și 30 noiembrie 2020.[8]

NoteModificare

  1. ^ Partida nu s-a mai disputat din cauza unui focar de coronavirus depistat în clubul buzoian. Astfel, conform regulamentului în vigoare, FCSB a câștigat partida la „masa verde”, 3-0, și a trecut în optimi.[9]

NoteModificare

  1. ^ First Round matches. liga2.prosport.ro
  2. ^ First Round results. liga2.prosport.ro
  3. ^ Second Round matches. liga2.prosport.ro
  4. ^ Second Round results. liga2.prosport.ro
  5. ^ Third Round matches. liga2.prosport.ro
  6. ^ Third Round results. liga2.prosport.ro
  7. ^ Fourth Round matches. liga2.prosport.ro
  8. ^ Meciurile din Șaisprezecimi. fanatik.ro
  9. ^ „Gloria Buzău - FCSB nu se mai joacă! 0-3 la „masa verde". Accesat în .